0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

    Çevrimdışı Eyüp Oğan

  • * Gezgin Korsan
  • 2.914
    • Yaşadığı Şehir
  • İstanbul
    • Rossinante
Dünyanın en eski batığı Datça'da bulundu.
« : Kasım 04, 2010, 09:33:11 »
Datça da batık bulundu
Uluburun'u Gölgede Bırakacak Batık Datça da bulundu

Dünyaca ünlü araştırma gemisi Naitulus tarafından dört ay önce Muğla´nın Datça İlçesi´nde Knidos Harabeleri´nin de yer aldığı Tekir Burnu açıklarında yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen batık bulundu. Dört ay önce bulunan ve dünyanın eski olarak bilinen Uluburunbatığını gölgede bırakacağı ileri sürülen batıkta kazı çalışması yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan izin bekleniyor.

Titanik, Bismark ve Lusitania gibi bir çok tarihi gemi batığını bulan Dr. Robert Ballard´ın araştırma gemisi Naitulus, Bodrum Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı (BOSAV) işbirliğiyle Ege Denizi´nde bir yıldır National Geographic için hazırladığı belgeselin çalışmalarını tamamladı. 65 metre uzunluk, 10 metre genişlik ve bin 250 groston ağırlığındaki 11 milyon TL değerindeki Naitulus, araştırmalarının ardından geçen hafta üs olarak kullandığı Bodrum´un Yalıkavak Beldesi´ne döndü. Ballard ve ekibini, BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, yönetim kurulu üyeleri Ali Tunalı ve Erman Aras tarafından karşılandı.

Geminin çalışmalarıyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Güner Özlen, National Geographic Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Christopher A. Liedel´in de katılımıyla yapılan basın açıklamasında, Datça Tekir Burnu´nun 1 mil açığında, robotlarla yapılan aramada, yaklaşık 400 metre derinlikte, 17 metre uzunluk, 5 metre genişliğinde, amfora yüklü batık gemi bulunduğu belirtildi. Batığın, daha önce Antalya´nın Kaş İlçesi´nde bulunan ve dünya en eski batığı olarak bilinen 3 bin 300 yıllık Uluburun´dan daha eski olduğu ileri sürüldü. Yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen batıkta kazı çalışmalarına başlanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı´ndan izin almak için girişimde bulunuldu.

Bodrum ve bölgesindeki sualtı çalışmalarında her geçen gün farklı bilgilere ulaştıklarını vurgulayan Dr. Ballard, ´´Türkiye´nin bugüne kadar tespit edilemeyen ve 6 bin metre derinliğe kadar olan kültür hazinelerinin yerini tespit edip gün ışığına çıkarılması için uğraşıyoruz. Datça açıklarında 400 metre derinlikte rastladığımız yaklaşık 5 bin yıllık batık su derinliği nedeniyle bugüne kadar tarih yağmacılarından uzakta kalmış. Bu batığı gün ışığına çıkartabilirsek bölgenin geçmişi ile ilgili çok daha net bilgilere sahip olabiliriz´ dedi.

BOSAV Vakfı Başkanı Tufan Turanlı ise Dr. Ballard ve başkanlığını yaptığı Amerikan Deniz Araştırma Vakfı (Ocean Exploration Trust) ile işbirliği yaparak Türk arkeolojisi ve deniz bilimleri alanında dev adımlar atmaya başladıklarını söyledi. Turanlı, hedeflerinin bugüne kadar keşfediymemiş su altı zenginliklerinin birbir ortaya çıkartılarak, Türkiye´yi sualtı arkeolojisinde bir numara olma özelliğini korumak olduğunu ifade etti.

SUALTI ARKEOLOJİSİNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI
Çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´ nın desteği ile yürütülmekte olup olduğuna da dikkati çeken Turanlı, ´´Bulgular, çekilen belgeseller her iki kurumun arşivlerinde gelecek nesillere aktarılmak üzere yer alıyor. Datça açıklarında bulunan batıkta ilk incelemeleri yapmak, ve su altı kazısı için izin almak üzere bakanlığa ilgili bilgileri verdik, müracaat yaptık, gerekli izinleri bekliyoruz. Tarihin en eski batığında beklenmeyen çok önemli eserlerle karşılaşabiliriz. Naitulus gemisinde Türk ve ABD´li görüntüleme uzmanlarından oluşan Naitulus ekibi su altı arkeolojisinde Türkiye için yeni bir dönem başlattı´ diye konuştu.

16´sı teknik, 25 bilimsel araştırma personelinin görev aldığı geminin Ege ve Akdeniz´deki batıkları araştırmaya devam edeceğini belirten National Geographic Başkan Yardımcısı ve Finans Müdürü Liedel ise Bodrum ve bölgesindeki tarihi ve kültürel zenginliklerin keşfedilmesi için ilk etapta 1 milyon dolarlık yardım yapacaklarını belirtti. Türkiye´nin sualtı zenginliklerini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını da dile getiren Liedel, ´´Desteklerimiz bundan sonra da sürecek. Ayrıca araştırma gemisi Bodrum´da olduğu sürece vatandaşlarında ziyaretine açık olacak. Bir yıl içerisinde yaptığımız çalışmalarda dünya su altı arkeolojisini heyecanlandıracak. Çok önemli buluşlara imza atmak üzereyiz´ dedi.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*
Ynt: Dünyanın en eski batığı Datça'da bulundu.
« Yanıtla #1 : Kasım 04, 2010, 09:43:02 »
gerçekten heyecan verici Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
5 bin yıl...
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap