0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. E.

Wikiderya'dan haberler...
« : Temmuz 12, 2016, 12:39:02 »
Vakit buldukça üzerinde çalıştığım bir wiki projesi var.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Uzun bir süredir "Forum'a çok değerli bilgiler yazıyoruz, ama konular dallandırılıp sulandırıldıkça sonradan bu bilgileri kullanmak çok zor oluyor" sıkıntısına karşı bir çözüm üretmek istiyordum.  Ama esas tetikleyen, Zafer Hoca'nın "Türkçe bir yelken el kitabı yazmak ister miyiz?"  sorusu oldu. Olumlu yanıt veren onca insanın ortak metin üzerinde çalışması için bir altyapı gerekecekti. Kurulacak bir Wiki altyapısı iki sorunu birden çözebilir.

Wiki, tüm yazarların aynı metin üzerinde değişiklik yapabildiği bir sistem. Çoğu Wiki'de değişiklik yapmak için kayıt olmak bile gerekmiyor. Sistem  tüm değişikliklerin kaydını tutuyor. Gerektiğinde önceki bir sürüme dönülebiliyor. Şimdilik, Gezgin Korsan Wiki'de kayıt yapmadan değişiklik yapılamıyor, yorum bırakılabiliyor.

Eminim pek çoğunuz "biz forumda bir cıvata yüzünden birbirine giren adamlarız, diğerlerinin yazdıklarını değiştirebildiğimiz bir ortamı  nasıl  çalıştıracağız?" soruyordur. Ben konuya iyimser yaklaşıyorum: Wikipedia çalışıyorsa, biz de çalıştırabilmeliyiz. Önemli olan yazarlarımızın herhangi bir konuda tek bir doğru olmadığını hatırlamaları. Tartışmalı konularda "bir görüşe göre.... Diğer bir görüşe göre de...." şeklinde düzenlemeler yapmaları. Her senaryo için cevabım yok, kervanı  yolda düzeceğiz.

*

C. E.

Ynt: Wikiderya'dan haberler...
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2016, 12:46:39 »
Wiki'ye katkıda bulunurken, Forumdan kendinize ait olmayan yazıları kopyalamayın, zira Forum Yönetimi'nden ciddi bir ihtar yedim. Aynı şekilde rehber kitaplar, teknik kitaplar ve benzer web sitelerinden de doğrudan alıntı yapmayın. Telif hakkı size ait olmayan resimleri kullanmayın.

Katkıda bulunmak isteyenler (tercih sırasıyla):

1) Kayıt olup hemen birşeyler yazmaya başlabilirler. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

2) İlgili konunun Yorumlar sayfasına not düşebilirler. Bunları fırsat buldukça konu sayfasına taşıyacağım.

3) Yayınlanmaya hazır yazıları Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresine gönderebilirler. (Ama seyir notlarınız arasından rehber notlarını çıkarmamı beklemeyin!)

Lütfen bu konuyu Wiki'nin İÇERİĞİNİ tartışmak için kullanmayın. Burada altyapıyı, prensipleri, görselliği, işlevleri, şablonları vs... tartışalım. Konu içeriklerini ister Wiki'deki yorumlar sayfasında, ister Forum'un ilgili sayfasında tartışalım.

Altyapıyı denemek için açtığım bazı sayfalar var. Demirleme ve Bağlanma bölümü tahmin edebileceğiniz gibi Mehmet Erem'den geldi.

Seyir Rehberi'ndeki onlarca link sizi heyecalandırmasın. Sadece başlıkları açıldı. İçlerinin doldurulması için desteğinizi bekliyorlar.

Açılmış konu başlıkları sizi sınırlamasın. Denizcilikle ilgili tüm konulara kapı açık.

Diğer menü yapıları sayfalar oluşturuldukça kurulacak. Şimdilik bir Ana Konu'nun parçası olmayan konuları "Kitapsızlar" kitabında topluyorum. Tabi bir Wiki'de her sayfanın bir menünün altında olması zorunlu değil. Bizde de değil. Ama mümkün olan her sayfayı bir kitap altında toplamaya çalışacağım.

BİR DE:
Bu çalışma Gezgin Korsan Topluluğu'nun mülkiyetindedir. Herhangi bir zamanda Gezgin Korsan Topluluğunun demokratik bir şekilde alacağı kararla tüm içeriği ve site adını hiç bir karşılık beklemeden Topluluğun belirleyeceği sisteme aktaracağımı taahüt ederim. Siteden herhangi bir gelir elde edilmesi durumunda tüm kâr, Türk denizciliğini geliştirmek üzere Topluluğun kararlarına uygun olarak kullanılacaktır.

*

T. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2016, 14:39:52 »
Elinize sağlık Cem Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2016, 16:43:59 »
Çok güzel bir çalışma. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2016, 16:47:03 »
En başından beri destekliyorum. Benim gibi bildiği kendine yetmez biri kaç satır destek olabilir, bilemiyorum elbette. Ama elimden geldiği kadar işte.

*

M. A.

« Yanıtla #5 : Temmuz 12, 2016, 18:25:23 »
Çok faydalı olacağına inanıyorum.
Cruiserswiki'nin müdavimiyim.
Gezgin Korsan'daki, teknik ve gezi notları da çok önemli bir boşluğu dolduracaktır.
Elinize, fikrinize sağlık
*

M. A.

« Yanıtla #6 : Temmuz 12, 2016, 18:53:39 »
Cem Korsan çok güzel olmuş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap elinize sağlık

Bir sorum var; kafamda yerlerini netleştiremedim de o yüzden soruyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Gezgin Korsan Wiki'nin GeKoPedia'dan farkı nedir?

*

C. E.

« Yanıtla #7 : Temmuz 12, 2016, 19:05:28 »
Destek mesajları için teşekkürler, ama ben olayın nispeten basit kısmını hallettim. Gerisi elinizden öper.

Bülent; sen ki saildrive keçelerini değiştirmiş adamsın, artık bu acemilik mazereti arkasına sığınmayı bırak. En azından Doğu Akdeniz seyir rehberi için sözün var.

Elinizi korkak alıştırmayın. Özellikle seyir notlarına yapacağınız her türlü katkı birinin işine yarayacaktır.
*

C. E.

« Yanıtla #8 : Temmuz 12, 2016, 19:34:30 »
Cem Korsan çok güzel olmuş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap elinize sağlık
Bir sorum var; kafamda yerlerini netleştiremedim de o yüzden soruyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Gezgin Korsan Wiki'nin GeKoPedia'dan farkı nedir?

Teşekkürler,

Gekopedia hakkında Forum yöneticilerinin bilgi vermesi sağlıklı olur. Benim gördüğüm yine forum formatında, mesajların alt alta sıralandığı, eski yazılanlara sadece moderatörlerin dokunabildiği bir yapı.

Wiki ise yazarların her konuya tekrar tekrar müdahale edebildiği, okuyucuya bilginin sadece son halinin sunulduğu bir yapı. (Meraklılar, sürümler sayfasından her konunun gelişimini takip edebilir.)

*

H. E.

« Yanıtla #9 : Temmuz 12, 2016, 20:29:31 »

Teşekkürler,

Gekopedia hakkında Forum yöneticilerinin bilgi vermesi sağlıklı olur. Benim gördüğüm yine forum formatında, mesajların alt alta sıralandığı, eski yazılanlara sadece moderatörlerin dokunabildiği bir yapı.

Wiki ise yazarların her konuya tekrar tekrar müdahale edebildiği, okuyucuya bilginin sadece son halinin sunulduğu bir yapı. (Meraklılar, sürümler sayfasından her konunun gelişimini takip edebilir.)

Gekopedia, daha doğrusu yeni Gekopedia, forumdaki önemli, bilgi kaynağı olacak konuların, gereksiz ve konu akışını bozan mesajlardan ayıklanarak KOPYALANDIĞI bir yer. Yazanların, mesaj sahiplerinin virgülüne dahi dokunulmuyor. Konunun aslı forumda duruyor. Her mesajın altında forumdaki asıl mesaja bağlantı var. Forumdaki asıl konuya faydalı mesajlar yazıldığında onlar da Gekopedia'daki kopya konuya ekleniyorlar. Böylece gerekli bilgiye hızla erişiliyor.
Gekopedia forumun bir çeşit kopyası olduğundan 8 senedir forumun sürüp gitmesini sağlayan kurallar, denetim ve özgürlük aynen devam ediyor.
Bu Wiki ise çok az kişinin bilgisi dahilinde yapılan, Cem Eğrikavuk Korsan'ın kendisinin yaptığı bir çalışma. "Gezgin Korsan Topluluğunun demokratik bir şekilde aldığı" hangi karar uyarınca yapıldığını bilmiyorum.
Gezgin Korsan markasının kullanılması konusunda çekincelerim var.
Nasıl işleyecek, Gezgin Korsan ruhuna uygun olacak mı bilmiyorum. Kim denetleyecek, denetlenmesi gerekiyor mu, forumda yazılan ve mülkiyeti foruma ait olan konular mı kullanılacak bilmiyorum?
"Siteden herhangi bir gelir elde edilmesi durumunda tüm kâr, Türk denizciliğini geliştirmek üzere Topluluğun kararlarına uygun olarak kullanılacaktır" cümlesini de anlamadım. Ne geliri elde edilecek? Kim gelir elde edecek? Kim denetleyecek?

"Kârın Türk denizciliğini geliştirmek üzere kullanılması" ne demek anlamadım? Bu kararı kim aldı? "Gezgin Korsan Topluluğunun demokratik bir şekilde aldığı" bir karar mı? Ne yapılacak da "Türk denizciliği geliştirilecek?" Bilmiyorum.
Kâr elde edilecek, sonra bir şekilde açıklanacak, sonra da "Türk denizciliğini geliştirmek üzere Gezgin Korsan Topluluğu demokratik bir şekilde bir karar alacak" ve bu karar uyarınca "kullanılacak" sanırım. Ancak ne şekilde olacak? Nasıl olacak da olacak henüz bilmiyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
"Demokratik şekil" ne? Bir oylama falan mı yapılacak? Kimler oy kullanacak? Gezgin Korsanlar? Forum üyeleri? Amatör denizciler? Seçim nasıl olacak? Çoğunluk nasıl belirlenecek? Toplam oy kullananların yarısından bir fazlası?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Seçimi kim denetleyecek? Seçsis?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu yapı hangi kurallara göre işleyecek? Yazılan hiçbir şey kaldırılmayacak mı? Kaldırılacaksa ve isteyen kaldırabilecekse neye göre kaldıracak? Kaldırılanı bir başkası koyarsa ne olacak? Sabredip en çok silen veya yapıştıranın dediği mi olacak?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Şu anda bana göre çok fazla belirsizlik var. Herhalde iyi olacaktır sonuçta. Bilgi en değerli hazinedir. Bilgi böylece artarsa ben de çok memnun olurum ve katkı sağlarım elbette. Sonuçta denizler hepimizin. Gerçi bir kısmı bazen sadece birilerinin oluyor, kovalıyorlar bizi oralardan ama...

Sahi denizler kimin?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Umarım Gezgin Korsan kimliğine zarar verecek bir sonuç ortaya çıkmaz.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2016, 21:00:49 Gönderen: Hakan Erim »
*

B. B.

« Yanıtla #10 : Temmuz 12, 2016, 20:57:14 »

Lütfen bu konuyu Wiki'nin İÇERİĞİNİ tartışmak için kullanmayın. Burada altyapıyı, prensipleri, görselliği, işlevleri, şablonları vs... tartışalım. Konu içeriklerini ister Wiki'deki yorumlar sayfasında, ister Forum'un ilgili sayfasında tartışalım.

(....)
BİR DE:
Bu çalışma Gezgin Korsan Topluluğu'nun mülkiyetindedir. Herhangi bir zamanda Gezgin Korsan Topluluğunun demokratik bir şekilde alacağı kararla tüm içeriği ve site adını hiç bir karşılık beklemeden Topluluğun belirleyeceği sisteme aktaracağımı taahüt ederim.

Bence bu iki satır daha önemli Hakan. Her ne kadar "taahhüt"  tek'h' ile yazılmışsa da, önemli bir vaad. Gerek olacağını sanmasam da yeterli bir güvence.
Diğer yandan, kaygını anlamakla birlikte, Ge-Ko ruhunun ne olduğu konusundaki kriterler herhangi bir kimsenin tekelinde olmadığından ve her bir
Ge-Ko'nun bu  hassasiyeti taşıdığı öndeyisiyle herkese baktığımdan, Gezgin Korsan ruhuna aykırı bir iş olmayacağı yönünde zerre kuşkum yok.
*

H. T.

« Yanıtla #11 : Temmuz 12, 2016, 21:18:43 »
Wiki'nin varlığı tek bir amaca hizmet eder; bilgiyi paylaşmak. Bundan bir "zarar" ya da sakınca yaratabilmek için bayağı bir uğraşmak gerekecektir sanırım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kendi adıma her fırsatta destek olmaktan mutluluk duyacağım. Kolay ulaşılır, basit ve rafine bilgi; daha ne olsun...
*

M. A.

« Yanıtla #12 : Temmuz 12, 2016, 21:20:35 »
HErim,

Soruların çok doğru ama benzer soru ve sorunlar Gezgin Korsan için de yok mu?
Burası nasıl yolunu bulup bir çizgiye oturduysa, orası da hakettiği çizgiye oturur.
Öte yandan yıllar bize gösterdi ki, bu deniz camiasında bir web sitesi ile öyle paralar kazanmak filan mümkün değil.
İsteyen izlesin, isteyen desteklesin, isteyen gözardı etsin.
*

B. B.

« Yanıtla #13 : Temmuz 12, 2016, 21:46:06 »
HErim,

Burası nasıl yolunu bulup bir çizgiye oturduysa, orası da hakettiği çizgiye oturur.
Öte yandan yıllar bize gösterdi ki, bu deniz camiasında bir web sitesi ile öyle paralar kazanmak filan mümkün değil.

O zaman yazın; tekne sigortaları!
*

H. E.

« Yanıtla #14 : Temmuz 12, 2016, 21:47:04 »
HErim,

Gezgin Korsan forumu için pek benzer sorunlar yok. İşaret ettiğim gibi belirli kurallar var, kültür var ve kimseyi rahatsız etmediği için bunca yıldır devam eden bir yapı var.

Dediğim gibi, başarılı olsun da bir kaynak kazanalım.

Ama endişem şu; bir katılımcı kalkıp "tekneyi erkenden terk etmek yanlıştır, sigortadan para kazanmaktır" derse ne olacak? Kalacak mı? Kalkacak mı? Hangi kurala göre kalkacak, kalacak? Bir kişinin yazması engellenecek mi? Nasıl engellenecek?
Gezgin Korsan adı kullanılacaksa ne olduğunu bir türlü tanımlayamadığımız ve "ruh, kültür, tutum vb." dediğimiz şeyler zarar görecek mi?