0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*
Piri Reis
« : Şubat 12, 2010, 23:39:33 »
Haritalar,gelecekte belki teknolojiye yenik düşüp müzelerde sumer tabletleri gibi bir tercüman vasıtasıyla insanlara izah edilecek hoş bu gün buna bile ihtiyaç var da neyse konumuz bu değil.Elimde bir kitap var ve beni bir haftadır meşgul ediyor.Paylaşmak istememin sebebi konu Piri Reis)Ruhu Şad olsun)kitapta onun adıyla anılan ve diğer kaynaklardan temin edilen yaşıtı benzer haritalar üzerinde Nasanın bir çalışması.Nisan 1942 de basılmış bir ingiliz intelicasıya kitabı ve buradaki iddia mevcut Pir i reis haritasının ve diğer yaşıtlarının gösterdikleri coğrafi alanın doğru fakat günümüzden 10.000 yıl öncesinin jeolojik durumunu gösterdiğini iddia ediyorlar.Doğruysa haritaların çok daha eski medeniyette yapılan ların kopyaları olduğu ve denizcilik tarihini çok daha eskilere taşıyacağı şüphesiz.Bu da haritaların ne kadar önemli günlükler olduğunu gösteriyor,tanıdığım denizciler günlük tutmazken hemde bu çağda, tablete yazmıyacağızki.Konuya ilgi duyan arkadaşlar ile özel mailden yazışabiliriz .Güzel kitaplar konusundada bilgi alışverişine bulunmak isterim.İlgilenenlere duyrulur.Saygılarımla.metin.
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2010, 23:44:42 Gönderen: Kerim Dişbudak »

*

  mehmetsutcu

Ynt: Piri Reis
« Yanıtla #1 : Şubat 13, 2010, 02:44:42 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
değil.Elimde bir kitap var ve beni bir haftadır meşgul ediyor.Paylaşmak istememin sebebi konu Piri Reis)Ruhu Şad olsun)kitapta onun adıyla anılan ve diğer kaynaklardan temin edilen yaşıtı benzer haritalar üzerinde Nasanın bir çalışması.Nisan 1942 de basılmış bir ingiliz intelicasıya kitabı ve buradaki iddia mevcut Pir i reis haritasının ve diğer yaşıtlarının gösterdikleri coğrafi alanın doğru fakat günümüzden 10.000 yıl öncesinin jeolojik durumunu gösterdiğini iddia ediyorlar.

Metin Korsan,
O Nasa nı kendi fikri ... Canları biraz da öyle istiyor da ondan...Niyetleri başka...
Ben size Cevat Ülkekul un "Yaşamı ve yapıtları ile Piri Reis" adlı 3 ciltlik yayınını öneriyorum... Ben Beşiktaş Deniz Müzesinden almıştım. Çok ehven bir fiyatı vardı . Ayrıca Piri Reisin amcası Kemal Reis ile ilgili kitabı da okuyunuz...
 
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu kitapları birlikte değerlendirmek gerekir ....
  
Linke bir bakarsanız bilgi var.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sizin okuduğunuz türde iddia içeren kitaplar denizcilik tarihimize en büyük darbeyi vurmuştur. Ve hatta diyebilirim ki denizciliğimizin güdük kalmasının sebebi budur. Yıllarca denizci millet olmadığımız, bozkır dan geldiğimiz vurgulanarak denizci kimliğimiz yok edilmiştir... Benim için çok üzücü bir durumdur bu.

Ayrıca altta ki linke bir bakarsanız bir ön bilgi sahibi olursunuz.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

  
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2010, 02:57:25 Gönderen: Mehmet Sütçü »
*

  Çevrimdışı Umut Korkmaz

 • * Gezgin Korsan
 • 9.404
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • yelkenlipoyraz
Ynt: Piri Reis
« Yanıtla #2 : Şubat 13, 2010, 08:05:46 »
Özelden yazışmayın, genelden yazışın ki tarihteki ilginç kişilerden bir olan piri Reis'i daha iyi tanıyalım.
Benim okuduğum da haritada o zamanlarda buzulların altında kalan kara parçalarınn da görüldüğü.
ben de şahsen Reis'in bazı antik haritalardan yararlandığını düşünüyorum.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap      TUR 6373
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  mehmetsutcu

Ynt: Piri Reis
« Yanıtla #3 : Şubat 13, 2010, 17:15:28 »
İşin kısaca özü şu;

Piri Reis en iyi dostu Damat İbrahim Paşa nın Kanuni Sultan Süleyman tarafından idam edilmesinden sonra, hayatının Amcasından sonra ki ikinci en büyük üzüntüsünü yaşayıp buhrana girmiş, İstanbul da uzun zamandır yaşadığı kara hayatından denizlere dönmüştür. 11 sene boyunca Piri Reis le ilgili hiç bir kayda rastlanmamıştır.
Piri Reisin hayatında 11 yıl boyunca ne yaptığı bilinmemektedir.
Kolomb ile bir şekilde karşılaştığına ve arkadaş olduğuna dair dolaylı emareler olduğu söylenmektedir. Fakat kanıtlanamamıştır.

Piri Reis in hayatı aslında gizemlerle doludur. Osmanlı arşivlerinin tamamı tasnif edildiğinde bazı yeni bilgilerin açığa çıkacağı kuvvetle muhtemeldir. Piri Resin ilk hocası Amcası Kemal Reis olmakla beraber, ilk harita ve gemi yapım bilgilerini, yani çıraklığını yine Amcasının yakın arkadaşı Sinoplu Safai adlı bir deniz bilgininden Sinop da aldığı bilinmektedir. Osmanlı kayıtlarında da adı geçen Sinoplu Safai nin bazı yazılı eserlerinin olduğu bilinmesine rağmen bu eserlere ulaşılamamıştır. Umut yine Osmanlı arşivlerinde ki tasnif edilmeyen belgelerde dir.
Umarım bulunur...    
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2010, 17:17:11 Gönderen: Mehmet Sütçü »

*

  Çevrimdışı İlker Erkman

 • * Gezgin Korsan
 • 1.674
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
Ynt: Piri Reis
« Yanıtla #4 : Ocak 08, 2013, 10:40:41 »
Türk Sail sitesinde yayınlanan Piri Reis ile ilgili yazıyı sizlerle paylaşmak istedim dostlar,özellilkle yazının sonunda bu ulu reisin söylediği sözler çok hoş

Piri Reis’in haritasını biliyoruz, ya sonunu?       
Köşe Yazıları - DümenSuyu 
Pazartesi, 07 Ocak 2013 16:21 
Osmanlı’nın iktidar mücadelelerini izliyoruz Muhteşem Yüzyıl dizisiyle.
Muhteşem Süleyman, önümüzdeki bölümlerde oğlu Şehzade Mustafa ile can yoldaşı Sadrazam İbrahim’i boğdurtmasıyla gündeme gelecek.

O “Muhteşem” dönemde, 80’li yaşlarında Kanuni’nin cellatlarınca boynu vurdurulan ünlü Osmanlı denizcisini bu vesile ile yad edelim.

Tesadüfün böylesi…

Bir kılıç darbesiyle başı gövdesinden ayrılan o ünlü Osmanlı denizcisinin 1513’te çizdiği ilk dünya haritasının bu yıl 500’üncü yıl dönümü. Evet, Piri Reis’ten söz ediyoruz.

Haritasının 500. yılı nedeniyle UNESCO’nun 2013’ü dünyada “Piri Reis Yılı” olarak kutlama ve anma programına aldığının notunu da hemen düşelim.

Döneminin Barbaros Hayrettin (Hızır Reis) kadar ünlü denizcisi, denizciliğe Akdeniz’in ünlü korsanlarından biri olan amcası Kemal Reis’in yanında başlamış. Kemal Reis ile Akdeniz’i baştan başa gezmiş, görmüş.

“Hint Kaptanı”, “Mısır Kaptanı” gibi unvanlar taşıyan Piri Reis, adını son yıllarda Somalili korsanların saldırılarıyla gündemden düşürmeyen Aden’i Osmanlı’ya katmış. Umman Denizi, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi’ndeki görevlerde yaşlanmış.

Denizciliğinden çok “Akdeniz insanı için” yazdığı Kitab-ı Bahriye (Denizcilik Kitabı) ve dünya haritasıyla nam salmış.DENİZCİLİĞİN KİTABINI KANUNİ’YE SUNDU

Piri Reis, Kitab-ı Bahriye’yi Rodos seferinde tanıştığı ve sonrasında Mısır seferinde kılavuzluk ettiği Sadrazam İbrahim Paşa’nın (Pargalı) isteğiyle Kanuni’ye de sunmuş.

Çağdaş denizciliğin ilk başyapıtlarından olan bu kitabı “bütün Akdeniz insanları için gerekli olduğunu” düşünerek yazmış.

Piri Reis uzmanı olan Tümgeneral Cevat Ülkekul, “O, Akdeniz insanı deyimi ile de inançları, dilleri ve etnik kökenleri ne olursa olsun Akdeniz kıyılarında yaşayan bütün insanları kastetmektedir” diye not düşüyor. Sözü Ülkekul’a bırakmak gerek;

“Piri Reis’in Bahriye’si, bir denizcilik kitabı olmanın ötesinde bir coğrafya atlası, Akdeniz’in bir sosyal ve ekonomik coğrafya kitabıdır. Üstelik içerdiği bilgilerin gözlemlere ve araştırmalara dayandırılmış olmanın yanı sıra, gereken yerlerde kaynak gösterilerek bilgilerin güvenirliği pekiştirilmiştir.

Piri Reis’in amacı, asker-sivil tüm denizcilerin, tüccarların ve başka ilgililerin Akdeniz’de güvenle dolaşmalarına yardımcı olmaktır.

Amacını bunlarla da sınırlı tutmaz; o insan sevgisiyle doludur ve İnsanların birbirlerini tanıyarak, birbirleriyle iletişim kurarak aralarında daha iyi ilişkiler yaratılabileceğine inanmaktadır. Bu nedenle Akdeniz insanlarının sosyal ve ekonomik yaşamlarını da incelemiştir.”


HÜRREM SULTAN’IN ODASINDAKİ HARİTA

Piri Reis’in haritası ise büyük kısma kayıp olmasına karşın dünyanın en ünlü ve en tartışılan eserleri arasına girmiş.

Bugün bile tam olarak nasıl yapıldığı bilinemeyen ve tartışmaları sürüp giden harita ise Topkapı Sarayı’nda her nedense yıllardır sergilenmiyor. Yetkililer bu yıl Piri Reis Yılı olması nedeniyle sadece bir hafta ziyarete açılabileceğini söylüyorlar.

Hatta hat ve ebru ustası Fuat Başar haritanın 1929’da sarayın Harem Dairesi’ndeki Hürrem Sultan’ın odasından çıktığına dikkat çekiyor ve haritanın özellikle Kuzey bölümlerinin Harem Dairesi’nde parçalanarak yurt dışına götürülmüş olabileceğini bile söylüyor.


“İHMAL VE GAFLET” İLE SUÇLANDI

Piri Reis’in ölümü ise pek çok kaynakta İbrahim Paşa ile olan dostluğuna bağlanıyor.

Mısır Kaptanlığı sırasında 1552’de Portekizlilerin Basra Körfezi’ndeki en önemli üssü olan Hürmüz Adası’nı feth edemeyip geri çekiliyor, donanmasını Basra’da bırakarak Mısır’a dönüyor.

Bunun üzerine Basra Valisi’nin Mısır Valisi’ne yolladığı “ihmal ve gaflet” mektubu ile “hizmette kusurla” suçlanıyor ve 80’i aşkın yaşında 1553 yılı Aralık ayında Kanuni’nin fermanıyla Mısır’da boynu vurduruluyor. 

Piri Reis’in mi ihmali vardı, Basra Valisi’nin politik hırsına mı kurban gitmişti?

Bu konuda rivayetler muhtelif.

Piri Reis’in de dediği gibi, “İnsan bildiğiyle yetinirse, bil ki onun elinden hiçbir şey gelmez” sözü ile tartışmanın bu yanını tarihçilere bırakalım. Tümgeneral Cevat Ülkekul’a günümüze aktardıkları için teşekkür ederek, Piri Reis’ten bir kaç alıntıyla tamamlayalım;


“Her kişiyi denizi bilip, deniz insanı sanma…
Denizci diye, deniz bilimini eksiksiz olarak bilen insana denir.”

“Özellikle denizler korku yeridir;
bu yer, işin ustalarının bile yüreğinin yağını eritir."

“Deniz dilsiz bir düşmana benzer; onun fırtınası ise ağı (zehir) gibidir.”