0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Z.

Vayy, çok ince nokta. Konu bence teknik konulara taşınmalı..

Tek sorum;

İçi su dolu iken yanma reaksiyonu nasıl oluşur. Bilimsel açıklama lütfen. Yani, yangın çıkar ama pet eriyip suyu yangına bırakıp söndürmez mi? Yoksa pet şişenin boş kısmı mı yansıma yapar, yani suya temas etmeyen üst kısmı?

Hayat her gün bişiy göretiyor insana valla..

*

M. R.

Pet erimez merceğin kendi yanmayıp önünü yakması olayı.

*

H. A.

2007 senesinde transfer ettiğimin bir yelkenliyi aynı yerdeki 5 litrelik pet şişe yüzünden neredeyse  yakıyorduk.

*

A. Ç.

Pet şişe mercek görevi görüyor ve kendisi doğrudan ısınmıyor. Yakmak ise biraz göreceli bir kavram. Örneğin havuzlukta oturma yerleri tik olan bir teknede kıçta bırakılan bir pet şişe güneş görünce durduğu yerin yanındaki tikleri yakmıtı. Yakmak derken, tikler yaklaşık 5 mm derinliğe kadar odun kömürü olmuştu. Güneş açısı su dolu pet şlşenin ışığı nerede yoğunlaşacağını belirliyor ve bu genellikle şişenin altı olmuyor. Yanma da karbonlaşma şeklinde olduğundan peti eritecek kadar ısı açığa çıkarmıyor.

*

E. A. A.

Bu yoğurt kaplarınına özgü olsa gerek kendi teknemde de tam o nokta aşırı ısınıyor güneşten.  Çıplak ayakla kesin basamaz insan, bunu öğrendikten sonra asla şişe filan koymam oralara . Pet şişe yukarıdan gelen dik açı ışınları alta odaklayabilir mi bir fikrim yok ama havuzlukta filan tehlike artar . Ayrıca  her ne kadar pimpiriklilik gibi görünse de  ocağın civarında kağıt  , bez , havlu pek bulundurmamaya çalışıyorum özellikle seyirde çok daha yüksek risk. (bu foto da risk gibi durmasa da unutulabilir, misafir vardır farkında olmayabilir ) ...

*

M. B. A.

Benim teknemin havuzluğunda, fiberde buna benzer, yuvarlakımsı bir yanık izi var. Nasıl oluştuğuna bir türlü aklımız ermemiş, türlü senaryolar kurmuştuk. Şimdi anlıyorum ki buna benzer bir durumun kurbanı olmuş olabiliriz... Teşekkürler bilgilendirme için...