0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ü. Ö.

Ynt: Marina Fiyatları ?!
« Yanıtla #15 : Mart 11, 2019, 22:29:56 »
Ilk teknemi aldığımda hicbir yerde uygun yer bulamayinca Levent Marinaya bağladım. Motoryat, 18-20 knot seyir suratine rağmen içine sinerek yüzeceğin yerler uzak kalıyordu.
Verilmiş marina parasina rağmen Baliklıova'da barinakta yer ayarlamiştim. Tekne marinadan çok orada kaldı.

Tekneyi marinada sevenlerdenseniz Levent marina olur. Yok tekneyle gidip yüzücem  derseniz en yakin güzel ada Yassıca ada yaklaşık 15mil!

*

B. A.

« Yanıtla #16 : Mart 11, 2019, 22:44:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ilk teknemi aldığımda hicbir yerde uygun yer bulamayinca Levent Marinaya bağladım. Motoryat, 18-20 knot seyir suratine rağmen içine sinerek yüzeceğin yerler uzak kalıyordu.
Verilmiş marina parasina rağmen Baliklıova'da barinakta yer ayarlamiştim. Tekne marinadan çok orada kaldı.

Tekneyi marinada sevenlerdenseniz Levent marina olur. Yok tekneyle gidip yüzücem  derseniz en yakin güzel ada Yassıca ada yaklaşık 15mil!

Teşekkürler Ümit korsanım...
Yarın Seferihisar Teos marinadan da teklif alacağım eğer orası olursa 1 saatlik yol izmir'e... o kadar da uzak değil... ama m2 başına bana verilen fiyattan çok daha yüksek olacağına eminim... Umarım fazla söylemezler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

T. B.

« Yanıtla #17 : Mart 11, 2019, 23:23:26 »
Bence önce gidip Levent Marinayı görmelisiniz, sonra yine marinanın hemen yanında bulunan şehir hatları iskelesinden (üçkuyular) cüzzi bir fiyata  bilet alıp Bostanlı ya geçip, geri dönmelisiniz, bu seyri yaparken denizi bir seyrediniz. Mevcut catamaran ınızla denize girmek değil elinizi suya sokacak yer için bile  en az iki saatlik seyir yapmalısınız. Bütün bunları göz önüne alıp tekrar değerlendiriniz.

*

B. A.

« Yanıtla #18 : Mart 11, 2019, 23:35:53 »
Bence önce gidip Levent Marinayı görmelisiniz, sonra yine marinanın hemen yanında bulunan şehir hatları iskelesinden (üçkuyular) cüzzi bir fiyata  bilet alıp Bostanlı ya geçip, geri dönmelisiniz, bu seyri yaparken denizi bir seyrediniz. Mevcut catamaran ınızla denize girmek değil elinizi suya sokacak yer için bile  en az iki saatlik seyir yapmalısınız. Bütün bunları göz önüne alıp tekrar değerlendiriniz.

Teşekkürler Tahsin Kaptanım cevabınız için...
Açıkcası oradan bostanlı iskelesine gitmiştim seneler öncesinden olsa bile... Genede neden olmasın güzel bir fikir...
Levent marinada çalışan yudum hanımla konuşmamızda oradaki olanaklarında (cafe bar alışveriş merkezi eğlence mekanları gibi) yok denecek kadar az olmasından konuşmuştuk..

Alp kaptandı sanırım oda körfez yerine seferihisar gibi yerleri seçmek daha mantıklı çünkü levent marinadan açılmak ile oralardan açılmak arasında dağlar kadar fark var..
Başka arkadaşlarda aynı şeyi söyledi...
ucuz olmasının sebebi sanırım buymuş zaten.. (3te 1 fiyat verdiler resmen istanbula göre! Tamam orası istanbul ama genede açık ara fark var.)
« Son Düzenleme: Mart 11, 2019, 23:36:55 Gönderen: Barış Ata »

*

H. D.

« Yanıtla #19 : Mart 12, 2019, 08:13:29 »
Kusura bakmayın ama yanılıyorsunuz.İzmir körfezi senelerdir tertemiz akıntının olmadığı iç liman bile.

*

Ü. G.

« Yanıtla #20 : Mart 12, 2019, 08:44:29 »

Teşekkürler Ümit korsanım...
Yarın Seferihisar Teos marinadan da teklif alacağım eğer orası olursa 1 saatlik yol izmir'e... o kadar da uzak değil... ama m2 başına bana verilen fiyattan çok daha yüksek olacağına eminim... Umarım fazla söylemezler Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teos marinadan muhtemelen 40-45 bin gibi bir fiyat gelir.
*

Ö. A.

« Yanıtla #21 : Mart 12, 2019, 13:35:25 »
Barış korsan

Bu aralar Çeşme Marina Teos Marina dan daha ucuz fiyat verebilir . Daha merkezi ve araçsız ulaşımı daha kolaydır.
*

M. Ç.

« Yanıtla #22 : Mart 12, 2019, 17:38:42 »
İst tuzla marına 50 m2 20.000 tl 14 ay
*

B. A.

« Yanıtla #23 : Mart 12, 2019, 19:38:28 »
Barış korsan

Bu aralar Çeşme Marina Teos Marina dan daha ucuz fiyat verebilir . Daha merkezi ve araçsız ulaşımı daha kolaydır.

Tamamdır Özer kaptan.. Oraylada konuşacağım.. TEOS marinadan da teklif geldi sabah mail attılar onuda olduğu gibi aşağıya atayım.. teşekkürler tekrar Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. A.

« Yanıtla #24 : Mart 12, 2019, 19:45:08 »
Seferihisar TEOS Marinadan sabah mail atmışlar olduğu gibi buraya yapıştırıyorum..
İzmir Balçova Levent Marina aynı ölçüler için 23.900 TL senelik fiyat vermişti bunu da unutmayalım (Başlığın ilk yazısında teklifin olduğu gibi resmini attım)...

TEOS Marina 1 senelik 44bin tl... %75 daha fazla .... büyük hayal kırıklığı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
------------------------------------------------------------------

Sayın Barış ATA,

Teos Marinaya göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür ederiz. Sizleri marinamızda ağırlamak bize mutluluk verecektir. Belirtmiş olduğunuz ölçülere ve süreye göre hazırlanmış  fiyat tekliflerimiz aşağıda bilginize sunulmuştur.

Boyu * Eni    :  11,74 x 6,79 = 79,71 m2

(Teklif beyan edilen yada mevcut kayıtlarda bulunan boyutlarla temsili olarak verilmiştir. Sözleşme aşamasında gerekirse yeniden ölçülerek gerçek boyutlar kullanılacaktır)
(20,00 m2 altında kalan alanlara sahip tekneler 20,00 m2 olarak hesaplanır)

Teklif 1 – Yıllık Bağlama

Bağlama Bedeli   :   44.278,91 ₺       365 Gün + 30 Gün Hediye
Çekme & Atma Bedeli   :   4.782,60 ₺       (Yıllık sözleşmeli tekneler için özel fiyat) Alt yıkama hariç (m2/6 ₺)

Marinamızla yapmayı planladığınız sözleşmenin başlangıç tarihinden 15 gün önce tüm bedelini ödediğiniz takdirde, size yukarıda sunduğumuz yıllık deniz bağlama sözleşmenizden %5 oranında (%5 Erken ödeme indirimi) indirim uygulayabileceğimizi bildirmek isteriz. %5 indirimli deniz bağlama bedeliniz 42.064,96 TL’dir. Eğer daha önce  marinamızla imzaladığınız yıllık bağlama sözleşmesi varsa, yıllık sözleşme sayınızın iki katı kadar indirim (örneğin, marinamızda önceden 5 yıllık sözleşme yapmışsanız, 5 yıl X %2 = %10 oranında sadakat indirimi) oranı ayrıca eklenecektir.   Sözleşmeniz 2019 yılı içinde istediğiniz bir tarihte başlayabilir.

·         Cruising Association , Kreuzer Abteilung, Trans-Ocean, Swedish Cruising Association üyelerine bağlama bedelinden %5 indirim uygulanmaktadır.

Marinamızla yapacağınız yıllık bağlama sözleşmesi doğrultusunda sakin şehir Sığacık ve çevresini keşfetmenin tadına varacaksınız. Egenin bozulmamış balıkçı kasabasının huzurunu içinizde hissedeceksiniz. Yıllık bağlama sözleşmesi kapsamında otomatik olarak sahip olacağınız Teos Marina Sadakat Programı ile, gelecek yıllarda indirimli konaklamalar gibi faydaları sürekli genişleyecek ayrıcalıklı bir dünyanın parçası olacaksınız.  Ayrıca kara parka ihtiyaç duymanız halinde, marinamızda 14 güne kadar kara park ücreti ödemeden karada konaklayabilir ve çekme-atma işlemini özel indirimler ile gerçekleştirebilirsiniz. 14 günü aşan konaklamalarınız da ise yıllık sözleşmeniz kapsamında oldukça uygun fiyatlar doğrultusunda kara parka devam edebilirsiniz.

Teklif 2 – Denizde Kışlama

Bağlama    :   18.807,58 ₺      01.10.2019 - 30.04.2020    210 gün için   (31.345,96 ₺ - 12.538,38 ₺ )

Denizde kışlama kampanyamız doğrultusunda sadece 01.10.2019 - 30.04.2020 arasında ve en az 90 gün olmak kaydı ile %40 indirimli bağlama yapabilir, kış dönemini güvenli bir şekilde uygun fiyatlarla geçirebilirsiniz.

Teklif 3 – Yıllık Kara park

Kara park   :   33.209,18 ₺      365 Gün + 30 Gün Hediye
Çekme & Atma Bedeli   :   4.782,60 ₺           
TOPLAM   :   37.991,78 ₺       

•         Alt yıkama dahildir. (m2/6 ₺)

Diğer avantajlı bir teklif olarak yıllık kara park sözleşmesi ile tüm yılı karada geçirebilir dilediğiniz zaman Akdeniz’i keşfetmeye devam edebilirsiniz. Bu teklifimiz denizde yıllık sözleşme yapmaya göre %25 daha avantajlıdır. Bu teklifimiz ile toplamda 30 güne kadar ücretsiz denizde bağlama yapabilirsiniz. 30 günü aşan deniz bağlamalarınızda, marinamızda %50 indirim ile konaklamaya devam edebilirsiniz.

Teklif 4 – Karada Kışlama

Kara park    :   14.105,68 ₺      01.10.2019 - 30.04.2020 arasında   210 gün    (23.509,47 ₺ - 9.403,79 ₺)
Çekme & Atma Bedeli   :     5.739,12 ₺           Alt yıkama hariç (m2/6 ₺)
TOPLAM   :   19.844,80 ₺       

Karada kışlama kampanyamız doğrultusunda sadece 01.10.2019 - 30.04.2020 arasında ve en az 90 gün olmak kaydı ile %40 indirimli bağlama yapabilir, kış dönemini güvenli bir şekilde uygun fiyatlarla geçirebilirsiniz.

***Teos Marina tarafından sunulan tüm teklifler 2 hafta süreyle geçerlidir. Teos Marina teklifin geçerlilik süresinin bitiminden sonra fiyatları değiştirme hakkını saklı tutar.

•   Pedestal Hizmet Bedeli 2,40 TL/kWh – Su Bedeli 36,00 TL/Ton
•   Küçük Depo (2Mx4m) Aylık 300,00 TL – Büyük Depo (3Mx5M) Aylık 600,00 TL
•   Bağlama fiyatı (TL)=Katsayı x m² (tam Boy x en)
•   0,00948 oranında damga pulu bedeli, bağlama bedeline sözleşme esnasında eklenecektir.
•   Hesaplamalarda minimum 20 m² tekne alanı esas alınır.
•   Sözleşmesinde belirtilen süreyi aşan kalışlarda günlük bağlama ücreti uygulanır.
•   Yasadan kaynaklanan kalemlerde KDV uygulanır.
•   Fiyat listesinde yer alan ücretler peşin olarak ödenir.
•   Fiyat listesinde yer almayan ücretler Marina İşletme Müdürlüğünce tespit edilir.
•   Marina İşletme Müdürlüğü fiyatları değiştirme hakkını saklı tutar.
•   Bu fiyatlar onaylanmış rezervasyon durumunda uygulanır.

Marinamızda konaklayabilmeniz için yüksek doluluk oranımız sebebiyle 26.03.2019 tarihine kadar %20 oranında rezervasyon avansı ödemesi yapmanızı rica ederiz. Rezervasyon sözleşmenizin hazırlanabilmesi için yat kayıt belgenizin kopyasına ihtiyaç duymaktayız. Marinamızda Wi-Fi internet Türk Telekom tarafından sağlanmaktadır.

Marinamız içerisinde teknenizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz market, teknik servis atölyeleri, havuz, helikopter pisti, alışveriş merkezi, yakıt ve atık (sintine) istasyonları, spor tesisleri ve restoranlar mevcuttur. Daha detaylı bilgi için Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  adresini ziyaret edebilirsiniz. 

•             Marina bünyesinde, teknenizin ihtiyaç duyduğu bakım onarım çalışmaları için, 5 senenin üzerinde tecrübe sahibi olan teknik servislerimiz bulunmaktadır.
•             Marinamız aynı zamanda gümrük ve giriş hudut kapısı olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca Samos adasına feribot seferleri düzenlenmektedir.
•             80 tekne kapasiteli karapark alanımızda 75 ton’a kadar teknelere çekme atma hizmeti verebilmekteyiz.
•             Marinamız İzmir Adnan Menderes Havalimanına 50 km mesafededir.
•             Pazar günleri kurulan Sığacık pazarında meyve, sebze ve giyim ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Yabancı Bayraklı teknelerin Türkiye’de konaklamaları ile ilgili temel bilgiler;

•             Tekneniz mevzuat gereği 5 yıla kadar Türk kara sularında kalabilir.
•             Türkiye'ye giriş yaptığınızda Transit Log belgesini almanız gerekmektedir. Bu belge bir yıl süre ile geçerlidir ve her sene yenilenmelidir.
•             Evsel atık ve sintine boşaltılması “Mavi Kart” sistemi ile takip edilmektedir. Bu kartın ülkeye ilk girişinizde 48 saat içinde edinilmesi zorunludur. Lütfen detaylı bilgi için marina ofis ile iletişime geçiniz.

İhtiyaç duymanız halinde seyir destinasyonları ve çevrede görülecek yerlerle ilgili geniş bilgi sunmaktan mutluluk duyarız.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
2010 Haziran ayında Seferihisar-Sığacık bölgesinde faaliyetlerine başlayan TEOS Marina, denizde 480, karada 80 tekne kapasitesi ile Seferihisar – Sığacık’ta hizmet vermektedir.

2011 yılında THYA (The Yacht Harbour Assc.) tarafından Uluslararası Kalite Standartları çerçevesinde değerlendirilen ve yüksek kaliteli bağlama, teknik, güvenlik, temizlik ve sosyal tesisleri ile 5 Altın Çıpa kalitesinde hizmet veren marinalar arasına girmeye hak kazanan TEOS Marina, 2012 yılında da çevreye olan duyarlılığını kanıtlamış ve FEE (The Foundation for Environmental Education) tarafından verilen Mavi Bayrak sertifikası ile ödüllendirilmiştir. 2016 yılında IMCI (International Marine Certification Institute ) tarafından tekrar değerlendirmeye alınan TEOS Marina,  bir kez daha 5 Mavi Yıldız’lı marina olarak seçilmiş ve bu özelliği ile dünyada on dört, Türkiye’de iki marinadan biri olmuştur.

Türkiye’nin ilk “citta slow” (sakin ve yavaş yaşam) kenti Seferihisar sınırları içerisinde yer alan Teos Marina, Seferihisar ilçesi topraklarında en eski yerleşim yeri olan Antik Teos‘da bulunmaktadır. Antik Teos, M.Ö. 1000 yıllarında bir ion kolonisi olarak kurulmuştur. 12 ion kentinin en önemlilerinden biri olan Teos’ta Helenistik ve Roma dönemi kalıntıları bulunmaktadır.

Tarihin önemli liman şehirlerinden biri olan Teos’tan esinlenerek inşa edilmiş olan Teos Marina, 12 Milyon Dolarlık yatırımı ile bu tarihi kente anlam katmıştır. Yeni yönetim konsepti ve farklı yatırımlarıyla misafirlerine en iyi hizmeti vermeye odaklanan TEOS Marina; müşteri hizmetlerindeki yüksek standartları, yenilikçi altyapısı, seçkin sosyal tesisleri ve deneyimli kadrosu ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Lütfen daha detaylı bilgi için marina ofis ile iletişime geçiniz.
Konu ile ilgili geri dönüşünüzü bekliyoruz.

Saygılarımızla,

« Son Düzenleme: Mart 12, 2019, 19:49:12 Gönderen: Barış Ata »
*

B. A.

« Yanıtla #25 : Mart 13, 2019, 15:34:29 »
Barış korsan

Özer Kaptanım bugün gelen fiyat teklifleri şöyle;

Çeşme Marina (SETUR firması değil)

Tam Boy :         11,74 m
En :                       6,79 m
Yıllık Bağlama Bedeli (12 Ay + 2 Ay) :     58.090 TL

%10 Erken Ödeme İndirimi ile Yıllık Bağlama Bedeli ( 12 Ay + 2 Ay ) :     52.281 TL

“%10 Erken Ödeme İndirim” hakkınız tekne marinaya gelmeden minimum 3 ay önce ödeme yapmanız durumunda geçerlidir.”

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kuşadası Setur Marina

Tam Boy :         11,74 m
En :                       6,79 m
Yıllık Bağlama Bedeli  :     48.690 TL

Türkiye 'de 10 tane Setur marina var. Avantajı bunların şöyle;

Herhangi bir setur marina ile yıllık sözleşme imzaladığınızda diğer marinalarda 30 gün ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. (NOT: Yakıt ikmali hariç, 2 saat bile kalıp çıksanız 1 gün olarak hesaplanıyor.)

SETUR Marinalar;

Antalya Marina, Ayvalık Marina, Çeşme Marina, Finike Marina (Antalya) , Kalamış & Fenerbahçe Marina, Kaş Marina, Kuşadası Marina, Marmaris Marina, Midilli Marina, Yalova Marina

(Bodrum'da Setur'un olmamasını da ilginç buldum.)
« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 15:49:01 Gönderen: Barış Ata »
*

Ö. A.

« Yanıtla #26 : Mart 13, 2019, 16:36:56 »
Barış Kaptan

Çeşme Setur marina Seturlar arasındaki en pahalı marina. IC grup a ait Çeşme marinadan fiyat alın isterseniz daha uygun olacağını düşünüyorum. Çeşme merkezde olduğu içinde araçsız ulaşım çok kolay . Size net yazmamışım kusura bakmayın . Seturlar arasında en ucuzu Kuşadası . Ama marinadan çıkınca gidecek bir yer yok fazla. Bende Marmaris Setura bağlıyım , bu 1 ay dolaşma kampanyası teknede vakit geçiriyorsanız avantajlı.
*

B. A.

« Yanıtla #27 : Mart 13, 2019, 16:57:04 »
Barış Kaptan

Çeşme Setur marina Seturlar arasındaki en pahalı marina. IC grup a ait Çeşme marinadan fiyat alın isterseniz daha uygun olacağını düşünüyorum. Çeşme merkezde olduğu içinde araçsız ulaşım çok kolay . Size net yazmamışım kusura bakmayın . Seturlar arasında en ucuzu Kuşadası . Ama marinadan çıkınca gidecek bir yer yok fazla. Bende Marmaris Setura bağlıyım , bu 1 ay dolaşma kampanyası teknede vakit geçiriyorsanız avantajlı.

Özer kaptanım daha önce yazdığınızı okuyupta bakmıştım. Teşekkürler zahmet edip cevap verdiğiniz için tekrar... Sizin söylediğiniz IC gruba ait Çeşme marina nın web sitesi ile benim teklif aldığım mail yolu ile gelen adres bağlantısındaki web site adresi aynıymış. Yani yukarıda bana yazılan fiyatlar o şirkete aitmiş...

Setur şirket olarak her alanda pahalı senelerdir görüyorum bunda da olmasına hiç şaşırmadım. Tatil beldeleri otelleri için artık o firmayla alışverişimi kesmiştim uzun zaman önce...

Kuşadası tam ortada kalıyor diye düşündüğüm için acaba demiştim...
Ama marmarise de bakayım dedim sizin mesajınızı okuduktan sonra...

Marmaris Netsel Marina (Setur firmasına bağlıymış 30 gün bütün seturlarda yıllık sözleşmelerde bedava kalınabiliyormuş doğal olarak)

Fiyat olarakta şöyle bir hesaplama yaptılar...
Gene aynı ölçülerde;

Boyu * Eni    :  11,74 x 6,79 = 79,71 m2

55.512 TL (%10 indirim yapılıyormuş senelik sözleşmelerde bu da %10 indirilmiş hali.)

Kuşadası koylar yönünden haklısınız arkadaşlarım Çeşme tarafı yada marmaris bodrum tarafı dediler bugün banada...
Şu an bir tek Bodrum ile konuşmadım Setur da bir tek orda yok...

Bir kaç bin tl fark ile bile olsa Setur Netsel Marina en pahalı olan Marina oldu....
Mail yolu ile ayrıntılı olarak bilgilerini alacağım ama genede Marmaris gerçekten çok avantajlı olacak gibi geliyor. Ne kadar izmir e uzak olsada Çeşme ya da Marmaris arasında tercih yapacağım sanırım...

Teşekkürler tekrar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 13, 2019, 17:11:25 Gönderen: Barış Ata »
*

B. A.

« Yanıtla #28 : Mart 13, 2019, 17:34:04 »
Barış Kaptan

Göcek Marina Türkiye'nin en pahalı Marinasıymış...
Gene  aynı ölçülerde

Boyu * Eni    :  11,74 x 6,79 = 79,71 m2

16420 Euro x 6,1 = 100.162 TL fiyat verildi biraz önce...

Doğal olarak şu ana kadar gördüğüm en pahalı marina dan bile 2 KAT daha fazla olmasının sebebini merak ettim ve ayrıntılı bir mail istedim.
Gelen mail de biz KOY Zenginiyiz başka da farklı bir olayımız yok demekten öteye geçemedi...

Aşağıdaki resimde ayrıntılı fiyat listesi vardır.
*

B. A.

« Yanıtla #29 : Mart 13, 2019, 21:27:03 »
Barış Kaptan

Göcek Marina Türkiye'nin en pahalı Marinasıymış...
Gene  aynı ölçülerde

Boyu * Eni    :  11,74 x 6,79 = 79,71 m2

16420 Euro x 6,1 = 100.162 TL fiyat verildi biraz önce...

Doğal olarak şu ana kadar gördüğüm en pahalı marina dan bile 2 KAT daha fazla olmasının sebebini merak ettim ve ayrıntılı bir mail istedim.
Gelen mail de biz KOY Zenginiyiz başka da farklı bir olayımız yok demekten öteye geçemedi...

Aşağıdaki resimde ayrıntılı fiyat listesi vardır.

GÖCEK MARİNA  (D-MARİN)  Avrupa da en büyük Dünyada da da 3ncü büyük Marinaymış...

KOY'ları ve marka olmasıyla bu yüzden en yüksek fiyat veren Marinaları bile 2 ye katlamış...

Ama ben hala 2 kat olacak kadar ne marka ne koy mesafesi hazzını sindirebilirim.. Etik gelemedi en başında zaten bırakın parasını... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap