0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. Y.

Sevgili kaptanlar biliyorsunuz marin jeneratörler çok pahalı.
Hepimiz biliyoruz sessizler ve su soğutmalı oldukları için problemsizler.
Elimde hiç kullanılmamış 0 6 kez hava soğutmalı 10 hp marş motorlu bir kara jeneratörü var.
Planım bu jeneratörün yakıt tankını sökmek.
Tüm kumandalarını kablo ile uzatmak.
jeneratörede bir izolasyon kabini yapıp sesini kesmek
Bir blower ile kabin içine hava vermek
günde 1 saat kullanmak
tek sıkıntı egzoz sesi bunada acaba su vererek bir miktar ses kesebilirmiyim diye düşünüyorum.
maksat eldeki malı değerlendirmek.

2. Alternatif bunu satmak marin jeneratör almak.

ilk alternatif için önerileri olan kaptanların fikirlerine açığım.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

Kara jeneratörlerinin denize en zor adapte edilebilen kısımları egzosları..
Oldukça gürültülü ve sıcaklar.
Marinize edilmeden (su soğutmalı hale gelmeden) kapalı alanlarda kullanılması oldukça zor.

Kıyı kentlerindeki tüm küçük sanayi sitelerinde deniz dizel motorlarında uzman, kamyon motorlarını marinize eden ustalar/atölyeler var, onlardan yardım alabilirsiniz sanırım.

Motorun kendi hava soğutması vb. daha güçlü havalandırma sistemleri ile çözülebilir sanırım.

*

G. Y.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Kara jeneratörlerinin denize en zor adapte edilebilen kısımları egzosları..
Oldukça gürültülü ve sıcaklar.
Marinize edilmeden (su soğutmalı hale gelmeden) kapalı alanlarda kullanılması oldukça zor.

Kıyı kentlerindeki tüm küçük sanayi sitelerinde deniz dizel motorlarında uzman, kamyon motorlarını marinize eden ustalar/atölyeler var, onlardan yardım alabilirsiniz sanırım.

Motorun kendi hava soğutması vb. daha güçlü havalandırma sistemleri ile çözülebilir sanırım.

Jeneratör çalıştığında devreye girecek bir 220 volt sağlam ve güçlü bir blower sanıyorum havalandırma sorunu çözer.
Egzoz içinde bir su motoru ile egzoz çıkışına su verip bir waterlock kullanmayı düşünüyorum.
bariyerli ses izolasyon süngerleri ile bir kabin içinede koyarsam ses kesilir diye düşünüyorum.
6 kw da benim için yeterli
Acaba alacağım sonuç tüm bunlara değer mi ?
Bunu düşünüyorum.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

Hava soğutmalı motorlarda asıl gürültünün egsoz gürültüsü olduğu kabul edilse de silindirlerin çevresinde su ve ikinci bir metal takası olmaması de gürültüyü ciddi anlamda çevreye vermektedir. Egsozun su verilerek veya uygun susturucu kullanılarak sesi azaltılsa da motorun kendi gürültüsü kolay kolay bastırılamaz. Kara vasıtalarında hava soğutmalı motor daha rahat kullanılabiliyor çünkü, motor aracın dışında hava ile rahatlıkla soğutulurken ses izolasyonu aracın gövdesinde yapılabiliyor. Denizde ise kapalı ortama ciddi hava girişi ve çıkışı sağlamak gerektiği için açıklıklar fazla oluyor ve bu açıklık ses izolasyonunu engeller. Denizde kısa süreli ihtiyaçlar için seyyar bir hava soğutmalı bir jeneratör kullanılabilse de tekneye hava soğutmalı bir jeneratör monte etmenizi önermem.

*

G. Y.

2. Alternatif daha iyi olacak galiba.

Eldekini satıp, marin jeneratör edinmek daha akıllıca olacak gibi gözüküyor.
Sessiz jeneratörlerede bakıyorum ama 1 kw sık olan acaba benim tüp doldurma komprosörümü 1 saat çalıştırırım ?
Komprosörün motor gücü 2.2 kw
Klimayı ne kadar çalıştırır.
Bilemiyorum hangisi daha iyi bir seçim olur.

« Son Düzenleme: Ekim 29, 2023, 20:03:55 Gönderen: Gökhan Yurder »

*

A. Ç.

2,2 kW bir motoru 1 kW jeneratör ile çalıştıramazsınız. Bir ihtimal tüp doldurmanın ilk safhalarında motor daha az güç gerektirir ama bundan da şüpheliyim çünkü kompresörler en az üç silindirli oluyor ve büyükten küçüğe doğru sıkışmış havayı iletip daha çok sıkıştırıyorlar, tahminim, bu nedenle motorun tam güce yakın bir güçte çalışması  gerekecek. Klima gücünü de bilmeniz gerekecek. 1 kW altında bir güç gerektiriyorsa kullanabilirsiniz. Tüp kompresörü için önerim uygun güçte herhangi bir benzinli veya dizel motoru mevcut kompresöre bağlamanızdır. Tek koşul motorun egsozunun rüzgar altında olmasıdır yani kompresörün emişine egsoz gazı gelmemelidir. Saros dalışlarımızda böyle bir kompresörü defalarca sorunsuz kullandık, yine Karadeniz'de salyangoz teknemde bir pancar motoru kompresöre bağlayıp nargile olarak  çalıştırdık. Kompresör emişi uygun çapta bir hortumla tekne başındaydı, pancar egsozu da tekne kıçında idi.
*

E. Ç.

Diğer başlıkta konuştuğumuz UPS ler ile, yüksek basınçlı kompresörünüzü çalıştırmayı da düşünebilirsiniz.

Aracındaki 12v sistem ile 10kw UPS arasına invertör bağlayıp UPS in içindeki aküleri şarj eden, sonrada rezistans içeren cihazlar gibi yüksek akım ihtiyaçlarını gideren kişilerin yazıları okudum yabancı forumlarda.

Güneş olmayan havalarda ve 12v sistemin yavaş kaldığı durumlarda 2kw sessiz jeneratörden destek aldıklarını belirtmişler ayrıca.

edit: 10kw marin sessiz jeneratörlerin 500bin TL olduğu ortam bir fikir benim ki sadece...
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2023, 21:17:17 Gönderen: Erdem Çakır »
*

M. A.

Havalandırma ile ilgili ,  in-Line Bilge Blower işe yarayabilir..Makina dairesi için böyle bir şey düşünüyordum denk geldi paylayayım istedim..Pahalı da değil 30 dolar.

Su devir daim içinde böyle bir şey gördüm belki bir fikir verebilir ...

*

A. K.

Bende var , çok memnunum.  Bir saat ve fazlası gideceksem veya hava aşırı sıcaksa çalıştırıyorum çok faydalı . Sorun alete takacağımız hortumda . Ben esnek körüklü alumunyum foliodan boru kullandım . Oluyorda, biraz zorlama gibi . Sabit boru olsa  hem titreşimden ses yapmaz hem de daha profesyonel gözükür.
*

G. Y.

Erdem kaptanım Sessiz Enerji gibi sitelerde UPS ler hakkında bilgi ve fiyatlar mevcut.
Ancak belirttiğiniz gibi bu cihazlarında yüksek fiyatları var.
Belki, 2.2 kv elk motoru olan kompresör için değil de, klima veya su yapıcı gibi aletlere gereken 220 ihtiyaçlar için kullanılabilir bence.

2.2 kw bir elektrik motoru için kaç kVa jeneratör gerekiyor ona bakmam lazım.
Motor direkt kalkıyor.
Ben 6 kVa yeter diye düşünüyordum ama araştırıyorum düşündüğümden çok daha yüksek 12 kVa lara çıkabilir değerler.
« Son Düzenleme: Ekim 30, 2023, 11:33:45 Gönderen: Gökhan Yurder »
*

E. Ç.

Erdem kaptanım Sessiz Enerji gibi sitelerde UPS ler hakkında bilgi ve fiyatlar mevcut.
Ancak belirttiğiniz gibi bu cihazlarında yüksek fiyatları var.
Belki, 2.2 kv elk motoru olan kompresör için değil de, klima veya su yapıcı gibi aletlere gereken 220 ihtiyaçlar için kullanılabilir bence.

2.2 kw bir elektrik motoru için kaç kVa jeneratör gerekiyor ona bakmam lazım.
Motor direkt kalkıyor.
Ben 6 kVa yeter diye düşünüyordum ama araştırıyorum düşündüğümden çok daha yüksek 12 kVa lara çıkabilir değerler.

Yeni nesil Solar jeneratör, sessiz jeneratör vb isimlerle anılan cihazlar lithium vb yeni nesil akü teknolojileri kullanarak çok yüksek fiyatlara ulaşıyor.

Benim okuduğum konularda kullanılan cihazlar ise, 12v 7a bakımsız UPS aküleri kullanan cihazlar.

Örnek olarak aşağıdaki gibi 10kw cihazı 20bin TL gibi fiyatlarla bulmanız mümkün piyasada.

2.2kw lık elektrik motorunun günde 1 saat çalıştırmak için yukarıdaki UPS i teknenin mevcut inverteri ile (hızlı şarj için Honda Eu22i vb jeneratör den ) şarj  etmek efektif olabilir.

*

E. Ç.

etmek efektif olabilir.

Tekne için düşünüldüğünde pek de efektif olmuyormuş malesef.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

Aküden invertörü beslemek ve 2,2 kW bir jeneratörle aküleri aynı anda şarj etmenin akülerin kısmen şarjını sağlayacağı için etkili olması gerekir, ancak 2,2kW bir jenerartör, iç kayıpları ve regülatör kayıpları ile kullandığınız gücün (kompresör) tamamını karşılamaz.
*

M. A.

Bende var , çok memnunum.  Bir saat ve fazlası gideceksem veya hava aşırı sıcaksa çalıştırıyorum çok faydalı . Sorun alete takacağımız hortumda . Ben esnek körüklü alumunyum foliodan boru kullandım . Oluyorda, biraz zorlama gibi . Sabit boru olsa  hem titreşimden ses yapmaz hem de daha profesyonel gözükür.

22 Dolara kargo da ücretsiz denk getirince ,  aldım 1 tane ..Dediğiniz gibi faydası olacaktır kesinlikle...

Bir tanede bundan alsam mı ?

« Son Düzenleme: Ekim 30, 2023, 17:50:01 Gönderen: Mustafa Alp »
*

E. S.

22 Dolara kargo da ücretsiz denk getirince ,  aldım 1 tane ..Dediğiniz gibi faydası olacaktır kesinlikle...

Bir tanede bundan alsam mı ?

Ben telefon şarjı ve 12 volt çakmak girişinden çalışan mini elektrik süpürgesi için bu panellerden baş ve kic kameralara monte ettim. Çok faydalı. Mini vantilatorleri de burdan besliyorum.