0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ş.

Ynt: Bodrum - İstanbul Transfer hikayemiz...
« Yanıtla #15 : Şubat 05, 2019, 19:35:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sanırım 5 ya da 6 dalışta temizledim. Teknedeki bıçak çok keskin değildi. Bıçağı her zaman iyi durumda tutmanın önemini de o anda anladım.

Pervaneye torba dolanması benim de başıma geldi, neyse ki kış günü değil. Benimki torba değil de, balık çiftliklerinin yem çuvalıydı, naylondan örme gibi. Teknedeki en fiyakalı (dalışta hani bacağa filan bağlanan, bir tarafı düz, diğer tarafta bir kısmı tırtıklı olan, scubacıların markalarından biri) bıçağımı kapıp daldım. Dalma konusunda çok yetenekli de değilim, dalıyorum çıkıyorum, ne tırtıklı yüzü kesiyor bıçağın ne düz yüzü. Pes ettim.

Teknedekilerden mutfakta kullandığım tırtıklı laser dedikleri türden bir fileto bıçağını istedim. Mutfak işlerinde keskinliğinden memnun olduğum için, denemek istedim. Tek dalışta tek hareketle çuvalı kestim aldım. Bir kere daha kalıntıları temizlemek için daldım, o kadar.

Dalış bıçağı tam bir hayalkırıklığıydı benim için. Halen domatesi de, balığı da, halatı da o fileto bıçağıyla kesiyorum.

Ümit korsanım çok doğru söylüyorsunuz. Tek bıçak yetersiz bana göre. Birkaç farklı türde keskin bıçak bulunduracağım bundan sonra.

*

M. P.

« Yanıtla #16 : Şubat 05, 2019, 23:18:48 »
Müthiş bir yazı olmuş, nefes nefese okudum. Siz 29 Ocak ta West Marine  varmışsınız, biz de 28 Ocakta
West Marine de bağlı olan bir 2005 Oceanis 393 satın aldık ve nisan sonunda deneyimli iki denizci arkadaşımla Marmaris e gitmeyi planlıyoruz. Yazdıklarınızdan alınacak  çok önemli dersler ve tecrübeler var. Elinize sağlık teşekkür ederim.

*

A. Ş.

« Yanıtla #17 : Şubat 06, 2019, 00:49:03 »
Yazın rotanın tersini deneyecegiz. Cok faydalı oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Barış korsanım, bu transfer için hazırladığım bağlanma ve kaçış limanları dokümanını burada paylaşacağım. İnşallah işinize yarar.

*

A. Ş.

« Yanıtla #18 : Şubat 06, 2019, 00:50:19 »
Atilla korsanım,
Hem çok bilgilendirici hem de keyifli bir anlatım olmuş. Elinize ağzınıza sağlık.
Yelkenli teknenin motorlu tekneye göre her zaman yol üstünlüğünün olması sebebiyle trafik ayrım düzeninin olduğu boğaz geçişi gibi yerlerde yelkenle seyir yapmanın yasak olması bana da mantıklı geliyor aksi takdirde koca koca gemilerin boğaz gibi dar yerlerde sürekli manevra yapmaları gerekirdi. Benim de bildiğim sadece yarış zamanları özel izinlerle ve gemi geçişine kısıt getirilerek yelkenle seyir yapılabiliyor, onun dışında sahil güvenlik gördüğü anda tepenize biniyor.

Evet Sencer korsanım. Gemi yolunda her şekilde gemiler önceliklidir.

Ve çok teşekkür ederim.

*

A. Ş.

« Yanıtla #19 : Şubat 06, 2019, 00:51:29 »
Müthiş bir yazı olmuş, nefes nefese okudum. Siz 29 Ocak ta West Marine  varmışsınız, biz de 28 Ocakta
West Marine de bağlı olan bir 2005 Oceanis 393 satın aldık ve nisan sonunda deneyimli iki denizci arkadaşımla Marmaris e gitmeyi planlıyoruz. Yazdıklarınızdan alınacak  çok önemli dersler ve tecrübeler var. Elinize sağlık teşekkür ederim.

Ovvvv hayırlı olsun Murat korsanım. Adı ne oldu?

*

B. B.

« Yanıtla #20 : Şubat 06, 2019, 08:39:19 »
Yazın rotanın tersini deneyecegiz. Cok faydalı oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Barış korsanım, bu transfer için hazırladığım bağlanma ve kaçış limanları dokümanını burada paylaşacağım. İnşallah işinize yarar.

Super olur, Ozellikle Marmara biraz sakat gibi  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. P.

« Yanıtla #21 : Şubat 06, 2019, 11:06:03 »

Sağolun. Gamzelim ismini değiştirip Mamacita yaptık....
*

N. D.

« Yanıtla #22 : Şubat 06, 2019, 12:33:28 »
Atilla kaptan çok güzel yazmış . Keşke video çekimleri de olsaydı !
*

A. Ş.

« Yanıtla #23 : Şubat 06, 2019, 17:53:09 »

Sağolun. Gamzelim ismini değiştirip Mamacita yaptık....

Hangi pontondasınız?  Biz Golf ponton 06'dayız.
*

A. Ş.

« Yanıtla #24 : Şubat 06, 2019, 17:59:14 »
Atilla kaptan çok güzel yazmış . Keşke video çekimleri de olsaydı !

Instagram hesabımızda var Nevzat korsanım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  @bonadeasailing
*

A. Ş.

« Yanıtla #25 : Şubat 07, 2019, 12:20:52 »
Sevgili korsanlar, foruma word dosyası yükleyebiliyor muyuz, şu bağlanma noktaları dosyasını nasıl paylaşabilirim?
*

İ. T.

« Yanıtla #26 : Şubat 07, 2019, 14:25:23 »
Merhabalar ben de transfer hikayemizi Kuzen Atiilla Hocanın kaleminden büyük bir keyifle okudum.
Biz kuzenle bu transferi bir uzun yol eğitimi olarak planladık ve  öğrencilerimizi gruplara ayırarak seyirleri vardiyalar halinde gerçekleştirdik. Kuzenin yazısının başında belirttiği gibi ''Transfer öncesi Poseidon'dan tek dileğimiz Çanakkale Boğazı'na girene kadar güneyli esmesi, Boğaz'a girdikten sonra da Kuzeyli esmesiydi.'' Şansımız yaver gitti ve biz rüzgarı Çanakkale Boğazı girişine kadar geriden aldık. Hatta öyle ki, onlarca mil uzunluğundaki rota bacaklarında rüzgar tam iğnecikten esiyordu. Biz bu durumda pupa seyri yerine hız ve güveni tercih ederek kıçtaki rüzgara 20-25 derece açılar vererek, rotamızı geniş apaz gidilen iki simetrik rotaya dönüştürdük. Böylece öğrencilerimiz de kuvvetli rüzgarlarda kavança becerilerini geliştirdiler. Örneğin Babakale'yi sancakta bordaladığımız vardiyada, yelkene 2. camadan vurulmuş halde hızımız bir ara 9 knotlara ulaştı. Yalnız böyle fin salmalı gezi teknelerinde kuvvetli rüzgar ve kaba dalgalı denizleri kemere gerisinden alıyorsanız en büyük problem kıçı gezen teknede düz bir rotada dümen tutmaktır. Bereket otopilotumuz vardı ve ağırlıkla onu kullandık. Ancak rüzgar hamleleri ve kaba dalga otopilot toleranslarını aştığında aniden devreden çıkıveriyordu. Bir deniz demiri kullanarak tekneyi baş-kıç yönünde stabilize edip, aynı anda teknenin dalga sırtlarından inerken görece yavaşlamasını sağlayarak bunu çözebilirdik ama ne ben, ne de Atilla Hoca, herhalde durumu geçici gördüğümüzden eyleme geçmedik. Nihayetinde rüzgarın bereketiyle dolan yelkenlerimiz öğrencilerimize çok keyifle eğitim yapma ve tecrübe kazanma imkanı yarattı. Onlara ilgileri, azimleri ve yoldaşlıkları için çok teşekkür ediyorum..
*

B. B.

« Yanıtla #27 : Şubat 07, 2019, 15:09:11 »
Sevgili korsanlar, foruma word dosyası yükleyebiliyor muyuz, şu bağlanma noktaları dosyasını nasıl paylaşabilirim?

Atilla korsanım, aslinda foruma hicbirsey yükleyemiyorsunuz. Farklı bir ortama yükleyip link vermeniz lazim.
*

H. E.

« Yanıtla #28 : Şubat 07, 2019, 15:51:28 »

Atilla korsanım, aslinda foruma hicbirsey yükleyemiyorsunuz. Farklı bir ortama yükleyip link vermeniz lazim.

Yanıtla tuşuna basınca eklenebiliyor. Olmazssa bana yollayın, ben ekleyeyim.
*

Ö. H. O.

« Yanıtla #29 : Şubat 07, 2019, 23:47:26 »
Atilla korsan,
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık. Selametle.