0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. S.

02.07.2016/ 09.07.2016 KOS- BODRUM
« : Ağustos 02, 2016, 14:31:38 »
Herkese Merhabalar sizlere en son gezimizden bahsetmek ve edindiğim tercübeleri anlatmak için bu yazıyı yazıyorum,

Geçtiğimiz ramazan bayramı tatilinde önceden planladığımız şekilde rotamızı ayarladık. Yukarda belittiğim tarihten 10 gün kadar öncesi annem ve babam noble isimli bav 38 yelkenli teknemizle foçadan palamarları çözerek, FOÇA-LAGADA-NERGİZ KOYU- SAMOS (POSEIDON)- SAMOS(PYTHAGORION)- GUMUSLUK VE BODRUM(ZEKİ MÜREN KOYU) olmak üzere bodruma indiler. Bende eşimle mesai biter bitmez cuma(01.07.2016) akşamı bodruma doğru yola koyulduk. Cuma gecesi bodruma saat 23.00 gibi varmamıza rağmen, sanki daha önce geldiğim bodrum değil de başka bir yere geldiğimi düşündüm. Sessiz, Sakin sokakta insan yok, sanki bir tek cuma akşamdan bodruma gelen bizmişiz gibi düşündüm. Ramazanın etkisi,Ülkedeki terror olaylarından ve Turist gelmemesinden dolayı sokaklar boş, kafeler, barlar kapalıydı. Bundan sonraki günleri gün-gün aktarmak istiyorum.

1gün:

Sabah zeki müren koyunda uyanmamız, ve kahvaltımızın ardından takipçimizden transitlogun doldurulup sıra beklediğimiz yönünde bilgi aldık. Malüm bu yıl bodrumda yürülüğe giren (transitlogların yetkili acentalar tarafından doldurulması sacmalığı yüzüden) Liman başkanlıkları bodrumda transitlogları doldurmuyor. Ya da bizim doldurmamıza izin vermiyor. saat 10:30'da takipçi bizi arayarak gümrüklü sahada bizi beklediğini iletti. Bu sahada yelkenli teknelerin çıpa atmadan yanaşabilceği 25metre uzunluğunda dikey bir iskele mevcut. Bu iskele müsaitse buraya yandan aborda olabilirsiniz. Aborda olmamızın ardından yarım saatlik işlemler sonucu gümrükten ayrılarak İstanköy'e doğru yola çıktık.  20-25 knot rüzgarla motor yelken full arma kos'a doğru erkekler için( keyifli), bayanlar için biraz (gergin) bir seyirle yol alırken. Bu arada bendeniz dümende, cahit kaptan baş üstünde yunan bayrağını çekiyor, motordan uyarı sesi gelmeye başladı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap . bilirsiniz dıııııııııııııııııt şeklinde. hemen makinede bir sorun olduğunu anlayıp stop ettim. tekrar bir marş ses yine devam ediyor. kontrol ettiğimizde motorun su atmadığını devirdaim sistemin çalışmadığını gördüm. 1 saat içinde yelken seyriyle kos marina'nın (dışarıdaki marina) ağzına yakın bir yerde demirleyerek. motorun sorununu çözmeye çalıştık. Fark ettik ki impelar parçalanmış. Bu sebebi en son bakımda sıvı contayı biraz fazla kaçırmamıza yoruyorum. garantici babam yedek bi tane almış ancak, impelların parçaları filitreye takıldığından, bizde nerden temizlendiğini bilmediğimizden o kısmı halledemedik. Bunun neticesinde marina volvo penta servisi olduğunu düşünerek, marinaya yanaşma konusunda telsizden yardım istemeye karar verdik. Babam selanik göcmeni bir aileden heldiğinden çocukken rumça ögrenmiş. tabi adamlar için rumça bizim şiveli dillerimizden Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bazen onlar anlamıyor bazende babam kelimeyi bilmediğinden anlatamıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap telsizden kos marinaya anons ettik. Kos marinanın telsiz kanalı 77'dir. Babam yardım istedikten sonra yanımıza bir hışımla palamar arkadaş dalmadı. adam telaşlı telaşlı konusmasından bir terslik olduğunu hissettim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Babam yunanca telsizden konuşurken, motor su alıp vermiyor diyeceğine. tekne su alıp vermiyor demiş. palamarda bize "sahil güvenliği çağırın, ben su alan tekneyi marinaya sokamam,batarsa naparız." şekilde  ver yansın ediyor  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sonra olayı anlattık ve 1  saat içinde bizi kıçtan iktirerek marinaya soktular. palamar arkadaşa bir 50 euro tosladık tabi. Ancak kendisi bize bağlanma yerinde, volvo penta servisi çağırmakta, port polisi çağırmakta ve marina hakkında bilgi vererek yardımcı oldu. eşimle beni gümrük işlemleri için kalenin yanındaki gümrüğe götürmeside cabası oldu. Yunanda bodrum gibi düzmece acenta zorunlu tarzında bir uygulama yok kendi giriş işlemlerimizi kendimiz yaptık. ( aşağıda giriş çıkış işlemleri için yardımcı olmaya çalışacağım, çok basit boşuna acentalara 100 euro vermeyin!). akşam yemeği ve sehir merkezini turladıktan sonra, marinada konakladık. bugün bizim için oldukça yorucu ve stressli oldu.

2. gün devam edecek

*

T. A.

Ynt: 02.07.2016/ 09.07.2016 KOS- BODRUM
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2016, 15:48:51 »
Güzel giriş ...Devamını bekliyoruz Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. S.

« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2016, 16:36:57 »
2 gün:

ilk mailim üzerinden düzenleme yaparak devam edebilceğimi düşünüyodum, ancak mümkün değil sanırım burdan devam ediyim.

Kos, namı diğer istanköy'ü 2013 yılından sonra 2'ci defa ziyaret ediyorum. Ailem daha önce 3-4 defa ziyaret etmiş ancak hiç araç kiralamamışlar. Önceki akşam bir kaç yere soruşturduk ancak hiç istediğimiz gibi bir araç bulamadık. Gece marinaya dönerken yan yan bir sürü rent a car olan kos marina ile liman arasındaki yolda dükkan gördüm. Burda güvenip araç kiralayabilceğiniz hertz- avis tarzı yerler var pazarlık yapmaktan kaçınmayın. Ertesi gün sabah babam uyanıp, hertz'e gidip adamı kafalamış yakıt içinde (önceden depo %70 kadar doluydu) eur 35 e günlük kiraladık. Teknede gece uykumuzu güzelce aldıktan sonra kahvaltımızı yapıp. Ver elini kefalos. Kefalos adanın güneyinde, ortalama 45 km mesafede. Burası ince kum plajları ile meşhur. Paradise en sosyetik olanı. Bakmayın sosyetik dediğime şezlong kişi başı 4 euro. Akşam saat 6 ya kadar burda vakit geçirdik. Mükemmel bir mavi kuzeye kapalı sıfır dalga ancak hava çok rüzgarlı. Üst tarafta çok güzel bir terası var. Burda  yemek yiyip, birşeyler içebilirsiniz. Manzara mükemmel.

Akşam 6'ya doğru, duşumuzu alıp hazırlanıp, dönüş yolundaki zia köyüne çıktık. Bu köye gitmek isterseniz kefalos yönüne dogru giden yoldan. kostan 10km kadar ayrıldıktan sonra sola içeri dönüp 5 km de dağa doğru tırmanıyorsunuz. Gün batımı için çok otantik, aynı zamanda da çok turistik bir köy. Zia, selçuktaki şirince tarzı bir köy. Gün batımı şahane. Burda Oromeddon Restaurant çok tutuluyor. yemekleri hizmeti güzel. yunanlı yerel halkta burayı tercih ediyor ve tavsiye ediyor. bizim gibi akşam rezervasyonsuz gitmek istiyorsanız 6-7 gibi orda olup yerinizi ayırtın yoksa ayakta uzun kuyruklar beklemek zorunda kalabilirsiniz.
Oromeddon Restaurant için yemek tavsiyelerim: Kesinlikle et yemeklerini tercih etmeniz. Burası bir dağ köyü, burda en yaygın keçi ve kuzu etleri. Deniz mahsüllerini burda görmezden gelebilirsiniz. İçki tavsiyem her restauranttaki gibi barbaryani. Güzel bir greek salad. Saganaki (zeytin yağında kızarmış) zevkinize göre mezeler. ve en son tatlı olarak bademli baklava(enfes) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Karnı aç olup bunları okuyan herkesden ballandıra ballandıra anlattığım için özür diliyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

saat 22.00 gibi kalkıp kos marinaya geçip istirahat ediyoruz.

3 gün devam edecek.

*

O. S.

« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2016, 17:21:45 »
3. gün:

Sabah kahvaltı ve sohbetin ardından. Seyir masasında otururken. solar sisteminde ( steca pr3030) bir üzgün surat. Tepkim "haydaaaaaaa buna noluyor şimdi". Babama iletmemle beraber (kendisi çok olumlu) "bir şey olmaz ya öyleydi o" şeklinde geçiştirmek istedi. Lakin interneten hata kodu olan ER07 yi araştırınca. akü voltajının düşük olduğunu yazıyordu. aküyü kontrol ettiğimde ise voltaj 16 ampere dayanmıştı. acilen solar sisteminin artı,eksi fişlerini çektik. Marinada Kos Marina'da Vasilis isimli bir elektrikçi var. Bu amcayı sağ olsun bizim palamar önerdi. Eğer isim vermezseniz onlar kendi adamlarından birini rastgele gönderiyorlar.  Aküyü açtığımızda kapağın kaynadığını gördük. Steca panel kontrolörü 14 amper den sonra enerjiyi kesmiyor. Akülere sürekli enerji basıyor buda aküyü kaynatıyordu. Allah'tan aküyü patlatmamıştı. Herhangi bir solar kontrolörü alıp kullanmak istedi. Ancak Vasilis adalarda böyle bir sistem olmadığından bahsetti. İstersek Atinadan aynısını gönderebileceğini söyledi. Ancak bunu göze alamadık.

Marinada durduğumuz süre boyunca retresör ile idare ettik. bu arada bundan 5 gün önce bizimkiler bodrumda gelmemizi beklerken de inventerin sigortaları yanmış onlar düzeltilmişti. Yani bu kadar aksiliğin üst üste gelmesi hepsinin aynı anda bozulması bizi şoka uğrattı.

Saat öğleni biraz geçerken. Eşimle marinadan ayrıldık. Hedefimizde Lambi Plajına bisiklet kiralayıp gitmek var. marinanın hemen çıkışında  bisiklet kiralama yeri var. Oradan tanesi 3 euro'ya 2 adet (akşam 20.00'ye kadar veriyorlar) bisiklet kiraladık. Plaj marinaya 4-5 km uzaklıkta. Bisikletlerle plaja vardığımızda. kapıda durum kendi plaj işletmesine davet eden bir sürü kişi göreceksiniz. biz eşimle herhangi birini seçtik. Buradaki yerlerin hepsi yan yana aynı plajda. Hepside aşağı yukarı aynı kalitede. Sakin müzikten olmak istiyorsanız sonlara doğru olanları tercih edin. Birseyler yeyip içerseniz şezlonglar ücretsiz. Denizin girişi oldukça erişteli ancak biraz açılınca bundan kurtulup kendinizi maviliklere bırakıyorsunuz. Burası kuzeydoğu'ya baktığından biraz dalgalı. Günümüzü burada geçirdikten sonra akşam 5-6'ya doğru plajdan ayrılıp annemin siparişi üzerine kasap aramaya koyuldum. kendisi dana kıyma istediği için o saate 3 üncü kasap'da zor bulabildim. Kasapların dediğine göre dana etleri öğleden sonraya kalmıyormuş. Sabahtan gidip alırsanız hem kaçıki( keçi eti), hemde dana eti almak mümkün. Dönüşte yol üzerinde "Special" den dondurma yememek olmazdı. Kosta kesinlikle denemeniz gereken bir lezzet. Biz 2 gündür yiyoruz da yukarıda yazmayı atladığımdan sizlerin yeni haberi oldu Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Marinaya dönmemizin ardından. Babamla bisiklete atlayıp servis motoruna benzin almak için marinanın yanındaki benzinliğe gitmek istedk. ancak saat 19.00'dan sonra karadan geçilme kapısını kapatıyorlar. Girmek istediğimizde ise, sabah gelin buradan kapalı yanıtını aldık. Arkadaş kriz var diye söyleniyorsun, müşteri ayağına gelmiş almıyorsun. Tekneyle gelirsen yakıt alabilirsin diyor bide... oldu, 2 litre yakıt için tekneyle gelicem  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Neyse yemeği yedikten sonra gün batımı alkollü sıvılar eşliğinde geceyi noktaladık. Hava 3 gündür hep, 20-25 bazen 30 knot esiyor. Aslında ilk plan yaptığımızda bu sorunları yaşamadan önce rotamız. BODRUM-KOS(3 gün)- Leros Pantelli(2 gün)- Kaliymmnos (1 gün Çıkış yapabilmek için)- Gümüşlük (1 gün) ertesi günde bodrumdan giriş ve İzmir'e dönüş vardı.  Ancak hava raporuna baktığımızda, Salı günü 4. gün hava çok sert. Sadece çarşamba günü öğlene kadar müsait ve hep kuzeyli havalar hakim.

Ertesi gün çıkamıyoruz hava şartlarından. Çarşamba çıksak mı? Motor'da tekrar bir numara olur mu? Başka bir sorun çıkarmı ?

4.gün devam edecek.

*

T. A.

« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2016, 18:46:02 »
Ozan korsanım, affına sığınarak küçük bir düzeltme yapayım... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Voltmetrede gördüğünüz 16 amper değil 16 Volt  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha öncede forumda konuşulduğu gibi regülatör arızası yaşamışsınız. Geçmiş olsun.

*

M. B.

« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2016, 10:31:33 »
Olaysız bir seyrimiz olmayacak mı arkadaş !  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Keyifli seyirler dilerim Ozan Korsan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap