0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. Ö.

DENİZLERDE, TEK BAŞINA
« : Haziran 03, 2016, 19:17:19 »
DENİZLERDE, TEK BAŞINA   
(Başlık biraz iddialı oldu ama, aklıma başka bir isim gelmedi.)

Uyarı;
( Bu yazıda geçen hiç bir düşünce veya fikre itibar edilemez. Ya da doğru kabul edilemez. O an aklıma  öyle gelmiş, ya da öyle hissetmiş, yazmışımdır.. Şu an tam aksini de düşünüyor olabilirim.  Araka planında derin bir araştırma yada bilgi birikimi yoktur.. Ayrıca saçmaladığım yerler de oldu.. Yazının orijinalliği  bozulmasın diye olduğu gibi yayınlıyorum..)

Bu yıl ben de şahıs üzerine kayıtlı, yabancı bayraklı tekne darbesini yiyenlerdenim.

Her ne kadar Bülent Korsanım “ Gelin itiraz edin! Dilekçe örneğini foruma koyuyorum! Arkanızdayım!!” diye bağırsa da ben de o yürek yok herhalde, itiraz etmedim... Sessizce başıma gelecekleri bekledim...

Cezanın gelmesinden iki ay sonra Kuşadası Gümrük Müdürlüğü'nden arandım..  “Cezanı derhal yatır, yoksa başına geleceklerden biz sorumlu değiliz..” Dediler.

“Tamam, cezamı yatırayım da bana hemen yurt dışına çıkış yap diyorsunuz. Ben bu kışta kıyamette nereye çıkayım? Teknenin de bakıma ihtiyacı var..” dedim.
  Gümrük Müdürü “Sen cezayı yatır, biz seni Nisan sonuna kadar çıkış için idare  ederiz.” dedi....

Teknemde bir sürü eksik var. Geçen seneden kalan arızaların hepsi duruyor..  Hakkı Abi'ye sorsam “ Bu tekneyle marinadan dışarı çıkma !! “ der...
   ( Burada biraz “Bakın ne kadar “gözü kara” biriyim.” imaları seziyorum.)
     (Not:  Şimdiki değerlendirmelerimi italik harfle parantez içinde yazdım.)

Tek başına yolculuğa çıkmak konusuna gelince;
     Çok ta büyütülecek bir yanı yok..  Ölümle de tek başına karşılaşmıyor muyuz.. ?  Böyle bir yolculuğu tek başına yapmak, ölümle teke tek karşılaşmanın yanında çok küçük kalır.

Cezayı yatırdım... Nisan ayında  Ayvalık'a geldim... Teknede geçen seneden kalan arızaların hepsi duruyor.. Elimden gelenlerin bakımlarını yapmaya çalıştım...  Olabildiği kadar... Bütün sorunları gidermeye çalışsam, bu yıl hiç bir yere çıkmamam lazım....

Devlet bir yandan bastırıyor, arızalar diğer yandan..  Zaten evde de hep bir ağızdan bağırıyorlar, koro halinde “Sat şu tekneyi! Sat şu tekneyi!” Diye..
 Bir tekne aldım, başıma gelmeyen kalmadı...  Tek suçum bir tekne almak..

Nisan'da Türkiye'den ayrıldım...

Benim çıkışlarım hep zorunlu olmuştur.. Bu ilk değil... Geçen sene de beş yıllık transitlog çıkış sürem dolduğu için yurt dışına çıkarılmıştım...
   Kendi vatanımdan hep kovuluyorum...

Ama bir gün kendi isteğimle, kendi istediğim tarihte, her şeyi çalışan  bir tekneyle, kendi istediğim yere gideceğim.. Bir gün bu olacak....

Buna inanıyorum...

*

H. E.

Ynt: DENİZLERDE, TEK BAŞINA
« Yanıtla #1 : Haziran 03, 2016, 19:59:15 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
...
Benim çıkışlarım hep zorunlu olmuştur.. Bu ilk değil... Geçen sene de beş yıllık transitlog çıkış sürem dolduğu için yurt dışına çıkarılmıştım...
...

Burası çok dokundu bana.

*

Ö. T.

« Yanıtla #2 : Haziran 03, 2016, 20:16:49 »
...
...

Burası çok dokundu bana.

tamam ama arkadaşımız "Tek suçum bir tekne almak.. " diyerek suçunu itiraf etmiş

*

H. A.

« Yanıtla #3 : Haziran 03, 2016, 20:58:39 »
Cemalettin korsanım ceza işine üzüldüm,geçmiş olsun,  biliyorsunuz benim başımda geldi. Yazınızın devamını merakla bekliyorum.

*

G. Ö.

« Yanıtla #4 : Haziran 03, 2016, 23:07:45 »

Ama bir gün kendi isteğimle, kendi istediğim tarihte, her şeyi çalışan  bir tekneyle, kendi istediğim yere gideceğim.. Bir gün bu olacak....

Buna inanıyorum...
Önceki yazılarınızdan ne kadar azimli olduğunuzu biliyoruz.Olacak...
Bu ara da sizi yada bir başkasını ülkeden kovmaya kimsenin gücü yetmez.''Gitte gel'' denilen tekneniz diyelim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

C. Ö.

« Yanıtla #5 : Haziran 04, 2016, 07:54:23 »
1. GÜN;

“Aynı yere mi geldim ?”

Yirmi knot civarı bir havada yola çıktım... Fakat rüzgar tamamen bana çalışıyor.  İki yelken açık, uçurtma gibi gidiyorum.. Kısa sürede Mitilini (Midilli) önlerindeyim.. Limana girdim.. Sağ tarafta kıyıya aborda olacak tek kişilik bir yer buldum.. 
  Kıyıda ki sade vatandaşların komik yardımlarıyla kıyıya bağlandım..   Arabalarına binmek üzere olan genç bir çift. Kadın çok şık, fakat yardımcı olmaya istekli. Adam sportif yapılı,  elinde telefonla konuşuyor, tek elle yardımcı olmaya çalışıyor... Kaç kere halat attım saymadım fakat sonunda oldu.. Adam başı onar Euro istediler. Verecek gibi yaptım ama almadılar..

Evrakları alıp giriş işlemleri için pasaport polisine gittim.. Görevliler “Tekne nerede ?” dediler...
   “İleride... limanda..” Dedim.. “Olmaz, tekne gümrük sahasında olmalı.” dediler.
“ Tek başınayım.. Zaten zorla yanaştım.. Yapmayın, etmeyin.!.” Dediysem de söz dinletemedim..

Geçen sene de geldim. Aynı yere park etmiştim, hiç sorun olmamıştı.

Gittim tekneyi aldım, gümrük sahasına getirdim.. Bu sefer etrafta yardımcı olacak kimse de yok.. Halatı elime aldım, kıyıya yanaşınca tekneden atladım.. Acilen halatı  oradaki halkaya son anda güç bela taktım... Atlama esnasında başımdaki emektar şapka  uçtu.  Ayağımdaki spor ayakkabının teki de denize düştü.. Gitti...

Evrak işlemlerini halledip gümrük sahasından çıktım.   
Gümrük sahasından çıkış yaparken düşen ayakkabımı denizde gördüm.. Peşine takıldım.. Kakıçla denizden aldım... Çok sevindim. Bütün yaşadıklarımı unuttum.. Fakat şapka yok...
  Şapkaya üzüldüm.. 2 sene önce pazardan beş liraya almıştım.. Üzerinde teknenin zehirlisini vururken olan boya lekeleri vardı.. Denizlerde gezerken hep başımdaydı.. Yani hatırası vardı..

Tekrar limana girdim.. Liman polisi önceki yere yanaşmamamı söyledi. Orası sahipli imiş. Bu sefer kıçtan demir atıp, burundan kara yanaştım.

Geçen sene geldiğimde gördüğüm kolaylıktan sonra “ ben aynı yere mi geldim?” diye kendime sormadan edemedim..
*

C. Y.

« Yanıtla #6 : Haziran 04, 2016, 08:14:45 »
Anlatımınız çok iyi, devamını merakla bekliyorum.
*

M. A.

« Yanıtla #7 : Haziran 04, 2016, 11:30:39 »
"... Tek başına yolculuğa çıkmak konusuna gelince;
     Çok ta büyütülecek bir yanı yok..  Ölümle de tek başına karşılaşmıyor muyuz.. ?  Böyle bir yolculuğu tek başına yapmak, ölümle teke tek karşılaşmanın yanında çok küçük kalır..."

...
Gümrük sahasından çıkış yaparken düşen ayakkabımı denizde gördüm.. Peşine takıldım.. Kakıçla denizden aldım... Çok sevindim. Bütün yaşadıklarımı unuttum.. Fakat şapka yok...
  Şapkaya üzüldüm.. 2 sene önce pazardan beş liraya almıştım.. Üzerinde teknenin zehirlisini vururken olan boya lekeleri vardı.. Denizlerde gezerken hep başımdaydı..
...

Cemalettin Korsan özlemişim yazılarınızı, bakış açınızı... bana kalırsa ölümle değil ama kendinizle mücadelenizi... Paylaştığınız için teşekkürler... Ben de en çok şapkaya üzülürdüm.
*

M. A.

« Yanıtla #8 : Haziran 04, 2016, 11:38:20 »
Ha bir de eklemek istedim; baskılar olsa da, yapabiliyorsanız teknesiz kalmayın bence, yoksa bu yüzleşmeyi hangi ortamda yaşayacaksınız ki (iyi bir şey olarak söyledim)... Ailenize ve size sevgiler.
*

B. B.

« Yanıtla #9 : Haziran 04, 2016, 14:57:24 »
Her zamanki gibi şahane.
*

C. Ö.

« Yanıtla #10 : Haziran 04, 2016, 19:42:12 »
2.GÜN

KALİMERA

Burada yapılacak çok işim var... Ben buraya şirket kurmak için geldim.. Amerika'da kuracağım şirketime kendi üstümde kayıtlı olan teknemi makul bir fiyata satacağım.. Ne de olsa şirket benim.. Fazla fiyat çekmenin anlamı yok... Ben bu işi yapınca Türkiye'de bütün işler yoluna girecek... Türkiye'yi karıştıran, sistemi allak bullak eden ve sonunda paldır küldür kovulan ben, işleri düzeltmiş olarak döneceğim..

............ (Bu noktalar,  konuya bir parantez koyduğumu ve bundan sonra sallıyacağımı gösteriyor.)
     Oyun oynuyoruz... Kendi koyduğumuz kurallarla kendimizi cezalandırıyoruz..
Futbol maçında topu ellersen, hele ceza sahası içinde  ellersen penaltı olur.. Ve takımında, taraftarlarının da dünyası kararır.. Neden ? Birileri kuralı böyle koymuş.. Yoksa topa istediğin kadar sarıl, Bir şey olmaz....

İyi kötü bir tekneye binmişim, dünya denizlerinde dolaşıyorum.. Dünyanın bütün kural koyucuları ayakta.. Türkiye'de, Yunanistan'da... Evraklar, paralar, sorular, nereden geliyorsun, nereye gidiyorsun??

Carettalara soruyorlar mı acaba nereden geldiklerini, kaç kişi olduklarını?  Onlara kurallarını bildiriyorlar mı; “Şu tarihte bu kıyılara gelebilirsiniz, fakat şu tarihten itibaren bu sahil size yasak. Çünkü turizm sezonu başlıyor..” Diye..

Yunuslara soruyorlar mı acaba “Bugün Türk ve Yunan karasularında onbeş kere sınır ihlali yaptınız.. Karar verin, ya Türk sularında kalın yada Yunan sularında...

Niye bütün kurallar bana...  Benim yunuslardan yada carettalardan ne eksiğim var..
...................( Arkadaş gazını attı...  Bu tipler böyle konuşunca mangalda kül bırakmazlar... Ama ortada değişen hiç bir şey yoktur..  Konuya dönüyoruz...)

Şirket kurmak için internet bağlantısı lazım...  Üstelik kurulum süresince burada beklemeye niyetim yok....  En azından Kavala'ya kadar giderim....   Yolculuk için hiç bir planım yok... 
   Aslında var... “There's no plan... That's the plan..”

Mitilini de dolaşırken Cosmote gsm mağazasını gördüm.. Girdim.. 45 Euro'ya her şey dahil modem aldım.. Orada çalışan arkadaş “ Laptopu getir, kurulumu da yapayım.”  Dedi.   Gittim laptopu getirdim.. Arkadaş pek de kolay olmayan kurulum işlemlerine başladı..
    Sabah mağazaya gelenler oluyor.. Girerken “kalimera” diyorlar.. Çok hoşuma gitti.. Sanki şiir gibi, şarkı gibi geldi bana... Kelimenin  bir melodisi var..  Her kapı açıldığında “kalimera”yı dört gözle bekliyorum... Kadınların diline daha çok yakışıyor..
    Bilgisayara dalmış uğraşan arkadaşa “ Bu kelime çok güzel, bize  verir misiniz ?”  Dedim..  Arkadaş dalmış “ Olmaz o Yunanca” dedi...  Ben tekrarlayınca, “Nasıl ya, nasıl olacak o iş?” dedi.

Ben de bilmiyorum... Öyle işte...
*

Ö. T.

« Yanıtla #11 : Haziran 04, 2016, 19:51:04 »
Çok güzel. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. E.

« Yanıtla #12 : Haziran 04, 2016, 20:04:46 »
Şahane yine. Ne güzel anlatım. Böyle bir Sait Faik tadı var.
*

K. B.

« Yanıtla #13 : Haziran 04, 2016, 23:52:28 »

Harika bir anlatım,lütfen devam edin Cemalettin korsanım.

Kalimera gerçekten güzel bir kelime,çok melodik gelir bana da.
Bir çoğunuz hatırlayacaktır, yıllar önce Türk-Yunan  dostluk cemiyetleri ortak bir selamlama için,
Türkçe'yi biraz katletselerde KALİMERABA diye bir kelime kullanmışlardı.Ama tutmadı.
Türkçe'den sadece BA eklenince sanırım biraz alınganlık ettik. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. B.

« Yanıtla #14 : Haziran 05, 2016, 02:45:40 »
Merhaba yeniden. Özlemişiz sizi.