0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. K.

Ynt: Tekne elektronikleri beyin fırtınası daveti
« Yanıtla #45 : Kasım 23, 2022, 17:05:02 »
Boyuna asılacak ve basmayla yahut ciddi ıslanmayla devreye girecek kill-switch + dümeni herhangi bir alabandaya basıp öyle tutacak bir sistem olsa; yelkenleri açık/kapalı, üzerinde yol var/yok fark etmeksizin her tekneye yüzerek yetişilir ve kıçına kadar kısmen güvenle yanaşılır...  Yani teknenin otopilotla tek yöne +5kt hızla uzaklaşmasıyla oluşacak duruma nazaran kesinlikle çok daha güvenli olur...

*

S. T.

« Yanıtla #46 : Kasım 23, 2022, 18:09:52 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
.... Yelken seyrine karsi da otopilotu ruzgar yonune cevirse, tekne de bir yere gidemez.....

Teknenin dümen dinlemesi için tekne üzerinde yol olması gerekir. Motoru stop ettiğinizde tekne durduğunda, yol bir süre sonra sıfırlanacağından dümen kumanda etmez, tekne rüzgara yan döner ve rüzgar altına doğru sürüklenir, yelken seyrinde de  rüzgara döndüğünüzde tekne yol yapmayacağı için dümen kumanda etmez, yelken trimine göre orsa seyrine girer veya yanal olarak sürüklenirken az da olsa yol yapar, kör tramolada klama olasılığı hemen hiç yoktur. 

Tekneden düşen kişi yaralı veya baygın değilse sürüklenen tekneye yüzerek yetişebilir ancak tekne üstünde yol varsa bu hiç bir şekilde mümkün olmaz.

Kdz.Eregli de bir balıkçı saft ,pervane sistemini teknenin tam ortasında degilde,iskele yada sancaga dogru biraz kayık oldugunu söylemişti..sebebini sordugumda; balıkçı denize düştügünde teknenin daire şeklinde döndügünü söylemişti..

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #47 : Kasım 23, 2022, 20:00:35 »
Ozgur Korsan, gecen gun solo seyir ile ilgili bir konuyu okurken aklima geldi. yalniz seyirde tekneden dusme durumunda tekneyi durduracak bir sistem cok guzel olabilir. Var mi bilmiyorum ama entegre olmayan otopilot muhtemelen uzaktan kumanda yanimizda olsa bile tekneden dusme durumunda tekneyi durdurmayacaktir. Bu sebeple uzaktan kumandali bir kill switch, tekneden dusme durumunda cok ise yarar gibi (surat teknelerindeki bilege takilan manuel kill switch gibi). Yelken seyrine karsi da otopilotu ruzgar yonune cevirse, tekne de bir yere gidemez. durumu bir tik ileri goturup, dijital bir immobilizer olarak da kullanmak mumkun, calistirmak icin de bu kumanda gerekebilir, bu durumda bu baglantiyi bilmeyen birisi tekneyi motoru ile calmak isterse, motoru calistiramaz. Birisi kumanda olmadan calistirmaya kalkarsa, icinde kayitli kisiye bildirim gidebilir vs.
Ouu güzel fikirler geliyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İlk aşamada motoru stop eden bir sistem yapmak kolay, çoğu modern dizel motor  selenoid ile yakıtı kesiyor, eski modellerde ise stop telini çekecek bir mekanizma mümkün.

Sonraki aşamada otopilota kumanda edip tekneyi rüzgara çevirmek ve chartplotterda mob işareti koymak (ve hatta o noktaya geri gitmesi sağlamak) mümkün.
Bir sonraki aşamada vhf'den DSC mesajı ile mayday göndermek mümkün.

Yazdım deftere!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

B. M.

« Yanıtla #48 : Aralık 23, 2022, 22:10:27 »
Radar da iz olusturmayacak,  tespit edilemeyecek ve pruvanizda tehlike oluşturabilecek tüm küçük çaplı cisimlerin tespiti  maksadı ile yazılımla donatılmış bir lazer ölçüm cihazını belli aralıklarla tetikleyici ile çalıştırarak bizi uyarması için pruvaya koyabilir. Ve uzun gece seyirlerinde telefona gelecek uyarı ile yardımı olabilecektir diye düşünüyorum. Konuyu araştırmadan fikir beyan ettim. Kusurum varsa affola

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #49 : Aralık 23, 2022, 23:45:34 »
Kusur değil elbette ama imkansıza yakın bir hayal diyebilirim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Deniz gibi değişken hareketli bir ortamda değil küçük nesnelerin tespiti bir balıkçı kayığını bile otomatik olarak tespit etmek biraz dalgalı ortamda oldukça zor, amatör veya ekonomik yöntemlerle imkansız diyebiliriz.

Aslında amatör işlerde kullanılan mikrodalga sensörler oldukça hassas ama etkin mesafeleri çok kısa.

Askeri deniz araçlarında (ve pahalı motoryatlarda vb) kızılötesi kamera ve hareket/nesne tespit yöntemleri kullanılıyor, elbette çılgın fiyatları var.
Gece görüş kameraları çoğaldı ve ucuzladı, uygulamasını görmedim tekne için ekonomik gece görüş sistemi yapmak çok zor olmasa gerek.

Ama iş deniz yüzeyindeki tekneye zarar verebilecek küçük nesnelerin (odun, halat, naylon vb) tespitine gelince benim bilgim dahilinde imkansız gibi görünüyor.

Bu amaçlı radar ve kamera sistemleri bilmiyorum ama lazerli optik bir sistem duymadım hiç, kimbilir, belki artık mümkündür.

*

B. M.

« Yanıtla #50 : Aralık 23, 2022, 23:56:25 »
Kusur değil elbette ama imkansıza yakın bir hayal diyebilirim.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Deniz gibi değişken hareketli bir ortamda değil küçük nesnelerin tespiti bir balıkçı kayığını bile otomatik olarak tespit etmek biraz dalgalı ortamda oldukça zor, amatör veya ekonomik yöntemlerle imkansız diyebiliriz.

Aslında amatör işlerde kullanılan mikrodalga sensörler oldukça hassas ama etkin mesafeleri çok kısa.

Askeri deniz araçlarında (ve pahalı motoryatlarda vb) kızılötesi kamera ve hareket/nesne tespit yöntemleri kullanılıyor, elbette çılgın fiyatları var.
Gece görüş kameraları çoğaldı ve ucuzladı, uygulamasını görmedim tekne için ekonomik gece görüş sistemi yapmak çok zor olmasa gerek.

Ama iş deniz yüzeyindeki tekneye zarar verebilecek küçük nesnelerin (odun, halat, naylon vb) tespitine gelince benim bilgim dahilinde imkansız gibi görünüyor.

Bu amaçlı radar ve kamera sistemleri bilmiyorum ama lazerli optik bir sistem duymadım hiç, kimbilir, belki artık mümkündür.
degerli yorumujuz ve analiziniz için teşekkürler. maybe one Day  but  not today  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

B. M.

« Yanıtla #51 : Aralık 24, 2022, 00:16:11 »

Şu yazı dikkatimi çekti
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #52 : Aralık 24, 2022, 17:08:47 »

Şu yazı dikkatimi çekti
Ouu haberim yoktu, hayalinizi yapmışlar gibi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ladar havacılık ve karada çok kullanılan bir teknoloji ama deniz gibi oynak bir ortamda yeni adapte ediyorlar sanırım.

Bakalım ne zaman normal insanların alabileceği fiyatlarla raflara gelecek.
*

G. Y.

« Yanıtla #53 : Aralık 24, 2022, 17:11:36 »
Özgür kaptanım merhabalar,
1- Irgatın telefondan kontrolü ve zincir sayacı projeniz için müstakbel alıcılardan biri benim.
2- Oto pilot sitemleri 5000 Usd nin üzerinde Onwa diye bir marka nedir ne değildir bilmiyorum 35 bin TL civarında.
dümeni pistonlu olan tekneler için bir oto pilot sistemi geliştirebilirseniz bu konuda hatırı sayılır müşteri edinebilirsiniz.
3-YouTube ta izledim bir videodaki ürün dikkatimi çekti.
Ürünü almayı düşünüyorrum
ürün aslında çok basit, Lonako markasının seyir ışığı
Ürün güneş enerjili, uzaktan kumandalı.
isterseniz sadece beyaz yani demir ışığı
yada çakar yada 3 renk seyir ışığı yada SOS veren değişik bir ürün.
Fiyat olarak istenen rakamı yaparmı yapmazmı bilemedim.
4- Teknelerde elektronik sistemlerin sonu yok tabiki.

Teknede tek başına seyir yapan kaptan denize düşerse tekne bunu anlasın geri dönsün ve düşen kaptanını tekneye alsın.
Bu fikir oldukça ilginç geldi bana.
Cidden çok hoşuma gitti, ama bence teknede tek başına seyir yapan bir kaptan eğer düzgün bir havada denize uçuyorsa bence bırakın orada kalsın..
Botlarda kullanılan sistem var, hani küçücük ortamda popomuzun yarısı ile yarım yamalak oturup gazı köklediğimiz de 2.4 metre botla plane e kalkmaya çalışanlar için denize uçarlarsa bileklerine takılan kırmızı kabloların yerinden çıkarak motoru durduğu sistemler var.
Aynı sistem sıkça denize düşen havalara uçup denize diklemesine dalan jet ski kullanıcıları içinde geçerli.
Fırtınalı havada tek başına denize açılıp, havuzlukta durup tekneyi kullanmak yerine güvertede bu tip durumlar için bir sürü güvenlik ekipmanı varken hiçbir güvenlik önlemi almadan dolaşırken denize uçan kaptanlara böyle kırmızı halatlar bağlamak lazım.
Gerçi fırtınada denize düşen kaptan tekrar tekneye nasıl çıkacak oda ayrı konu. Böyle bir film vardı, tekneye çıkmak için gereken merdiveni denize indirmeden denize atlayanlar tekrar tekneye çıkamıyorlardı.
Biraz kafası çalışan bir kaptan, denize düşebileceğini düşünür ve gereken önlemi alır.
Heleki tek başına fırtınalı bir havada denize açılıp üstüne birde denize uçuyorsa tekneye yapay zeka da taksanız teknenin yapacağı birşey yok bence.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #54 : Aralık 24, 2022, 19:03:39 »
Özgür kaptanım merhabalar,
1- Irgatın telefondan kontrolü ve zincir sayacı projeniz için müstakbel alıcılardan biri benim.
2- Oto pilot sitemleri 5000 Usd nin üzerinde Onwa diye bir marka nedir ne değildir bilmiyorum 35 bin TL civarında.
dümeni pistonlu olan tekneler için bir oto pilot sistemi geliştirebilirseniz bu konuda hatırı sayılır müşteri edinebilirsiniz.
3-YouTube ta izledim bir videodaki ürün dikkatimi çekti.
Ürünü almayı düşünüyorrum
ürün aslında çok basit, Lonako markasının seyir ışığı
Ürün güneş enerjili, uzaktan kumandalı.
isterseniz sadece beyaz yani demir ışığı
yada çakar yada 3 renk seyir ışığı yada SOS veren değişik bir ürün.
Fiyat olarak istenen rakamı yaparmı yapmazmı bilemedim.
4- Teknelerde elektronik sistemlerin sonu yok tabiki.
Komple otopilot yapma işine girmek zor ancak var olan cihazların otomasyonu gibi ara işler yapmaya niyetim/hayalim var.

Bahsettiğiniz Lonako güneş enerjili seyir fenerine baktım, derli toplu, sevimli, acil durumlarda işe yarar bir ürün gibi görünüyor.
İlk bakışta böyle basit bir alet için 2bin TL yüksek bir fiyat gibi görünüyor ama deniz trafiğinin yoğun olduğu bir yerde gece seyrinde seyir fenerleri bozulan birine "ver 100 euro, hemen lambaların yansın" desek sanırım düşünmeden verir.. Bu acil durum ekipmanlarına o açıdan bakmak lazım.. Zor durumda şak diye derdinizi çözüp sizi koruyor..
*

B. M.

« Yanıtla #55 : Aralık 24, 2022, 20:56:49 »

Şu yazı dikkatimi çekti
Ouu haberim yoktu, hayalinizi yapmışlar gibi! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ladar havacılık ve karada çok kullanılan bir teknoloji ama deniz gibi oynak bir ortamda yeni adapte ediyorlar sanırım.

Sanirsam amatör denizcilikten armatör denizcilik sahasına geçtiğimizde kaptanim
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #56 : Aralık 25, 2022, 12:53:53 »

Şu yazı dikkatimi çekti

Bazı teknolojilerin çok yavaş ilerlemesi ve vatandaşın kolayca kullanımına açıl(a)maması garip.

Mesela IR teknolojili gece görüş kameraları karada güvenlik işlerinde çok yaygınlaştı, ucuzladı filan ama halen denizde kullanabileceğimiz FLIR gibi termal görüş teknolojisini kullanan kameralar küçük tekne parasına satılıyor.

veya neden bunca yıldır fisyon teknolojisiyle suyu kaynatmaktan öteye gidemedik gibi..
*

B. M.

« Yanıtla #57 : Aralık 25, 2022, 18:46:21 »

Şu yazı dikkatimi çekti

Bazı teknolojilerin çok yavaş ilerlemesi ve vatandaşın kolayca kullanımına açıl(a)maması garip.

Mesela IR teknolojili gece görüş kameraları karada güvenlik işlerinde çok yaygınlaştı, ucuzladı filan ama halen denizde kullanabileceğimiz FLIR gibi termal görüş teknolojisini kullanan kameralar küçük tekne parasına satılıyor.

veya neden bunca yıldır fisyon teknolojisiyle suyu kaynatmaktan öteye gidemedik gibi..

Bu teknolojiler önce savunma sanayilerinde sonrasında patronlarda en son ise halkta olacak şekilde arz edilirler. Misal İnternet, kablosuz telefon, uydu ve araç telefonları gibi ne zaman iki üst teknoloji kullanıma girer o zaman bu sistemler bize iner.