0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. K.

Ynt: Tekne hırsızlığı
« Yanıtla #15 : Ocak 22, 2021, 12:58:58 »
Aslına bakarsanız marinaların da yapacagı fazla bir sey yok. Ancak söyle olabilir teknenin genellenmiş hareketi olur. Ben bir tek hafta sonu gelirim. Marina bunu bilir ve hafta ortası cıkısta tekneyi durdurabilir. Hareketleri düzenli olmayan teknelere fazla birşey yapamazsın , adam gunduz de cıkıyor gecenin 12 sinde de.

En fazla Yalovadaki gibi  her pontona giriş kartı verir ama sadece kendi pontonuna. Ben kapıyı actıktan sonra arkadan gelen olsa bile eger tanımıyorsam  kapatıyorum. anahtarı varsa açsın. Kapıda bekleyenleri de sorguluyorum.

Kalamışta sadece hangi tekne diye sorarlar.
Apartmanlarda aşağıdan zile basarlar görüntüye bakmadan kapıyı açarsın , sonra bisikleti çaldılar diye ağlarsın .
Daha dün oldu bir elemanımın 3 katlı aile apartmanındaki bodrum katı bu şekilde soyuldu . zile basarlar > kim o > ben  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hırsızlar marinaya girdikten sonra ne yapılabilir.
Ama bizde pontonun RFID giriş kartlı kapıya taş dayayıp acık tutan ve unutan  sorumsuzlar olduktan sonra.

Velhasıl kelam herkes önce kendi teknesine sahip çıkacak , tedbirini alacak.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #16 : Ocak 22, 2021, 14:02:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Hırsızlar marinaya girdikten sonra ne yapılabilir.
Giren çıkan her teknenin kaydı alınır, her çıkan teknenin sahibine basit bir SMS atılır.. bitti gitti..
1 SMS = ~1 Kuruş

Her yıl zamlanan binlerce euro faturaya karşılık bi zahmet gireni çıkanı takip edecekler..
Tuvalete kart koymakla "modern marina" olunmuyor!

Marina giren kaynak ustasının seceresini sorguluyorlar ama marinaya giren çıkan milyonluk tekneleri takip edemiyorlar!
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2021, 14:04:03 Gönderen: Özgür Ökten »

*

A. D.

« Yanıtla #17 : Ocak 22, 2021, 14:13:54 »
Hırsız değilim bişey değilim arkadaşımın teknesine gidicem  bi ikametgah istemedikleri kalıyor marinalarda. Şuraya bak adamlar el kol sallaya sallaya götürmüşler tekneyi. Hırsız kılığında gidersem daha rahat giricem demek ki marinaya. Hata bende.

*

M. B. A.

« Yanıtla #18 : Ocak 22, 2021, 15:09:39 »
...her çıkan teknenin sahibine basit bir SMS atılır.. bitti gitti..
...

Bu öneri son derece basit ve uygulanabilir görünüyor. Ama her marinanın sürekli ve düzenli olarak çıkan tekneleri gözlemlediğini sanmıyorum.

*

K. G.

« Yanıtla #19 : Ocak 22, 2021, 15:56:02 »
Yanlış bilmiyorsam Pendik çıkışta tekne sahibine sms atıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #20 : Ocak 22, 2021, 16:33:43 »
...her çıkan teknenin sahibine basit bir SMS atılır.. bitti gitti..
...

Bu öneri son derece basit ve uygulanabilir görünüyor. Ama her marinanın sürekli ve düzenli olarak çıkan tekneleri gözlemlediğini sanmıyorum.
Çoğu marinanın imzaladığımız sözleşmesinde teknelerin giriş ve çıkışlarda mutlaka marinaya haber vermesi, palamar çağırması ve hatta izin alması gerektiği yazıyor. Bi zahmet kuleye 7/24 vardiyalı birkaç eleman oturtup bu düzeni sağlayıversinler.. Avm işletmek dışında görevleri olmalı..

Aşağıda sözleşmelerden küçük bir örnek var;
Alıntı
"Marina işletmemiz karada ve denizdeki konaklaması esnasında yatınızla ilgili her türlü güvenlik önlemini almış bulunmaktadır. Ancak, hırsızlık ya da malzeme kaybolması durumlarında Marinamızın sorumluluğu sadece Marina işletmemize doğrudan teslim edilen mallarla sınırlıdır. Lütfen Sigorta belgelerinizi ve yatınızın sigorta bedeli matrahını kontrol ediniz. Marina işletmemiz mali mesuliyet sigortasına sahip olmakla beraber işletmemiz hatasından kaynaklanmayan hırsızlık olayları bu kapsam dışındadır."
Tekne doğrudan marinaya teslim edilmiş bir mal değil midir?
*

M. B. A.

« Yanıtla #21 : Ocak 22, 2021, 17:11:08 »
bence hırsızdan sonra en önemli hata marinalarda bu konularda... sonuçta tekneyi alargada ıssız bir koyda bırakmıyor tekne sahibi...
*

A. K.

« Yanıtla #22 : Ocak 22, 2021, 17:35:48 »
Marinalar duzenli giriş cıkıslarını tutuyor . Zaten her aksam sayım yapılıyor. Faydası var mı . Eeh.

Pendik sms atıyor diyorsunuz ama 2020 de oradan göz göre göre gece saat. 03 de tekne calındı . Marina görevini yaptı ve size haber verdi siz gece 03 de uyurken cevap vermediniz. Verseydiniz o zaman marina suclu olacaktı .

Ne olacak simdi . Adamlar kaptanın GBT sine mi baksın .
Eğer yatan tekneyse marinanın şaşırması lazım. Veya mesai saatleri dışında çıkış için ofisten çıkış kağıdı alman gerekecek.
Tekneciler bol egolu adamlardır zamanla iş sulanır.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2021, 17:38:53 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

Y. B.

« Yanıtla #23 : Ocak 22, 2021, 18:37:31 »
Haraket hassasiyeti ayari var mi? Sonucta tekne uzerinde kimse olmasada tekne salinir, sallanir. Palamar gecer. Yandaki tekne yanasirken sallar vb. Hassasiyeti ayarlanabikiyorsa guzel olur, yoksa yalanci cobana doner.

Önünden biri geçerse aktif oluyor gyro temelli çalışma değil Erdal kaptanım.
*

M. B. A.

« Yanıtla #24 : Ocak 22, 2021, 19:13:49 »
Yıllardır marinalarda güvenlik kamerası istemeyenler de tekne sahipleri...
*

A. K.

« Yanıtla #25 : Ocak 22, 2021, 19:35:18 »
Benim bildiğim bir cok tekne garsoniyer gibi kullanılıyor . Emniyet görevlilerinin ifadesine göre kalamış el değiştirme zamanlarında İstanbulda en çok tecavüz suçu marinadan çıkıyormuş.  Yalovaya geldiğimiz sene toplam kalamış ve Fenerbahçe marinalarda 80% üzeri tekne düzenli çıkmıyormuş.
*

A. K.

« Yanıtla #26 : Ocak 22, 2021, 19:36:27 »
Tekne sahiplerinden marinayı oyalayarak sigorta yaptırmayan  malik var. Gerekçe çok pahalı ......

İğneyi biraz da kendimize batıralım .
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2021, 19:38:07 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

n. k.

« Yanıtla #27 : Ocak 22, 2021, 20:35:06 »
Benim bildiğim bir cok tekne garsoniyer gibi kullanılıyor . Emniyet görevlilerinin ifadesine göre kalamış el değiştirme zamanlarında İstanbulda en çok tecavüz suçu marinadan çıkıyormuş.  Yalovaya geldiğimiz sene toplam kalamış ve Fenerbahçe marinalarda 80% üzeri tekne düzenli çıkmıyormuş.
Sonra , “yok efendim devlet amatör denizciyi ciddiye almıyor, yok marinalar çok pahalı, yok esnaf bizi yolunacak kaz gibi görüyor” . Dışarıya yansıyan manzara bu ise teknem var diyene su verene şaşırmak lazım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
*

Ö. S.

« Yanıtla #28 : Ocak 22, 2021, 22:44:24 »
Öncelikle tekne sahibi korsanıma geçmiş olsun. Umarım tez zamanda bulunur.
Araç takip sistemleri var, aracı en ince detaylarına kadar canlı takip edebiliyorsunuz.. Özellikle şirket araçlarında ve kiralık araç firmalarında yaygın şekilde kullanılmakta.
Teknelere de uygulanabilir sanırım teknik detayını tam bilemiyorum ama. Ülkemizde iki firma özellikle bu konuda uzman.
Tekne sahiplerine ferdi olarak maliyetli olabilir,  marina yönetimi olarak sözleşme yapıp konaklayan bütün teknelere taktırılır. Kit oldukça küçük teknenin kolay bulunmaz bir yerine yerleştirilebilir.
Maliyeti marina kirasına eklenebilir. Marinadan sözleşme iptal edip ayrılan teknelerden iptal edilir.  Montaj ve de montajı oldukça kolaydır.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2021, 22:46:30 Gönderen: Özcan Sarıçam »
*

A. K.

« Yanıtla #29 : Ocak 22, 2021, 23:16:51 »
Özcan korsan cok dogru, takip sistemi takılabilir.   Simdi baktım, internette buyuk bir sitede 308 tl satılıyor.   

Marinanın devreye girmesini beklemeye değer mi