0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. A.

Ynt: İyonya, Güneydoğu İtalya, Mora (Peloponnisos) seyrimiz
« Yanıtla #75 : Mart 12, 2019, 11:19:45 »
Güzel bir yazı daha...

Demiri erken aldıracaksınız bize  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  (aslında tonozu bıraktıracaksınız olacaktı doğrusu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )

Bir sorum var; anladığım kadarıyla gündüz varıp, akşam uyuyup hemen ertesi gün yola tekrar koyuluyorsunuz. Hiç bir yerde "burası çok güzelmiş, burada 3-5 gün kalalım" demiyor musunuz? Yoksa diyorsunuz lakin oralara henüz gelmedik mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #76 : Mart 12, 2019, 13:38:59 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir sorum var; anladığım kadarıyla gündüz varıp, akşam uyuyup hemen ertesi gün yola tekrar koyuluyorsunuz. Hiç bir yerde "burası çok güzelmiş, burada 3-5 gün kalalım" demiyor musunuz? Yoksa diyorsunuz lakin oralara henüz gelmedik mi?  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Aslında kaldık Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Gözden kaçmış sanırım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hydra gezimizin 5. Yunan adası. 

İlk ada Limnos’da 3 gün kaldık. Daha önce gelip, kaldığımız ve bu adayı çok sevdiğimiz için, araba kiralayıp dolaştık.

İkinci ada Skiros’da 2 gün kaldık. Bu adaya ilk gelişimizdi. Araba kiralayarak dolaştık.

Üçüncü ada Andros’da bir gece kaldık. Bu adaya daha önce gelip, birkaç gün kalmıştık.

Dördüncü ada Kea’da bir gece kaldık. Bu adaya ilk defa geliyorduk ama Andros ve Kea arası 25 deniz mili idi.
Uzak mesafe olmadığı için öğlen bu adaya geldik.Dolaşmak için vaktimiz kaldı.
Duruma göre dönüşte de uğrayabiliriz. Önümüzde daha çok ada var.

Beşinci ada Hydra’da bir gece kaldık. Bu adaya daha önce gelmiştik. Çok beğendiğimiz için tekrar geldik.
Aslında İyon Denizi’ne giderken yolumuzun üzerinde de değil Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ve yine çok beğendik. Dönüşte uğrayıp, bu kez ana limanda kalacağız. Lütfen takipte kalın Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Diğer yandan, aylardan temmuz, hatta temmuzun ortaları, Ege’nin çıkış kapısına yakın olmakta fayda var. Arkamızda, zaman zaman tepemizde gümüş renkli bulut toplulukları dolaşıyor. Ne yapacakları belli olmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ayrıca, planlanmış bir rotamız olmadığı için, adalara uğrama ve kalma sürelerimizi etkileyen diğer faktörler, adayı sevmek, eğer uzun bir yol yaptıysak (70/80 deniz mili gibi) kalıp, hem dinlenmek hem gezmek, hava durumu, zaman.

Bir de, yıllar içerisinde Ege sanki bizim sular gibi oldu. Tadı damağımızda kalan ya da kaçırdığımızı fark ettiğimiz yerlere, bir gün yolumuz tekrar düşer diye düşünüyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #77 : Mart 13, 2019, 23:53:17 »
 Fıstıkların adası

Hydra'dan Aegina'ya
11 Temmuz 2018 Çarşamba

Sabah 07.30’da uyandık. Güverte kapağını açıp dışarıya bakınca, pırıl pırıl deniz ve parlayan güneş,
henüz tam açılmamış gözlerimi kamaştırdı.
Koy daha uyanmamış, derin bir sessizlik içindeydi. Bu manzarayı görünce birden canlandım.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada Ali, kahve suyunu ocağa koymuştu bile. Kahveden önce kendimizi denize attık.
Bir koyda kalmanın en güzel taraflarından biri, istediğin an tekneden denize girmek.
Denizden çıktıktan sonra, kahvelerimizi içerken, kıyıdaki plajda Leonard Cohen çalmaya başladı.

Hydra denilince, akla ilk gelenlerden biri Leonard Cohen. Uzun yıllar Hydra’da yaşamış. Adada dolaşırken de sık sık Cohen şarkıları duyuluyor.
Henüz hareket başlamamış olan koyda, Cohen dinleyerek kahvaltımızı yaptık.
Kahvaltıdan sonra, uzun bir süre yüzdükten sonra, kıyıdaki kayalara bağlı olan halatlarımızı çözüp, demir aldık.
Saat 10.30’da Mandraki’den ayrıldık.

Daha önceden karadan gelip gezdiğimiz Poros adasında bir gece kalmak niyetindeydik.
Fakat yaklaşık 12 deniz mili gibi kısa bir mesafe olduğu için ve fazla oyalanmadan İyon’a geçmemizin vaktinin geldiğini düşünerek, Aegina adasına gitmeye karar verdik.
Poros’a dönüşte uğrayacağız.
Fakat bu durum, Poros kanalının içinden geçmemize engel değil. Rüzgar az. Motor ile seyrediyoruz.
Poros, tekne bağlama seçenekleri oldukça fazla olan bir yer.
Hatta karşılaştığımız yabancı denizcilerden aldığımız bilgilere göre, bazı avrupalılar teknelerini burada alargada, kışlamak için bırakıyorlarmış.
Poros, renkli evleri, Mora (Peloponnisos) yarımadası’na gidip gelen küçük yolcu tekneleri ile güzel bir ada. Kanala yaklaşınca, hızımızı azalttık.

Etrafı seyrederek, kanal turumuzu tamamladıktan sonra Aegina’ya doğru yola koyulduk.
Poros adasını arkamızda bıraktığımızda 10-12 knot rüzgar esmeğe başladı. Yelkenlerimizi açtık.
Kısa bir süre sonra rüzgar 6-7 knotlara düşünce motoru çalıştırıp, motor-yelken seyri ile yola devam ettik.
Aegina limanına gitmek niyetindeyiz. Fakat Aegina limanının genellikle kalabalık olduğunu, yer bulmanın zor olduğunu biliyoruz.
Aegina, Atina’ya yakın bir ada olduğu için, hem Yunanlılar, hem de kiralık tekneler tarafından çok tercih ediliyor.
Yolda Ali’nin önerisiyle önce Aegina’nın güneybatı ucundaki Perdika koyuna bakmaya karar verdik. Küçük koydan içeri girdik.

37°41'27"N  23°27'8"E
Bu koordinatı kopyalayıp, Google Earth arama kutusuna yapıştırabilirsiniz.

Google Earth olmayanlar için link

Dıştaki mendirekten sonra beton iskelede boş bir yer gördük. Bu iskelenin doğusunda, küçük iki iskele daha var.
En doğudaki iskele, küçük tekneler için ayrılmış. Diğerinde ise yer yok.
Biz ilk gördüğümüz boş yere bağlanmak için hazırlık yaparken, iskelede beliren bir adam,
beton iskelenin baş tarafına bağlanabileceğimizi işaret etti.
Oysa ki, iskelenin baş tarafı sarı ile boyanmış ve “No mooring, Water tank” yazıyordu.
Bu yazıdan, buranın su tankerinin yanaşması için ayrılmış olduğunu anladık.
Yazıyı gördükten sonra, dilini de anlayamadığımız adama güvenip, oraya yanaşamazdık. Biz ilk gördüğümüz yeri önce kontrol ettik.
İskeleye yakın kayalar vardı. Burasının niye boş kaldığı anlaşılıyordu.
Biraz açık bağlanmamız gerekecekti. Ben demir atmak için baş tarafa gittim. Karşı taraftaki mendireğe epey yaklaşmıştık.
Orada bağlı olan balıkçı teknesinin sahibi, teknesinin başına gelip, dikkatle bizi izlemeğe başladı. Biraz daha yaklaşınca, selamlaştık.
Neyse ki, su berrak ve dip görünüyor. Kimseye çapariz vermeden demiri attım.
İskeleden bize yer gösteren adam, onun işaret ettiği yere bağlanmayınca, hızla iskeleden uzaklaştı.
İskele tarafımızdaki tekneden inen birisi, koltuk halatlarımızı aldı.
Ali hemen, maske ve şnorkel takıp, dümen palası ile kayaların durumunu kontrol etmek için denize girdi.
Bu arada, demire bakmayı da ihmal etmedi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu arada saat 14.30 olmuştu. Ali teknede son ayarlamaları yaparken, ben de çevreyi keşfe çıktım.
İskelenin karşısında, set üstünde tavernalar sıralanmış. Aşağıdan kıyı boyunca yürüdüm.

İskeleden biraz ileride, küçük Moni adasına giden gezi teknelerinin yeri var. Koyun dibindeki kumsal plaj, denize girmek için uygun.
Yolun sonuna doğru bir taksi ve otobüs durağı var. İkisi de boş.
Otobüs durağı yazan direğin üzerinde saatleri gösteren bir çizelge aradım ama yok. Çevrede sorabileceğim kimse de yok.
Karşıdaki iki küçük market kapalı. Siesta zamanı… Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada, “rent a car” yazan bir yer arıyor gözlerim ama bulamıyorum. Bir de, set üstüne çıkıp,
araba kiralayan bir yer bulmak ümidiyle yürümeye başladım. Tavernalardan başka birşey göremedim.

Bu arada, bir tavernanın önünde oturan kadına, “buralarda, araba kiralayacağımız bir yer var mı?” diye sordum.
Kadın, büyük bir samimiyetle, Perdika’da olmadığını ancak Aegina’da olduğunu söyledi. Otobüs saatlerini ise bilmiyordu.
Adının Eliza olduğunu öğrendiğim bu samimi kadın, önce sıkıca sarılıp beni öptükten sonra, ısrarla masaya oturtup kahve ikram etti.
Kiralık araba için, Aegina’da bir yerlere telefon etti. Aegina’dan Perdika’ya araba getirebiliyorlardı. Ertesi sabah da, liman da bırakabilecektik. Günlük ücreti 50 euro idi.
Fakat saat 15.20’yi gösteriyordu. Arabanın bir saat sonra burada olacağını söyleseler de, 17.00’yi bulur gibi geliyordu.
Ayrıca, akşam üzeri teslim edip, sabah alacakları araba için de günlük ücret istiyorlardı.
Eliza’ya yardımları için teşekkür ettikten sonra, eşimle konuşup kiralamaya karar verirsek tekrar geleceğimi söyleyerek ayrıldım.
Tekneye dönmeden önce, otobüs durağına tekrar uğradım. Birkaç kişi bekliyordu.
Aegina’ya gidecek otobüsün 16.10’da geleceğini söylediler.
Bu son sefermiş. Hızla tekneye döndüm. Ali, teknenin ince ayarlarını yaparak, bağlamıştı.
Hemen aldığım bilgileri aktardım. Hızlıca toparlandık. 16.10’daki otobüse yetiştik.
Dönüşü taksi ile yapacağız. Kişi başı 1,80 euro ödeyerek, Aegina’ya geldik. Önce liman ve çevresini dolaştık.

Şehir rıhtımı teknelerle dolu. Bu manzarayı görünce, Perdika’da yer bulduğumuza bir kez daha sevindik.
Rıhtımda meyve ve sebze satan tekneler çok ilgi çekici. Yüzen manav görüntüsündeler.
Bu görüntü, biraz uzakdoğuyu hatırlatıyor.

Rıhtım boyunca çeşitli tavernalar, kahveler var.
Aegina, eski bir liman şehri havasında. Sokaklarda dolaşıp, binalara baktıkça, eskiye ait izleri hala görmek mümkün.
Tabii fazla kalabalık, neredeyse herşeyin satıldığı bir iki sokağı da var.
Bir de, eski izlerini hala korumaya devam eden balık pazarı çok hareketli. Yakınındaki tavernalar kalabalık.

Aegina’nın, bizim ilgimizi çeken en büyük özelliği, her yerde fıstık satan dükkanlar ve büfeler olması.
Bu dükkanlarda fıstık ile yapılmış pek çok çeşit görmek mümkün. Tatlı, lokum, ezme vb. gibi. Bizdeki gibi kuruyemiş olarak da satılıyor.
Neredeyse önünden geçtiğimiz her dükkanda, tatlı, lokum, fıstık ikram ettiler. Biz de yarım kilo fıstık aldık. Fiyatlar neredeyse bizdeki gibi.
Yarım kilo 7 euro. Aegina, bundan sonra bizim için “Fıstık Adası”  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneşin yavaş yavaş alçalmaya başladığını fark edince, sahilde bir yere oturduk.
Soğuk bira içip, güneş battıktan sonra yemek için başka bir yere gidecektik. Fakat oturunca bir hayli yorulmuş olduğumuzu anladık.
Üstelik gün batımına karşı manzaramız da çok güzeldi. Karşımızda bir ışık şöleni sunan gökyüzünü görünce, buradan ayrılmak istemedik.

Yemeğimizi de burada yedik. Yemekten sonra geze, dolaşa taksi durağına geldik. Taksi ile Perdika’ya döndük. Taksi için 18 euro ödedik.
Saat 23.30’da ortalık çok canlıydı. Tavernalar dolu, ızgara kokuları çevreyi sarmıştı. Kıyıdan yürüyerek teknemize geldik.
İskelede tekneler çoğalmıştı. Bizim bulunduğumuz iskelenin başına, “No Mooring” yazan yere iki tekne bağlanmıştı.
Hava sakin, ılık bir rüzgar esiyor. Bir süre havuzlukta oturduk.
Ertesi gün için, birkaç alternatif konuştuktan sonra, nightcap’lerimizi içerek geceyi sonlandırdık. 

*

Y. A.

« Yanıtla #78 : Mart 14, 2019, 09:24:29 »
Özlem Korsan harikasınız ellerinize sağlık.
Forumda ki kavgaları okuduktan sonra sizin yazınız ilaç gibi geliyor.
Umarım daha çok gezersiniz de bizde okuruz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. A. Ö.

« Yanıtla #79 : Mart 14, 2019, 13:12:48 »
Şu anda ağzım açık yazıları okuyup fotolara ve videolara hayranlıkla bakıyorum. (Çok teşekkürler Özlem Korsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Okurken de izlerken de kendi kendime kızıyorum. Korkma diyorum. Ama sonra akıl (mantık mı korku mu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) devreye giriyor, işin sadece tekne olmadığı, marina ücretleri, bakım onarım masrafları, emekli olursam pişman olacağımı söyleyen büyükler, çevre, doğru dürüst dil yok, tekne, kaptanlık, deniz bilgisi yok, geçinebilir miyiz sorusu, ya yapamazsak  off of .  Sonra  Kalbim devreye giriyor, Hamdi (Atalay) korsan geliyor aklıma, Gökova'da seyir halinde iken bak Hasan buna ayı bacağı denir derken yüzündeki gülümseme ile pruvadan bana bakıp, al Hasan al bi tane demesi, eşimin 5 metre bile olsa alalım demesi, forumlardaki ve özellikle takip ettiğim Özlem korsanın seyahat yazıları, fotoları, muhteşem denizler, sahil, ege, mezeler,  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap gün batımı, full arma tekne hafif yatmış sessizce süzülüş off of. Nasıl bir girdap bu, ne çıkılabiliyor ne de içinde kalınabiliyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #80 : Mart 14, 2019, 14:47:43 »
Özlem Korsanım,
Sizin yazıyı okudukça tekne için sezon hazırlıkları listemi kontrol ederken kendimi buluyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şu bakımları bir an önce bitirip, sezona hazır halde beklemek istiyor insan...
Teşekkürler yazınız için...
*

Ö. B.

« Yanıtla #81 : Mart 14, 2019, 23:31:17 »
Özlem Korsan harikasınız ellerinize sağlık.
Forumda ki kavgaları okuduktan sonra sizin yazınız ilaç gibi geliyor.
Umarım daha çok gezersiniz de bizde okuruz. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Burası sakin bir liman... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.
*

E. O.

« Yanıtla #82 : Mart 14, 2019, 23:42:44 »

Burası sakin bir liman... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Çok güzel bir tespit.

Aynen öyle, sakin ve dinginliği sevenlere ilaç gibi geliyor bu yazılarınız..
*

M. Ç.

« Yanıtla #83 : Mart 14, 2019, 23:48:48 »

[/quote]   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 Ben de alargadayım.
*

Ö. B.

« Yanıtla #84 : Mart 14, 2019, 23:58:56 »
Şu anda ağzım açık yazıları okuyup fotolara ve videolara hayranlıkla bakıyorum. (Çok teşekkürler Özlem Korsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) Okurken de izlerken de kendi kendime kızıyorum. Korkma diyorum. Ama sonra akıl (mantık mı korku mu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) devreye giriyor, işin sadece tekne olmadığı, marina ücretleri, bakım onarım masrafları, emekli olursam pişman olacağımı söyleyen büyükler, çevre, doğru dürüst dil yok, tekne, kaptanlık, deniz bilgisi yok, geçinebilir miyiz sorusu, ya yapamazsak  off of .  Sonra  Kalbim devreye giriyor, Hamdi (Atalay) korsan geliyor aklıma, Gökova'da seyir halinde iken bak Hasan buna ayı bacağı denir derken yüzündeki gülümseme ile pruvadan bana bakıp, al Hasan al bi tane demesi, eşimin 5 metre bile olsa alalım demesi, forumlardaki ve özellikle takip ettiğim Özlem korsanın seyahat yazıları, fotoları, muhteşem denizler, sahil, ege, mezeler,  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap gün batımı, full arma tekne hafif yatmış sessizce süzülüş off of. Nasıl bir girdap bu, ne çıkılabiliyor ne de içinde kalınabiliyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dışarıdan bakınca, deniz üzerinde süzülen bir tekne, hele bir de yelkenleri açıksa, çok güzel görünüyor. Fakat o teknenin, öyle gidebilmesi için harcanan emek, zaman ve parayı ancak biraz da olsa ilgisi olanlar biliyor. Sizin de belirttiğiniz gibi çok detay var.
Fakat denizi ve tekneyi çok seviyorsanız, bir yerden başlamak gerek diye düşünüyorum.
Biz tekne sahibi olmadan önce, yıllarca tatillerimizi yelkenli tekne kiralayarak yaptık. Arkadaşlarımızın teknesinde yarışlara katıldık. En büyük hayalimiz bir tekne sahibi olmaktı. Bunun için önümüzde biraz zaman olduğunu düşünerek, 2006 yılının ilkbaharında önce 4 metrelik bir şişme bot aldık. Bu bot ile Kalamış'tan adalara gidip, geldik. Yetmedi, botumuzu arabaya koyup, Saroz'a, Selimiye'ye, Söğüt'e götürdük. Oralarda büyük teknelerin giremeyeceği bütün koylarda dolaştık.
Bu arada, tekne alacağımız zaman hazırlık olsun, nasıl bir tekne istiyoruz anlamak için tekne bakmaya başladık. Birkaç sene tekne sahibi olamayacağımızı düşünürken, 2006 eylül ayında ilk teknemizi aldık. Bu teknemiz 1974 model, 32 feet, Van de Stadt tasarımı bir tekneydi. 16 beygir motoru vardı. Bu teknemizi Marmaris'den almıştık. İstanbul'a kendimiz getirdik. Sadece tatillerimizi kullanarak. Sonrasında bu teknemze Marmara'da, Ege'de pek çok seyir yaptık. Hatta İstanbul'dan yola çıkıp, Kuzey Ege'den aşağıya, Evia Kanalı'nın içinden geçerek, Kiklatlar'a Naxos'a kadar gittik. Hatta döndük bile Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
2016 yılında çok sevdiğimiz teknemizi sattık. Şimdiki teknemizi aldık. 2016 sonbaharında ben emekli oldum. Eşim hala çalışıyor.
Belki biraz uzun oldu ama anlatmaya çalıştığım, bir yerden başlamak gerek bence...
Bizimki sadece bir örnek, daha pek çok örnekler var.
Umarım herşey dilediğiniz gibi olur.

*

Ö. B.

« Yanıtla #85 : Mart 15, 2019, 00:02:37 »
Özlem Korsanım,
Sizin yazıyı okudukça tekne için sezon hazırlıkları listemi kontrol ederken kendimi buluyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Şu bakımları bir an önce bitirip, sezona hazır halde beklemek istiyor insan...
Teşekkürler yazınız için...

Çok haklısın. Ben de fotoğraflara bakarken, denizi ve tekneyi ne kadar özlediğimi anlıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #86 : Mart 15, 2019, 00:07:05 »

Çok güzel bir tespit.

Aynen öyle, sakin ve dinginliği sevenlere ilaç gibi geliyor bu yazılarınız..

Teşekkür ederim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. B.

« Yanıtla #87 : Mart 15, 2019, 00:09:21 »

Ben de alargadayım.
[/quote]

Ne güzel! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. B.

« Yanıtla #88 : Mart 15, 2019, 00:57:11 »
 Aegina'dan Moni uğramalı Korfos
 12 Temmuz 2018 Perşembe

Sabah 07.30’a doğru uyandık. Birkaç gündür 07.00/07.30 arasında zorlanmadan uyanıyoruz.
Sanırım vücudumuz kendini bu saatlere ayarladı. Dışarıda güneş kendini göstermeye başlamış.
Çok sıcak bir gün olacağı şimdiden belli. Denize girmek için plaja yürümek içimden gelmiyor.
Limandan denize girmeyi tercih etmiyorum. Bu arada, sabahın en güzel teklifi Ali’den geldi.
“Hem yüzme, hem kahvaltı molası için Moni adasına gidelim.” dedi. Bu teklifi sevinçle karşıladım.
Küçük Moni adası, bu koyun karşısında.
Önce kahvelerimizi, sonra tekneyi hazırladıktan sonra 07.45’de Perdika’dan halatlarımızı çözüp, demirimizi aldık.

Yaklaşık 1 deniz mili uzaklıktaki Moni adasının, kuzeydeki koyuna 4 metreye demir attık. Kıyıda, küçük bir klübe, şezlong ve şemsiyeler var.
Henüz çevrede hiç kimse yok. Deniz berrak pırıl pırıl. Kahvaltımızı yaptık sonra denize girdik. Saat 11.00’e doğru demir aldık.

37°41'45"N  23°26'11"E
Bu koordinatı kopyalayıp, Google Earth arama kutusuna yapıştırabilirsiniz

Google earth olmayanlar için link

Aslında buradan Korint kanalı’na gidip, geçebilirdik. Fakat Korint kanalı geçişinden önce Korfos koyuna gitmeyi tercih ettik.
Moni’den Korfos’a, yaklaşık 17 deniz mili yolumuz var. Rüzgar 5-6 knot. Korfos’a kadar motor seyri ile geldik.
Korfos büyük bir koy, ilerledikçe her yer kara ile çevriliymiş hissini yaratıyor.
Her havaya kapalı gibi görünse de, pilot kitaba göre, batı rüzgarları estiğinde sert sağanaklar olabiliyormuş.
Koya girince sol tarafta restoranların önünde yelkenli teknelerin bağlı olduğunu gördük. Fakat yer yoktu. Koyun dibi kumsal plaj.
Plajın önünde, restoranların açığında, alargada kalmak için pek çok yer var.
Biz de, genellikle yaptığımız gibi, önce koyda bir tur atıp, çevreye göz attıktan sonra, plajın önünde 4 metreye demir attık.

37°45'48"N  23° 7'54"E
Bu koordinatı kopyalayıp, Google Earth arama kutusuna yapıştırabilirsiniz

Google Earth olmayanlar için link

Havuzluğa oturduğumuzda saat 14.30’du. Hava çok sıcak. Önce kendimizi denize attık.
Bu arada, demirimizi de kontrol ettik. Gayet iyi tutmuştu. Günün sıcak saatlerini denizde ve teknede geçirdik.
Bu arada, bakımlı hali ile dikkatimizi çeken kırmızı yelkenli tekneden, birisi yüzerek geldi.
Bayrağımızı görünce “merhaba” demek istemişti. İngiltere’de yaşayan bir Türk’müş.
Teknemize davet ettik. Nazikçe, teknesine dönmesi gerektiğini söyledi. Teknelerini dört yıl önce Fransa’dan almışlar.
Geze dolaşa, buraya kadar getirmişler. Bu yılda, Atina’da bırakacaklarmış. İyi seyirler dileyip, yüzerek teknesine döndü.

Akşam üzeri, botla kıyıya gittik. Restoranların önündeki tekne sayısı çoğalmıştı. Hepsinde aynı bayrağı görünce, bunların flotilla olduğunu anladık.
Hatta bayraklara bakınca, iki ayrı grup olduğu anlaşılıyordu.
Bu flotilla tekneleri, iskeleyi doldurdukları gibi, restoranları da doldurmuşlardı.
Restoranlardaki masalar birleştirilip, uzun masalar hazırlanmıştı. Sanki bize yer yok gibiydi.
İlerleyen saatlerde durumu anlayacağız. Önce çevreyi dolaştık.
Burası bir yazlık belde görünümünde. Kıyıda restoranlar, market, fırın, kahveler var.
Az katlı evler, bizim yazlık yörelerimizdeki yapıları hatırlatıyor. Kıyı boyunca kumsalın belirli yerlerinden denize girmek mümkün.

Akşam yemeği için, tekrar restoranlara bakınca, uzun masaların başında, genç insanların iştahla ve neşe içerisinde yemek yediklerini gördük.
Restoranlar biraz boşalıncaya kadar, bir kahveye oturduk.
22.30’da müşterilerin geride enkaz bıraktığı, biraz daha küçük olan restorana gittik. Önce “yemek kaldı mı?” diye sorduk.
Restoranın sahibi olduğunu, sonradan anladığımız adam, bütün yorgunluğuna rağmen, gülümseyerek, hemen bize, en manzaralı masayı gösterdi.
Fazla seçeneğimiz yoktu.
Izgara ahtapot, salata ve beyaz ev şarabı istedik.
Bu kadar yoğun bir gün geçirmelerine rağmen her şey çok lezzetli ve özenliydi.
Yemeğin sonunda kendi yaptıkları pembe şaraptan ikram ettiler.
Bir süre denizin kıpırtılarını seyrettikten sonra, botumuza binip, tekneye geldik. Gökyüzünde yıldızlar parlıyordu.
Teknenin baş tarafında, gökyüzünü seyrederek nightcap’lerimizi içtikten sonra, uyku vakti gelmişti.

*

M. A.

« Yanıtla #89 : Mart 15, 2019, 11:56:50 »
Günlük ilacımı aldım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Doz atlamayalım lütfen Özlem Korsanım.