0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Ynt: Zehirli boya uygulama ve detayları hakkında sorular..
« Yanıtla #795 : Nisan 22, 2022, 02:51:44 »
Arkadaslar zehirli boya konusunda bir memnuniyetimi belirtmek istiyorum,dort yil once tekno marin spt dort kat vurdum marmaris bolgesinde dolastim yalovaya geldim daha yeni karaya cikardim ve cok iyi korudu ve hala fiyatlari en ekonomik diyebilirim yine aldim ve boyatiyorum,ayrica boyayi. Yanlis almisim tekno marin fabrikasi hic fark dahi Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  almadan degistirdi cok ilgili ve sorumlular teşekkür ediyorum kendilerine

*

C. G.

« Yanıtla #796 : Mayıs 14, 2022, 22:20:51 »
Bugün teknemi karaya çektim, gövdede 1-2 kekamoz ancak vardı. Yine de zehirli atmak gerekir mi? Yoksa 1 sene idare etmiş, 1 sene daha eder mi? Bu arada haftada 2-3 gün kısa seyirler yapıyorum, ondan altı temizdi sanırım.

*

R. E.

« Yanıtla #797 : Mayıs 14, 2022, 22:36:27 »

Bildiğimiz yeniden zehirli atılması gereği...
Yeni deneyim ve bilgi umarım gelir...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #798 : Mayıs 15, 2022, 06:58:54 »
Bir iki kekamoz tutunmuşsa gerisi kolay gelecektir. Tekne ile sürekli deinze çıkmak tekne altını temizlediği için sürekli zehirli salınımını mümkün kılar ve zehirli uzun süre etkili olur. Düşünülenin aksine zehirli ilk atıldığından itibaren ayda bir tekne altının silinmesi zehirli ömrünü uzatır. Tekne altında oluşan lez tabakası zehirli boyanın zehir salmasını engeller ve canlıların da üzerine tutunacağı zemin oluşturur, sık sık su ile yıkamak veya suda tekne altını temizlemek daha uzun süre iş görmesini sağlar

*

C. G.

« Yanıtla #799 : Mayıs 15, 2022, 21:31:23 »
Teşekkürler, önceki zehirli iyi zımpara yapılmadan attığı için komple zımpara, astar, boya yapacağız.
Bu arada gerçekten haftada 1-2 gün kısa da olsa yol yapmak kekamozu engellemiş olabilir mi? Yoksa şansı mı?

*

F. B. D.

« Yanıtla #800 : Haziran 04, 2022, 23:52:18 »
Konu Ecelak!
HER NE ZEHİRLİ UYGULAMASI OLURSA OLSUN, YA KENDİNİZ YAPIN YA DA TÜM UYGULAMA SÜRECİNDE SANDALYENİZİ ATIN VE SÜRECE BİZZAT NEZARET EDİN!

Hep Internaonal kullandım ve hep kendim uyguladım; bir şikayetim de olmadı.
Tekne, Marmaris'te Adaköy Marina'da  bağlı ve altında 15 m temiz deniz vardı.
2021 yılında ilk kez Ecelak kullandım.
Ecelak'ın tek tedarikçisi Mahmut ARIKAN Boya/İzmir.
Mahmut Bey, çok güvenilir bir insan ve çok bilgili..
Ayrıntılı alt temizliğinden sonra, Ecelak Süper Silver Primer uyguladım.
İsmi silver ama bu astar kırmızı çıktı!
İşin olumsuz tarafı,  uygulanan zehirli de kırmızı idi ve bu çok kafa karıştırıcı!
Hem astar,  hem de zehirli çok yoğun, uygulaması oldukça zor, üstelik süreç Haziran sonu idi..
Buna rağmen, Mahmut Bey'in önerisi ile "boyada", Morovia zehirli tineri" kullanıldı; %05 oran ile eklendi.
Eğer Ecelak'a dönecrkseniz ve astar "hala kırmızı" ise, en azından ilk kat zehirli MAVİ olmalı; neresi boyandı, neresi boyanması, ciddi sıkıntı çekiliyor.
Zehirli uygulaması tam olarak içime sinmedi!
 Tekne 3 Temmuz'da denize indi; takiben ilk seyir Eylül sonu/Ekim ortası, 13 gün oldu.
Ekim ayı ortası, marinaya giriş öncesi tekne altını 3M Scotchbrite ile temizledim.
O kadar seyre rağmen tüm gövde altında samanımsı bir oluşum (lez değil,) vardı ama silince kolaylıkla çıktı.
Tekne 24 Nisan 2024 tarihine dek yattı. Baktığımda, dümen palasında o samanımsı oluşumu görüyordum.
24 Nisan'da eşimle günübirlik son seferimizi yaptık; M.maris Körfez içi 4,5 saatlik bir gezi.
Dönüşte, paladaki o oluşumun nispeten dağıldığını gördüm.
Aile büyüklerimizin rahatsızlığı nedeni ile 2019 dan beri çok kısıtlı kullanabildiğimiz kızımızı bu hafta başında yeni sahiplerine emanet ettik.
Özellikle rica ettim, bu gün dönüş yaptılar:
Dalgıç alt temizliği yapmış ve gövde altı temiz, kekamoz oluşumu yokmuş.
Gövdedeki o samanımsı oluşum, daha önce hiç şahit olmadığım için beni kaygılandırmıştı.
Ecelak çok yoğun ve 3 kat uygulamak gerekiyor.
Düzenli kullananların deneyimi ve uygulaması: "Her sezon sonu tekne altını temizle, 3 yıl rahat gider!"
Ecelak ile deneyimim maalesef 1 yıl süre ile sınırlı kaldı.
Kızımız 2003 Bavaria 38 idi ve bizden önceki sahipleri mükemmel durumda bize teslim etti. Biz de 7 yıl boyunca titizlikle ona baktık.
Hiç üzmedi, unutulmaz anlar yaşattı.
İnsanın elinde olmadan gözleri yaşarıyor..

*

E. Ç.

« Yanıtla #801 : Haziran 07, 2022, 16:30:57 »
Merhaba,

Geçen hafta pervaneye misina sardığımızdan tekneyi mecburen karaya aldık, almışken de zehirlisini atalım dedik. Şu anda üzerinde seajet 039 var ancak bildiğiniz gibi fiyatları uçmuş vaziyette gerçi bir tarafım hala al geç diyor çünkü hem astar atmama gerek olmayacak hem de çok memnunum. 3 senede teknenin altı tertemiz. Ancak bir sürü de hariçten masraf çıktı o yüzden bu sefer Teknomarin kullanmayı düşünüyorum, 2 sene de karaya çıkmak istemiyorum. Kullanan kaptanlarım olumlu/olumsuz yorumlarını belirtirse sevinirim.
*

A. D.

« Yanıtla #802 : Mart 01, 2023, 16:43:10 »
Teknomarin kullanan korsanlardan tavsiye rica ediyorum. 10mt lik ahşap deplasman teknemin kara bakımını Mart ayı sonunda yapacağım. Hem astar hem de zehirli tavsiyelerinize çok memnun olurum..
*

E. S.

« Yanıtla #803 : Mart 01, 2023, 19:04:36 »
Tekno marine urunleri genel olarak uygun fiyatli ve performanslı olarak bilinir ancak markanin Teknomar sezonluk ekonomik seri zehirlisi son derece başarısız. Benim bu güne kadar kullandigim en etkisiz zehirli boyaydı. Linkini eklediğim üründen uzak durmanız tavsiye ederim.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A.

« Yanıtla #804 : Mart 01, 2023, 19:34:21 »
Merhaba, ben 2 kez Spa Extra 079 2K Antifouling kullandım 2 şer sezon denizde kaldı bir sorun olmadı bu yıl Tekno Sp Kupfer aldım uygulayıp göreceğim farkını.
*

C. İ.

« Yanıtla #805 : Mart 01, 2023, 22:05:38 »
     Mustafa bey,
    Aynı yerde, aynı süre ve aynı boyayı kullansanız bile aynı sonucu alamazsınız.
 Uygulama şekli, iklim koşulları, akıntı  ve su sıcaklığı canlıların üreme hızlarında değişkenlik gösterir.
*

A. D.

« Yanıtla #806 : Mart 03, 2023, 11:46:05 »
Sevgili korsanlar; Teknomarin in LL model zehirlisini kullanan oldu mu, tavsiye verebilir misiniz lütfen?

*

A. K.

« Yanıtla #807 : Mart 03, 2023, 13:05:05 »
Bu konu tam Kenan Kavuk ustalık .
*

D. S.

« Yanıtla #808 : Mart 03, 2023, 14:30:49 »
Tam dün bu konu üzerine bir arkadaşım ile konuşuyorduk. Bu dönem malum hazırlıklar olduğu için fikir alışverişinde bulunurken, kendisine “TM” hakkındaki düşüncesini sordum. Tepkisi aynen şu idi:
-Aman abi uzak dur, bir defa kullandım ama pişman oldum.

Ben şahsen bu zamana kadar hep, “I” kullanmıştım ancak fiyat/fayda değerlendirmesi yaptığımda bu sene bu maliyet altına girmemeyi düşünüyorum. Aslında burada “TM” hakkında konuşulanlar sonrası biraz o tarafa kaymamış değildim. Konuyu, ürünü satan bir marine shop ile de konuştuğumda, boşver abi dedi. İlginçtir, marin shop ve ürün rafında var ama memnuniyet mi başka sebep mi, bu cevabı aldım.

Bu arada araştırmaya devam ediyorum ve MORAVIA yı da gözlem altına aldım.

Olumlu/olumsuz tüm yorumlar; kişilerin son şahsi kararları öncesi değerlidir.

Sevgi ve Saygılarımla

*

E. S.

« Yanıtla #809 : Mart 03, 2023, 16:47:29 »
Sevgili korsanlar; Teknomarin in LL model zehirlisini kullanan oldu mu, tavsiye verebilir misiniz lütfen?

"20-30 mil arası hızdaki, sık seyir yapan tekneler için uygundur." diye belirtilmiş acaba Motoryat sınıfı için üretilmiş bir ürün olabilir mi?