0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. Ş.

(Gökova, Marmaris, Fethiye, Ayvalık vs.) artık yapılaşmaya açık
« Yanıtla #15 : Mayıs 10, 2017, 15:11:28 »
oraya mı gitsek bayraklarla !

duyarsızlığımızın esiri oluyoruz...sessizleştikçe betonlarla çarpık yapılaşma üstümüze geliyor...

sırf bu iş için gitmeye varım,nereye ise..

*

G. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Seyrin ve etkinliklerin bir amacı da çevre korumaya ve özellikle Gökova'daki tehlikeye dikkat çekmek.

*

G. Ö.

An itibarıyla, 25.000 destekçiye ulaşmak için 6.931 imza daha gerekiyormuş.

Konuyu gündemde tutmamız lazım. Kampanyayı imzalamayan Gezgin Korsan kaldı mı?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mayıs 24, 2017, 23:52:27 Gönderen: Gülümser Özharar »

*

G. Ö.

An itibarıyla, 25.000 destekçiye ulaşmak için 6.031 imza daha gerekiyormuş.

Kampanyayı imzalamayan Gezgin Korsan kaldı mı? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

Gülümser korsanim simdi doldurdum, tesekkürler.

*

C. G.

Herseye muhalefet hep muhalefet olmuyor boyle,

Uc bes beton duvar ve bir kac beton bina icin kopardiginiz yaygaraya bakin.

Sahane villalar, cok katli oteller yapilacak, turist akacak ulkece zenginlesecegiz.

Kisi basina dusen milli gelir "katar"  gibi artacak (129.000 $ olacak)  bunlari istemiyorsunuz sanirim.

Bir de zeytin meselesi var siz simdi ona da karsinizdir sanayimi, zeytinmi?

tabiki sanayi, zaten o zeytinlikler rumlardan kaldi.

Bence uzum baglarinida turizme yahut sanayiye acmak lazim ne o oyle suyunu falan iciyorlar hic hos degil.

Zeytin, uzum, bugday lazim olursa ithal ederiz nasilsa cok zengin olacagiz, bir kasik suda firtina kopartmaya calisiyorsunuz bu zihniyetle bir yere varamayiz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

Herseye muhalefet hep muhalefet olmuyor boyle,

Uc bes beton duvar ve bir kac beton bina icin kopardiginiz yaygaraya bakin.

Sahane villalar, cok katli oteller yapilacak, turist akacak ulkece zenginlesecegiz.

Kisi basina dusen milli gelir "katar"  gibi artacak (129.000 $ olacak)  bunlari istemiyorsunuz sanirim.

Bir de zeytin meselesi var siz simdi ona da karsinizdir sanayimi, zeytinmi?

tabiki sanayi, zaten o zeytinlikler rumlardan kaldi.

Bence uzum baglarinida turizme yahut sanayiye acmak lazim ne o oyle suyunu falan iciyorlar hic hos degil.

Zeytin, uzum, bugday lazim olursa ithal ederiz nasilsa cok zengin olacagiz, bir kasik suda firtina kopartmaya calisiyorsunuz bu zihniyetle bir yere varamayiz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ruhların da tebdilimekana ihtiyacı vardır. Hele ki Gezgin Korsan ruhunun. Beden dar geldimi, kendisini arayan başka bir bedenle hemen buluşur.

Gezgin Korsan ruhu kaybolmaz. Dilerim, sana naz yapıyor olsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

Son haber:
Fethiye Turunç Pınarı (Balıkçı Osman'ın yeri) 'nı yapımcı Timur Savcı satın almış. Otel yapacakmış!
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

H. Ö.

ben de imzaladım.bu sene Hisarönünden, Gökova'ya geldim. Geçen hafta oradaydım. İşin komik tarafı bize oklukta balık tutmayı yasaklamışlar, hatta levha dikmişler. Tabi ki olması gereken buydu...
*

G. Ö.

Konuyu uzun zamandır hatırlatmamışım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir çoğumuzun şu günlerde  sefasını sürdüğü güzel kıyılarımız, ciddi tehdit altında.

Konuyu okumayı atlayan ve foruma yeni üye olan Gezgin Korsan'lar için...

An itibarıyla, 25.000 destekçiye ulaşmak için 5.693 imza daha gerekiyormuş.

İmzalamayan kalmasın!! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

Konuyu okumayan, foruma yeni üye olan, kampanyayı imzalamamış Gezgin Korsan'lar için...

An itibarıyla, 25.000 destekçiye ulaşmak için 5.479 imza daha gerekiyor.

Lütfen, dilekçenin ilgili makama bir an önce ulaştırılabilmesi için imza kampanyasını çevremizdeki insanlarla da paylaşalım.

İmzalamayan Gezgin Korsan kalmasın! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. Ö.

Gökova Körfezi'ndeki SİT alanları imara açıldı

Doğa cenneti Akyaka, Turunç, Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde SİT alanları Bakanlar Kurulu Kararı ile daraltıldı. Yeniden oluşturulan sınırların bir kısmının denizin içinde kalmasıyla, bu alanlar da imara açılmış oldu.

Gökova Körvezi, Marmaris, Ula, Merteşe Bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı. 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Akbük’den Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte bulunan SİT alanlarında daraltmaya gidildi.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, kararın ardından 1’inci SİT alanındaki 34.162 hektarlık alan, 12.544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2.447 hektarı denizde yer aldı.

DENİZ İÇİN DE İMAR İZNİ

Karardan önce 2’inci derece SİT alanının bulunmadığı bölgede, 23.530 hektarlık alan bu tanımlamaya göre belirlendi. Bu alanın da 3.449 hektarı deniz için ayrıldı. Bu kararın ardından çadır, bungalow ve günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek.

3’üncü derece doğal SİT alanında ise 1.994 hektarlık daraltma yapıldı. Kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacak. Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekreasyon yapılabilecek.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, kararla ilgili olarak dava açtıklarını ve konuyu takibi sürdürdüklerini söyledi.

Kaynak: Gazete Duvar 28.3.2108

Haber:   Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

G. Ö.

Bölgedeki korsanlara duyurulur.
*

G. Ö.

OKLUK KOYU KAPATILDI

İşte bu olmadı, hem de hiç olmadı…

...

Lafı fazla uzatmadan kestirmeden söyleyeyim. Gökova’da halk arasında İngiliz Limanı diye bilinen koy, halka ve turizme kapatıldı. Okluk’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı yerleşkesi yüzünden hem turizme büyük zarar verildi, hem de deniz tutkunlarına ve yat sahiplerine inanılmaz zorluklar çıkarıldı.

Karacasöğüt köyü, Buzağıotu Mahallesi ve Mal Deresi sakinleri bir yıldan fazladır ki, Cumhurbaşkanına yapılan yazlık yüzünden mağdur oldular, çile çektiler.Yolları ve ormanları perişan edildi. Marmaris’e ulaşım, çocukların okula gidiş-gelişi ve çiftçilerin ürünlerini ilçe pazarına götürmesi hayli zahmetli hale getirildi. Yolların gereksiz büyütülmesine, kuru derelerin ıslahına, yapılan binalara ve sahil düzenlemesine çok büyük paralar döküldü.

...

Rahmetli Özal da Cumhurbaşkanıydı.Aynı yerde ona küçük bir kulübeyi onararak, mütevazi iki odalı bir ev yapmıştım.

...

Karacasöğüt  benim köyüm, köyün en gerisinde ve bahçe içinde bir evim vardır.40 yıldan fazladır oralardayım ve o bölgenin insanına, doğasına, havasına, denizine özetle her şeyine hayranım. Ama şimdi, orada yapılan doğa kıyımından ve Tanrı’nın yarattığı o muhteşem görsel güzelliklere verilen zararlardan  sonra, köye gitmek bile istemiyorum. Ayağım çekmiyor artık, yüreğim dayanmıyor yapılanlara..

Biliyor musunuz, hayatta ilk defa pişmanlık yaşıyorum. Keşke, Cumhurbaşkanlığı yazlığı için Karacasöğüt’ü seçmeseydim. Keşke 28 yıl önce, o mütevazi evi yapmasaydım, böylece köye zarar vermeseydim, doğanın tahribatına dolaylı sebep olmasaydım. Benim gibi ömrünü doğanın korumasına adamış biri için, ne hazin ve ne talihsiz bir üzüntü değil mi? Ama yapacak bir şey yok.Artık her şey tamamlandı, gemilerle Istanbul’un Şile’sinden plaj kumu bile getirilip sahile serildi. Bu saatten sonra ağlaşmanın, yürekleri dağlamanın kimseye bir faydası yok. Olan oldu işte...

Şimdi üzerinde durmak istediğim şey, bölgede terör estirilmesi, halkın ve tatilcilerin korkutulması, Okluk Koyundaki teknelerin başka yere bağlanmaya zorlanmasıdır.

Evet 15 Temmuz Pazar günü Akşam Üstü sivil polisler tekneleri dolaşarak, içindekilerden hemen bölgeyi terk etmelerini istemişlerdir. Hava serttir ve deniz teknelerin yer değiştirmelerine müsait değildir. Tekne sahipleri, kaptanları ve tatilciler itiraz ederek, bunun mümkün olmayacağını söylemeye çalışmışlardır. Ama polisler emir aldıklarını ve Okluk civarındaki tüm teknelerin koyu boşaltmaları gerektiğini ifade ederek, fazla oyalanmamalarını da tembih etmişlerdir.

Bu arada İngiliz ve Hırsız koylarından Okluk’a girişi engellemek için liman girişine bir muhrip konulmuş, ayrıca bir sahil güvenlik botu ile bir deniz polisi botu da devriye gezdirilmiş ve civarda adeta kuş uçurulmamıştır. Unutmadan söyleyeyim, çok sayıda lastik bottaki görevliler de gözetleme, izleme ve kontrol işini büyük bir ciddiyetle yerine getirmişlerdir. Tedbirlere bakılırsa ve geç saatlerdeki helikopter trafiğine kulak kabartılırsa, gelenler çok önemli kişilerdir. Bazılarının ifadelerine göre de, muhtemelen Cumhurbaşkanı ve maiyetidir.

Okluk koyu o günden bu yana kapalıdır. Ayın 25’ine kadar da kapalı kalacağı söylenmektedir. Orada lokantalar  vardır, üç-beş odalı pansiyonlar vardır, daha da önemlisi dış koylardaki teknelerinde  korkuyla bekleşen turistler vardır. Hadi denizden giriş yasaklandı, peki karadan girişi niye engelliyorlar ki? Bana göre tüm önlemler kraldan fazla kralcıların işidir. Cumhurbaşkanının koruma adına yapılan bu rezaletlere, turizmin zarara uğratılmasına, halkın korkutulmasına izin vereceğine inanmam.

...

Karacasöğüt, İngiliz Limanı ve Okluk çevresi, mavi yolculuğun, amatör denizciliğin ve yelkencilerin en önemli uğrak noktalarıdır. Buraları yasaklarsanız, mavi yolculuğu da, amatör deniz turizmini de dinamitlemiş olursunuz. Bilmiyorum bu söylediklerimin, yazdıklarımın ve önerilerimin bir faydası olacak mı? Şimdiye kadar yazdığım yazıların, feryatların ve itirazların en küçük bir faydasını göremedim de…Varsın olsun, biz söylemeye ve yazmaya devam edeceğiz. Hiç değilse tarihe bir not düşmüş oluruz.

Kim ne derse desin, biz bölgeyi, Gökova'yı, Gökova’nın 150’ye yakın koy ve büklerini, korumaya son nefesimize kadar devam edeceğiz. Bunun bir bedeli varsa, onu da gözümüzü kırpmadan şerefle ödeyeceğiz. Bizim bu topraklara, bu güzelliklere borcumuz var. Onun için buraları korumak boynumuzun borcudur.

Son olarak şunu söylemek istiyorum. Bunca işi gücü arasında Cumhurbaşkanının, buralarda bir yıldan fazladır yapılanları ve harcanan paraları izlemesi ve hele bölgede yaşayan halkın mağdur edilmesine göz yumması bence mümkün değildir. İnancım odur ki ,tatile geldiğinde olanlara o da çok üzülecek, kraldan fazla kralcılara hayli söylenecek ve Gökova’da yaşamaya başladıktan sonra da, doğaya karşı yapılan kıyımı yüreğinde hissedecektir.

CAN PULAK
Bodrum Yarımada Güncel Siyasi Gazete , 18.07.2018     
*

G. Ö.

Can Pulak'ın 21.09.2018 tarihli Facebook’daki yazısından alıntıdır.

OKLUK KOYU KAMULAŞIYOR

Nihayet korktuğumuz başımıza geldi.Okluk koyu kamulaştırılarak halka,deniz turizmine ve mavi yolculuğa kapatılacak.

Bu yapılabilecek çok büyük bir yanlış ve çok büyük bir hatadır.Yerli yabancı denizciler,yatçılar,doğaseverler artık bu güzel ve muhteşem koydan yararlanamayacaklar.Günlerdir koyda ölçümler yapılıyor,deniz turizmine hizmet eden lokantalar ve baba topraklarını işleyen köylüler,istimlak sonucu yerlerinden çıkarılacaklar.

Benzer talep,1991 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal zamanında da gelmiş ve Okluk,Sazanlı,İngiliz ve Hırsız koylarının güvenlik nedeniyle kapatılması istenmişti.Ancak Özal,buna izin vermemiş ve vatandaşlarla birlikte yüzerek buralarda turizmin devam etmesini sağlamıştı.

Ne yazıktır ki turizmden para kazananlar,sivil toplum kuruluşları,deniz ticaret odaları,TÜRSAB,bu koylardan yararlanan ticari ve özel yat sahipleri,olanları büyük bir sessizlik ve korkuyla izlemekte,en doğal demokratik hakları olan itiraz ve istek haklarını bile kullanamamaktadırlar.Bunun altını dikkatle çizerek,söylemek istediğim birşey var.Her konuda mangalda kül bırakmayanlar,Türk turizmi ve denizciliği adına yapılan bu büyük yanlışlığa kayıtsız kalmakta, enazından yasal mercilere dilekçe yazmaktan bile çekinmektedirler.

....,lütfen bu gereksiz işlemi hemen durdurunuz.Kraldan fazla kralcı bürokratların Türk turizmine ve denizciliğine verdikleri büyük zarara mani olunuz.

...

Allah sadece Okluk koyunu değil,tüm koylarımızı ve Gökova ile Hisarönü körfezlerimizi korusun.Anlaşılıyor ki,buraları milli park yapılmadıkça ve milli park kararına değiştirilmezlik kazandırılmadıkça,koruyabilmek giderek güçleşecektir.

... Lütfen ülkemizin güzelliklerinin,ormanlarının,denizlerinin, akarsu ve göllerinin,muhteşem koylarının korunmasına yardımcı olunuz,katkı veriniz ve ne olur buralara dokunmayın ve dokundurtmayın.

CAN PULAK
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2018, 19:48:36 Gönderen: Gülümser Özharar »