0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. B.

Ynt: DENİZLERDE, TEK BAŞINA
« Yanıtla #60 : Haziran 09, 2016, 09:57:22 »
Cemalettin korsanım söylemeden geçemeyeceğim. Dün Zello da sizden bahsettik. Gülümser korsan sizin için " derin bir mütevazilik " ile yazıyor diye bir yorum yaptı. Çok hoş bir yorumdu.

İleteyim dedim..

*

B. B.

« Yanıtla #61 : Haziran 09, 2016, 10:14:38 »
Mütevazi değil mütevazı.

*

H. E.

« Yanıtla #62 : Haziran 09, 2016, 10:33:31 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mütevazi değil mütevazı.

Hani ben gıcıktım?

*

N. Ö.

« Yanıtla #63 : Haziran 09, 2016, 13:31:17 »
Off çok lezzetli bir yazı olmuş, bir çırpıda okudum.
Teşekkürler verdiğiniz mavilikler için Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. B.

« Yanıtla #64 : Haziran 09, 2016, 15:16:30 »
sen gıcıksın.. O , kıl..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #65 : Haziran 09, 2016, 15:41:59 »
Sen de ak kaşık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. S.

« Yanıtla #66 : Haziran 09, 2016, 15:46:28 »
Ekip tamamlanmış da ; aman ben eksik kalmayayım...diye gelmedim.
Cemalettin Beye hayranlığımı beyan edip çıkacağım...
Okumaya başladığımdam beri yerimden kalkamadım, ocaktaki kahve macun kıvamına gelmiştir şimdi.
Sağolun Cemalettin Özen !
*

O. C.

« Yanıtla #67 : Haziran 09, 2016, 18:30:56 »
Sevgili Cemalettin Korsan,

Seyir yazılarınızı büyük bir keyifle okuyorum.  Samimi üslupla yazdığınız satırlar, yazılarınızı okuyup yorum yazan diğer korsanlar gibi beni de fevkalade etkiledi. Denizlerde tek başına uzun seyirler yapmış biri olarak yaşadıklarınızı daha iyi anlayabiliyorum. Paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla beklerken, rüzgarınızın kolayına olduğu nice seyirlere selametle diyorum.

Saygılar,

Osman
*

C. Ö.

« Yanıtla #68 : Haziran 09, 2016, 18:52:43 »
Thassos'ta son gün;

Bugün antik tiyatroyu gezdim.. Antik tiyatroya doğru çıkarken  bir Alman çiftle  tanıştım.. Yirmili yaşlardalar... Medeni durumlarını bilmiyorum..
    Tiyatronun olduğu bölge tel örgüyle kapatılmış.. Kapısı kilitli.. Alman kız   ( adı Adriyan) “Tellerin altından geçelim” dedi.  Öyle de yaptık.. Tellerin altından sürünerek geçtik... Ben böyle bir şey yapmazdım... Suça teşvik edildim...   Suç ortaklığı insanları daha çabuk dost yapıyor..

Dönüşte arkeoloji müzesine beni de götürdüler.. Oysa hiç niyetim yoktu..   Müzede bir kadın heykelini erkek zannettim... Adriyan “Beni de  erkek zannetmiyorsun... Değil mi? “ Dedi..  “Yooo... hayır.. tabii ki...“ Gibi bir şeyler geveledim... Mahcup oldum..
 Sonra da benim tekneyi görmek istediler.. Tekneye getirdim.  Tekne feribotun yanında.  Uzaktan “İşte..!  Benim tekne..”  Dedim... Onlar feribotu görüyorlar.. Feribotun yanında çok küçük görünen benim tekneyi fark edemediler..  Martin( çocuğun adı bu) “ Neee? Sen bu feribotla mı geziyorsun? “ Dedi...
Çok güldüm..
    Teknede, frenç preste filtreli kahve yaptım.... İçtik.. Epey sohbet ettik... Ben bir ara Hitler'i sevdiğimi söyledim.. Adriyan çok kızdı..
   İyi ama ben adamı yakışıklı ve sempatik buluyorum... Ne yani şimdi, yalan mı söyleyeyim...?
.................
Thassos adasında iki büyük yerleşim yeri var.. Limenaria ile Thassos... İkisi için de söyleyeceğim şey “Görülmese de olur.”  Ben yerleşimlerini, yapılarını pek beğenmedim..

Yarın sabah Keramoti önlerini turlayıp Kavala ya gideceğim..  Artık bu noktadan sonra daha kuzeye gidemem..  Ege denizi bitti....  Daha fazla zorlamanın bir anlamı yok... En iyisi tekrar güneye yönelmek.

Her nedense , gittiğim bir yere bir daha gitmek istemiyorum..  İlk defa gittiğim yerlerdeki heyecanı  sonraki gidişlerimde bulamıyorum..
   Ege denizi biterse  n'aparım.. Düşünmek bile istemiyorum..
*

N. B.

« Yanıtla #69 : Haziran 09, 2016, 20:03:27 »
Mütevazi değil mütevazı.

Hani ben gıcıktım?
Mütevazi paralel demektir.
Mütevazı tevazu içinde olan, sade, gösterişsiz demektir.
Yalnız mütevazi galat-ı meşhur olduğundan tamamen yanlış sayılmaz.
Ben geçici cir süre daha gıcık olayım dedim.
*

E. B.

« Yanıtla #70 : Haziran 09, 2016, 21:05:12 »
Sen de ak kaşık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben de bu durumda kıl tüccarı oluyorum..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. K.

« Yanıtla #71 : Haziran 09, 2016, 23:17:22 »
Cemalettin Korsan, çok keyifli, nükteli günceller. Insan bir sonrakini merak ediyor. Viya Böyle Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

C. Ö.

« Yanıtla #72 : Haziran 10, 2016, 08:14:37 »
16. GÜN

“Only one night”

Bu sabah Thassos'ta liman polisine gittim.. Ayrılmak istediğimi söyledim.. İşlemimi yapan memur İstanbul'lu olduğumu öğrenince, İstanbul'u görmeyi çok istediğini söyledi.. Gurur duydum...

İstanbul'lular İstanbul'da yaşamın zorluklarından isyan ediyorlar, dışarı çıktıklarında  havalarından geçilmiyor.. ( Yani,... ben )

Soğuk bir havada Thassos'tan ayrıldım.. Önce kuzeye rota tuttum.. Ortadaki adanın etrafından dolaşarak Keramoti önlerine geldim.. Sadece dolaşmak için..
   Sonra  batıya Kavala ya döndüm.. Rüzgarı tam kafadan alarak, Kavala ya geldim.. “Limanda yer bulamazsam, şöyle bir bakar, çeker giderim.” Dedim.

Limanda yol tarafında yedi, sekiz yelkenli duruyordu. Zannederim hepsi de charter tekneleri.. Bumbalarında yazıyor..
 Aralarında bir boş yer var.. Yanaşmayı düşünürken teknedekiler çıktılar, “ Burası sahipli. Olmaz “ Dediler..
 “ Taa Türkiye'den geliyorum.”  Dedim..     “Only one night..! “
  Biran durakladılar, sonra okey verdiler..

Kararlarını değiştirmelerinde neyin etkili olduğunu bilmiyorum.. Tek kişi olmam mı?.. “Türkiye'den geliyorum..”  demem mi?  Yoksa  “Only one night ” rolümü iyi becermem mi?  Bilmiyorum..

Bir anda yanaşmama yardım eden 4 kişi oldular..   Hepsi de usta denizci..  Şimdiye kadar yanaşmalarımda bu kadar fazla ve profesyonel yardım aldığım hiç olmamıştı..
    Ben kafadan yanaşıyorum.. İskele de biraz sorunlu... Pasarelamı yerleştirmeye çalışırken, yanımdaki teknenin sahibi “benim tekneye geçerek inebilirsin” dedi...
 Gördüğüm ilgiden çok memnun oldum..

Bu yer bulma işinin formülünü size söyleyeyim; Yüzünüzde acınası bir ifadeyle, parmağınızla bir işareti yaparak “Only one night.!”  Diyeceksiniz..  O  kadar.. 
 Bunu birkaç yerde yaptım..  Kesinlikle çok işe yarıyor..  Deneyin, tavsiye ederim..
....................................................

Hemen hızlı bir şehir turuna başladım.. Kale tarafının tarihi olabileceğini düşündüğüm için , önce oraya gittim.  Mehmet Ali Paşa'nın evini müze yapmışlar..  Ev dubleks..  Önünde ki meydanda da heykeli var... Heykel güzel.
Müzeyi girip gezdim.. Çıkışta resepsiyondaki görevli kıza “Kim bu Mehmet Ali ?”Dedim..
“Mısır'lı bir kahraman, ama burada doğmuş.” Dedi
Tartışmadım.. Bu adam Mısır'a vali olarak atanmış bir Osmanlı Paşası değil miydi..?   Mısır'da Osmanlı Devletine  baş kaldırıp bağımsızlığını ilan etmemiş miydi.?

Bütün bunları tartışamam.. Antep'lilerin bir sözü var; “Adamın aptalı derdini mübaşire anlatır.” diye.. İşte ondan.. Tartışmadım..

Yürüyüşte üstüme adam tanımam.. Saatlerce yürüdüm.. Yarım günde şehri bitirmeyi kafama koymuşum.. Biraz fazlaya kaçtı galiba.. Merkezi çevreleyen bir kilometrelik daire içinde gitmediğim sokak, cadde, meydan kalmadı.. Şehir bitti.. Yarın yolcuyum..

Kavala'da “ Görülmesi gereken yerler. ” listemde yok.. Gidilmese de olur..
   Ben Kavala'ya “Kavala'ya gittim..” diye hava atmak için gittim..
*

B. B.

« Yanıtla #73 : Haziran 10, 2016, 09:11:28 »
Yıllar önce Aladağlar'a gitmiştim. Şahane bir yerde kamp kurmuştuk. Kampın sahibi İbrahim adında eski bir pehlivan. Sohbete katılmıştı. Söze başlamış, çok da güzel tarihi hikayeler anlatırken, arada bizim çocuklardan birileri lafın arasına girecek olduğunda, "Efendi, hele bir bitireyim" deyip onu durduruyordu. Bir kaç kez, sözün arasına "çok güzel diyon" gibi sözlerle girmeye çalışsak da hep aynı yanıt "Efendi, hele bir bitireyim".

Cemallettin Korsan'ın yazdıklarına yaptığımız yorumlara sessiz kalması İbrahim pehlivanı aklıma getirdi.
"Efendiler, hele bir bitireyim".
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2016, 09:12:04 Gönderen: Bülent Büyükdağ »
*

C. Ö.

« Yanıtla #74 : Haziran 10, 2016, 09:25:08 »
Bülent Korsanım;

Yazılan yorumlardan çok memnun oluyorum..
Daha önceki yazılarımda da yorumlara bir cevap yazmamıştım.. Sorulara yazmıştım..
Yani, "yorum" adı üstünde bir bakış açısı.. Fikir belirtme..
"Yorumlara cevap yazman gerekiyor." Derseniz, beklenti böyleyse, yazarım..
Saygılar;