0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  Çevrimdışı Ersin Çoban

 • * Gezgin Korsan
 • 616
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Arsima
HAYALİN FOTOROMANI
« : Ağustos 18, 2010, 12:48:26 »
HAYALİN FOTOROMANI

1988 yılı, Haziran ayıydı sanırım. Üniversiteyi bitireli dokuz ay olmuştu. Altı ay boş gezdikten sonra ilk işime girmiştim. O yıl, ilk kez kendi kazandığım parayla tatil yapacaktım. Bu tatili planlamanın hoş telaşı içindeydim. “Nereye gideyim?” diye düşünürken o yıllarda daha çok az kişinin bilip uyguladığı bir “Mavi Yolculuk” yapmaya karar verdim.

Bodrum’da bu işi yapan bir şirkette yerimi ayırttım ve topu topu “7 gece 7 gün” kadarcık bir sürede de olsa, o muhteşem ‘Gökova Koyları’ ile tanışmam gerçekleşmiş oldu.

Bu tatil biçimi bende inanılmaz bir alışkanlık yaptı. Mavi yolculuk bitip de İstanbul’da işe başladığımın ertesi günü önümüzdeki yıl yapacağım mavi yolculuğun hayallerini kurmaya başlardım. Bu, sanırım mavi yolculuk yapan bir çok kişinin yaşadığı bir duygudur. O yıldan sonra hemen hemen her yıl aynı tatili Güney’in değişik koylarında tekrarladım. Evlendikten sonra eşimle de aynı tatilleri yapmaya devam ettik.

 “o geri dönülmez yola” o “büyüleyici deryaya” girişin kapısını o yıllarda açtığımı sonradan anladım.   DENİZ ve YELKEN.

O günlerde hayalini kurmaya başladığım, ve sonradan bir tutku haline gelen ‘bir yelkenli tekneye sahip olma’ isteğim, 2009 yılı Ekim ayında gerçek oldu. Kurucaşile-Tekkeönü köyünde yaptırdığım kendi teknemin artık sahibiydim. Artık benimde yelkenlerini rüzgarın önüne katıp şişirebileceğim, eşsiz enginliklere uzanıp, gökyüzü ile denizin arasındaki o sayfaları mavi, mısraları lacivert masal ülkesine dümen kırabileceğim bir teknem vardı..
...
Tekkeönü – Amasra’dan tekneyi  İstanbul’a getirmek farklı bir şeydi. İki gün süren bir motor seyri, sonra 2009 yılı sonlarında Pendik – Adalar arası kısa seyirlerle tekneyi tanıma dönemi.. Ve “Gezgin Korsan” ile tanışma.

2010 yılı baharında kısa bir “uzunyol !” Trilye seferi geldi. Yaz aylarının gelmesi ile de içimdeki kıpırtılara daha fazla karşı koyamayarak 29 Temmuz 2010 sabah saat 04:50’de Pendik Marintürk’ den palamarları çözüp tonoz halatını denize fırlattım.

İşte başlıyordu “Hayalin Yolculuğu.”

Eşim Fatoş , oğlum Arda , kızım Arya , eşimin abisi Muammer ve oğlu Artun ile eşimin yeğeni Yalındeniz toplam 7 kişiyle yola çıktık.

Sabah daha güneş doğmadan, 04:30’ a kurduğum saat çalınca hemen uyandım. Benimle birlikte Fatoş, Yalındeniz ve Muammer’de uyandılar.Çocuklar hala uyuyor . Hava çok sakin. Rüzgar yok.Sahil besleme kablosu ve su hortumunu toplayıp baş ambara koyduk.

Artık bizi İstanbul’a bağlayan sadece üç şey kalmıştı.İki adet kıç palamar halatı ile baştaki tonoz halatı! Onları da çözüp kendimizi İstanbul’dan kopardık.

Marinadan çıktıktan sonra rotamızı Sedef adası sancağımızda kalacak şekilde ayarlayıp motorla seyre devam ettik. Rüzgar hiç esmiyor.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sedef adasını arkamızda bırakırken tekneyi otomatik pilota emanet ederek Fatoş’un hazırladığı mütevazi kahvaltı sofrasına kurulduk.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sahanda yumurtalar birazdan masaya gelecek.

Kahvaltı sonrası güneş Pendiğin arkasındaki tepeden yavaş yavaş kendini göstermeye başladı.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Son bardak çayımızı güneşi karşılayarak içip yolumuza devam ettik.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Marmara Adasına doğru 254 derece rotamıza girdik.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İlk anlarda sakin olan hava saatler ilerledikçe poyrazdan yavaş yavaş esmeye başladı. Bizde motora destek olsun diye yelkenlerimiz açtık.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bizim ufaklıklarda yavaş yavaş uyanmaya başladılar. Tabi geziye başlamadan önce Cengiz Göl Korsanın uyarısı ile havuzluğa çıktıklarında can yeleklerini giydirdik.


Hep elektroniklere güvenmek olmaz , klasik seyir yöntemlerini uygulama adına hoş fırsatlar doğdu.  Her iki saate bir haritaya GPS’den aldığımız koordinatları işledik.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 
Video

Avşa'ya Doğru I: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Avşa'ya Doğru II: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eşimde gideceğimiz yöndeki limanları Kutsal Kitap’tan inceliyor .

İlk gece için Komodorumuz Turhan Bey’in tavsiyeleri üzerine Marmara Adasının Asmalı koyunda kalmayı planladık. Öğleye doğru yolu hemen hemen yarılamışken İmralı iskele baş omuzluktan görünmeye başladı. Motor-yelken seyrimize devam ederken birden sancağımızda su içinde çok hızlı bir şeyin hareket  ettiğini gördüm. İnanılmaz bir süratle üstümüze gelen bir yunus sürüsüydü. Bugüne kadar bu kadar büyüklerini hiç görmemiştim, içlerinde 2 tanesi en azında 2 metre vardı ve gövdesi çok kalındı. 7-8 bireylik bir aileydi sanırım. İçlerinde bir de yaklaşık yarım metre boyunda bir yavru yunus vardı. 10-15 dakika kadar bizimle oyun oynayıp geldikleri gibi hızla uzaklaştılar. Hayatlarında ilk defa yunus gören bizim minik korsanlar için müthiş bir gösteri oldu. Geniş apazdan 2. camadan vurulmuş yelkenlerimiz ve motorla birlikte ortalama 7.5 knot hızımızla seyrimize keyifli bir şekilde devam ettik.

Video 

Marmara’da Yunuslar: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sabahtan beri peşimizden gelen poyrazda iyice hızını almış ve 25 knotlara dayanmıştı. Poyrazın Silivri önlerinden kaldırdığı denizler Marmara Adasına yaklaştıkça 2 metreye yakın  dalga oluşturuyordu.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Yolda acıkan tayfayı doyurmak da önemli , aç bırakmamak lazım değil mi?

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Yola çıkarken niyetimiz ilk günün akşamı Asmalı köyünde kalmaktı. Fakat gün boyu iyi yol yaptığımız için saat 14:30 gibi Marmara Adası’nın Asmalı köyünü bordaladık. Hava kararmaya daha 3-4 saat var diyerek yarınki etabı da kısaltmak adına Vira Demir’e bakarak Paşalimanı Adası’na kadar devam etmeye karar verdik.Saat 16:00 gibi Paşalimanı Adası koyuna girdik. Burası Osmanlı Donanmasının sefere çıkmadığı zaman kaldığı yatak yeriymiş. Dışarıda 2 metreye varan dalgalar liman içinde hissedilmiyordu. Sadun Boro burası için Vira Demir’de her havaya kapalı o bölgenin en iyi doğal limanıdır dese de liman dışında esen 20-25 knot rüzgarı aynen liman içinde de gördük. Uzun yol yorgunluğunu atmak için burada gecelemeye karar vermiştik. Liman içinde bulunan beton iskelenin 50-60 metre kadar uzağına demirimizi attık.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada elimdeki dümen simidinde TAK diye bir ses hissettim , ama bir anlam veremedim. Motoru stop etmeden yaklaşık bir 10 dakika her zaman beklerim , her hangi bir sorun var mı , tarıyormuyuz diye. Evet taradık. Yaklaşık 8-9 metre derinliğe attığım demir taramaya başlamıştı. Rüzgarda aynı şiddette devam ediyordu. Su yeşil renkte olduğu için dip görünmüyor , belki eriştelik bir alana denk geldik , belki de benim acemiliğim nedeniyle demir tarıyordu. Demirim 27 kg’ lık bir Ultra , herhalde hata bende , demir atmakla ilgili daha çok fırın ekmek yemem lazım sanırım. Neyse zaten bu liman ciddi anlamda rüzgar da alıyor , demiri yeniden atıp tuttursak bile gece çok rahat geçmeyecek  Hava raporları da rüzgarın gece 30 knot ları bulacağını söylüyor , o zaman demir alıp başka nereye gidebiliriz i düşünmeye başladık. Kitapta buraya en yakın limanın Avşa Adasında Yiğitler adlı liman olduğunu bulduk. Demir toplandı ve hareket. O da ne ? Dümen iskele yapmama rağmen tekne iskele yapmıyor , sancak yaptığımda ise sancak yapıyor. Bir anda düşünme yeteneğimi kaybettim. Aynı manevrayı tekrar tekrar yapmama rağmen dümende bir değişiklik yok , tekne iskeleye dümen dinlemiyor. Rüzgarda bizi yavaş yavaş limanın dibine doğru itmeye başladı. İnanın o anda çok ciddi panik yaşadım. Sağolsun Muammer beni biraz sakinleştirdi , hemen kıç kamaradan dümen dairesine geçtim. Orada çift dümen simidinden yönlendirme makaraları ile gelen teller bir Quadrantın etrafından dönerek bir kilitle quadrant üzerine sabitlenmişler. Sistem son derece basit. O telleri elimle biraz çekiştirdim, sağa sola baktım , orayı burayı tuttum ,gözüme ters gelen hiç bir şey yok. Yapacak başka da bir şey olmadığı için tekrar dışarıya çıktım. Dümeni elime aldığımda sorunun ortadan kalktığını gördüm. İnanılmaz !!!  Sanırım deniz tanrıları bize acımıştı. Korka korka 3 knot hızla Yiğitler limanına doğru ilerlemeye başladık. Rüzgarda hiç azalmıyor aksine artıyor. Tekrar dümende aynı sorun olursa ne yaparım diye düşünüyorum. Dolap beygiri gibi döne döne nereye gideriz acaba ? Ama korktuğumuz başımıza gelmedi ve biz Yiğitler Limanına yanaştık. Liman inşaat halinde , rüzgarın kaldırdığı kumlar ve çimento tozları havada uçuşuyor. Ama bu rüzgarda biz sığınacak bir liman bulduğumuz için bunları hiç dert etmiyoruz. Limanın içine girdikten sonra sonuna kadar ilerledik ve sancak tarafta bir yelkenlinin iskeleye bordalayarak bağlandığını gördük.  Liman içide iyi rüzgar alıyor , neyse ki bizi gören yelkenlinin sahibi bize doğru gelmeye başladı , palamarımızı ona vererek hemen arkasına aynı şekilde sancaktan aborda olduk. Motor stop. Hemen soğuk bir bira ve cup deniz. Rahatlamıştım. Suya dalınca teknenin altına bir bakayım dedim. Zehirliyi Şubat ayında yaptırmama rağmen Pendik limanının konumu nedeniyle altta bayağı bir kekamoz oluşmuş. Dümen palasını ve teknenin altını elimde bıçakla epey bir temizledim.

Liman içinde deniz oldukça temiz. Çocuklarda bu fırsatı kaçırmadılar ve onlarda denize girdiler.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akşam limanda vınnn ile hava durumuna baktım . Rüzgarı yarında 30 knot larda poyraz  gösteriyor. Cesaret edemedim , yarın da burada kalıp rüzgarın dinmesini bekleyeceğiz , nasılsa bir acelemiz yok Yarın daha önce hiç gelmediğimiz Avşa adasının merkezine gidip gezeriz diye düşünüyoruz.

Ertesi sabah kalktığımızda tam kahvaltı masasını hazırlarken teknenin yanına bir bey geldi. İsminin Kemal olduğunu söyleyen beyefendi , kendisinin Gezgin Korsanlardan Kadir Kurtbayram ve Serdar Şavk korsanların arkadaşı olduğunu , akşam Gezgin Korsan forumundan bizim ertesi günde orada konaklayacağımızı öğrenen bu iki korsan tarafından yönlendirildiğini , bir ihtiyacımız olup olmadığını öğrenmeye geldiğini söyledi. İnanamadık. Bu müthiş bir şey. Kemal beyi bize gönderen Kadir ve Serdar Korsanlarla daha önce hiç tanışmadım. , yüzlerini görmedim. . Ama onlar bu tanımadıkları acemi denizciye yardım edebilmek için  kendilerine iş edinip orada yaşayan arkadaşlarını arıyorlar ve bize yönlendiriyorlar. Bu gerçekten bizi çok etkiledi . Sağolun Kadir ve Serdar korsanlar nezdinde tüm korsanlar ve Gezgin Korsan. 

Ertesi gün Avşa’ya bir taksi tutularak gidildi .

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

 Ada da nereye gidersen git taksi 10 TL. Önce merkezi gidip iraz gezdik , sonra Kemal Beyin yönlendirmesi ile adanın güney ucundaki (sanırım adı Tavşalı idi) güzel koyda denize girdik.  Akşama doğru tekneye döndük , iskelede mangalımızı yakıp likit eşliğinde yemeğimizi yedik ve yarını beklemeye başladık.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Beklerken herkes kendine göre bir eğlence bulmuştu, çocuklar mendirekte duvar tırmanışını keşfettiler, kimisi bir babaya oturarak tekneyi seyretti,

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bendenizde huşu içinde likitlere dalıp dalıp durdum.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Yiğitler limanında Fatoş’un akşam yemeğinden sonra yaptığı krem karemelin soğumasını beklemekte bazı korsanları bayağı bir zorladı.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ertesi gün 31 Temmuz 2010 cumartesi sabah kurduğumuz saat 04:30’da çaldı. Muammer ve ben uyandık. Hava yine esiyor ama biraz yavaşlamış. Mendireğe tırmanıp üzerinde dışarıya baktım , önceki güne göre biraz daha sakinleşmiş bir deniz var. Motoru çalıştırdık , ve palamarları çözdük , saat 17:00 gibi limandan ayrıldık. Avşa adasının güney burnunu dönerek rotamızı Gelibolu önlerine tuttuk. Adanın kuytusundan çıktıkça denizler yine yaklaşık 1.5 - 2 metre dalga ve 25 knot esen poyrazla bizi karşıladı.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yaklaşık 2 saat sonra önümüzdeki ilk burnu dönünce yeni rotamız Gelibolu boğaz girişi olarak ayarlandı ve yola devam. Bu arada boğazdan geçen gemilerin sayısında da ciddi bir artış gözlendi.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada bizim personel hala uykuda. 
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sanırım saat 11:00 gibi Gelibolu’ya yaklaştıkça biraz sakinleşen denizlerle birlikte hepimizin karnının guruldama sesleri duyulmaya başladı. İş yine kaptana düştü.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Teknemin inşaası aşamasında defalarca tersaneye gidip gelmelerimizden bir tanesinde mutfak yapılırken aklıma , bu mutfakta bir gün çok sevdiğim taze fasulye pişirip yiyebilecekmiyiz diye geçirmiştim . Kısmet bu güneymiş , kendi ellerimle ayıkladığım taze fasulyeleri eşim Fatoş pek leziz pişirmiş , hepimiz büyük kefiyle Çanakkale Boğazını seyrederek yemeklerimizi yedik.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Boğaz İstanbul’a göre oldukça geniş. Akıntıda boğaza girdikten sonra her geçen milde biraz daha kuvvetleniyor. Nara burnuna kadar Trakya kıyılarına yakın seyrederek ilerledik. Nara burnuna gelince gemileri kontrol ederek diyagonal bir geçişle direkt olarak Anadolu kıyısına geçtik.

Buralardan geçipte sanırım bu fotoğrafı çektirmeyen bir denizci olmamıştır.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Planımız , ikinci etabımızı Çanakkale limanında geceleyerek geçirmekti. Onun için Gelibolu’dan Çanakkale Marinayı telefonla arayıp bir gece için rezervasyon yaptırdım. Boğazdaki akıntı hızımızı önce 8 , sonra gittikçe artarak 9 ve 9.5 knotlara çıkardı. Bu hızla birlikte biz saat 15:00 gibi Çanakkale’yi bordalamış olduk. Fırtına nedeniyle bir gece fazladan Avşa adasında kaldığımız için , bunu telefi etmek adına Çanakkale’de hiç durmadan direkt olarak Bozcaada’ya gitmeyi daha uygun bulduk.
 
Tam Çanakkale önlerinde akıntı pik noktasına ulaştı. Ben bu fotoyu çektikten 30 dakika sonra ekranda 11 knot hızı okumuşlar. Çanakkale’yi geçtikten sonra arkadan aldığımız 15 knot poyrazla birlikte full arma yelkenleri de açarak motor-yelken Bozcaada’ya doğru seyrimize devam ettik.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Boğazdan çıktıktan sonra denizin rengindeki değişim hepimizin dikkatini çekti. Renk yeşil tonlarından geçilen her milde önce maviye devamında ise laciverte dönüşmekteydi. Bu yıl Nisan’dan sonra İstanbul Adalar civarında çok denize girdik. Ve girerken de İstanbul’da denizin ne kadar da temizlenmiş olduğunu kendi aramızda konuşurduk. Bir an bu konu açıldı ve gerçeği o zaman fark ettik. İstanbul’da bizim girdiğimiz sular deniz değil başka bir şeymiş de biz deniz zannediyormuşuz.

Saat 19:00 gibi Bozcaada mendireğinin dışına ulaştık.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Limana girince hemen mendireğin iç kısmına kıçtan kara olmuş 10-15 adet yelkenli teknenin arasına liman ortasına demir atarak bağlandık. Görevliye 50 TL bağlanma + 10 TL elektrik su ücretini ödedik. Vee sonra tekrar cup. Cengiz Göl Korsanın tavsiyesi üzerine teknenin baş üstüne gittim ve oradan Bozcaada limanının berrak sularına kendimi bıraktım. Bııırrrrrrr ! Su çok berrak ama soğuk. Biraz yüzdükten sonra bu kadar berrak suda teknemin altı nasıl görünüyor merak ettim.  O da ne ? Avşa Yiğitler limanında bıçakla temizleyip de baş edemediğim kekamozlardan eser yok. Hiçbiri kalmamış . Teknenin altı pırıl pırıl tertemiz. Sanırım denizin tuz oranı arttıkça bu hayvanlar yaşayamadılar ve akıntı ile tekneden kopup düştüler. Yani bu şu mu demek oluyor ? Ege ve Akdeniz de bulunan tekneler 4-5 yıl aynı zehirli ile idare edebiliyorlar mı? Vuuaaaaaaa , biz İstanbul’daki denizciler ne kadar şanssızız , bizim zehirlilerimiz 4-5 ayda kekamoz tutuyor.     

Yiğitler-Bozcaada arası yaklaşık 14 saat sürdü. Yemekten sonra teknenin kıç havuzluğunda uzandığım yerde yorgunluktan sızıp kalmışım. Herkes akşam adayı gezmiş dolaşmış , ben ancak sabah 7 gibi uyanabildim. Bende adayı sabah kahvaltı öncesi dolaştım. Çok güzel bir yer. Adada üzüm zamanı olduğu için her yer üzün satan köylülerle dolu, her yerde bir hareket. 3. etap için alışveriş ve adanın meşhur çavuş üzümlerinden , siyah üzümlerinde ikişer üçer kilo alarak tekneye döndüm. Kahvaltı sonrası saat 12:00 gibi demir alarak limandan ayrıldık. Rotamız Babakale burnu.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 
Bu iş hep küçük korsanların , hiç kimseye bırakmıyorlar.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Önümüzde bir yelkenli teknede aynı rotada.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rüzgar tam istediğimiz gibi 15 knotlarda karayel . Yelkenler yine açıldı , müthiş bir lacivert deniz ortasında biz iki yelkenli güneye doğru gidiyoruz. Kah o bizi geçiyor , kah biz onu. 

Video

Bozcaada ile Midilli arası: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Böyle güzel denizi görünce bizim korsaniçe aldı dümeni eline. ( hadi bakalım galiba sevecek bu işi)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Engin mavinin kucağında Bozcaada’dan uzaklaşıyoruz.

Bir yerlerden duymuştum , temiz deniz suyu ile makarna pek güzel olurmuş. Babakale’ yi döndükten sonra denizin rengi iyice lacivertleşti , tamamdır deyip daldırdık tencereyi denize , hakikaten spagettiler güzel oldu (biraz tuzlu) , piştikten sonra temiz su ile yıkayınca o fazla tuzda gidiyor.

Yemek sonrası Midilli’nin burnunu adaya çok yakın döndük.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Ve korsan bayrağını indirip Yunan bayrağını gurcataya toka ettik.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Teknede eğitim devam ediyor, Arda korsan dümende.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Midilli’nin burnunu dönünce kendimde müthiş bir huzur hissettim, o yıllarca hayalini kurduğum Denizler Ülkesine (*) - Haldun SEVEL - adım atmıştım.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Biraz ilerimizde Ayvalık yönünden gelip Midilliye doğru full arma giden bir ketch gördük , çok güzel bir tekne orsa seyirle adaya doğru hızla geçip gitti.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Bu arada bizim korsaniçe yine mutfağa inip kaşla göz arasında teknedeki ilk kekimizi pişirmiş.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Tea time.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap


Akşam üzeri saat 18:30 gibi Ayvalık önlerine geldik. Ayvalığın meşhur girişi önlerine geldiğimde Kutsal Kitaptan kardinal şamandıralarının önünde yolumu ararken arkadan lacivert renkli başka bir yelkenli hızla geliyordu. Bu tekne yolu biliyor ona yol vereyim de arkasından giderim diye düşünüyordum. Tekne yaklaştıkça acaba o mu ? derken gelenin komodorumuz olduğunu gördüm. Komodorumuzun teknesi bizi bordaladığında selamlaştık , Rodos'tan geliyorlarmış , komodorumuza yol verdim onu takiben selametle Ayvalık Marinaya bağlandık. Kaptanlığını kendim yaptığım 3 gün süren ilk açık deniz seyrimdi. 

 
Ayvalık otobanı

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İşte Ayvalık….
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eveeeeettttt , İstanbul – Ayvalık arasında süren yaklaşık 200 dm’lik yolculuğumuz kazasız belasız selametle sona erdi.

2-3 gün yazlıkta dinlendikten sonra bu defa methini çok duyduğumuz BADEMLİ’ ye gitmeye karar verdik. 

Yolumuz yaklaşık 20-22 mil. Marinadaki marketten alışverişimizi yapıp tekneye geçtik. Bu defa yanımızda eşimin diğer abisi Mehmet , eşi Nurten , yeğeni Ulaş ve kayınvalide var. Yani misafirler bu defa ağır !

Ayvalık limanından çıktıktan sonra Çıplak adayı sancağımızda bırakarak Badavut önlerinden direk rota ile motor-yelken seyirle Bademli’ ye 3 saatte ulaştık. Bademli girişinde suyun üzerinde 2-3 adet küçük kayalık var.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Kutsal Kitap’tan bu girişi çözmeye çalışırken gözüm bir an motorun hararet göstergesine ilişti. Aman Tanrım. Hararet kırmızı bölgenin sonuna gelmek üzere. Yine başımdan kaynar sular döküldü. Hemen motoru rölatiye aldım , bir 10 saniye sonra bunun yeterli olmayacağını motoru stop etmem gerektiğini düşündüm ve yaptım. İçimden ya bir daha çalışmazsa diye de geçirdim. İşte şimdi hapı yuttuk , denizin ortasında , benim gibi evde ampul takarken bile ampulu kırmayı beceren birisi şimdi ne yapar ? Motoru nasıl tamir eder ? Liman girişindeki kayalıklara da epey yakınız. Mehmet Abiye dümeni verdim , burnumuzu açık denize çevir ve dümeni o şekilde tut dedim. Allah’tan akıntı bizi kıyıya değil de açığa doğru sürüklemeye başladı.

Şimdi ne yapmalıyım ?   O anda dünya seyahati yapan Sn: Osman ATASOY’un bir yazısı aklıma geldi. ”Denizde aklına gelen şeyi hemen yapacaksın , ertelemeyeceksin , yoksa deniz bu hatanı mutlaka cezalandırır” diyordu.

Arsima Kurucaşile’de yapılmıştı. Orada boileri monte ettiler , ama motorla boiler arasında sıcak su akışını sağlayacak hortumlar bulunamadığı için bu hattı çekmediler, bana da bunu söylediler. İstanbul’da motorun ilk yağ değişimi yapılırken bir hortum alırsın ve bunu da motorun yağını değiştirmeye gelen servise bağlattırırsın dediler. Tekne İstanbul’a geldikten sonra ben bu hortumları Tuzla’daki bir mağazadan satın aldım. Ve motor servis ustasına taktırdım. Hortumlar takılırken üzerindeki bir yazı dikkatimi çekti. Hortumun üzerinde “Sıcak Hava Hortumu” yazıyordu. Bunu ustaya sorduğumda bir şey olmaz abi , bu hortumlarda dayanır dedi. Peki dedik. Ama bu konu hep aklımı kurcaladı. Çünkü motorun  sıcak suyu bu hortumlardan geçerken hortumlar sıcaktan pelte gibi oluyordu. Bende bu hortumların patlamasa bile kelepçelerinden çıkabileceğini düşünürdüm. Onun için İstanbul’dan yola çıkmadan önce teknedeki tüm sıcak ve soğuk su hortumlarının kelepçelerini tekrar sıkıp kontrol ettim. Bir yer hariç. Boilerin sıcak su girişleri. Boiler salonda oturma grubunun altında. Buraya ulaşmak için iki minder ve bir kapak kaldırmam lazım. İşte bunu ihmal ettim. Ama hiç aklımdan da çıkmadı. İstanbul’dan taa Bademli’ye kadar hiç bakmadımsa en az 50-60 defa gözüm motorun hararet göstergesine gitti. O ana kadar bir şey olmamıştı, ama sonunda hortum boilerin girişinden çıktı işte. Motorun soğutma suyu buradan sintineye boşalmıştı. Sanırım 3-5 dakika geç fark etsem motor bloke olurdu. O ilk şaşkınlığım gittikten sonra hemen bu nokta aklıma geldi ve direkt olarak oraya baktım , yanılmamışım, hortum boilerden çıkmış. Yeni bir kelepçe alarak birazda teflon sararak hortumu yerine taktım. Motorun göstergelerini tekrar açtığımda hararetin 70 derecelere düştüğünü gördüm. Telefonla Volvo servisini arayıp durumu anlattım , hemen soğuk su koymamam gerektiğini , sıcaklığın 50 derecelere düşmesini beklememi söylediler. Sıcaklık düşünce yaklaşık 5.5 litre tatlı suyu motora koydum. Kalbim küt küt atıyor , aynı zamanda vücudumdan o güne kadar hiç görmediğim biçimde ter boşanıyor, haydi hayırlısı deyip motorun start tuşuna bastım. Çalıştı. Bekledik , kaçak göçek yok , hararet yavaş yavaş yükseldi 90 dereceye oturdu , bir 10 dakika daha bekledim , hararet 90 derecede sabit kaldı. Ooohhhh , galiba tamam. Yavaş yavaş Bademli limanına girdik. Koyda üç yelkenli ve iki adet motor yat var. Su yeşil renkli , dip görünmüyor. Yaklaşık 7 metrelik derinliğe Ultra demirimizi bıraktık. Birinci denemede tuttu (dip kum çünkü , kitap ta iyi demir tutar diyor). Motor stop , saat 19:30 civarı , cupppp deniz.
 
Bademli limanı , kaldığımız yer.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ertesi sabah saat 08:00’de motoru çalıştırdım. Liman dışında Garip ve Kalem adaları arası Sadun Boro’nun deyimiyle Pasifik adalarını aratmıyormuş. Liman içindeki yeşil sudan bir an önce uzaklaşıp oraya gitmeye karar veriyoruz.

Fatoş’un yakaladığı bu karede sabah erken saatte bir balıkçı karı-koca ağ atmaya gidiyorlar.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Bu sakinlikte Ilıca koyu olarak adlandırılan Kalem adası ile ana kara arasındaki boğazdan çok yavaş ilerleyerek geçiyoruz.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 
Burada Kalem adasında muhteşem bir otel var.

İleride iskelemizde denizden çıkan bir yer altı suyu var. Bu koya ismini veren bir Ilıca .  Uğrayamıyoruz , başka sefere.

Video

Garip Ada ve Kalem Adaları arası: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

 Kalem adasını dönüp hemen dışarıda sancağımızdan kalan Garip adası ile Kalem adası arasında kalan boğazın ortasına demirimizi o berrak sulara bırakıyoruz. Böyle berrak bir suya ilk demir atışım. Resmen çıpayı görerek uygulamalı bir demir atma eğitimi. Derinlikten 2-3 metre fazla kadar zinciri bırak , tornistana tak , yavaş yavaş geri giderken çıpanın zemine takıldığını hisset (pardon burada resmen görüyoruz) , zincir gerilsin ,sonra zinciri zemine sermeye devam et , yeterince kaloma bırak. Bunu resmen görerek uyguladık.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
 

Bu turkuaz boğazın kuzey yönünde sığlık 1-1..5 metreye kadar düşüyormuş , o nedenle bu iki ada arasına güneyden girmek gerekiyor. Bu muhteşem yerde denizin tadını doyasıya çıkardık.
 
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Saat 15:00  gibi demir alıp rotamızı Ayvalığa çevirdik.   

Denizlerdeki bu ilk kaptanlık deneyimimde arkamda bir güç olduğunu hep hissettim. Avşa’nın Yiğitler limanında beni hiç tanımayan Kemal Bey’in bizi ziyaret edip bir isteğimizin olup olmadığını sormasını sağlayan henüz tanışmadığım Kadir ve Cüneyt korsanlarda , çocukları can yeleksiz güverteye çıkarmamam gerektiğini söylemeyi kendinde bir zorunluluk olarak hissedip beni uyaran Cengiz Göl korsan  nezdinde tüm Gezgin Korsan ailesinin gücünü hep yanımda hissettim.

Hepiniz sağ olun ve hayalinizi gerçekleştirme fırsatını mutlaka yakalayın korsanlar.

SAĞLIĞINIZA………………….

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ersin ÇOBAN
S/Y ARSİMA
13.08.2010


Edit: Açılmayan fotoğraflar Erdem Çakır'ın katlılarıyla yeniden düzenlenmiştir.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2011, 02:10:14 Gönderen: Hakan Zorlu »
S/Y Arsima - Pendik Marintürk F39
*
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2010, 14:43:13 »
Arsima size hep böyle güzel anılar yaşatsın.

Garip Ada / Kalem Ada arasındaki boğaz gerçekten tropik adalar gibiymiş...

Sevgiler...
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Eyüp Oğan

 • * Gezgin Korsan
 • 2.880
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Rossinante
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2010, 14:46:19 »
Çok güzel, süper... Anlatımınız ve fotograflar hayalinizi gerçekleştirmenizi çok iyi yansıtıyor...
Minik kızınızın neredeyse boyu kadar olan usturmaçaları toplarkenki ciddiyeti ise beni resmen bitirdi... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #3 : Ağustos 18, 2010, 15:11:10 »
Kaleminize ve anlatımınıza teşekkürler şu sıralar karadayım gönlüme su serptiniz Aileniz ve siz sağlıcakla mutlu seyirlerle kalın..

*

  Çevrimdışı Tayfun Güler

 • * Gezgin Korsan
 • 455
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • S/Y Silent Swan, Ataköy Marina
  • Tayfun Güler
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #4 : Ağustos 18, 2010, 15:34:30 »
Ah sevgili Ersin korsan,
Ne kadar güzel anlatmışsınız. Ne kadar güzel bir deneyim yaşamışsınız.
Hep böyle keyifli olur inşallah.
Siz de bana cesaret verdiniz.
Sevgi ve saygılarımla
Tayfun Güler
Acıbadem Atakent Hastanesi
Halkalı
*
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #5 : Ağustos 18, 2010, 15:42:22 »
Büyük bir keyifle okudum Ersin korsan. Güzel bir seyir yapıp hoş anılarınızı bizimle paylaştığınız için sağolun. Küçük korsanlar çok tatlı. Daha nice hayallere, mutlu kalın. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
S/Y Ozzy, Göçek Club Marina, Quay B
*

  Çevrimdışı Taner Özer

 • * Gezgin Korsan
 • 2.192
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • T A L Y A
  • TALYA
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #6 : Ağustos 18, 2010, 15:58:29 »
Ersin korsan,

Yazılar çok keyifli. Hele bolca da görsel malzeme ile sunulunca tadından yenmiyor.
Mutlaka yazmaya devam edin.

Bu arada, teknenizin yaşam alanı ve seyir performansı ile ilgili bilgileri de paylaşırsanız
çok makbule geçer.

TANER
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Engin Açıncı

 • * Gezgin Korsan
 • 382
  • Yaşadığı Şehir
 • istanbul - marmaris
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2010, 16:15:26 »
keyifle okudum ersin korsanım....  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
herkesin hayallerinin bir an önce gerçekleşmesi dileğiyle...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.... (nietzsche)
*
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #8 : Ağustos 18, 2010, 16:54:38 »
doğrusu çok kıskandım. tebrik ederim elinize sağlık.Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

  Çevrimdışı Kemal Albayrak

 • * Gezgin Korsan
 • 1.791
  • Yaşadığı Şehir
 • Tekirdağ
  • Sosyal Ağ Hesapları
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #9 : Ağustos 18, 2010, 17:03:11 »
çok keyifliydi selamlar
Tchita
*

  Çevrimdışı Ahmet Çelenoğlu

 • * Gezgin Korsan
 • 8.677
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #10 : Ağustos 18, 2010, 17:03:39 »
Güzel bir fotoroman olmuş, elinze dilinize sağlık. Birçok uzman denize bağlanan hortumlara çift kelepçe takmayı önerir. enim önerim ise öncelikle denize bağlana hortumların her iki tarafına da çift kelepçe takılması, hatta tüm hortumların çift kelepçe ile sıkılması. Bu tür sorunlar uygun olmayan malzeme kullanımının yanı sıra çift kelepçe kullanmamaktan kaynaklanıyor.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.
*

  Çevrimdışı Ahmet Semiz

 • * Gezgin Korsan
 • 1.530
  • Yaşadığı Şehir
 • İzmir
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #11 : Ağustos 18, 2010, 17:52:16 »
keyile okudum fırsat olsaydıda Bademli de karşılassaydık,bir daha ki sefere  artık
Ege kekamozları yapıştımı Marmara da bile bırakmaz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
iskele  kaptanı
*

  Çevrimdışı İlhan Doğan

 • * Gezgin Korsan
 • 125
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • Tarella, Kuşadası
  • ATM TEKNİK
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #12 : Ağustos 18, 2010, 19:22:15 »
Keyifle ve bir çırpıda okudum, teşekkürler, elinize sağlık  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Tarella - Kuşadası Setur Marina
*

  Çevrimdışı İlhan Doğan

 • * Gezgin Korsan
 • 125
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Tekne Adı
 • Tarella, Kuşadası
  • ATM TEKNİK
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #13 : Ağustos 18, 2010, 19:33:03 »
Ersin Korsan, Paşalimanı yavaş yavaş derinleştiği için siz çok açıkta kalmışsınız.
Teknenizin su çekimini bilemeyeceğim fakat Paşalimanı köyüne biraz daha sokulup, 4-6 metreye demir atsanız oldukça rahat kalınıyor (dip çamur).
Biz burada 5 gece geçirdik ve sorun yaşamadık.
Saygılar
Tarella - Kuşadası Setur Marina
*

  Çevrimdışı Ahmet Çelenoğlu

 • * Gezgin Korsan
 • 8.677
  • Yaşadığı Şehir
 • İstanbul
  • Sosyal Ağ Hesapları
  • Eğitim, tekne danışmanlığı, sörvey
Ynt: HAYALİN FOTOROMANI
« Yanıtla #14 : Ağustos 18, 2010, 20:20:35 »
Kelepçeler konusana bir ek:

Hortumların ağzına çift kelepçe takarken, şaşırtmalı takın. En doğrusu iki kelepçenin sıkma vidalarının hortum üzerinde 180 derece farklı takılması ama sıkma açısndan sorun olursa açıyı azaltabilirsiniz.

Bir tekne limanda güvenliktedir, ancak tekneler limanda durmak için yapılmazlar.