0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

K. K.

Bademli
« : Ağustos 20, 2008, 00:50:00 »
Bademliyi çok sevdim....gidipte tekrar görmek istediğim yerlerin başında geliyor....girişteki iki ada garip ve kalemli adalarının arası lagün gibi....bunu ben değil herkes söylüyor.....Güneyden giriş var....kuzeyden ise girilmez adaların arasına çünkü su 90 cm.....ama adalar arasında 9 metre...Kızıl erik fırtınasını yedim bu adaların arasında.....sabaha kadar boşuboşuna uykusuz geçirdim geceyi personel yüzünden.....yoksa çok güzel demir tutuyor......Zemin kum....İyi kafayla bademli limanına da girdim.....ama ayık kafayla çıkamadım.....koyun ilerleri çok sığ.....iskeleye aborda olmak hayal....çok balıkçı teknesi var.....adalardan sonra içeri girerken bir kum burnu var.....ona yakın geçmek gerekiyor....zira sancak tarafı daha sığlık....mış...çıkışta gündüz gözüyle paraketa şamandraları insanı aldatıyor.....Sanki buradan geçin der gibi kanal izlenimi veriyor...sakın aldanmayın....derinlik göstergesinde 3 kere 5-10 cm yi gördüm ve üç kere oturdum...ama zemin balçık ve bir zararı yok......Beni yanıltan paraketa şamandraları oldu.....Halime acıyan bir balıkçı gitmem gereken istikameti gösterdi....kum burnuna yakın bir şekilde geçerek çıktık bademli limanından.....Görülesi bir liman....aşağıdan yukarıya çıkarken çandarlıdan sonra geliyor....Birkaç sat kalalım dediğim limanda 3 gün kalmamızda bunun göstergesi zaten.....

*

K. K.

Bademli
« Yanıtla #1 : Ağustos 20, 2008, 01:02:21 »
çok önemli....yanlış birşey yazmışım.....limana girerken sancak değil iskele tarafı sığlık......Olur a....bu yazılara bakarak girmeye çalışan olur.....sığ olan iskele tarafı....sancakta da bir kum burnu var......ona 3-4 metre yaklaşarak girin.....önü sığ gibi görünüyor ama altı derin su.....yine de derinlik göstergesine bakarak yavaş yavaş girmekte fayda var.....Liman içersinde su bulanık ve dip eriştelik.....uzun kaloma verirseniz iyi olur....ama liman her havaya kapalı ve civarna falan almıyor.....O civarda olan gezgin ya da gezgin olmayan her korsana duyurulur....

*

T. K.

Ynt: Bademli
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2008, 13:19:44 »
Geçen hafta bugünlerde oradaydık. Ayvalıktan tanıştığımız bir arkadaşımızın teknesi oradaymış, onu alıp Cunda adasına getirdik. Bdemli'ye öğleden sonra vardık. Açıkta demirli ev yapımı ve motoru olmayan 9m'lik katamaran tekneye bot ile çıktık. Akşama kadar botla çevre adaları gezdik, kıyıda bir yerlerde denizden kükürtlü sıcak su çıkan tarihi hamam tarzı binada ayaklarımızı suya soktuk. Dipte deniz kestaneleri var demek ki deniz temiz ama bunların dikenleri ayağa batınca çok feci oluyor diye açıkta derinde denize girdik. Geceyi teknede geçirdik. Çok sert bir lodos esti bütün gece rüzgar sesi ve kıyıdaki bir köpeğin ısrarlı havlamaları dışında başka ses yoktu. Demir tarar diye korktuk ama dip balçık olduğu için harika demir tutuyor, tekne yerinden kımıldamadı bile, zaten iki haftadır aynı yerde demirdeymiş. Ertesi sabah kahvaltıdan sonra demir aldık. Demir alırken mutlaka eldiven kullanın, dip çok çamurlu, çamur yüzünden demir halatı kayıyor. Irgatı olan teknelerde sorun değil tabi ki.