0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. G.

Ynt: Bakalım ne düşüneceksiniz??
« Yanıtla #15 : Kasım 22, 2010, 18:23:49 »
GeKO'nun bunca birikiminin sadece forumda kalması zaten başlı başına bir eksiklik. (ti)
Ticari olarak basılabilirse çok önemli bir hamle yapmış olacağız. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. Ö.

« Yanıtla #16 : Kasım 22, 2010, 18:40:11 »
şimdi ben pek anlayamadım, ortada böyle bir kitap gerçekten var mı yoksa biri benim bilgisayarımdaki kopyala-yapıştır GE-KO BİLGİ dosyamın çıktısını mı aldı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
içindeki alıntılardan yazarlarının haberi var mı?
Türk Malı dizisinin Abiye Kuzu'sunun tabiriyle ben de bu siteden emdiğim bilgileri canım istediğinde piyasayı kızıştırmak için renkli çıktı alıp 100 TL den piyasaya sürebilir miyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. L.

« Yanıtla #17 : Kasım 22, 2010, 19:41:06 »
Benim merak ettiğim bu kitabı 125 TL ye kimin sattığı. Başkasının yazdığı şeyleri izin almadan kitap haline getirip 125 TL gibi bir fiyatla satmak pek düzgün bir davranış değil. Birileri denizciliğe katkı olsun diye böyle bir şey yapar belki bu anlaşılabilir ama 125 TL yi kim alıyor ben bunu merak ediyorum:))

*

A. Y.

« Yanıtla #18 : Kasım 22, 2010, 19:47:31 »

Elinize sağlık edit bey bu da sizin gibi birine yakışırdı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. L.

« Yanıtla #19 : Kasım 22, 2010, 19:48:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Vayy!! Avukat korsanım..
Gözlerinizde dolar işaretleri görüyorum..
Cüneyt Bey mevzu tabi ki o değil. 125 TL ye satılan bir kitabın imtiyaz hakkı sahibinin, yayınevinin kitapta belirtilmesi gerekmez mi? Amaç denizciliğe katkı ise 125 TL nedir?

*

C. G.

« Yanıtla #20 : Kasım 22, 2010, 20:05:14 »

Elinize sağlık edit bey bu da sizin gibi birine yakışırdı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Zaten boş durmadığını tahmin ediyordum da .... Bunu etmemiştim.
*

N. Y.

« Yanıtla #21 : Kasım 22, 2010, 20:13:23 »

Hasan Çetin ağabeyim vermişti bu kitabın linkini ...Kitabı derleyen Hasan ağabeyim..Ege gezisinde forumda yazılanlardan faydalanmak için hazırlamıştı... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ticari bir amaç güdülmeden hazırlanmış bir kitap, ama basılıp arzu eden gekolara cüzzi bir fiyatla satılırsa, define sandığına büyük bir katkı sağlayabilir...

*

A. Z.

« Yanıtla #22 : Kasım 22, 2010, 20:21:36 »
 Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Altındaki hinliği düşünüyorum, bakalım ne çıkacak..! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hah demem "O"ki!!! Buraya dikkat edilmeli bence... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yine Cüneyt Baygün korsan Hinliğine cinlik yapmış gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. B.

« Yanıtla #23 : Kasım 22, 2010, 20:33:25 »
Sevgili arkadaşlar,
Biraz heyecan yaratalım dedim..Yani işin ucunda para neyim yok..Hakların gaspı falanda..Konunun benimle hiç ilgisi yok ben "acar gazetecilik" oynuyorum sadece..
Ama aslında konu çok heyecan verici..
Çok değerli bir üyemiz Hasan Çetin korsan gerçekten de  bu notları kendisi için hazırlamış..Ticari çıkar falanda yok.
Müthiş bir çalışma..
Seyahat edeceği rota hakkında, daha önce GeKo da yayınlanmış yazıları, çok titiz ve keyifli bir düzenleme içinde toplamış ve basmış..Ciltlemiş kapak bile yapmış..
Yanına almış yola çıkmış ve söylediğine göre müthiş yararlanmış..
Görünce gözlerime inanamadım..
Çokta duygulandım.

Burada her gün birşeyler çiziktirip duruyoruz..
Çoğunlukla suya yazar gibi.
Dipsiz bir kuyuya taş atıyoruz.
Nasıl bir birikim yaratıldığının farkında bile olmuyoruz çoğunlukla..
Ama Hasan korsan, 300 kusur sayfalık bir derlemeyi önüme koyunca, çok somut bir şekilde ortaya çıkarılan servet kafama düşüverdi.
Hele bir de nasıl yararlandığını ve yazanlar hakkındaki olumlu değerlendirmelerini duyunca, duygulanmadım desem yalan olur.
Bizler burada birşeyler çiziktiryoruz ve birileri onları bir yerlerde kullanıp yararlanıyor.
İyi geldi doğrusu..Hemde çok iyi geldi..

Ateş Erim'în, Mehmet Erem'in, Eyüp Ogan'ın, Atilla ağbinin ve tüm diğer korsanların ,sayfalar dolusu müthiş bilgilendirici yazılarını önümde bir külliyat halinde görünce, nasıl bir emek ve çaba harcandığını yeniden ve çok somut bir şekilde farkettim. İnternet ortamında, akan ekranda, azar azar ve zaman içinde  gelen bu yazıların cüssesi her zaman anlaşılmıyor.

Bence bu birikimin etkili bir şekilde kullanılması ve yönetilmesi bir sorumluluk olarak duruyor ortada..
"Yolu nedir bilmiyorum" diyemeyeceğim doğrusu. Biliyorum demeninde her türlü polemiğe açık olabileceğinden korktuğumdan  burada o konuya girmek istemiyorum..

Ancak bu oluşan şey "biz burada eğleniyoruz paylaşıyoruz" işinden daha fazla bir şey gibi duruyor.
Başta yazanlar olmak üzere herkese sorumluluk yüklüyor sanırım..
Yapılacak çok iş var çookkk..

Neyse hadi biri bir sululuk yapsın çok uzadı bu topik..    
*

N. Y.

« Yanıtla #24 : Kasım 22, 2010, 20:43:24 »

Cüneyt korsanım tezgaha çomak sokmadım umarım... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

m.

« Yanıtla #25 : Kasım 22, 2010, 20:55:21 »
Abi forumda ki bi topikte resim nasıl yüklenir diye açıklamalar vardı...

Resimlere bakcem diye helâk oldum beyau...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada iyi çalışma olmuş...Haaa ne kadar para kazandırır bilmem ama... Bu işlerden aman aman para beklememek lazım. 

Pendik marina bile Ustaya sponsorluktan vazgeçti. Baskı iyi olunca pahalı maliyet oluyor... Geri dönüşü yavaş..
Fakat bu kitabı amatörce pdf formatında çoğaltıp üyelerimizin kullanımına açılabilir... İsteyen yazıcıda çıktısını alır... 300 sayfa da ciddi rakkam yani...

*

C. B.

« Yanıtla #26 : Kasım 22, 2010, 21:10:00 »

Cüneyt korsanım tezgaha çomak sokmadım umarım... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Soktun..

Aslında daha önce de Hakan Zorlu ve Erdem Çakır sokmuşlardı..
Sonrasında sildiler  mesajlarını sağolsunlar..
*

T. K.

« Yanıtla #27 : Kasım 22, 2010, 21:11:30 »
Aslında bu forum sitesinin bir yerine forumdaki bilgilerin ne şekilde paylaşılabileceği ile ilgili bir lisans yayınlamak lazım ki olur da birileri kitap halinde bastırıp kar etme peşine düşemesin ama birileri yazıları derleyip, kendi kullanımı için ya da yazıcıdan çıkarıp arkadaşına verdiğinde de durum yasal olsun.

Aslında bu konular dünyada da tartışılan konular ve özgür yazılım hareketini ( Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ) örnek alarak hazırlanmış ve yasal geçerliliği de olan copyleft lisanslar var. Onlardan işimize gelen birini seçelim ve bu sitenin bir yerine ekleyelim. Olur da pdf olarak çoğaltılırsa da ekinde bu tür bir lisans ile çoğaltalım. Bu şekilde hem emek verilerek oluşturulmuş bilginin birileri tarafından üzerine yatılmasını engellemiş oluruz, hem de emek verenler emeklerinin amaca uygun şekilde paylaşıldığını görüp aynı şevkle devam edebilirler.

Şu adreste konu ile ilgili web sitesinin Türkçe bölümü var: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu adreste de lisans türleri ile ilgili ek bilgi var: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mehmet Sütçü korsanın pdf formatında çoğaltıp dağıtma önerisine katılıyorum ama böyle yapacaksak olur ya bazı uyanıklar çıkıp korsan kitap olarak ticari hale getirmesinler diye telif hakkı konusunu da böyle bir lisans ile çözmemiz gerekiyor, tabi seçilecek lisansa karar vermek için kitapta bulunan yazıları yazan herkesin ortak kararı da gerekiyor.
*

C. B.

« Yanıtla #28 : Kasım 22, 2010, 21:14:21 »
Abi forumda ki bi topikte resim nasıl yüklenir diye açıklamalar vardı...

Resimlere bakcem diye helâk oldum beyau...   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İmageshack her nedense su koyuyor.. Ancak bu opsiyonu kullanabiliyorum..Çok pardon..
*

M. E.

« Yanıtla #29 : Kasım 22, 2010, 21:18:07 »
Şimdii...
aslında herkes sanırım aynı şeyi söylüyor da )))

Ben kendi anladıklarımı söyliiim;
1-Cüneyt Korsan-yine her zamanki iyi niyetiyle-fikri gelmiş, paylaşmış
2-Yazanlar, -ben ancak kendi adıma konuşabilirim gerçi- ama tanıdığım kadarıyla hiç biri "ben yazılarımı kimseyle paylaşmam" diyecek tipler değil... Bırakalım bu, "benim yazılarımdan rant peşinde koşuyorlar" geyiğini, şahsen benim yazımdan kim ne kadar isterse istediği yerde yayınlasın...
3- Hakan Lamper Korsan'a belki tam olarak anlatılamamış olabilir, 125 TL sadece fikri, yoksa zaten kimse para peşinde değil! Yanılıyor muum Cücü Şeker?
4-Para kısmı bir kenara, ama bu önemli bir bilgi birikimi. Eğer yayınlayacaksak mutlaka edit etmemiz lazım!  (söylemeye çalıştığım buydu, ben şahsen bile bedel çalışmaya hazırım)
5-Ama olayın bir de benzer başka çalışmalarla örtüşmesi-fikir, yayın ve telif hakkı-tarafı var. Sadun Aağebey'in de Rod Heikell'in de benzer kitapları mevcut. Ama mesela seyir notları olaraak değil. Bu bildiğimkadarıyla Türkiye'de hiç yapılmamş... Misal Istanbul-Bodrum; Bodrum-Marmaris Nasıl Seyahat Edilir? Kitabı yapılabilir... ya da mesela "Türkiye'de Yelken Rotaları" falan gibi...

Bence konuşalım üstüne,
kendi adıma elimden ne gelirse yaparım!