0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Ynt: osmoz tedavisi yapılacaktır. DIY osmosis teratment
« Yanıtla #15 : Şubat 17, 2024, 12:12:01 »
Açıklamalar için Erdem Ve Abbas Korsanlara teşekkür ederim.
Ozan Korsanım ben de ilk defa duydum Peelply isimli malzemeyi, Bakım onarım işlerinde değil de daha çok imalat veya osmoz tedavisinde kullanımı olan bir malzeme olduğu için duymamışız.

*

E. Ç.

« Yanıtla #16 : Şubat 17, 2024, 18:41:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Açıklamalar için Erdem Ve Abbas Korsanlara teşekkür ederim.
Ozan Korsanım ben de ilk defa duydum Peelply isimli malzemeyi, Bakım onarım işlerinde değil de daha çok imalat veya osmoz tedavisinde kullanımı olan bir malzeme olduğu için duymamışız.

Aslında peelply la ozmoz tedavisinin doğrudan bir bağı yok. Peel ply kullanınca, çok düz bir yüzey elde etmiş oluyorsunuz.

Amatör olarak fiberglass ve carbonfiber mobilya üreten bir atölyemiz var Sağmacılar Sanayide. Orada pürüzsüzlük istediğimiz yerlerde kullanıyoruz bu malzemeyi.

Su kontrası yada papel kaplama ahşap tekneyi fiber kaplarken çok dikkat etmiyoruz bu pürüzlere zaten son kat macun yapıyoruz.

Ancak ozmos veya başka sebeplerle fiber teknelerde gövde altında yapılan uygulamalarda oluşacak hava kabarcıkları yada pürüzler kalabiliyor. Bu pürüzleri gidermek cidden zor olabilir.

Peel ply burada devreye giriyor, soy  ve üzerine gelcoat uygula. Zımpara derdi yok Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2024, 18:44:42 Gönderen: Erdem Çakır »

*

E. S.

« Yanıtla #17 : Şubat 17, 2024, 22:42:14 »
Fiber tekne sahiplerinin rutin bakım işlerinde epoksi ile işi yok demek istedim.  En fazla 5 gramlık gelcoat dolgusu kullanır. Epoksi recineyi ya tekne imal edeceksen ya da ozmos tedavisinde karinada bir bölgeyi  elyafa kadar soyduysan kullanırsın.

*

A. G.

« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2024, 08:39:53 »
Bir konuda emin olmak istiyorum, osmoz tedavisi sırasında iki kat örgü epoksi elyaf laminasyonun ardından gelcoat yerine epoksi macut ve zehirli yaptım, gelcoat da bir nevi epoksi olduğu için gerek olmadığını düşündüm, siz ne düşünüyorsunuz

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2024, 09:28:42 »
Jelkot epoksi değil polyesterdir. Polyester ise sertleşmiş (priz almış) epoksi veya polyester üzerine yapışmaz. Üzerine astar ve zehirli boya atıp kapatacağınız bir epoksi yüzeyi ayrıca jelkot ile boyamaya gerek yoktur. Epoksi uygulamasında bordaya taştıysanız, görüntü açısından jel kot uygulamak gerekebilir. Bu durumda epoksi üzerine yapışan vinilester reçine uygulamanızı ve üstüne jelkot uygulamanızı öneririm.

*

G. Y.

« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2024, 10:48:14 »
Jelkot epoksi değil polyesterdir. Polyester ise sertleşmiş (priz almış) epoksi veya polyester üzerine yapışmaz. Üzerine astar ve zehirli boya atıp kapatacağınız bir epoksi yüzeyi ayrıca jelkot ile boyamaya gerek yoktur. Epoksi uygulamasında bordaya taştıysanız, görüntü açısından jel kot uygulamak gerekebilir. Bu durumda epoksi üzerine yapışan vinilester reçine uygulamanızı ve üstüne jelkot uygulamanızı öneririm.

Ahmet kaptanım, bilgilenmek amacı ile soruyorum.

Önceden uygulanmış polyester üzerine yeniden polyester ve elyaf sürülse önceki polyester eriyip 2 uygulama birbiri ile kaynaşır mı ?
Örneğin tekne dökümlerinde önce 0.8 mm jelkot atılıyor sonra üzerine 14-15 kat polyester ve elyaf atılarak teknenin gövdesi oluşturuluyor
Her kat 1 günde atılıyor.
Bu durumda önceki gün atılmış olan polyester kurumuş oluyor.
Tekne kalıp imalatlarıda bu şekilde yapılıyor.
20 gün boyunca hergün yeniden 1 mm kalınlığında polyester ve elyaf atılarak kalınlaştırılıyor.
GRP borularda da el yatırması dediğimiz şekilde borular ekleniyor.
Önceden imalatı tamamlanmış borular birbirlerine elyaf sarılarak polyester sürülerek kaynatılıyor. (Aseton falanda sürülüyor bildiğim kadarıyla)

Mesela diyelim makine dairesinde bir polyester uygulaması yapacağım ve bir su kontroplağını polyester ve elyafla postaların üzerine yapıştırmak istiyorum.
Teknenin orijinal polyesterli kısmına yeniden elyaf ve polyester uygulaması yapsam tutar mı ?
Önceki polyester eriyerek yeni polyesterle birlikte tekrar donar mı ?

2. Sorum, makine dairesine veya teknenin iç kısmına polyester üzerine epoksi boyamı daha iyi olur, jelkot mu ?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: Şubat 18, 2024, 10:51:38 Gönderen: Gökhan Yurder »
*

A. Ç.

« Yanıtla #21 : Şubat 18, 2024, 11:16:01 »
Her ne kadar bir gün içinde polyester sertleşirse de priz alma sürece daha uzun sürer, yani bir gün sonra atıla iknci tabaka polyester sertleşmiş gibi görünse de tam donmamıştır ve yeni atılan polyesterle kimyasal olarak birleşir. Süreyi tam bilmiyorum ama sanırım bir haftadan fazla tam priz alma gerçekleşimiyor.

Priz almış polyester veya epoksi veya ahşap olsun polyester iyi bir yapışkan değişdir. İdeali epoksi kullanmaktır ama maliyetten kaçmak için tutunması daha iyi olan vinilester reçine astar gibi kullanılabilir. Vinilester epoksi kadar olmasa da sert yüzeylere yapışır ve kürlenmesi tamamlanmadan üzerine polyester uygulanabilir. Ticari olarak bu şekilde uygulanabilirse de amatörlerin ,tüm işlemi vinilesterle kullanması malzeme çeşidini azaltacağı için daha ekonomik olabilir.

Jel kot polyester esaslıdır. Epoksi kadar koruyucu bir katman değildir, daha ucuz olduğu ve üstüne polyester reçine uygulandığı için imalatta kullanılır. Diğer taraftan epoksdi güneş ışığına jelkot dayanıklı değildir. Sintinede epoksi kullanmanızı öneririm. Maliyetten kaçmak ,için vinilester veya vinilester astarlama sonrası polyester kullanabilirsiniz.
*

S. T.

« Yanıtla #22 : Şubat 18, 2024, 12:25:02 »
Kontraplagı polyester ile zemine yapıştırmayın.. fibere,k.plak yapıştıracaksanız macunla yapıştırın pu macun daha esnektir..fibere agaç yada k.plak yapıştırmalarında dogru uygulama macunla yapıştırmadır..
*

G. Y.

« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2024, 14:20:47 »
Kontraplagı polyester ile zemine yapıştırmayın.. fibere,k.plak yapıştıracaksanız macunla yapıştırın pu macun daha esnektir..fibere agaç yada k.plak yapıştırmalarında dogru uygulama macunla yapıştırmadır..

Macun hakkında bir bilgim maalesef yok.
Marka veya teknik özellikleri varsa paylaşabilirmisiniz.
Teşekkürler.
*

E. S.

« Yanıtla #24 : Şubat 19, 2024, 15:42:12 »

Teşekkürler.

Aynı uygulama mı bilmiyorum ama teknemde şarj regülatörü ve sigorta panosunu portuç içerisine monte etmek için uygun ölçülerde bir plywood parçasını Dayson Pu Mastik ile yapıştırdım. (İçerden teknenin bordasına gelecek şekilde) Sonrasında Şarj regülatörü, redresör ve sigorta panosunu bu Plywood parça üzerine vidaladım. 4 yıldır sorunsuz bir şekilde duruyor.
*

S. T.

« Yanıtla #25 : Şubat 19, 2024, 16:20:22 »

Teşekkürler.

Piyasada bir sürü polüretan macun markası var..en çok bilineni meges'tir..meges pu 114 teknemde bende kullandım,başarılı bir ürün..yalnız bunların karışımını göz kararı yapmayın,aylarca kurumasını beklersiniz🙂..yanlış hatırlamıyorsam 3/1 di karışım oranı..ben reçine yada pu kullanımlarında karışımları ya dijital mutfak terzazisi yada 50cc lik hasta bakım enjektörleri var,onları kullandım..sertlestiricisini ziyan etmeyin sakın,piyasada tek olarak bulunmuyor..birde polikim diye bir marka var oda fena degil,ama sertlestiricisi kısa zamanda kendi,kendine donuyor,onlarda bunu bildigi için nalburlara bidonla ayrıca sertlestirici veriyorlardı..belki şimdi ürünü iyilestirmişlerdir..
*

S. T.

« Yanıtla #26 : Şubat 19, 2024, 17:10:23 »

Teşekkürler.

Aynı uygulama mı bilmiyorum ama teknemde şarj regülatörü ve sigorta panosunu portuç içerisine monte etmek için uygun ölçülerde bir plywood parçasını Dayson Pu Mastik ile yapıştırdım. (İçerden teknenin bordasına gelecek şekilde) Sonrasında Şarj regülatörü, redresör ve sigorta panosunu bu Plywood parça üzerine vidaladım. 4 yıldır sorunsuz bir şekilde duruyor.

Dyson pu mastikte kuvvetli bir yapıştırıcıdır...ben teknemi filikadan kendim kesip,biçip çevirdim..tekneyle ugrastıgımda malzeme,gelirime göre ucuzdu🙂 polisanın epoksi reçine ve macununu kilosunu 50 tlden alıyordum..1 kg meges pu macun 45 tl,dayson mastigi 18 liradan,örgü 200 lük elyafın metresinide 20 liradan alıyordum..sizin yaptıgınız uygulamaların benzerini çok yaptım artık malzemenin bollugumu,ucuzlugumu yapıştırdıktan sonra en az bir katta elyaf çekip k.plagı sintine yada bordaya sabitlerdim..hem eksra saglamlık saglıyor hemde k.plagı nem,su,vbg asındırıcı etkilere karşı koruyor..
*

S. T.

« Yanıtla #27 : Şubat 19, 2024, 18:44:19 »

Teşekkürler.

Piyasada bir sürü polüretan macun markası var..en çok bilineni meges'tir..meges pu 114 teknemde bende kullandım,başarılı bir ürün..yalnız bunların karışımını göz kararı yapmayın,aylarca kurumasını beklersiniz🙂..yanlış hatırlamıyorsam 3/1 di karışım oranı..ben reçine yada pu kullanımlarında karışımları ya dijital mutfak terzazisi yada 50cc lik hasta bakım enjektörleri var,onları kullandım..sertlestiricisini ziyan etmeyin sakın,piyasada tek olarak bulunmuyor..birde polikim diye bir marka var oda fena degil,ama sertlestiricisi kısa zamanda kendi,kendine donuyor,onlarda bunu bildigi için nalburlara bidonla ayrıca sertlestirici veriyorlardı..belki şimdi ürünü iyilestirmişlerdir..

polikim diye yazmısım dogrusu polikor. birde macunu k.plagın altına yada yapısacak yüzeye sürerken boşluk bırakmayın.macun yapısacak yüzeye yayılsın.. k.plagın dört köşesinide macunlayarak işlemi bitirirsiniz. parmak yada algida dondurma cubugu bu iş için uygun...Birde moderasyon .metin düzenlemeye ne oldu? kalktımı? Varda benmi bulamadım?

*

E. S.

« Yanıtla #28 : Şubat 20, 2024, 10:58:19 »
Servet Korsanım Metin düzenleme yapılan yazım hatalarını düzeltmek amaçlı olarak kısa bir süre aktif oluyor, emin değilim ama 1 saat kadar olmalı. Sonrasında bu seçenek kalkıyor.
*

A. G.

« Yanıtla #29 : Şubat 21, 2024, 16:45:01 »

Korsanım, epoksi uygulamasını 10 cm e yakın bordaya taştım, osmoz konusunda emin olmak için olabildiğince ıslak yüzeyi elimine etmeye çalıştım. epoksi tüm yüzeyi epoksi macun ve bordaya denk gelen 10 cm kadar olan yeri epoksi boya ile şerit yaptım. kırmızı şerit güzel oldu . sanırım bu şekilde gelcoat a gerek kalmadı.