0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: em-trak 923 ais quark qk-A032 baglantisi
« Yanıtla #15 : Nisan 29, 2023, 12:42:21 »
Ben de dikkat etmemişim, bu model sadece NMEA 2000 kablosu üzerinden enerji alıyormuş.
Kusura bakmayın.

Demek cihaz öncelikle teknesinde NMEA 2000 networkü olan kullanıcılar için tasarlanmış. NMEA0183 arabirimi ikincil düşünülmüş.

Bu durumda firmanın önerdiği ek ünite satın alma dışında 3 seçeneğiniz var;
1) NMEA 2000 kablosunu kesip içindeki 12V DC+ ve GND uçlarına akü bağlantısını yapmak.
2) Piyasadan NMEA 2000 dişi konnektör satın alıp o konnektör üzerindeki aşağıdaki şemaya uygun enerji bağlantısını yapmak.
3) Bizim tekne elektroniği servislerine gidip "NMEA 2000 power injector" kablosu satın almak. (Fotosu aşağıda)

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

NMEA 2000 güç kablosu veya network başlangıç kablosu

Örnek satış linkleri;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ben olsam ilk seçenekte söylediğim kabloyu kesip bağlama işini yapardım, çünkü zaten NMEA 2000 bağlantısını kullanmayacaksınız, var olan konnektöre ihtiyacınız yok. Kesip atıp ucuna 12V DC bağlamak en hızlı ve BEDAVA çözüm.

Kestiğiniz kablo aşağıdaki benzeri çıkacaktır, KIRMIZI ve SİYAH kablolara 12V DC'nin artı ve eksisini bağlamanız yeterli.
Elbette elektrik bilginiz yeterli değilse hazır konnektörlü kablo almak daha güvenli olabilir, zira yanlış yapacağınız bağlantı cihazı bozabilir.
« Son Düzenleme: Nisan 29, 2023, 12:45:48 Gönderen: Özgür Ökten »