0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

5. gün Knidos...
« Yanıtla #15 : Ekim 13, 2009, 20:52:03 »
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

En önde Volare, arkasından Caruso ve en son yine biz çıktık limandan...
Liman görevlisi genç telefon numarasını yazıp kartıyla bana verdi. Bir daha gidecek olursak önceden aramamızı söyledi, yer konusunda yardım edeceğini ekledi...

Hava çok güzel, ekipte tatlı bir yorgunluk var. Herkes Kosu çok sevdi... Bodrumdan günübirlik 12 euroya feribotlarla da geçildiğini öğrenmişler... İlerde tekrar geleceklerini söylüyorlar...

Limandan çıkıp, sığlık kesimi de geçtikten sonra yelkenleri hemen full arma açtık...

Uzunca bir süre ayıbacağı sonrasında geniş apazla uçarcasına Carusoyu da peşimize takarak Knidos önlerine geldik...

İşte Deveboynu feneri... Tüm ihtişamıyla karşımızda...

Güneş Nisiros ile Kos arasından denize batmak üzereydi...

Bu seyirde bizi oldukça heyacanlandıran şey ise günlerdir denizde peşimizden çektiğimiz sırtıya bir balığın takılmasıydı... 8-9 Knot hızlarda pupa seyri yaparken sanırım şaşkınlıkla oltaya takılan balık çektik çektik neredeyse tekneye alınacak mesafede oltayı koparıp kaçtı...
Kaçan balık büyük olurmuş derler, Ünal Kaptan balık için Knidosa kadar yok şu kadardı yok bu kadardı deyip,üzüldü durdu...
Oltanın gitmesiyle bizim teknedeki balıkçılık faaliyeti de son buldu... 7 günde 0 balık... yazıyla sıfır...

Knidosa girdiğimizde güneş iyice batmış hava da kararmak üzereydi...
İskele tamamen dolu, hatta küçük koyda alargada demirlemiş bir çok tekne vardı...
Volare önceden gelmiş ve iskeledeki son yere aborda olmuştu, bize yer yoktu...
Caruso demir attı ve bir guletin yanına doğru alargada, Koyun iskele tarafına bizde demirimizi atıp, Carusoya yaklaştık ve birbirimize bağlandık.
Önce artık klasik hale gelmiş olan şarapları açıp biraz dinlendikten sonra sıra yemek hazırlamaya geldi... Bizim teknede havuzluğu aydınlatacak seyyar lambamız da sorun çıkardı...
Biminiyi topladık.
Ayışığı ve binlerce yıldızın ışığı altında teknede kalan nevale çıkarıldı ve güzelce yedik...
Caruso ile yanyana karşılıklı tabaklar alınıp verildi...
Hava çok rüzgarlı, göz kararı aldığım kerterizleri de kontrol ederek yemeği bitirdim.
Yanımızdaki guletten kahkaha dolu neşeli sesler yükseliyor... Carusodaki bitirimler meğerse olayı çözmüşler bile... Gulette sadece 13-14 bayan var... Orda kahkaha yükseliyor ardından bizim teknelerde neşeli sesler, şarkılar vb yükseliyor...
Fakat o da ne! giderek Gulete yaklaşıyoruz... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Biz Caruso dan ayrılıp, demirimizi tazelemeye karar verdik.
Bu kısmı kısa keseyim sonuçta Caruso Gulete aborda olacak kadar yaslandı, tüm bayanlar Guletin küpeştesinden sarkıp Carusoya bakıyor, bizimkiler işi gücü bırakmış onlarla laflaşıyor derken... Guletten kuvvetli bir alkış ve heyooo sesi eşliğinde bizimkilerde yavaşça Guletten ayrıldı...

Caruso 4-5 kez demir atmasına rağmen bir türlü tutunamıyor... İşin kötüsü o gecenin karanlığında işler sarpasarınca aynı hatalı seçimlerin tekrarı ile aynı yere demir atıp atıp duruyorlar... Biraz sakinleşip yeniden denemeliler... Uzaktan sesimizi duyurmak için bağırmak daha da sakıncalı olacak...
Neyse başka bir yer seçip daha güvenli bir demir atıp uzunca zincir serdiler...

Yarın sabah hava iyice ışımadan yola çıkmaya karar verdik...Volare teknesine telefonla söyledik...
Bu gece havuzlukta yatmalı. Gökyüzü ışıl ışıl samanyolu, binlerce yıldız, parlak gezegenler...
Birden bir yıldız kaydı... O kadar uzunca süzüldü ki siyah gökyüzünde bir parlak iz bırakarak...
Evet, evet..!! Havuzlukta uyumalı bu gece...

Yarın rota Rodos...

selametle..

Eyüp (devamı var)

*

A. Y.

Ynt: 1.gün Bodrum-Vathi koyu... (omerta gezimizden)
« Yanıtla #16 : Ekim 13, 2009, 21:37:10 »

Eyüp hocam
kaleminize sağlık
sayenizde bizlerde sizlerin yanında sessizce gezdik

*

V. T.

« Yanıtla #17 : Ekim 13, 2009, 22:09:43 »
Ne güzel yazmışsınız, elinize sağlık. Aynı günlerde uzaktan uzağa aynı denizlerde seyretmişiz, belki de Mehmet'le beraber gördüğümüz teknelerde sizler vardınız. Pazar gidiş - Pazartesi dönüş Bodrum -Datça - Bodrum seyri yaptık. Dediğiniz gibi hani neredeyse havuzlukta uyunabilirdi. Yaz daha bitmemiş, yazınız da bitmesin, biz de okuyalım.

*

E. O.

Rodos yolunda...
« Yanıtla #18 : Ekim 14, 2009, 08:49:52 »

Sabahın köründe kalkmışlar... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ben seslere uyandım ama yataktan kalkmıyorum, bizim çocuklar da ses çıkartmamaya çalışıyorlar...
Her yer karanlık, sessizce giyindim..
Hava oldukça serin, çantanın dibinden yaz kış eksik etmediğim el örmesi yün başlığı çıkardım...
Motor çalışıyor, ırgatı da çalıştırdılar zinciri topluyorlar... Yarısı çökmüş mendireğin sığlıklarına takılmazlar inşallah diyorum (Knidosu bilenler hatırlayacaktır)
Yine de çıkmadım havuzluğa...
Yavaş yavaş yol verdiler. Demirde geldi, zincirliğin kapağı kapandı... Celal, usturmaçaları toplaya toplaya havuzluğa dönüyor... Şevket dümende, Ünal da pilot kitabı masaya koyuyor...
Çıktım havuzluğa, Knidosa arkasından baktım... Bir tekne daha hazırlık yapıyor çıkış için Caruso olsa gerek...
Limanı çıkar çıkmaz yol verdiler iyice tekneye...
Hava süt liman rüzgardan eser yok, deniz ise dümdüz...Güneş ise uzaktan yavaş yavaş doğuyor...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Motorla yol alıyoruz. Celal yatmaya gitti, Şevket ise otopilotu devreye soktu ve çay yapmak için aşağıya indi...
Varol Abi hala bizimle ve sabahın bu saatlerini çok sever biliyorum.. Havuzlukta bir kenarda oturuyor doğan güneşin yüzüne vurduğu kızıllığıyla dalmış gitmiş derin düşüncelere...

Ünalla keşke oltamız olsaydı, kesinlikle balık yakalardık diyoruz... Oltamızı dün kaptırdık ya, rahatız istediğimiz kadar sallayabiliriz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneş giderek yükseliyor, uzaktan Palamutbükünü görüyoruz. karşımızda ise Symi...
Yarı uyuyup yarı uyanık miller birer birer azalıyor. Rodos karşımızda boylu boyunca uzanıyor koca bir gölge gibi... Ne kadar büyük diyoruz...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Güneye indikçe hava da iyice ısındı, terlemeye başladık. Ali Rıza ve Şevket teknenin arkasında duşla serinliyorlar. Yolda yüzme molası vermek istemiyorum. Bir an önce varalım Rodosa diyorum. Bakalım yer sorununu nasıl halledeceğiz. Geçen seyirlerimizden kalma çok olumsuz anılarım var.

Artık Rodosa iyice yaklaştık, iskelemizde kalan Symiyi tamamen geçtik...
Rodosa inen ve kalkan uçaklara bakıyoruz. Neredeyse 2 dk da bir uçak iniyor ve kalkıyor. Çok turistik bir ada...
Bu arada yol boyunca bizi geçen 2-3 tane dev gibi cruiser yolcu gemilerini de söylemeden geçemeyeceğim... Yüzen bir otel gibi alacakaranlıkta her tarafları ışıl ışıl uzağımızdan gelip geçtiler...

Mandraki limanına yaklaşırken diğer teknelerin oldukça önünde olduğumuzu öğrendik. Telsizden onlara da biraz daha hızlı gelmelerini söyledik.
Bu arada farklı yönden gelen birkaç yelkenli ile Mandrakiye önce varmak için bir çekişme de yaşadık. Biz diğer teknelerden sonra limana girdik.

Liman oldukça boş görünüyor ama nereye yaklaşsak uzunca halatlarla rezerve edilmiş olduğunu görüyoruz.
Canımız sıkıldı.. Liman içinde bizden önce giren teknenin boş bir yer bulduğunu görmemiz üzerine keşke 5 dk erken gelebilseydik diye hayıflandık...
Birden aklıma Ümit Sarp Korsanın verdiği telefon geldi. Hemen aradım ve çaldı... Maki, Ümitin dost olduğu Rodos Limanda yer vb sorunlarda yardımcı olduğu bir arkadaşı. Maki ye Ümitin arkadaşı olduğumu, telefon numarasını ondan aldığımı ve şimdi Mandraki Limanına geldiğimi ama maalesef yer bulamadığımızı söyledik. Maki de "no problem, no problem" ve "simi, simi" diye birşeyler söylüyor. Biz de hayır simi değil biz rodos mandrakideyiz diye cevap veriyoruz.
O hala simi, simi diyor... bu arada gözlerimiz limanda yer ararken birinin el salladığını ve bize doğru see me, see me diye bağırdığını görünce. Bunun Maki olduğunu anladık. Bizi boş bir yere çağırıyor. Oradaki bağlı halatı çözmüş. Hemen kıçtankara manevra ile demir atıp oraya bağlandık. Sanki kırk yıllık arkadaşmış gibi sarılıp öpüştük... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Arkamızdan gelen 2 tekne daha olduğunu söyleyince önce yüzünü buruşturdu sonra hallederiz bakalım dedi... İlk tekneyi bekledik. Caruso giriş yaptı, bizde kıyıdan el sallayıp bağıra çağıra Makinin gizlice ayarladığı bir yere ittir kaktır aborda ettik onları. Volare geldiğinde Carusonun üzerine aborda olacak...
Makiye ücret sorduk istemedi. Çok üsteledik ama almadı. Sonra kırık dökük İngilizce İstanbulda Ümitten alırım dedi..Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yarın saat 12.00 e kadar serbestiz. Akşam 20.00 de birlikte yemek yiyeceğiz...
İsteyen istediği gibi gezmeye dolaşmaya çıkabilir.
Rodos, bu gezimizdeki son ada, yarın memlekete dönüyoruz.
Hediyelikler alınacak. Özellikle içki dükkanları tavaf edilecek... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bizim tekne 2 araba kiralayıp doğru Lindosa yollandık. Arkamızdan diğer arkadaşlar da geldi...

Akşam yemeğini herzaman ki gibi Nikos Taverna da yedik. Nikos ve Rodostan dostlarımızla beraber yediğimiz yemekte ilk kez toplu bir fotograf çektirdik... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gece ise sabaha kadar sürdü... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ertesi sabah sayım yaptığımızda eksiksiz herkes tamdı...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Eyüp

Rodos fotografları (devamı var)

*

E. O.

Rodos ve Lindos...
« Yanıtla #19 : Ekim 14, 2009, 09:44:18 »
Rodos ve Lindos ile ilgili Gezgin Korsan da ve blogum da detaylı yazılar bulabilirsiniz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O nedenle ben bu gezimizde sizlerin de ilgisini çekeceğini umduğum bir kaç fotograf eşliğinde Rodos ve Lindosu tanıtmak istiyorum.

Bu vesile Omerta Ekibimizden gezimizin fotograflarını çeken Dr.Özcan Baripoğlu, Dr. Şevket Aksoy, Dr. Celal Kırdar, Dr. Bekir Oksay, Can Özpak ve Murat Çamkoruya çok teşekkür ederim...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Seçebildiklerim... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Rota Marmaris...

Eyüp (devamı var)
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2009, 09:50:28 Gönderen: Eyüp Oğan »

*

E. O.

Marmarise... (son gün)
« Yanıtla #20 : Ekim 14, 2009, 10:15:29 »

Bugün Marmarise dönüyoruz gezi de son gün...
Teknelerin hareket saati 12.00...
Akşam erken yatanlar erken kalkıp gezmeye çıkmışlar.
Kaleiçinde bazı arkadaşları tanıdık bir iki türk dükkana götürmem için beni de kaldırdılar...
Kaleiçinde önceden de bildiğim dükkanların arasına sıkışmış, görünmeyen ama çok taze ve lezzetli çeşitleri bulunan bir cafede oldukça ucuz kahvaltı yaptık.
Sonra ise içki dükkanlarını yağmaladık desem yeridir... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Türkiyeye göre neredeyse yarı hatta daha ucuz fiyatlara birçok çeşitli içkiler alındı itinayla teknelere yerleştirildi...

Sırayla palamar halatlarımızı çözüp geldiğimiz gibi kimselere bir şey sormadan evraksız, hesapsız çıktık limandan...

Limandan çıkar çıkmaz taa Datça taraflarından gelen rüzgarla doldurduğumuz yelkenlerimizle hızlı bir apaz, geniş apaz seyrile Kadırga koyuna kadar geldik...

Kadırga koyunda teknede kalan son malzemelerle karnımızı doyurup, güzel bir yüzme molası verdikten sonra yağmur altında Marmaris Albatros marinaya selametle bağlandık...

Marmaris körfezine girerken uzaktan Yalancı boğazdaki yanan tekneyi görmemiz ise günün üzücü olayıydı...

Herkes ellerinde havluları duşlara koştu... Sabaha hazırlık için çantalar hazırlanıyor...

Akşam hep beraber Marinada yemek yiyip gezinin değerlendirmesini yaptık.
Sonrasında Özcan ve Muratın öncülüğünde hep birlikte şarkılar, türküler söyleyip Marmaris gecelerine aktık... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir sene sonra yeni Omerta gezilerinde buluşmak üzere...

Sevgilerimle...

Eyüp (son)
« Son Düzenleme: Ekim 14, 2009, 10:19:01 Gönderen: Eyüp Oğan »
*

E. O.

« Yanıtla #21 : Ekim 14, 2009, 10:24:07 »
Bu seyir yazısını yazarken, mesajlarıyla pozitif geri bildirimler veren tüm gezgin korsanlara ve sevgili Komodoruma çok teşekkürler...
Aslına bakarsanız benzer gezileri eminim ki daha dolu dolu yapan bir çok gezgin korsanımız var.
Bu yazı dizisinin, onlara da gezilerini bizlerle paylaşmak için cesaret vermesini umuyorum...

sevgiler...
Eyüp
*

İ.

« Yanıtla #22 : Ekim 14, 2009, 10:43:17 »
Sevgili Eyüp Hocam,
Anlatım,fotolar,tarz,işçilik vs.. hepsi süper.
Oku oku bitmiyo. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bunun keşke kitabı çıksa da öyle okusak Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Saygılar.
*

T. Ö.

« Yanıtla #23 : Ekim 14, 2009, 13:13:20 »
Eyüp korsanım,

Ellerine sağlık. Çok keyifli geziyorsunuz.
Ayrıca yazdıklarınız, sonradan o rotaları yapacaklara kılavuz olacaktır.

Sevgiler,
TANER
*

m. b.

« Yanıtla #24 : Ekim 14, 2009, 14:16:59 »
'' Fakat o da ne! giderek Gulete yaklaşıyoruz...  Biz Caruso dan ayrılıp, demirimizi tazelemeye karar verdik.
Bu kısmı kısa keseyim sonuçta Caruso Gulete aborda olacak kadar yaslandı, tüm bayanlar Guletin küpeştesinden sarkıp Carusoya bakıyor, bizimkiler işi gücü bırakmış onlarla laflaşıyor derken... Guletten kuvvetli bir alkış ve heyooo sesi eşliğinde bizimkilerde yavaşça Guletten ayrıldı...
''

sanırım bu paragrafta anlatılanlar geçiştirilmiş ve aslında orada neler  olduğu, tıpkı Matay korsanların öreke taşı hikayesi gibi muallakta ve bol soru işaretli olarak ilelebet hafızalarımızda kalacaktır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(arıkovanınaçomaksokankorsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

Ö. K.

« Yanıtla #25 : Ekim 14, 2009, 15:22:45 »
omerta=mafyanın suskunluk anlaşması. tıp oyunu.

sanırım bu paragrafta anlatılanlar geçiştirilmiş ve aslında orada neler  olduğu, tıpkı Matay korsanların öreke taşı hikayesi gibi muallakta ve bol soru işaretli olarak ilelebet hafızalarımızda kalacaktır. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(arıkovanınaçomaksokankorsan Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)
*

A. A.

« Yanıtla #26 : Ekim 14, 2009, 15:59:24 »
çok zevkle okudum.o taraflardaki gezimi tekrar yapmış kadar oldum.çok teşekkürler korsanım
*

E. O.

« Yanıtla #27 : Ekim 14, 2009, 16:04:17 »
Atilla Ağabey, seninle o kadar da telefonda konuşmuş sıkboğaz edip durmuştum, verdiğin bilgilerin hepsini not almıştım...
Mikanosa gidemedik dediğin yerlerde demirleyemedik...
Ama seneye allah kerim...Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Balta Korsanım, esas Rodos gecelerini anlattırmak lazım bizim sokak çocuklarına... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. A.

« Yanıtla #28 : Ekim 14, 2009, 16:36:11 »
seneye az erkene ayarlayın beraber gidelim...
*

m.

« Yanıtla #29 : Ekim 14, 2009, 17:39:32 »
Teşekkür için en sonu bekledim...
Omerta ve bu gezi okuduğum en ilginç durumlardan biriydi. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Herkesin böyle bir gurubunun olması hayatın kolay çekilir olmasını sağlar.
Çok keyif aldım okurken... Mükemmel fotoğraflarla anlatım müthişti. Elinize sağlık.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.