0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. K.

Ynt: Marmaris - Çeşme Rota tavsiyesi
« Yanıtla #15 : Eylül 09, 2020, 23:59:08 »
Çok da panik yapmamak lazım... Simi'nin Bozburun kanalına bakan KD köşesindeki kayaların 100-150mt açığından geçtim; öyle yapınca tek kavançayla Datça-Oğlanboğuldu yapabilecektim çünkü... Ondan 15-20dk önce Siminin tam kuzeyinde ben yine Yunan sularında kıyıya 1nm civarı mesafedeyken bir guletimiz benden çok uzakta ters yönde Yunan kayalıklarını sıyıra sıyıra Dirsek-Knidos gibi bir rota tutmuş gidiyordu... Hatta o günün bunların Fransızlarla bizim deniz tatbikatının üzerinde hava tatbikatı yaptıkları gün olduğunu da sonradan akşam olunca öğrendim.. Bilmiyorum belki ilgi Rodos'un doğusuna kayınca o tarafı sallamadılar ama aynı gün bizim bir gemimizin oğlanboğuldu'dan Bozukkaleye inerken soldaki Ağla mıydı Tuğla mıydı o koyda, onların bir gemisinin de tam karşıdaki koyda resmen kıçtankara yapıp birbirini kestiğini gördüm yolun devamında...

Zararsız geçiş hakkı öyle herkesin kafasına göre müdahale edebileceği birşey değil... Ama diğer taraftan ilgili ada veya kara her neyse, onun görüş alanında kalan iki burnu arasındaki sanal çizgiyi izinsiz geçme hakkımız da yok... O bölgeye girince ülkenin karasularını geçip gitme rotasında olmuyorsunuz çünkü... Tramolalarla tırmanırken böyle bir duruma girilecekse telsizi dinlemekte ve sorulduğunda açıklama yapmakta fayda var; bizimkine benzer açık deniz karasuyu geçişi pozisyonunda kimse kimseye birşey sormuyor zaten...

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #16 : Eylül 10, 2020, 00:25:50 »
Ben uyarayım siz yine de bildiğinizi yapın tabi, gelişmeleri umarım haberlerden değil buradan dinleriz.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

E. S.

« Yanıtla #17 : Eylül 10, 2020, 08:59:34 »
Alıntı
İlk uyarımı tekrar ediyorum, VHF 16. kanalı mutlaka dinliyor olun.. Ay ben duymadım şansınız yok.

Özgür Korsanım, bildiğim kadarı ile Vhf telsiz bulundurma zorunluluğu 12 metre ve üzeri tekneleri kapsasa da 12 metrenin altındaki pek çok teknede de bulunuyor, peki ya olmasa? Benim Teknem 10 metre, telsizim de var ama aslında bulundurma zorunluluğum yok. Bu şartlar altında SG veya Yunan botları beni anons etse bile "duymama" özgürlüğüm var mı?

*

H. Ç.

« Yanıtla #18 : Eylül 10, 2020, 09:46:05 »
Öncelikle hayırlı olsun. Bavaria 36 teknemle Temmuz ayında Kalamıştan- Göcek e kadar gidip, Kurban bayramında da tekrar geri döndük. Geri dönüşte 2 kişiydik. Pazar sabahı 11:30 da Marmaris Netsel marinadan avara olup, hiç durmadan ve Türk sularımızı takip ederek yaklaşık 30 saatte Kusadası marinaya giriş yaptık. Hava Kuzeyden 10-15 knot arasındaydı. Yaklaşık 20 saat motor+yelken, kalan kısmı sadece yelken seyri yaparak tamamladık. Birgün Kusadası nda kalıp yolculuğumuza devam ettik. Kusadası Çesme arasıda yaklaşık olarak 8 saat surdu diye hatırlıyorum.

*

A. U.

« Yanıtla #19 : Eylül 10, 2020, 12:20:53 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben uyarayım siz yine de bildiğinizi yapın tabi, gelişmeleri umarım haberlerden değil buradan dinleriz.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

Ya da ileriki nesiller için tarih kitaplarından.
"Barut fıçısına dönmüş ortamda türk teknesine açılan ateş sonucunda başlayan çatışma bölgesel bir savaşa dönüştü..."

Allah korusun düşünmesi bile kötü. Yine de dikkat savaş çıkarmayın demek istiyor bence Özgür Kaptan.

*

H. S.

« Yanıtla #20 : Eylül 10, 2020, 13:32:34 »
Ruhsatlı av tüfeğimi alayımmı yanıma 😆
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #21 : Eylül 10, 2020, 19:08:06 »
Özgür Korsanım, bildiğim kadarı ile Vhf telsiz bulundurma zorunluluğu 12 metre ve üzeri tekneleri kapsasa da 12 metrenin altındaki pek çok teknede de bulunuyor, peki ya olmasa? Benim Teknem 10 metre, telsizim de var ama aslında bulundurma zorunluluğum yok. Bu şartlar altında SG veya Yunan botları beni anons etse bile "duymama" özgürlüğüm var mı?
Zorunlu değilseniz elbette böyle bir özgürlüğünüz var ama ne bizim ne Yunanistan sahil güvenlik ekipleri böyle bir özgürlüğü pek tanımaz, özellikle gece seyrinde birkaç kere anons eder, cevap alamaz ise siz hiç duymadan/görmeden yakınınıza gelir, sizi biraz izler, yine anons eder, yine cevap vermez iseniz 5-10m mesafeden size projektörle ışığı çakar, sirenle ödünüzü kopartır ve hoparlörden durmanızı anons eder, tüm yolcu ve personelin güverteye çıkmasını ister, sizi kör edecek şekilde ışıkla biraz izler, yine emin olamaz ise aborda olur, tekneye çıkar, arama yapar (Evet, yapabilir.. telsiz anonsunu duymayarak şüpheli olarak işleme alınmış durumdasınız.), rota hakkında tavsiyelerde bulunur, size ve teknenize zarar vermediklerine dair bir yazı imzalatır ve karanlıkta sessizce giderler..

Transferlerde aynen bunu birkaç kere yaşadım (sağolsun yelkenli teknelerde nedense telsiz içeride!?), oradan biliyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu açıdan özellikle her gün "savaş" kelimesinin ülkeler arasında karşılıklı telaffuz edildiği, her iki tarafın da neredeyse tüm donanması ege ve akdenizde aktif durumda olduğu bu günlerde karasularımız dışına çıkmak bana pek iyi fikir gibi gelmiyor..
*

A. U.

« Yanıtla #22 : Eylül 10, 2020, 19:28:14 »
Ruhsatlı av tüfeğimi alayımmı yanıma 😆

Sakın! Geri vites yapmazsınız şimdi yazık olur adamlara Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bunlar bir yana size çok keyifli bir seyir dilerim, umarım şartlar kolayınıza olur. Ben sizin rotada sadece sığacık körfezinde seyir yaptım ve kokar limanında konakladım. Sanırım koy içinde balıkçılardan kalan 2 şamandıra boştur bu aralar. Biz bunlardan birine bağlanıp kalmıştık gece.

Her şey gönlünüzce olsun.
*

H. E.

« Yanıtla #23 : Eylül 10, 2020, 19:42:57 »
Knidos-Bodrum seyrini yaparken, 20.8.2020, saat 05:00 sıraları, Yunan Sahil Güvenlik teknesi (Coast Guard) yanıma geldi, projektörlerini yaktı, nereden gelp nereye gittiğimi sordu, havuzluktan güverteye bağırarak konuşuyoruz, eşim de havuzlukta uyku tulumu altında yatıyor bu arada, "Knidos'tan geliyorum, Bodrum'a gidiyorum" dedim, "İyi yolculuklar kaptan" diyerek ayrıldılar.
Ancak anayelkenim açık, seyir ışıklarım yanıyor, AIS'im açık ve telsizim açıktı. Şüpeli bir durumum yoktu ve rotam dümdüz Bodrum'a doğruydu.
Benim kişisel önerim asla karasularımızdan ayrılmayın.
*

A. Ç.

« Yanıtla #24 : Eylül 10, 2020, 20:13:51 »
Yazmıştım, tekrarlayayım:

Bir kaç sene önce, Kuşadası, Bodrum seyrindeyim. Dilek yarımadası burnu, Büyük Kiremit Adası doğu burnunu rotaya koyup, otopilotu ayarlamışız, öyle gidiyoruz. didim hizasına gelmeden, Yunan sahil güvenlik geldi, nereden nereye dedi, niyetimizi söyledik, ... adasına yaklaşmayın dedi, niyetimizin olmadığını söyledik, teknenin içinden makinalı tüfekli bir takım adamlar çıktı ve sahil güvenlik duyuruyu tekrarladı, deiğini anladık, kara sularımızdan çıkın diyor. silahlı adamlar olmasa serbest geçiş hakkından falan bahsedebilirdim ama emir demiri keser, rotamızı, dike yakın türk karasularına çevirdik, o sırada bir Türk sahil güvenlik botu Yunan karasularına girdi, adanın dibine kadar gitti, orada sessiz bir şekilde kaldı. yunan sahil güvenliğini İngilizce Türk sahil güvenlik ne yapıyorsun anonslarına da cevap vermedi, biz oldukça uzaklaştıktan sonra Türk sahil güvenlik de bizim sularımıza döndü. Sanırım serbest geçiş hakkı ile ilgili bir ders vermek istedi ama bir sivil olarak ben ona cesaret edemezdim. Suriyeli göçünün bile o aralar fazla yoğun döneminde olmadığı dikkate alınırsa, savaş çığlıklarının çıkmaya başlamasına ramak kala, Yunan karasularına girmek bu aralar bana hiç de cazip görünmüyor.

Biraz dolambaçlı olsa da Türk karasularını en azından bu sene terk etmeyin.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #25 : Eylül 10, 2020, 20:43:33 »
Bizim önceki teknenin seyir hızı 26 mildi ve tam yolda 36 mile çıkardı.  Çeşme'den aşağı inerken Samos veya Simi'nin dibinden geçer, yolu kısaltırdık.  3-4 kere Yunan SG nin bizi çevirmek için yola çıktığını görüp gaza asılıp kendi sularımıza attık kendimizi ve takipten vazgectilerdi. Mesafe kısa olduğu için arayı kapatamiyorlar ve geri dönüyorlardi , tabiki o zaman mülteci durumu ve savaş tamtamlari yoktu ortalıkta.

Ama bir kere Çelenoğlu gibi Dilekte  çeviriverdi bizi de bit kadar bot,  tek memur sığıyor içine neredeyse.  Pırt diye çıkıverdiydi sancagimizdan, görememişiz. 

Nereye dedi,  Bodruma dedik.

Altta kocaman ABD bayrağı,  üstte bir karış Yunan bayrağı çekmişiz.  Düzeltin o bayrağı dedi,  daha büyüğü yok teknede dedim.  Meğerse biz bayrağı tepetaklak ters takmışız , haç kısmı aşağıda,  onu görmüş. . O zaman öğrendim Yunan bayrağının kıçı başı olduğunu.

Şimdi vasat farklı,  bu sene hep bizim sulardan seyrederek geçtik Yunan adalarini , risk alınacak zaman değil,  yeri gelir gerginlik çıkarılmak için malzeme bile olabilir masum bir tekne. ...
« Son Düzenleme: Eylül 10, 2020, 20:45:09 Gönderen: Ömer Öge »
*

E. D.

« Yanıtla #26 : Eylül 10, 2020, 21:18:17 »
  Kaş Meis arasında seyir yaparken bazen koy içine girer rıhtıma çok yakın bir tur atıp çıkardık. Tabii Yunan bayrağı çekerek. Bir şey demezlerdi. Bir gün, hadi karaya çıkalım hem şehri gezer hem de bir şeyler yeriz dedik. O zamanlar herhangi bir sorun yok ve de vizesiz giriyoruz. Tekneyi demirledik, kıçtan kara olduk, rıhtıma çıktık. Rıhtımda oturmakta olan yaşlı bir Yunan'lı amca; Benim için sorun değil ama bayrağı ters asmışsınız, sahil güvenlik farketmeden düzeltin dedi. Hem kel hem fodul durumu yani Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Vizeyi pasaportu bırakın yanımızda kimlik bile yok, üstüne bayrağı da ters asıp sahil güvenliğe gel gel yapıyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Neyse ki farketmediler. Yemeğimizi yiyip uzo muzu içip döndük.
  Bu günlerde ise buna benzer bir cesaret gösterisi son derece gereksiz. Birileri bir yerlerde bir senaryo yazmıştır. On tekne geçer bir şey olmaz, tam siz geçerken senaryo uygulamaya konmuştur, bir tekneye ateş açılması ve bir iki kişinin ölmesi gerekmektedir, sonra gerisi gelecektir. Senaryoların gönüllü figüranları durumuna düşmemek gerekir diye düşünüyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

A. Ç.

« Yanıtla #27 : Eylül 10, 2020, 21:29:41 »
Transferlerde Simi'de konaklayıp o zaman ucuz olan mazotu da oradan alırdım. Kalamış'a girer gibi girer yer bulur bağlanır, yemeğimi yer geceyi geçirir, sabah da mazot alıp çıkardım, sonra Pedi koyunda konaklayıp, otobüsle Simi'ye inip geri dönmeyi adet haline getirmiştim. Pedi'deki iskeleye aborda olurdum. Bir keresinde teknenin yerinde koca bir gemi vardı, bizim tekneyi iskelenin diğer tarafına almışlar, meğer Simi'ye su getiren gemi o iskeleye yanaşırmış. Kos ve diğer adalarda da durum farklı değildi, Suriyeliler ile sorun başladı şimdi ise bambaşka bir boyuta ulaştı.

Zamanı değil, karasularından çıkmamaya gayret edin. Belki covid krizi hafifler de adalara tekrar tekne kabulüne başlarlarsa işler biraz daha düzelebilir.
*

Y. A.

« Yanıtla #28 : Eylül 11, 2020, 10:38:03 »
Knidos-Bodrum seyrini yaparken, 20.8.2020, saat 05:00 sıraları, Yunan Sahil Güvenlik teknesi (Coast Guard) yanıma geldi, projektörlerini yaktı, nereden gelp nereye gittiğimi sordu, havuzluktan güverteye bağırarak konuşuyoruz, eşim de havuzlukta uyku tulumu altında yatıyor bu arada, "Knidos'tan geliyorum, Bodrum'a gidiyorum" dedim, "İyi yolculuklar kaptan" diyerek ayrıldılar.
Ancak anayelkenim açık, seyir ışıklarım yanıyor, AIS'im açık ve telsizim açıktı. Şüpeli bir durumum yoktu ve rotam dümdüz Bodrum'a doğruydu.

Yunan sahil güvenlik botunun Türk karasularına girip size bu soruları sormaya yetkileri var mı?
*

E. S.

« Yanıtla #29 : Eylül 11, 2020, 10:43:00 »

Yunan sahil güvenlik botunun Türk karasularına girip size bu soruları sormaya yetkileri var mı?

Bu rotada Kos yakınlarından geçerken Yunan Karasularına giriyorsunuz. Tahminen bu esnada yaşanmış bir olaydır.