0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. B.

Ynt: Kikladlar ve Ötesi ( Otuz iki ada tekmili birden)
« Yanıtla #60 : Kasım 07, 2017, 02:25:51 »
Sabah 07:00 gibi uyandık. Ben yakındaki fırından çikolatalı kruvasan almaya giderken, Ali de yol için son hazırlıkları yapmaya başladı. Mis kokulu kahvelerimiz eşliğinde, çikolatalı kruvasanlarımızı yedikten sonra 08:50 de demir aldık. Demir üzerinde bir yığın çamur ile geldi. Demiri suda yıkadıktan sonra yerine bağladık. Ve arkamızda kalan Pisagor (Pythagorio) u seyrederek ağır ağır limandan ayrıldık.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yaklaşık 30 mil yolumuz var. Limandan çıktıktan kısa bir süre sonra rüzgar hafif olmasına rağmen ana yelkeni açtık. Ana yelkeni açmak, hem teknenin grünürlüğünü arttırıyor, hem de teknenin daha stabil gitmesini sağlıyor. Yeterki çok fazla yapraklamasın. Yelken motor keyifli bir şekilde ilerliyoruz. Saat 10:30 gibi Ali “sıcak antifiriz kokusu!” deyip motora bakmak için aşağıya indi. Aslında indi demem yanlış oldu. Aşağı uçtu. Motor dairesinin kapağını açınca boiler hattını bypass etmek için taktığımız hortumun patlamış olduğunu görüp, motoru durdurmamı söyledi.
Ali aşağıda motorla uğraşırken, ben de yola ana yelkenle devam etmeye çalıştım. Baktık ki, fazla ilerleyemiyoruz, ön yelkeni de açmaya  karar verdik. Ön yelkeni de açınca, daha iyi gitmeye başladık. Bu arada motor arızası giderilemez ise Patmos’a alternatif nerelere gidebiliriz diye hemen haritayı kontrol emeye başladım. Arki bizim için iyi bir alternatif olabilirdi. Motorumuz çalışmaz ise, limana girmek için bile uğraşmaz alargada kalabilirdik. Aslında, Ali’nin motora bir çözüm bulacağından emindim. Yola çıktığımız ilk günden beri motor her seferinde bir arıza yapmayı ihmal etmemişti. (Güllük’den Samos’a giderken Didim Marina’ya girmek zorunda kaldık. Didim marinadan Samos’a giderken yolda gene motor arızası.)
Hatta notlarıma bakınca, genellikle yola çıktıktan 1.5 ya da 2 saat sonra motor arıza yapmış. Ne olursa olsun bir "B" planımız olmalıydı. Gerçi Ali aşağıda motorla uğraşırken bütün bunları aklından geçirmiştir ama olsun ben de hazırlıklı olmalıyım. Yaklaşık yarım saat sonra Ali sorunu hallettim dedi. Motoru çalıştırdık. On beş dakika kadar çalıştırdıktan sonra durdurduk. Motor yanaşırken gerekli olur, fazla yorulmasını istemedik. Vaktimiz var. Yelken ile yola devam ettik. Patmos’a yaklaşınca motoru tekrar çalıştırdık. Niyetimiz Skala Patmos'a girip batıda kalan rıhtımın mümkün olduğu kadar kuzeyine bağlanmak.  Gözümüze kestirdiğimiz, klasik görünümlü Alman bayraklı tekneyi sancağımızda bırakacak şekilde, altı metre derinliğe otuz metre demir atarak kıçtan kara olduk. Komşu teknedeki Alman beyefendi halatlarımızı alarak bağlanmamıza yardım etti. Bağlama işlemi bittikten sonra bir de  Alman aksanıyla ama Türkçe olarak“Merhaba” diyerek bizi şaşırttı.  İskele tarafımız şimdilik boş. Hava çok sıcak. Bağlanıp durunca sıcaklık daha çok hissediliyor. Yolumuz da motor arızası nedeniyle biraz sevimsiz geçti ama bunlar keyfimizi kaçırmak için yeterli değil. Hemen soğuk biralarımızı açarak, Patmos’a gelişimizi kutladık.

*

E. O.

« Yanıtla #61 : Kasım 08, 2017, 17:53:55 »
Özlem korsanım, hayırdır yeniden işe mi başladınız yoksa..?
Merak içinde bekliyoruz, çok yavaş yazmaya başladınız.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selam ve sevgiler..

*

Ö. B.

« Yanıtla #62 : Kasım 08, 2017, 21:42:30 »
Özlem korsanım, hayırdır yeniden işe mi başladınız yoksa..?
Merak içinde bekliyoruz, çok yavaş yazmaya başladınız.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Selam ve sevgiler..

Doğru söze ne denir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Nasıl olsa vaktim var, bir başlarsam gerisi gelir dedim ama düşündüğüm gibi olmadı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
En kısa zamanda arayı kapatacağım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada emekliliğe devam ediyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #63 : Kasım 08, 2017, 22:28:40 »
 Aslında fotoğraf ekleme ile ilgili sorunlarım var. Eklediğim fotoğraflar küçük çıkıyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Fotoğraf yükleme ile igili Özcan korsan büyük kolaylıklar sağlamış emeğine sağlık ama fotoğraflar küçük  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Ne kadar uğraşırsam uğraşayım, Hakkı abi ve benim gibi fanilerin fotoğrafları küçük çıkıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Moderatörlerinki büyük çıkıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Nerdeyse yazmaktan vazgeçiciiim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

N. D.

« Yanıtla #64 : Kasım 09, 2017, 10:24:29 »
Resimlerin üzerine tiklayinca büyük halde aciliyorlar sorun yok

*

Ö. B.

« Yanıtla #65 : Kasım 10, 2017, 23:29:49 »
Patmos

Akşam üzeri Skala merkeze doğru yürüdük.

Skala sokakları cıvıl cıvıl. Şık dükkanlar, kafeler var. Küçük meydandaki kafeler dolu. Bütün bu görüntüler birleşince, Patmos hali vakti yerinde varlıklı bir ada izlenimi veriyor. Ve varsıl ziyaretçileri olduğu da belli oluyor.
Patmos, Hıristiyan dünyasında dini açıdan çok önemli bir yere sahipmiş. Her yıl, binlerce Hıristiyan, hac için Patmos’a geliyormuş, Hagios Ioannes manastırı ve mağarayı ziyaret ediyorlarmış. Adanın varlıklı hali sanırım gelen ziyaretçilere bağlı. Fakat edindiğimiz bilgilere göre, ada halkı çok fazla ziyaretçi, turist gelmesinden pek hoşnut değilmiş.

Skala sokaklarında keyifle dolaştık. Bu arada, içerisinde çok çeşitli, el yapımı ahşap objeler bulunan bir dükkan dikkatimizi çekti. Dükkan sahibi, sanırım objelerle yakından ilgilendiğimizi görünce, bizimle sohbet etmeye başladı. Daha önce Yunanistan’da fabrikası varmış. 99 yılında kriz nedeniyle kapatmak zorunda kalmışlar. Şimdi burada farklı ve güzel olduğu her halinden belli olan dükkanda bir kısmını da kendi yaptığı objeleri satarak yaşamını devam ettiriyormuş. Dükkanın adı TALANTO.
Yolunuz Patmos’a düşerse, mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Bir sanat galerisi dolaşıyor hissine kapılabilirsiniz.

Akşam yemeği için, daha önce dolaşırken, canlılığı ile dikkatimizi çeken Pantelis Taverna’ya gittik.

Son iki masadan birine oturduk. Taverna sokak üzerinde ve sokak ile ilişkisi çok iyi. Rahatsız eden hiçbir şey yok. Herşey harikaydı. Taverna’ya gelenler, sokaktan geçenler, servis, güleryüzlü ve yeterince ilgili servis elemanları, yemekler… Gece çok güzel. Sahilden keyifli bir yürüyüşle teknemize geldik. Geceyi “nightcap" ile sonlandırdık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (Yatmadan önce içtiğimiz son içkinin nightcap diye adlandırıldığını aslında daha sonra ama yine bu yolculuğun ilerleyen haftalarında öğreneceğiz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Sabah havuzlukta kahvelerimizi içerek güne başladık. Maalesef fırın yok, kruvasan yok  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (ne biçim ada bu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap). Aslında Skala merkezde fırın var ama yakın mesafede değil. Bu sebeple sağlıklı beslendik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Domates, salatalık, zeytin, peynir, çırpılmış yumurta, ceviz, fındık, badem falan. Kahvaltıdan sonra, Skala Merkeze yürüdük. Ali motor ile ilgili malzeme bakacak. Limandan çıkınca biraz ileride deniz malzemeleri satan dükkana sordu. Onlarda yokmuş. Başka bir yer tarif ettiler. Tarif edilen dükkana gitmeden önce, kahve ve deniz molası verelim istedik.
Meltemi Cafe’nin önündeki plajdan denize girdik. Burası ağaçların altında sakin bir yer.

Ağaçların gölgesinde  oturup kahvelerimizi içtik. Ali siesta vakti gelmeden tarif edilen dükkana gitti. Ben biraz daha plajda kaldıktan sonra tekneye geldiğimde, Ali motor dairesini açmış çalışıyordu. Bu sefer olacak galiba. Ali çalışmasını bitirince, havuzlukta biraz dinlendikten sonra Hora’ya gitmek üzere tekneden ayrıldık. Otobüsü kaçırınca taksi ile gittik, 7 euro. Taksi bizi tepedeki Hora ya çıkan yolun başında, küçük meydanda bıraktı. Hora’ya motorlu taşıt giremiyor. Daha önceki gelişlerimizde manastır, müze ve kaleyi gezip gördüğümüz için bu sefer vaktimiz sadece Hora’ya ayırdık. Sokakları daracık ve bembeyaz. Bu beyazlık o kadar muhteşem ki, zaman zaman gökyüzünün mavisi ile zaman zaman da begonvillerle birleşerek harika görüntüler oluşturuyor.

Meydana çıkan sokaklardan birinde duvar dibinde oturmuş resim yapan insanlar gördük.

Çok beğendiğim bir evin kapısının fotoğrafını çekiyordum ki, Ali kapının yanındaki çöpleri göstererek, "görüntüyü bozuyorlar" dedi. Aslında onlar benim için, çektiğim karenin bir parçası. Fakat dayanamadım çöp torbalarını almaya kalkıştım. Torbalara dokunmam ile birlikte, sokakta bulunan (hatta çevre sokaktakiler de) bütün köpekler havlamaya başladı. Hemen çöplerden uzaklaştım. Ali’nin yüzünde muzip bir ifade vardı. Korkudan koluna yapıştım. Köpekleri daha fazla kızdırmadan, sokaktan ayrıldık. Tabii ki, herşeye rağmen fotoğrafı çektim.

Meydana geldiğimizde meydanda bulunan restoranlar akşam için hazırlıklara başlamışlardı.
Fakat biz akşam yemeği için dün akşam Skala’da gezerken gördüğümüz Trehantiri (trandil) Taverna’ya gitmeye karar vermiştik.

Meydan’da rahat bir yere oturup, günün son ışıklarını bira içerek izledik. Hava kararmadan az önce, taksi ile  Skala’ya (İskele’ye) döndük. Trehantiri Taverna, Skala ana caddesi diyebileceğim yolun sonuna yakın bir yerde.

Oldukça kalabalık. Yemek tercihimiz ızgara ahtapot, şarap soslu midye ve beyaz şarap oldu. Servis iyi, fiyatlar makul. Adalıların da tercih ettiği bir yer gibi. Fakat bizce Pantelis Taverna daha hayatın içinde ve birinci tercihimiz olmaya devam edecek Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2017, 23:32:34 Gönderen: Özlem Baha »
*

Ö. B.

« Yanıtla #66 : Kasım 12, 2017, 03:19:04 »
Güzel bir sabaha uyandık. Güneş kendini göstermiş, ortalığı ısıtmaya başlamış bile. Bugün Patmos’dan ayrılacağız. Niyetimiz Arki’ye gitmek. Yaklaşık 10 mil yolumuz var. Bu yüzden yola çıkmakta pek aceleci davranmadık. Havuzlukta kahvelerimizi içerken, günün planını yaptık. Sağlıklı sabah kahvaltısından sonra Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ali yol için teknenin, özellikle de motorun son kontrollerini yaparken, ben de evrak işleri için port polis’e gittim. Fakat Port Polis’de işlemler beklediğimden uzun sürdü :(Bu konuda neredeyse her ada farklı diyebilirim. Kimi yerde işler birkaç dakikada biterken, kimi yerde gereksiz uzuyor. Tıpkı burada olduğu gibi. Sadece basacakları tek damga için yaklaşık iki saat bekledim. Herşeyin fotokopisini aldıkları için, önce fotokopiden anlayan birinin gelmesini beklediler. Sonra kendi aralarında, konuştular. Olmadı biryerlere telefon açtılar. Sonunda saat kaçta limandan ayrılacaksınız diye sordular. Saatime baktım 12:00 ye geliyordu.
"Niyetimiz öğle yola çıkmaktı ama burada epey vakit geçirdiğim için sanırım saat 14:30 gibi limandan ayrılırız" dedim. Beklettikleri için özür dilediler. Yapacak birşey yok. Port polis’den çıkıp, hızlı bir şekilde birkaç parça eksik alışverişi yaptıktan sonra tekneye geldim. Tekneye geldiğimde Ali bütün işlerini tamamlamış, kalan zamanını soğuk bira içerek değerlendiriyordu. Birayı bitirmesine yardımcı olurken, port polis de olanları anlattım. Sonrasında saat 14:30 gibi sorunsuz bir şekilde demir alıp, limandan ayrıldık.

Patmos:
37°19'43.00"N 26°32'39"E

Limandan ayrılırken liman girişinde büyük yolcu gemisi gördük. Filikalar gemideki yolcuları karaya götürmek için hazırdı. Patmos’a yüzlerce ziyaretçi daha gelmişti bile.

Limandan çıktıktan sonra kuzeye doğru döndük. Yüzme molası vermek niyetindeyiz. Önce Meloyi koyuna girdik. Burayı pek beğenmedik. Buradan çıkıp, Agriolivadi koyuna geldik. Burada da deniz pek çekici gelmedi, ayrıca kıyıda bulunan pek çok şezlong görüntüyü bozuyordu. Fakat fazla seçici davranarak, vakit kaybettiğimizi düşünüp, 6 metreye demir atıp, yüzme molası verdik.

Agriolivadi:
37°20'28"N  26°33'30"E

Aslında deniz pırıl pırıl, dip görünüyor. Nasılsa kıyıya da çıkmayacağız. O halde, doğru denize! Yüzme molasından sonra demir alıp, tekrar yola koyulduk. Kıyıya yakın seyir yapmaya devam ederek, Kambos koyunu da gördükten sonra, Patmos adasını dümen suyumuzda bıraktık.

Kambos:
37°20'51.27"N  26°34'4.98"E

1. not : Koordinatları google earth arama satırına yapıştırarak bahsi geçen yerleri kolayca bulabilirsiniz.
2. not : Koordinatların üzerindeki adreslere tıklayınca açılmıyorsa, fare ile tarayıp sağ tıklayın ve "adresine git" seçeneğini kullanın.
(Teknik destek Ali'den geldi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

« Son Düzenleme: Kasım 12, 2017, 03:31:12 Gönderen: Özlem Baha »
*

M. A.

« Yanıtla #67 : Kasım 13, 2017, 12:30:47 »
Haftaya okuyarak güzel başladım.
Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Devamını bekliyoruz.
*

Ö. B.

« Yanıtla #68 : Kasım 14, 2017, 23:35:59 »
Haftaya okuyarak güzel başladım.
Teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Devamını bekliyoruz.

Ne güzel! Yazılarımın okunduğunu bilmek motivasyonumu arttırıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #69 : Kasım 14, 2017, 23:38:29 »
Aslında, yola çıkarken kesin bir rota yapmamış olmakla birlikte, niyetimiz Patmos’tan sonra Kiklatlara geçip, Haziranın sakin havaları biterken Mora Yarımadası tarafına geçmekti. Ancak Güllükten buraya gelene kadar 3 seyir gününde de değişik bir hararet sorunu yaşamamız, boiler hortumlarının ikinci kez patlaması sonucu yerine kör tapa takmış olmamıza rağmen, biraz daha bildik sularda dolaşmamız konusunda bizi motive etti.
Bir de gezimize katılmasını umduğumuz arkadaşlarımız, işlerinin yoğunluğu nedeniyle ancak 17 Hazirandan sonra gelebileceklerini bildirince, fazla yol yapmadan on iki adalarda bir süre daha dolaşmaya niyetlendik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #70 : Kasım 15, 2017, 00:39:01 »
Arki
17-haziran-2017 Cumartesi
Kambos koyundan sonra, Fourni kanalından gelen tatlı bir esinti ile, Arki’ye doğru yelkenlerimizi açtık.
Rüzgar 12-15 knot arasında esiyor. Motoru da durdurduk. Ali’nin en sevdiği seyir, motor yok. Benim en sevdiğim seyir, sağanak yok Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İkimizin de keyfi yerinde Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yakaladığımız rüzgar, bizi Arki’ye kadar getirdi. Port Augusta’nın bulunduğu koya yaklaşınca yelkenleri topladık. Arki’nin limanı Port Augusta, girişi batıya bakan bir koyda. Rod Heikell deyimi ile köpek ayağı şeklinde bir koy  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yedi sekiz teknelik küçük bir rıhtımı var. Rıhtım küçük olduğu için, genellikle dolu oluyor. Daha önceki gelişlerimizde, rıhtımda kıçtan kara olacak yer bulamayıp, rıhtımın doğuya bakan yan tarafına aborda olmuştuk. Bu sefer orası da dolu. Rıhtımın batı ucunda boş yer var ama demir atmak için gerekli mesafeyi bulmak zor. 25-30 metre ilerisi karşı kıyı oluyor. Derinlik fazla olmadığı için 2.5 metreye demir atıp 10-15 metre kaloma ile demir atıp bağlandık.

37°22'53"N  26°44'8.3”E

Biz bağlandıktan kısa bir süre sonra iskelemizdeki günlük gezi teknesi gitti.
Port Augusta küçük, sevimli bir yer. Kıyıda iki taverna, bir cafe var. Köy birkaç sokaktan ibaret. Her zaman açık olmayan mini market, bir iki pansiyon var. Hatta mini marketin önüne gelip durunca, yan taraftan bir amca çıkıp, "birşey lazımsa açalım mı” diye soruyor.
Bağlanma işini hallettikten sonra, kıyıdaki cafeye gittim. Sanırım buranın en sevdiğim yerlerinden biri. Tekneyi kapatmaya gerek yok, tekne gözümüzün önünde, birşey gerekli olunca birkaç adımda teknedeyiz, wi fi var (zaman zaman kesintiye uğruyor).

Bir de buranın iç yerleşimi, bana göre çok iyi düşünülmüş. Dükkan, cafe bir arada ve çok uyumlu organize edilmiş. Dükkan ürün çeşitliliği bakımından tekstil, takı, aksesuar olarak geniş bir yelpazeye sahip. Bir başka deyişle, burası herkese hitap edebilecek keyifli bir yer. Biraz sonra, Ali de geldi. Birlikte kahvelerimizi içerken, günün yorgunluğunu da geride bırakmış olduk.

Köyün içine ve plaja doğru yürüyüşler yaptıktan sonra, akşam yemeği için, Taverna Nikolas’a gittik. Izgara ahtapot, fırında domates soslu keçi eti, caciki yanında mavi barbayani içtik. Özellikle keçi eti çok lezzetliydi.
Taverna Nikolas ilk bakışta canlı renkleri ile dikkat çekiyor. Herşey özenle boyanmış. Burası sadece taverna değil, ayrıca kiralık odaları da var.

Tavernaya adını veren sahibi Nikolas, ortalamanın üzerinde bir estetiğe sahip. Renkleriyle adaya ayrı bir güzellik katarken, tekneleri bağladığımız limanın hemen yanıbaşında kendi küçük denizini yaratmış. Denizin bu dört metrekarelik uzantısında demir atmış minik tekne maketleri var.

Bu sakin ada akşam gelip sabah ayrılmaktan fazlasını hak ediyordu. Bir gün daha kalmaya karar verdik. Ertesi gün çakıl plaja gittik, yürüyüşler yaptık. Teknemizde oyalandık. Vaktin nasıl geçtiğini anlamadık.

Augusta'nın güneyinde batıya bakan iki koy daha var. Port Augusta'ya yakın olan koyda dört tane tonoz, botların yanaşacağı bir iskele ve kıyısında küçük bir restoran var. Diğerinde ise tonoz yok, demir atmak ve botla kıyıya çıkmak mümkün. İkisininde Augusta'ya mesafesi aynı. Yürüyerek on dakika. Rıhtımda yer bulamasaydık, bu koylardan birinde kalmayı düşünüyorduk.

Akşam yemeği için, değişik bir alternatif aramadık, yine Taverna Nikolas’a gittik. Dışarıda rüzgar sertleşti ama burası yeterince korunaklı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Yarın sabah yola çıkmayı planlıyoruz.
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2017, 00:48:27 Gönderen: Özlem Baha »
*

A. B.

« Yanıtla #71 : Kasım 15, 2017, 00:54:48 »
Linklere basınca bahsi geçen yere uçabilmeniz için bilgisayarınızda tarayıcı olarak "crome" mu tercih etmenizi öneriyorum. Ceplerde ise sanırım Google earth ün web uygulaması şimdilik desteklenmiyor.
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2017, 00:56:14 Gönderen: Ali Baha »
*

H. A.

« Yanıtla #72 : Kasım 15, 2017, 16:18:56 »
Özlem korsanım keyifle izliyorum. Teknemden uzak olduğum bu günlerde iyi geliyor. Teşekkürler.
*

F. F.

« Yanıtla #73 : Kasım 16, 2017, 23:21:48 »
Güzel bir gezi devamını bekliyoruz... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #74 : Kasım 18, 2017, 23:57:28 »
Lipsi
18-haziran-2017 Cumartesi

Arkinin limanından çıktık, güneye döndük. Arki çevresinde irili ufaklı adalarla birlikte küçük bir arşipel oluşturuyor.
Sancağımızda Marathi adası var. Bu ada restoranları ile meşhur.
Restoranların önündeki tonozlara bağlanmak mümkün. Bir dahaki sefere belki uğrarız düşüncesiyle Marathi adasını izleyerek, Lipsi’ye doğru ilerledik. Önümüzdeki üç gün için hava raporları şiddetli rüzgar gösteriyor. Biz de rüzgarlı günleri Lipsi’de geçirmeye karar verdik. Aslında Lipsi, pek çoğunuzun bildiği gibi sert havalar için çok da konforlu bir liman değil. Yer bulup bağlansak bile giren çıkan teknelerin rahatsızlık verme ihtimali oldukça yüksek. Fakat bu sefer denk geldi, rotamızda Lipsi var. Sert havalar burada nasıl geçecek göreceğiz.
Arki adasından çıktıktan kısa bir süre sonra yelkenlerimizi açtık. Lipsi’ye kadar yelken seyri ile gittik. Önümüzde giden teknenin de Arki’den sabah çıkarken yardımcı olduğumuz İngilizlerin Moody'si olduğunu fark ettik. İngiliz disiplini içerisinde, Lipsi limanı fenerinden birkaç mil önce yelkenlerini toplayıp, usturmaçalarını indirmeye başladılar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Biz de onları geçerek, kabalık yapmamak için, biraz daha yelken yaparak vakit geçirdikten sonra arkalarından limana girdik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Limanda üç dört teknelik boş yer var. Gözümüze kestirdiğimiz bir yere yanaşmak üzere üç metreye demir atarak bağlandık.

37°17'42.38"N  26°46'1.05"E

Kıyıda halatımızı alan görevli bize yardımcı olmaktan daha çok gereksiz yere konuştu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlama adı altında 3 Euro aldılar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Karşılığında iki parça kağıt verdiler. Makbuz olduğunu düşündüğüm kağıtlara baktığımızda, birinin çöp toplama ile ilgili, diğerinin ise adanın çevresindeki sığılıkları gösteren harita (kroki) olduğunu gördük. Limanda su ve elektrik var. İlerleyen saatlerde gelen asıl görevli ise 7.5 euro liman parası aldı. Tekneyi neta ettikten sonra havuzlukta bira keyfi yaptık. Bizden sonra gelen teknelerle akşam üzeri liman doldu. Hatta bir tekne rıhtımın dışına aborda oldu. Şimdilik iki yanımızda da  tekne var, rahat sayılırız. Lipsi küçük bir ada. Yukarıdaki köye (merkeze) birkaç adım yürüyerek ulaşmak mümkün. Daha önceki gelişlerimizden burada aklımızda kalan, köy meydanı diyebileceğim meydana yakın dar sokaklardan birinde, Monalis’in tavernası vardı. Sokağa bakan mutfak penceresinden , sonradan adının Monalis olduğunu öğrendiğimiz aşçı, tenceredeki yemekleri gelen geçene kaşık ile tattırırdı. Şimdi ise o restoranın kapandığını gördük. Köyde gezindikten sonra tekneye döndük.
Akşam yemeği için, limandan çıkıp sağa dönünce, sol tarafta mavi boyaları ile dikkat çeken, dışarıda yanan yarım varilden yapılmış ızgarası etrafında insanların uzo içip, ızgara ahtapot yediği tavernaya gittik.
Biz de bu salaş ortama hızla uyum sağladık. Izgara ahtapot şimdiye kadar yediklerimizin en iyilerindendi.

Rüzgar uğultusunu arttırırken ilave uzolarımızı içmek üzere teknemize döndük  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap