0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ş.

Hırvatistan'dan transfer için fikir teatisi...
« : Eylül 13, 2018, 13:42:31 »
Sevgili korsanlar,

Önümüzdeki birkaç ay içinde yüksek ihtimal Hırvatistan'dan bir tekne satın alacak ve Marmaris'e getireceğiz. Nerelere uğramamı, hangi durakları kaçırmamamı, hangi mevsim ya da aylarda yola çıkmamamı ve nelere dikkat etmemi önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler...

*

A. Ç.

Ynt: Hırvatistan'dan transfer için fikir teatisi...
« Yanıtla #1 : Eylül 13, 2018, 14:18:55 »
Hırvatistan, sahil boyu çok uzayan bir ülkedir. Kuzeyinden alırsanız, bir çok adayı gezerek gelirsiniz. Dubrovnik son çıkış noktanızdır. İhracat işlemlerini orada tamamlayacak şekilde yapmanızı öneririm. Dubrovnik sonrası İtalya'ya uğramayacaksanız Korfu adasına geçeceksiniz. Arnavutluk sularında mayın bölgesi olarak gösterilen yere dikkat edin. Batısından geçeceksiniz. Prerveza'ya uğramanızı öneririm. İstemezseniz Levkas'ta konaklar, kanaldan güneye inersiniz. Transfer ise doğrudan Patras Marinayı öneririm. Patras'tan sonra Korith'e geçeceksiniz. Orada konaklayabilirsiniz. Kanalın açılış saatlerini takip edip Ege'ye çıkacaksınız, Pire ve Atina gezmek için düşünülebilir, yolcuyuz derseniz, keyfinize göre bir mesafede herhangi bir adayı seçebilirsiniz. Hepsi güzeldir. Her yıl Yunanlılar bir adayı bir şekilde meşhur ederler. Örneğin ben Santorini'yi sevmedim. Mikonos'ta güzel olmasına rağmen yerleşime uzak bağlanma zorunluluğu nedeni ile çok rahat değildir. Tüm adalarda seçim yapmak size kalmış.

Kararınız kesin değilse Türk bayraklı tekne almanızı öneririm.

*

A. Ş.

« Yanıtla #2 : Eylül 13, 2018, 14:46:20 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hırvatistan, sahil boyu çok uzayan bir ülkedir. Kuzeyinden alırsanız, bir çok adayı gezerek gelirsiniz. Dubrovnik son çıkış noktanızdır. İhracat işlemlerini orada tamamlayacak şekilde yapmanızı öneririm. Dubrovnik sonrası İtalya'ya uğramayacaksanız Korfu adasına geçeceksiniz. Arnavutluk sularında mayın bölgesi olarak gösterilen yere dikkat edin. Batısından geçeceksiniz. Prerveza'ya uğramanızı öneririm. İstemezseniz Levkas'ta konaklar, kanaldan güneye inersiniz. Transfer ise doğrudan Patras Marinayı öneririm. Patras'tan sonra Korith'e geçeceksiniz. Orada konaklayabilirsiniz. Kanalın açılış saatlerini takip edip Ege'ye çıkacaksınız, Pire ve Atina gezmek için düşünülebilir, yolcuyuz derseniz, keyfinize göre bir mesafede herhangi bir adayı seçebilirsiniz. Hepsi güzeldir. Her yıl Yunanlılar bir adayı bir şekilde meşhur ederler. Örneğin ben Santorini'yi sevmedim. Mikonos'ta güzel olmasına rağmen yerleşime uzak bağlanma zorunluluğu nedeni ile çok rahat değildir. Tüm adalarda seçim yapmak size kalmış.

Ahmet bey değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Plan netleştikçe detaylar için sizi rahatsız ederim.

T.C. bayrak konusunda bazı fikir ve bilgilerim var ama siz neden özellikle T.C. bayrak önerdiğinizi detaylandırabilir misiniz?
« Son Düzenleme: Eylül 13, 2018, 14:48:21 Gönderen: Atilla Sayan »

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Eylül 13, 2018, 14:54:28 »
Amerikan bayrağından Türk bayrağına geçmeyi fazlası ile özendirdiler. Sonuçta bir çok tekne geçti ama geçmeyenler için bir müeyyide uygulamayı çok yakında akıllarına biri getirir.

*

E. S.

« Yanıtla #4 : Eylül 13, 2018, 16:02:36 »
Amerikan bayrağından Türk bayrağına geçmeyi fazlası ile özendirdiler. Sonuçta bir çok tekne geçti ama geçmeyenler için bir müeyyide uygulamayı çok yakında akıllarına biri getirir.

Kanuni bir müeyyide ihtimali ile birlikte malum Türk-Amerikan ilişkileri nedeni ile yurdum insanının iphone parçaladığı, dolar turşusu kurduğu hatta kasapların zırhla Amerikan Doları parçaladığı bir dönemde teknede Amerikan bayrağı dalgalandırmak çok mantıklı gelmiyor. Yarın öbür gün 3-5 delinin toplanıp alargadaki Amerikan bayraklı tekneyi yakmaya kalktığı haberleri seyredersek çok şaşırmam.

*

E. O.

« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2018, 16:41:03 »
Ahmet korsan daha iyi bilir ama 12 sene önce Hırvatistandan tekne getirirken hatırladığım bir konu var. Hırvatistan sularında dolaşma izni olarak  500 euro civarı (o zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 1000dm karşılığı) bir evrak çıkartılması gerekiyordu. Eğer bu evrak yoksa kıyıya yanaşamıyordunuz.

Halen bu kuralın geçerli olup olmadığına bakmakta fayda var.
*

A. Ç.

« Yanıtla #6 : Eylül 13, 2018, 16:44:51 »
Hırvatistan'dan ihraç kaydıyla tekne alıp işlemleri aldığınız yerde tamamlayacaksınız, son çıkış gümrüğünde ise gümrükleme işlemleri tamamlanacak, böylece bir bedel ödemezsiniz.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #7 : Eylül 13, 2018, 21:29:41 »
Hırvatistanda Hıvar ve Vis adalarına çıkmanız yeterli. Vis adasında arka sokaklarda olan, tarihi kayıkhaneden bozma bir restoran var, bulun ve olağanüstü lezzettte istakozları orada yersiniz, oldukça tuzludur ama değer.  D marin Mandalina marinada konaklarsanız o bölgeye yakın Kırka şelalelerini gezin. Unesco tarafından bilmem kaçıncı harika olarak kategorize ediliyor, rüya gibidir. Oraya tekneler ile gidiliyor, binin gidin, kendi teknenizle riskli olur. Karadağdan yakıt alabilirsiniz, en ucuz oradaydı (Biz motoryatla gelmiştik) , Arnavutlukta durulmaz,Korfuda 2 gün geçirmeli, gerisi zaten klasik korint morint.
*

E. Ç.

« Yanıtla #8 : Eylül 14, 2018, 13:18:44 »
Atilla Korsanım, bende aynı düşüncedeyim. Yakın zamana kadar tüm satılık tekneleri takip ediyordum.Hırvatistan'dan yada Yunanistan'tan yelken ki almayı planlıyorum. Oralardan almayı düşünmemin sebebi hem bir miktar daha ucuz hemde seçenek çok. Hatta oralardan tekne almak isteyenlerle birleşip toplu bir organizasyon mu yapsak diye düşünüyordum. Bende Marmaris'e getirecektim.
Şu aralar işlerim çok yoğun olduğundan 2-3 ay öteledim.
Ahmet Korsanın Türk bayraklı tekne önerisi ne kadar güzel olsa da özellikle seçenek azlığı beni başka yerlere sulara yönlendiriyor. Amaç elimizdeki üç otuz parayla içimize sinecek birşeyler bulmak.
*

A. Ş.

« Yanıtla #9 : Eylül 14, 2018, 14:11:20 »
Atilla Korsanım, bende aynı düşüncedeyim. Yakın zamana kadar tüm satılık tekneleri takip ediyordum.Hırvatistan'dan yada Yunanistan'tan yelken ki almayı planlıyorum. Oralardan almayı düşünmemin sebebi hem bir miktar daha ucuz hemde seçenek çok. Hatta oralardan tekne almak isteyenlerle birleşip toplu bir organizasyon mu yapsak diye düşünüyordum. Bende Marmaris'e getirecektim.
Şu aralar işlerim çok yoğun olduğundan 2-3 ay öteledim.
Ahmet Korsanın Türk bayraklı tekne önerisi ne kadar güzel olsa da özellikle seçenek azlığı beni başka yerlere sulara yönlendiriyor. Amaç elimizdeki üç otuz parayla içimize sinecek birşeyler bulmak.

Valla Emre korsanım çok güzel fikir. Aynı tarihlerde alırsak ve denk getirebilirsek iki tekne de gelebiliriz.
*

C. A.

« Yanıtla #10 : Eylül 14, 2018, 15:08:11 »
Tekne alımı için en uygun zaman yaz sezonunun bitmesi ile başlar.

Ben olsam tekne bakmaya Zadar'dan başlar, Split ile devam ederdim. Adalarda da tekne bulabilirsiniz. Denizci memleket ve insanlardır, hiç ummadığınız bir noktada tekne bulma olasılığınız vardır. Dubrovnik'te her şey olduğu gibi tekne fiyatları da göreceli olarak daha pahalıdır. İşinizi Dubrovnik'e kadar halletmenizi öneririm.

Selametle...
*

N. D.

« Yanıtla #11 : Eylül 14, 2018, 19:56:03 »
Sayın kaptanlar avrupadan uygun tekne bulunabilecek web siteleri hangileridir
*

A. Ş.

« Yanıtla #12 : Eylül 14, 2018, 22:14:01 »
Sayın kaptanlar avrupadan uygun tekne bulunabilecek web siteleri hangileridir

Nevzat korsanım. Ben yachtworld üzerinden arıyorum.
*

A. Ş.

« Yanıtla #13 : Eylül 14, 2018, 22:16:03 »

Peki Ahmet korsanım...

Transferde belli bir dönem önerir misiniz hava durumu açısından?
*

A. Ç.

« Yanıtla #14 : Eylül 14, 2018, 22:41:15 »
En uygunu yaz aylarıdır. İlkbaharda lodosa yaklanma olasılığı var, özellikle Yunanistan'a geçerken yakalanırsanız çok hırpalanırsınız ve bir kaç günden fazla sürebiliyor. Yaz ve Sonbahar başları iyi oluyor. Kış aylarında da kuzeyli havalar sert olabiliyor.