0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. B.

Ynt: İyonya, Güneydoğu İtalya, Mora (Peloponnisos) seyrimiz
« Yanıtla #90 : Mart 15, 2019, 13:57:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Günlük ilacımı aldım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Doz atlamayalım lütfen Özlem Korsanım.

Bu yorum, çok hoşuma gitti Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Hep yapmak isteyip, yapamadığım...
 Uygulamaya çalışacağım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #91 : Mart 16, 2019, 00:39:18 »
Korfos’dan Korint Kanalı’na

Pembe Flamingo'nun peşinde…

13 Temmuz 2018 Cuma

Sabah 08.00’e doğru kalktık. Denize girdikten sonra tam olarak uyandığımızı hissettik.
Bu kez önceden hazırladığımız kahvelerimiz havuzlukta bizi bekliyordu. Dün akşam kıyıda dolaşırken, fırın görmüştüm.
Aklıma birden, çikolatalı kruvasanlar düştü. Teknenin yanında hazır bekleyen botumuza binip, dolaşarak kıyıya gittik.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Tam yanaştığımız sırada, bir genç geldi. Anlayamadığım birşeyler söyleyerek, eliyle ilerde bir yerleri gösteriyordu.
İngilizce konuşuyordu ama söylediklerinin pek çoğu anlaşılmıyordu.
Acaba ne demek istiyor diye çok düşünmeden, adamla anlaşmayı Ali’ye bırakıp, fırına gittim.
Çikolatalı kruvasanlar ile geriye döndüğümde, Ali tekneden kaçan kocaman bir pembe Flamingo’yu adamın tekneye bağlamasına yardımcı oluyordu.
Meğerse, bize birşeyler anlatmaya çalışan adam, flotilla teknelerinden birindeymiş.
Beraberlerinde gezdirdikleri şişme, büyük pembe flamingoyu ellerinden kaçırmışlar. Botları olmadığı için bizden yardım rica etmişler.
Ali, kaçan pembe flamingo’yu fazla uzaklaşmadan yakalayıp, getirmiş. Bu eğlenceli sahneyi görmek isterdim, kaçırdığıma üzüldüm Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada, gezimizin bundan sonraki zamanlarında, pek çok yerde, bu kocaman pembe flamingolarla karşılaşacağız.
Kıyıdaki işlerimizi bitirince, tekneye döndük.
Çikolatalı kruvasan, kahve ve deniz keyfi yaptıktan sonra saat 09.45’de Korfos’dan demirimizi aldık.

Bu kez rotamız Korint kanalı. Yaklaşık 16 deniz mili yolumuz var. Koydan çıktıktan sonra rüzgar başladı.
Rüzgar yol boyunca 15-16 knot pruvadan esti. Korint kanalı’nın doğu ucu Isthmia’ya kadar motor seyri ile geldik.

Girişteki rıhtımın ucunda bir teknelik boş yer olduğunu görünce o tarafa doğru ilerledik.
Rıhtımın ortalarına doğru büyük bir gulet bağlıydı.
Fakat tam bu sırada, batıdan doğuya geçişini tamamlamış bir yelkenli, bizi görmezden gelerek,
hızlıca aborda olmayı düşündüğümüz yere yanaştı.

Biz başka bir yer bakarken, rıhtımın baş tarafından birisi el ederek, oraya yanaşabileceğimizi işaret etti.
Bu sırada, büyük gulet üzerinden birileri bize Türkçe “Merhaba, hoşgeldiniz” diyerek el salladılar.
Rıhtımda bize yer gösteren adam, halatlarımızı aldı. Rıhtıma aborda olduk.

Rıhtımda boydan boya lastik usturmaçalar var. Fakat biz gene de kendi usturmaçalarımızı da gerekli yerlere yerleştirdik.
Biz bunlarla uğraşırken, guletin kaptanı geldi. Hırvatistan’dan gelip, Bodrum’a gidiyorlarmış.
Yol boyunca rastladıkları ilk Türk teknesi biz olmuşuz. Memlekete bu kadar yaklaşmışken, bizi görüp, biraz sohbet ettiği için çok memnun oldu.
Halatlarımızı alıp, yer gösteren kişi, yakıt tankerinin görevlisiymiş. Hazır tanker bekliyorken, yakıt alalım dedik.
Ali, yakıt  işleri ile ilgilenirken, ben de, evrakları alıp, kanal geçiş işlemleri için ofise gittim.

Corinth (Korint) Kanalı ile ilgili genel bilgiler şöyle,

- Kanal uzunluğu 3,2 mil.
- Kanal genişliği 25 m.
- En çok 6,5 m. su çeken teknelerin geçişine izin veriliyor.
- Rüzgar yönüne bağlı olarak, her iki yönde de 1-3 knot akıntı olabiliyor.
- Kara ve demir yolu köprüleri nedeniyle 52 metreden yüksek tekneler geçemiyor.
- Kanal salı günleri bakım için kapalı (06.00/18.00) (Kireç taşı kanal duvarlarının parçalanan kısımlarını onarmak ve dibi taramak için)
- Kanalın her iki ucunda, suya batarak geçişe izin veren hidrolik köprüler var.

Ofis oldukça modern. İşlemler alt katta yapılıyor. Güler yüzlü memur, “hoşgeldiniz, buyrun oturun” dedi.
“İlk defa mı geçiş yapacaksınız?” diye sorduktan sonra, Boat Register’ı  (Bağlama kütüğü) istedi. Fotokopisini aldı.
Nereden geldiniz? Nereye gidiyorsunuz? Kaç kişisiniz? gibi sorular sordu. Sonra, 231 euro geçiş ücreti ödememi istedi.
Kredi kartı ya da nakit olarak ödemek mümkün.
Hatta Bonus’a taksit imkanı da varmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Ben de bonus olmadığı için taksit yaptıramadım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İşin şakası bir yana, kredi kartı geçiyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben kredi kartı ile ödedim. Fatura verdiler. Şimdi teknenizde VHF 11’den anonsu bekleyin.
Tekne ismi söylenince, kanal geçişine başlayın dediler. Meraklı biri olarak, “ne zaman geçeriz?” diye sordum.
“Biz bilmiyoruz. Kule belirleyip, anons ediyor” diye cevap verdiler.
Vakit kaybetmeden tekneye geldim. Yakıt işleri bitmişti. Yakıtın litresi 1,52 euro idi.
Öncelikle telsizi 11. kanala ayarladık. Tekneyi neta ettik.
Rıhtımdan ayrılma planımızı yaparken, bir taraftan da telsizden gelecek olan anonsu bekliyorduk.

Meğerse, Korint kanalı’nı merak edip, tekne ile gelmeye gerek yokmuş  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Kanal turu var  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada, önce büyük gemiler geçişe başladı.

Arkasından yelkenliler geçmeye başladı.

Herkes gitti. Biz kaldık… Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Son tekne de, kanal geçişine başladı ama bizim adımız anons edilmedi. Telsizden sorduk.
Karşı taraf, biraz şaşkın, “Oooo, Sisu, go, go, go” deyince, halatlarımızı çözüp rıhtımdan ayrıldık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. E.

« Yanıtla #92 : Mart 16, 2019, 01:57:29 »
Ben bazen kacırıyorum sanırım yeni oldugumdan. Onun icin 2-3 gun biriktirip alıyorum.
Simdilik bir yan etkisini gormedim.

*

S. Ç.

« Yanıtla #93 : Mart 16, 2019, 02:55:47 »
Heyyy..sonunda Korint..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #94 : Mart 17, 2019, 22:42:24 »
.
« Son Düzenleme: Mart 17, 2019, 22:45:07 Gönderen: Özlem Baha »

*

Ö. B.

« Yanıtla #95 : Mart 17, 2019, 22:49:07 »
Murat Ayduk'un videolarına özenip, ben de denedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #96 : Mart 17, 2019, 22:56:06 »
Yukarıdaki video telif hakları nedeniyle oynayamayabilir. Alternatif olarak, bir de bunu ekliyorum

*

Ö. B.

« Yanıtla #97 : Mart 17, 2019, 23:36:47 »
Murat Ayduk'un videolarına özenip, ben de denedim  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu videoya fon müziği olarak  "anita lane" den "bella ciao"  şarkısını seçmiştim. Dinleyebilmek için:
Belarus, Burundi, Makedonya (EYMC), Norveç, Orta Afrika Cumhuriyeti, İsviçre, Filipinler, İzlanda, Hindistan, Slovenya, Bahreyn, Venezuela, Namibya, Belçika, Brezilya, Cibuti, Mali, Yeni Zelanda, Kıbrıs, Kongo - Brazavil, Arjantin, Afganistan, Moldova, Nepal, Tayland, Surinam, Liechtenstein, Sri Lanka, Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya, Zambiya, Tanzanya, Libya, Ruanda, Mısır, Etiyopya, Mauritius, Yemen, Botsvana, Gürcistan, Kuveyt, Litvanya, Romanya, Şili, Zimbabve, Polonya, Avusturya, Bosna-Hersek, Suudi Arabistan, Nijerya, Angola, Kırgızistan, Suriye, Paraguay, Danimarka, Svaziland, İrlanda, Güney Afrika, Azerbaycan, Nijer, Liberya, Cezayir, Kenya, Bulgaristan, Yunanistan, Eritre, Türkmenistan, Laos, İtalya, Myanmar (Burma), Mozambik, Gine, Türkiye, Özbekistan, Güney Kore, Somali, Vietnam, Bolivya, Uruguay, Lüksemburg, Macaristan, Benin, Ermenistan, Butan, Fransa, Irak, Singapur, Ürdün, Réunion, Monako, Hollanda, Senegal, Gana, İsveç, Malavi, Gabon, Vatikan, Arnavutluk, Birleşik Krallık, Guyana, Hırvatistan, Tunus, Bangladeş, Çekya, Burkina Faso, Maldivler, Portekiz, Çin, Gine-Bissau, Andorra, Fas, Malezya, Seyşeller, İsrail, Kuzey Kore, Uganda, Pakistan, İran, Umman, Malta, Brunei, Kazakistan, San Marino, Endonezya, Slovakya, Kamerun, Avustralya, Katar, Estonya, Sudan, Japonya, Rusya, Madagaskar, Kamboçya, Ukrayna, Finlandiya, Sierra Leone, Lesotho, Togo, Kolombiya, Çad, Lübnan, Peru, Tayvan, Tacikistan, Almanya, Letonya, Gambiya, Kongo - Kinşasa, Moritanya, Moğolistan, Cape Verde, Ekvador
dışında bir yere gitmek gerekiyormuş.
O nedenle müziği değiştiriyorum.
« Son Düzenleme: Mart 17, 2019, 23:39:00 Gönderen: Özlem Baha »
*

Ö. B.

« Yanıtla #98 : Mart 18, 2019, 00:04:24 »
Korint (Corinth) kanalı
13 Temmuz 2018 Cuma

13.23’de Korint kanalı geçişine başlamış olduk. Kanalın her iki ucunda, suya indirilen hidrolik köprüler var.
Bu köprülerde, tekneler geçiş yapacağı zaman, araç trafiği durduruluyor. Köprü suya iniyor.
Geçiş bitince, köprü her tarafından sular süzülerek yukarıya çıkıyor. Trafik açılıyor.
Deniz suyu ile ıslanmış köprüden, araçlar ve yayalar geçiyorlar. Daha önce, karadan Yunanistan’ı gezerken,
kıyıdan, geçen tekneleri izlemiş, sonra da suyun içinden çıkan ıslak köprü üzerinden karşıya geçmiştik.

Korint, insan yapımı bir kanal. İlginç ve dikkat çekici bir yapısı var. Özel aydınlatılmış bir tünel gibi görünüyor.
Kayaların oyularak kanalın açılması, her iki yanda kireçtaşının yapısını ortaya çıkarmış. Bazı yerleri sanki kesilmiş gibi duruyor.

Kanal salı günleri kapalı (06.00/18.00). Kireçtaşının parçalanan yanlarını onarmak, dibi taramak için olduğu söyleniyor.
Bazı yerlerde sanki küçük  plajlar oluşmuş. Kuşlar bile var.

Kanalın üzerinden demiryolu ve karayolu köprüleri geçiyor.
Rüzgar çok şiddetli olmasa da, hem esiyor, hem uğulduyor.

Bence kanaldan geçen son tekne olduğumuz için şanslıydık. Biraz daha yavaş, çevreyi seyrederek, kanalı geçme fırsatını yakaladık.
İkinci suya batan köprüyü görünce, çıkışa yaklaştığımızı fark ettik.

Önümüzde giden yelkenlinin arkasından, biz de kanal geçişimizi tamamladık.
13.23’de başladığımız geçişi 13.51’de, başka bir deyişle 28 dakikada tamamlamış olduk.

Kanaldan çıkınca, “Galaxidhi’mi yoksa Korint şehrine mi gidelim?” diye konuştuktan sonra,
yaklaşık 2 deniz mili uzaklıktaki Korint şehrine gitmeye karar verdik.

*

M. Ç.

« Yanıtla #99 : Mart 18, 2019, 13:37:17 »
Yazılarınız tam 'Greek waters Pilot' olmuş Özlem korsanım. Sizin ve Tunç Aytunç korsanın paylaşımları kitap olsa Rod Heikell e gerek kalmayacak. Çok teşekkürler.
*

M. A.

« Yanıtla #100 : Mart 18, 2019, 14:03:29 »
Yukarıdaki video telif hakları nedeniyle oynayamayabilir. Alternatif olarak, bir de bunu ekliyorum

Elinize sağlık.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu müzik de güzel olmuş ben beğendim... Umarım bizler de birgün geçeriz oralardan mutluklukla, sağlıkla...

Ama Hakan Erim dik çekilen videolara çatabilir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #101 : Mart 18, 2019, 22:33:00 »
Yazılarınız tam 'Greek waters Pilot' olmuş Özlem korsanım. Sizin ve Tunç Aytunç korsanın paylaşımları kitap olsa Rod Heikell e gerek kalmayacak. Çok teşekkürler.

Teşekkür ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Rod ve Lucinda Heikell ile fuarda, Gezgin Korsan'ın düzenlediği toplantıda tanışma ve sohbet etme fırsatını yakaladık.
Bu kadar mütevazı bir çift ile karşılacağımı beklemiyordum. Umarım onlar kadar uzun seyirler yapma şansına sahip oluruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #102 : Mart 18, 2019, 22:36:17 »

Elinize sağlık.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bu müzik de güzel olmuş ben beğendim... Umarım bizler de birgün geçeriz oralardan mutluklukla, sağlıkla...

Ama Hakan Erim dik çekilen videolara çatabilir  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Videolarda bir talihsizlik yaşadım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Elimde daha çok var Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hepimiz her sene, farklı bir yerler görme fırsatını yaratmaya çalışıyoruz. Hep biraz daha fazlasını görmek dileğiyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #103 : Mart 18, 2019, 23:11:31 »
Korint şehri
13 Temmuz 2018 Cuma

Kanaldan çıktıktan sonra, Korint şehri yat limanına giderken, bazı sığlıklar var. Dikkat etmek gerekiyor.
Biz öndeki tekneyi takip etmeyi tercih ettik.
Önümüzdeki teknedeki “eski tuzlar” nasıl olsa sığlıklar konusunda deneyimlidirler diye düşünmek işimize geldi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Korint şehrinde, bir yat limanı ve bir de ticari liman var. Yat limanının iç kısmı yerel tekneler için ayrılmış.
Limanın girişinde, misafir tekneler için ayrılmış tarafa bağlanmak mümkün.
Pilot kitap, burada yer bulamazsanız ticari limana bağlanabilirsiniz diyor.
Ticari limana bağlanacaksınız hava durumunu kontrol etmekte fayda varmış Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yat limanından içeriye girdiğimizde, ilk iskelenin başına “eski tuzlar” bağlanıyordu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Biz de boş gördüğümüz ikinci T iskelenin başına bağlanmak üzere manevraya başladık.
Bu sırada, birinci iskeledeki teknenin bağlanmasına yardımcı olan kişi, bize el ederek, yardıma geleceğini söyledi.
Biz T iskelenin başına, sancaktan aborda olduktan sonra, gelip halatlarımızı aldı.
Resmi olmayan görevli George, iskele üzerindeki teneke kutu içerisindeki vanaya hortum bağlayıp, su alabileceğimizi söyledikten sonra
“yakıt vb. ihtiyacınız var mı?” diye sordu. Teşekkür edip, isteği üzerine, 10 euro verdik.
Ahşap iskele çok temiz ve bakımlı. Ancak biraz fazla alçak. Usturmaçaları önceden su seviyesine yakın konumlandırmakta yarar var.

Şehir hemen önümüzde…
Kısa bir süre sonra, iskelenin iç tarafına, dıştan takma motoru olan bir katamaran geldi.
Bu katamaran, hem şekli, hem kulanıcısı ile çok ilgimizi çekti. Hortumu bağlayıp, su aldığımız sırada, katamaranın sahibi ile sohbet ettik.
Teknesinin günlük seyir yapan (day sailor diye adlandırılan) teknelerden olduğunu anladık.
Bizim İyon’a gideceğimizi duyunca, “şimdiden yakıt depolarınızı dolu tutun. Çünkü orada rüzgar bulamayacaksınız” dedi.
Kendisi de, bidonları ile yakıt almaya gidiyordu. Konuşurken, koltuk  altlarını koklayıp, “Çok terlemişim. Kötü kokuyorum.
Ben de hortum yok. Sizin hortumu ödünç alabilir miyim?” dedikten sonra, hortumu alıp, iskelede duş yaptı.
Teknenin deposunu da, bizim hortumla doldurabileceğini söylediğimizde, “teknemde su deposu yok ki” deyip az önce musluktan doldurduğu musluklu bidonu gösterip, “hepsi bu” dedi.
Ardından, bidonlarını alıp yakıt almak üzere gitti.
Yaptığımız yolculukları sevme nedenlerimden biri de, değişik insanlar ve yaşamlarla karşılaşmak…

Bu katamaran ve sahibi, bize Su Dünyası (Water World) filmini hatırlattı.
Pek çoğunuz izlemiş olabilirsiniz. İzlemeyenlere tavsiye ederim.

Akşam üzeri, birkaç adım ötedeki şehri dolaşmaya çıktık. Korint, modern, canlı bir şehir. Sokakları geniş ve düzenli.
Aradığınız hemen herşeyi bulmak mümkün. Fakat bize göre herşeyden önemlisi, insanları çok güzel, bakımlı, güler yüzlü.
Sokakta yürürken, hemen her yaşta insanın bu kadar bakımlı, kendilerine özen göstermiş olmaları çok dikkatimizi çekti.
Yollar, cafeler, restoranlar cıvıl cıvıl. Korint antik şehrine gitmek için, yat limanının yakınından kalkan otobüsler var.
Antik şehir, sabah 09.00/14.00 arası açık olduğu için, biz yetişemedik. Siz ihmal etmeyin.

Bu şehir, insanları ayrı bir güzel olan yerlerden. Adalarda bazen üç nesli birden bir arada bulamıyoruz.
Bazen çok dik yokuşlar nedeni ile yaşlıların sokaklardaki eksikliğini hissediyoruz.
Bazen de ada, yaşlılarıyla baş başa bırakılmış gibi.. Hiç genç ve çocuk yok.
Yemekten önce, sokak üzerinde bir cafede oturduk. İnsanlar ve şehir, önümüzden akıp gitti.

Akşam yemeğimizi de, bir başka sokak üzerinde bulunan bir restoranda yedik.
Yemekten sonra, yumuşak ışıklarla aydınlatılmış sokaklardan yürüyerek, teknemize geldik.
Mendirek üzerinde gençler, kızlı erkekli gruplar halinde oturmuş sohbet ediyorlardı.
Çevreye rahatsızlık vermek şöyle dursun, neşe saçıyorlardı. Biz de, bu gece hemen bitsin istemedik.
Teknenin havuzluğunda, göz kapaklarımız kapanmaya başlayana kadar oturduk.
Gözlerimiz kapanmadan, nightcap’lerimizi içip geceyi sonlandırdık.

*

Ö. B.

« Yanıtla #104 : Mart 20, 2019, 23:40:47 »
 Trizonia adası
 14 Temmuz 2018 Cumartesi

Sabah 07.00’ye doğru uyandık. Dışarıda pırıl pırıl bir hava var. Bir de baktık ki, teknelerin çoğu gitmiş.
Su dünyası da, ayrılmak için hazırlık yapıyor. Biz de, çevremizden etkilendik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kahvelerimizi hazırladıktan sonra, 07.20’de Korint şehri yat limanından ayrıldık.

Bugün için, iki seçeneğimiz var. İlki Galaxidhi, diğeri Trizonia adası.
Galaxidhi 38 deniz mili, Trizonia adası 49 deniz mili uzaklıkta.
Hangisi olacağına yolda karar vereceğiz. Limandan çıktık.
Artık Korint körfezindeyiz.  Rüzgar batıdan 6/7 knot esiyor.
Korint ve Patras körfezi, şimdiye kadar çevremden duyduğum ve okuduğum kadarıyla, pek çok denizci tarafından, biran önce bitirilmesi gereken bir yolmuş gibi düşünülüyor.
Toplamda 125 deniz mili olan bu iki körfez bir an önce geçilip, gidilen yöne göre,  İyon’a ya da Ege’ye ulaşmak isteniyor.
Oysa ki, özellikle kuzey tarafta, hem kalınacak, hem geçerken uğrayıp, mola verilecek çok güzel yerler var.
Zaman kısıtlaması olmayanların, bu rotayı iyi incelemelerini tavsiye ederim. 
Bu kez, rüzgar yönünden şansımız yok. 6/7 knot aralığında esiyor. Motorla seyrediyoruz.
Vakit ilerledikçe durum değişmedi. Rüzgar neredeyse hep aynı kaldı. Biz de, rotamızı biraz daha ileriye, Trizonia adasına çevirdik.
Galaxidhi ve antik Delphi’yi dönüşe bıraktık. Fakat dönüşte de, Peloponnisos (Mora) in güneyinden dolaştığımız için Galaxidhi’yi göremedik.
Galaxidhi daha önce Yunanistan’ı karadan dolaşırken de listemizdeydi.
Fakat vaktimiz kalmadığı için gidememiştik. Bu defa da olmadı. Bakalım, bu güzel kasaba ile yollarımız ne zaman kesişecek…
Trizonia’ya yaklaşmaya başlayınca, önce doğusundaki küçük İoannis adası göründü.

Ardından, 14.50’de Trizonia adasına geldik.
Burada yapımı yarım kalmış bir marina var. Ayrıca koyda alargada kalmak da mümkün.
Mendireğin dolu olduğunu görünce, “içeride yer yoktur ama yine bir bakalım” dedik.
İçeriye girince, iskeleye aborda olmuş yatlardan birisi el edip, “son iskelede üçüncü teknenin yeri boş. Tonoz da var, oraya bağlanabilirsiniz” dedi.
Daha önce, bu kadar net bir yer tarifi ile karşılaşmamıştık. Hemen adamın gösterdiği yere yöneldik.
Ama yüzen tonoz halatı nedeniyle manevrayı yeniden planlamak gereği doğdu. İskeleye yanaşmak üzere manevraya başladığımızda, bize yer gösteren adam, botuna atlayıp gelmiş,
tonoz vermek için bekliyordu. Tonozu verip, halatlarımızı aldı. Yardımları için çok teşekkür ettik.
Adamın bu davranışı beni bir kez daha şaşırttı. Birçok yerde denizciler birbirine yardım ediyor. Fakat böyle bir yardım ile ilk defa karşılaşıyoruz.
Bu yardımsever denizci, bize boş yer tarif etmekle kalmamış, teknesinde keyif yaparken, hiç üşenmeden, kalkıp, botuna atlayıp, bize tonoz vermeye gelmişti. Bu güzel hareketi, hep hatırlayacağız.

38°22'11.40"N  22° 4'28.60"E
Bu koordinatı kopyalayıp, Google Earth arama kutusuna yapıştırabilirsiniz.

Google Earth olmayanlar için link

Teknelerle dolu “marina olmayan marina” oldukça sessiz. Bazı teknelerde insanlar var ama, sesleri hiç duyulmuyor.
Çevre yeşil, etraf ağaçlarla dolu. Sadece kuş sesleri duyuluyor. Sanki bir ormanın kıyısına yanaşmış gibiyiz.
İskelede elektrik, su ve bağlama ücreti yok. Çok güzel bir ortam var. Teknemizi neta ettikten sonra çevreyi dolaşmaya çıktık.

Bazı tekneler uzun süre için bağlanmış gibi duruyorlar. Bu teknelerin kapısına yapıştırılmış bir kağıt üzerinde,
telefon numarası ve elektronik posta adresi var. İletişim bu yöntemle sağlanıyor gibi görünüyor.
Marinadaki iki iskelenin arasında büyük bir ahşap tekne batmış ama bu batığı temizleme çalışmalarına başlanmış.
Büyük parçalar kıyıya çekilmiş. Çalışma alanın çevresi de zaten şamandıralar ile işaretlenmiş.

Adanın kendi gibi küçük köyü de çok güzel. Anakaraya çok yakın olduğu halde, ev sayısı fazla değil.
Buradan, karşıda anakarada bulunan Glifadha’ya küçük yolcu tekneleri çalışıyor.

Karşıda anakara ve anakaradaki Glifadha'ya giden, küçük tekneler...

Trizonia’da sadece küçük bir market var. Yakıt ve başka ihtiyaçlar için Glifadha’ya gitmek mümkün.
Köyde küçük bir meydan, etrafında tavernalar var. Biraz ilerideki plajdan insanlar denize giriyorlar.

Adanın çevresinde dolaşmak için çok güzel toprak yollar yapılmış. Toprak yollarda dolaşırken mini plajlar karşımıza çıktı.
Sanki kendi özel plajınızmış gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Ayrılmak çok zor geliyor.
Trizonia adasını, terkedilmiş gibi görünen marinası, yemyeşil ağaçları, küçük köyü, toprak yolları, mini plajları, sakinliği ile çok sevdik.
Daha önce çok sevdiğimiz ve herkese tavsiye ettiğimiz Andros adası Batsi’yi takip listemizden çıkarıyoruz ve yerine Trizonia’yı ekliyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gezip, dolaşıp teknemize geldik. Karşımızdaki küçük klasik Fransız bayraklı yelkenlideki kızlar,
tekneleri gibi küçük klasik bir mangalı iskeleye çıkarmışlar, yakmak için hazırlık yapıyorlardı.
Biz de onları görünce acıktığımızı hissettik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Akşam yemeğine gitmeden önce, bu huzur dolu yerde, teknemizde uzo&meze yaptık.
Biz akşam yemeğine gitmek üzere tekneden ayrılırken, mangal yanmıştı ama yiyecekler ortada yoktu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Küçük köy meydanına geldiğimizde, çevreyi umduğumuzdan kalabalık bulduk. Gözümüze güzel görünen bir tavernaya oturduk.

Menüde gözüme ilk çarpan limon soslu midye oldu.
Yanına ızgara sardalya, salata ve beyaz ev şarabı istedik. Yediğimiz herşey çok lezzetli, özellikle midyelerin sosu harikaydı.
Yemekten sonra, biraz dolaştık. Adanın gecesi de sakin ve güzel. Teknemize geldiğimizde, iskeledeki mangal sönmüş,
klasik yelkenlinin üzerinde, baş tarafta, iki uyku tulumu yerini almıştı. Biz de, elimizden geldiğince, sessiz olmaya çalıştık.
Yavaşça teknemize geçtik. Sessizliği bozmadan, teknenin baş tarafında, nightcap’lerimizi içerek, geceyi sonlandırdık.