0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

D. E.

Arkadaşlar,

Daha önceleri Single Handed Sailing (Tek el yelkencilik) isimli kitabın özet çevirisinde bazı bölümlerde bu kitaba değinmiştim. Şimdi elime almışken sizlerle de paylaşmak isterim zira Türkçe'si ne yazık ki yok. Telif hakları sebebiyle Ö Z E T çeviridir.

Heavy Weather Sailing- Adlard Coles derlemesiyle Peter Bruce editörlüğünde 6. Baskısı çıkmış bir kitap. 6. Baskısı Ellen MacArthur Ön sözü ile çıkmış.

Close to the wind ( Rüzgara yakın) kitabının yazarı Pete Goss '' Eğer seyahatinizde hiç bir kitap almadıysanız bunu alın'' diye belirtmiş ve bunu kitabın kapağına taşımışlar.

Size bu gün Ellen MacArthur'un ön sözünün çevirisi ile bölüme başlıyorum.. Sadece bu önsözü tam çevireceğim, çünkü bu önsöz durumu yeterinden fazla anlatıyor.

Ellen MacArthur başlangıcı:

'' Benim Dünya turu rekorum esnasında, özellikle 2005 Ocak Güney Okyanusu kısmı korkunçtu. Çok derin bir depresyonun üzerime geleceğini biliyorduk ve rüzgar 80 knot'larda arkamdan gelmekteydi,yani içindesiniz demektir ve büyük ihtimal ile sağ kalmanız imkansızdır.  Rüzgarın önünde kalmanız gerekir, bu denli zorlu şartlarda ve yüksek hızda gitmek zorunda olmanın stresi inanılmazdır. Bir şeyi kırdığınızda 6 saat içinde çok büyük bir belanın içindesiniz demektir.

Buz dağlarını tecrübe ettim, soluganları, güverteye vuran dolu fırtınalarını ve çok uzun dalgaları tecrübe ettim.. Vadiden aşağıya bakmak gibidir. Üç gün ve üç gece rüzgar fazlasıyla sertti ve teknemi kaybedebilirdim,tıpkı bir hızlı trende kontrolü kaybederek gitmek gibiydi. 10 dakikalık kısa uykular uyuyarak sadece ayakta kalmaya çalışıyordum.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hele ki 100 feet'lik bir direğe tırmanmak, ki tamirler nedeniyle 2 kez tırmanmak zorunda kaldım; tıpkı depremde telgraf direğinde olmak gibiydi. Siyah ve mavi tarafından dayak yiyorsunuz.  En büyük risk düşmek değil, direkten kayıp kolunuzu ya da bacağınızı kırmak..

.... ama kimse beni bunu yapmaya zorlamadı o halde neden yaptım ?

Evet, kendimi zorladığım (meydan okuduğum ) durumların içinde kaldım, ama bir sebep vardı ki; Daha fazlası için geriye gitmek zorundaydım.. Güney Okyanus'u gezegende ki en zorlu ve en ıssız yerlerden biriydi. Ancak rüzgar, yağmur ve dağ gibi denizler büyük bir güzellik ile de geliyorlardı ve doğanın en saf haliyle, çok sert şartların içinde olmama rağmen benzersiz bir deneyimdi.. Buna şahitlik etmek bir ayrıcalıktı..

Okyanuslar beklenmedik ve bağışlamaz yerler olabiliyor, aynı zamnda da heyecanın tam da yeri.. Potensiyel olarak tek başına Dünya turu tehlikeli bir meydan okumadır, ama aynı zamanda bizler teknemizde alınabilecek en iyi güvenlik önlemlerini alır ve en kötüye hazırlanırız. Riskin farkında olmak son derece önemlidir ve en basitiyle bulunacağınız çevreyi anlamanız gerekir. Sonuçta alacağımız riskler hesaplanır: Ben önümdeki hava şartlarını analiz edecek hava durumu analistleriyle çalıştım, teknede ki her safhayı çalıştım. Her şeyi kavradığınızı bilmek, öğrenebileceğiniz her şeyi öğrendiğini bilmek, yola çıkmadan önce akılsal olarak da sizi hazırlayan koşullardır, ama aynı zamanda elinizden gelecek olasılıklara hazırlandığınzı bilmek- Güvertenizde patlayacak hava koşulları gibi..
Siz orada bir yerdeyken bir şey kırılır, bozulur ise onarabilecek tek kişi sizsiniz. Dolayısıyla teknenizi içinden dışan bilmek zorundasınız.

Ellen MacArthur

Burada özellikle Ellen'ın bir başka baskıya verdiği ön sözden bir alıntı yapmak isterim:

''Ağır hava koşulu sadece rüzgarın hızı değildir. Bazen bulunduğunuz yerde 25 knot rüzgarda öyle deniz şartları vardır ki ağır hava seyirlerini uygulamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle hava şartını mutlaka bulunduğunuz deniz koşulları ile değerlendirin''

Yukarıda ki video 2005'de Falmouth'a limana döndüğünde çekilmiş.. Hava şartları ve deniz zorlu ama göreceksiniz yüzlerce denizci tekneleriyle denizde... Biz geçen 30 Ağustos Zafer Bayramında azıcık yağmur yağdı, çoğumuz çıkmadık.. Dolmabahçe de sadece 3 tekneydik.. Kültür maalesef marinada yayılarak oluşmuyor... Denizcilik başka bir durum.. Evet Damme Ellen MacArthur İngiltere'de de 1 tane.. 15 kişi yok buna benzer.. Biz de ise hiç yok ve olmayacak da.. Bunun birincil sebebi hala çocukları dibimizde yetiştirmek istememiz.. İkincisi de aşırı emniyetçi oluşumuz. Macera biz de 10. sırada.. malum çocuk büyür, işe girer, ev alır..Önce daima hayatını garanti etmesi öğütlenir.. Her neyse..

Kitabın ilk bölümü olan ''Uzman Önerisi'' kısmına yarında itibaren geçeceğim. Çeviri zaman alan bir iş..ara veridiğimde zaten yorumlar olacaktır... değerli bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla,
Dilek Ergül

« Son Düzenleme: Ekim 30, 2016, 22:22:48 Gönderen: Dilek Ergül »

*

D. E.

Ynt: Sert Hava Seyri - Heavy Weather Sailing Kitabı Özet Çeviri
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2016, 22:43:04 »
Dayanamayacağım yazacağım.. 80 Knot.. nasıldır yahu..vay be..

*

H. D.

« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2016, 23:19:19 »
Güney Okyanusu Neresidir?

*

E. D.

« Yanıtla #3 : Ekim 30, 2016, 23:33:30 »
Okyanusların güneyi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güzel bir yazı dizisi olacak gibi görünüyor. Bu vesileyle denizlerle ve teknelerle ilgili bir çok konu tartışmaya açılabilir. Devamını bekliyoruz Dilek korsan.

*

S. Ş.

« Yanıtla #4 : Ekim 30, 2016, 23:39:06 »
50 uzeri duymadim gormedim

*

K. B.

« Yanıtla #5 : Ekim 30, 2016, 23:47:02 »
Hüseyin Ağabeyciğim;
Antarktika kıtasını çevreleyen tüm denizlere güney okyanusu denir,diğer adı tabiki antarktika okyanusudur ama kıta adıyla başlayan bir okyanus adı olmadığı için antarktika okyanusu adı pek kabul görmez.Bu yüzden güney okyanusu adı kullanılır.
Seni yüz yüze tanıdığım için biliyorum ,şimdi nerde başlar nerde biter diye soracaksın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tam emin olmamakla birlikte eğer belli  bir enlem söz konusu değilse tüm diğer kıtaların güney uçlarından başlaması mantıklı geliyor.
Sevgiler.
*

H. D.

« Yanıtla #6 : Ekim 30, 2016, 23:52:03 »
Okyanusların güneyi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güzel bir yazı dizisi olacak gibi görünüyor. Bu vesileyle denizlerle ve teknelerle ilgili bir çok konu tartışmaya açılabilir. Devamını bekliyoruz Dilek korsan.

Cevap olarak coğul tarifte bulunmuşsunuz ama Güney okyanusu bana tekil gibi geldi.Yani ben cevabınızdan tatmin olmadım.Başka cevap varmı
GÜNEY OKYANUSU neresidir?
Diye yazarken kenan korsandan cevap geldi ve şaşırdım kaldım.Ben şu ana kadar böyle ismi olan bir okyanustan habersizdim.Dünya atlaslarında böyle bir deniz adı geciyor mu?
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2016, 23:53:10 Gönderen: Hüseyin Durmaz »
*

K. B.

« Yanıtla #7 : Ekim 30, 2016, 23:57:44 »

Ne kadar net çıkar bilmiyorum.
*

K. B.

« Yanıtla #8 : Ekim 31, 2016, 00:02:01 »
Bu konuda bizimde 26 bölümlük bir belgeselimiz var
Osman Atasoy ve Sibel Karasu'nun UZAKLAR-2 ile yaptıkları antarktika seyri.
Seyretmeyenlere tavsiye edilir.

« Son Düzenleme: Ekim 31, 2016, 00:07:44 Gönderen: Kenan Biçen »
*

H. D.

« Yanıtla #9 : Ekim 31, 2016, 00:06:26 »
Türkçe atlas var mı diye sormuştum?
*

D. U.

« Yanıtla #10 : Ekim 31, 2016, 00:54:33 »
Mutlaka çok keyifle takip edeceğim yazı dizisi olacak. Emeğiniz için şimdiden teşekkür ederim Dilek korsan.

Varış, karşılama videosu muhteşem. Daha önce izlediğim benzer videolar gibi bunu da karmaşık duygular içinde izledim.

Tekrar ellerinize sağlık.

*

D. E.

« Yanıtla #11 : Ekim 31, 2016, 07:35:52 »
Bu konuda bizimde 26 bölümlük bir belgeselimiz var
Osman Atasoy ve Sibel Karasu'nun UZAKLAR-2 ile yaptıkları antarktika seyri.
Seyretmeyenlere tavsiye edilir.

Kenan Korsanim, bu cok onemli bir belgesel. Sizden rica etsem; bu topik agir hava sartlarinda seyir icin Osman ve Sibel'in de yararlandigi bir kaynak kitabin cevirisi; o nedenle bence arda kaynamamasi icin bu belgesel linkini tamamen ayri bir konu altinda verseniz. Hem burada gorulur hem de ayri konuda incelenir. Cunku belgeselde diger pek cok konuda oldukca kiymetli bilgiler mevcut. Yeni gelen dostlarimizin da haberi olur. Ne dersiniz?
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2016, 07:38:33 Gönderen: Dilek Ergül »
*

S. G.

« Yanıtla #12 : Ekim 31, 2016, 09:11:35 »
Dilek korsan ,

Çok teşekkürler çok keyifli olacak belli ki.
*

K. T.

« Yanıtla #13 : Ekim 31, 2016, 09:48:11 »

Ne kadar net çıkar bilmiyorum.

Southern ( güney ) demek Hüseyin abi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Ekim 31, 2016, 11:03:15 »
Ellen MacArthur 2005'te dünya rekorunu kırdıktan sonra ülkesinde Kraliçe tarafından onurlandırıldı. Yapılan törende Kraliçe orada olanlara seslendi: Arise! (Ayağa kalkın) ve Ellen'e seslendi: Dame MacArthur! Birleşik Krallık bu yürekli insana "Dame Commander of the Order of the British Empire" ünvanını verdi.  Ülkemdeki devlet maalesef umarsız, değer bilmez, insanları cesaretlendirmez, ilham vermez. Ne yapılıyorsa kişilerin kendi çabaları. Ben en azından kendi kendime, yapanların ve hatta bu şartlarda bile niyet edenlerin önünde saygı ile eğiliyorum.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi