0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

L. A.

Merhaba gezgin korsanlar,

İlk defa demirde geçireceğimiz bu gece icin her havaya kapalı dirsek bükünü sectik restorana yanına  koyun batı yakasına  12 metreye demirlerim. 45 metre zincir dosedim. Koltuk halatlarını hanım bağlayana kadar tornistanda asılı kaldım. Sonrasında çift koltuk halatı ile bağlandım. Gözlüklerimi takip demire baktım. Düzgün sekilde dümdüz döşenmiş. Ne olduysa aksam yemeğini yedikten sonra oldu. Tabaklar ucmaya basladi. Güverteye çıktığımda 2 koltuk halatının da suda olduğunu gördüm. Yanda tekneye baktığımda geriye geldigimi fark ettim

Şimdi rüzgar biraz hafifledi yerimden oynamıyorum.

Sizce karanlıkta  demiri toplayıp tekrar atmayı dememeliyim? Önerilerinizi bekliyorum.

*

H. E.

Ynt: Acemi korsanin Dirsek Bükünde sıkıntılı gecesi
« Yanıtla #1 : Temmuz 01, 2012, 22:11:49 »
Tarayan Demir'i toplayıp tekrar atmak doğru olur.

*

C. C.

« Yanıtla #2 : Temmuz 01, 2012, 22:20:01 »
Korsanım yer secimin yanlis olmus ama ginede yerinde kal
Gece yer deyistirme
Birdaha balikcilarin sancagin baglan ruzgara kicdan gelsin serin serin uyu

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 02, 2012, 10:42:30 »
Demirin tutma sorunu varsa veya aşırı rügar bekleniyorsa düşünülenin aksine demirleyip  kıçtan sahile koltuk almak yerine sadece demirleyip alargada kalmak demirin görev görebilmesini kolaylaştırır.

Demiriniz taradıktan sonra tutmuş olabilir. Boşunu alarak sağlamlığını kontrol edin. Eğer tutmamışsa, mutlaka yeniden demir atın. alargaya çıkabiliyorsanız daha iyi olur. 45/12= 3,75, yani biraz az kaloma vermişsiniz. Aslında derinliğe en az 1 metre de tekne başının sudan yüksekliğini eklemek gerekir: 45/13=3,46 oldukça az en az 4 hatta 5 kat kaloma ile demirlerseniz daha az sorun yaşarınız.  Koyun her rüzgara kapalı olmadığı anlaşılıyor.

Gözlükle kontrolda zincirin nasıldöşenmiş oluğundan çok demirin gömülüp gömülmediğini kontrol etmek gerekir.

*

H. E.

« Yanıtla #4 : Temmuz 02, 2012, 10:57:06 »
Levent korsan, gece nasıl geçti, ne yaptınız?

*

R. E.

« Yanıtla #5 : Temmuz 02, 2012, 11:05:28 »
Levent Korsan,
umarım gece iyi geçmiştir. Geçen sene en zor anları EOLA ile dirsek koyunda yaşamıştık. Demek Dirsek ve Eola pek birbirleri ile uyuşmuyorlar  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap . Eola'nın zinciri biraz kısa dikkatli olmak lazım ama geçen sene halatı bol idi, baştan açmaz alabilirsin.

Selametle
*

C. B.

« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2012, 12:01:21 »
Dirsek netameli bir yer.

Güvenli görünsede, koya giren rüzgar çıkamayıp, içerde deli danalar gibi dönüyor. Geçen yıl fantastik bir gece yaşamıştık.

Umarım geceniz rahat geçmiştir.
*

T. Ö.

« Yanıtla #7 : Temmuz 02, 2012, 12:35:57 »
Evet, Dirsek ve Bozuk Kale netameli yerler.

TANER
*

H. A.

« Yanıtla #8 : Temmuz 02, 2012, 15:03:00 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Korsanım yer secimin yanlis olmus ama ginede yerinde kal
Gece yer deyistirme
Birdaha balikcilarin sancagin baglan ruzgara kicdan gelsin serin serin uyu

Cüneyt korsana katılıyorum, o bölgede suyun içinde halatlar vardır, onlara bağlanabiliriniz, hatta ismini hatırlamadığım bir balikçı gelir sizi bağlar, eşide bazlama ekmek yapar, sipariş verirseniz sabah sıcak bazlamanızı 5 tl, ye alırsınız. Dirsekte yan rüzgar her zaman problem oluyor, zorlanınca palamarları çözüp alargaya çıkabilecek gibi koltuk halatı alınması uygun olur.
*

E. A.

« Yanıtla #9 : Temmuz 02, 2012, 15:27:26 »

Cüneyt korsana katılıyorum, o bölgede suyun içinde halatlar vardır, onlara bağlanabiliriniz, hatta ismini hatırlamadığım bir balikçı gelir sizi bağlar, eşide bazlama ekmek yapar, sipariş verirseniz sabah sıcak bazlamanızı 5 tl, ye alırsınız. Dirsekte yan rüzgar her zaman problem oluyor, zorlanınca palamarları çözüp alargaya çıkabilecek gibi koltuk halatı alınması uygun olur.

Ali Kaptan idi o Hakkı Korsanım. Emekliliğe karar vermiş, bu sene tezgah açmadı. Söğüt'den başka bir anne kız aile var bu sene, onlar yapıyor ekmek servisini.

*

S. Ç.

« Yanıtla #10 : Temmuz 02, 2012, 16:13:20 »
Dirsekbükü nün diğer adı Ağılbükü mü?
*

E. A.

« Yanıtla #11 : Temmuz 02, 2012, 16:17:56 »
Doğrudur. Haritalarda Ağıl Koyu diye geçer, halk arasında bilinen adı Dirsekbüküdür..
*

K. K.

« Yanıtla #12 : Temmuz 02, 2012, 16:59:17 »

Ali Kaptan idi o Hakkı Korsanım. Emekliliğe karar vermiş, bu sene tezgah açmadı. Söğüt'den başka bir anne kız aile var bu sene, onlar yapıyor ekmek servisini.

O anne kız çok da güzel el işi yazmalar ve yerel giysiler filan da satıyorlar ki bizim 2.kaptan ne varsa aldıydı.
*

A. A.

« Yanıtla #13 : Temmuz 02, 2012, 17:19:56 »
dirsek bükünde ben hep alargada kaldım.çok rüzgarlı havalarda bile taramaz.ilk atışda tuttu ise demir.nedense rüzgarı bol bir koy orası.
*

M. E.

« Yanıtla #14 : Temmuz 02, 2012, 21:27:34 »
Öncelikle geçmiş olsun...
Yaşanılan nahoş hadiselerin toplamına, "tecrübe" derdi rahmetli...)))
Özetle her deneyimden dersler çıkartıyoruz, bunu paylaşıyoruz. Tecrübe de paylaştıkça artıyor haliyle...

Ister Dirsek-veya bir diğer deyişle Ağıl- veya Serçe veya Bozukkale veya bir başkası...
Bunlarin hepsinde nahoş bir hava yaşamak mümkün, hepsi denize-yani dalgaya-kapalı ama değişik yönden esen rüzgarlara açık koylar.

Tekneyı kıçtankara bağlayıp da rüzgarın sadece tek bir yönden estiği durumlarda sorun yok, ama değişerek geldiği durumlarda taramak gayet mümkün.

Alarga için konuşulan derinliğin 3 katı 5 katı hesaplamaları kıçtankara için geçerli değildir. Diğer teknelere çapariz varmeyecek kadar uzun kaloma bırakmakta yarar olur diye düşünüyorum.
Eğer gerekirse kıç koltuğunu birakıp alargaya çıkmak konusuna katılıyorum ama demirin nereye bırakıldığı bu aşamada önem arzeder...

Eğer aktif olarak tekne taramıyorsa, biraz vakit varsa, yedek çapa düzeneğini döşeyerek teknenin gezinmemesini sağlamak uygun olur.