0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. T.

Ynt: Deniz suyu musluğu
« Yanıtla #15 : Nisan 21, 2023, 20:15:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Değerli korsanlar,

WC pompasına bağlı telli şeffaf hortumun iç çapı 19 mm, pompanın girişi de 12 mm. Dolayısı ile aşağıdaki gibi bir ürüne ihtiyacım var ama Türkiye'de nerede bulabilirim? Google'da epeyce araştırdım ama sadece Aliexpress'te bulabildim.

Galvanizli olarak buldum fakat güvenilir olur mu bilmiyorum?

Eger daldırma galvenizse neme,suya dayanır...elektro galvenizse nemli koşullara çok gelmiyorlar..satıcıya bir sorun..persembe pazarında bu tip şeylerin sarı olanlarını görüyordum ama ölçüler uyarmı bilemiyorum...
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2023, 20:23:29 Gönderen: Servet Tunç »

*

A. Ç.

« Yanıtla #16 : Nisan 21, 2023, 20:28:24 »
Sarı olanları bulabilirsiniz ama pirinç (sarı) deniz suyuna çok dayanıklı değildir. Pirinç tutya malzemesi ile bakır karışımıdır ve tuzlu suda tutya erir sadece süngerimsi yapıda bakır kalır ve bu yapıda sağlam değildir. Bu bağlantıda basınç olmayacağına göre plastik malzeme öneririm. Aslında doğru olan su altı bağlantılarının tek bir yere hizmet etmesidir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #17 : Nisan 23, 2023, 08:08:50 »
Krom vana, rekor satanlarda var,  bir tane 19 mm T dağıtıcı,  iki ucuna 19 mm rekor, üçüncü uca 19-12 reduksiyon ve ucuna 12 mm rekor uç...  304 kalite olabilir,  netekim artık 316 kalite gümüş ilr yarışıyor....

*

M. B. A.

« Yanıtla #18 : Nisan 27, 2023, 19:01:20 »
Ömer abi senin yöntem çetrefilli geldi, aşağıdaki zımbırtıyı sipariş verdim... 19-19-12 mm, bunlara göre hortum kelepçesi de aldım. Artık galvaniz filan, arada kontrol ederim...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. B. A.

« Yanıtla #19 : Temmuz 15, 2023, 10:08:04 »
Değerli korsanlar,

Kuzineye deniz suyu taşıma projemi tamamlamıştım, buradan yaptıklarımı paylaşayım.

Kuzinenin yanındaki tuvaletin deniz suyu girişine bir T bağlantı ve pompanın 10 mm çaplı girişine uygun redüktör takıldı (bunları tesisatçı yaptı):

Sonrasında 10 mm çaplı şeffaf hortum lavabonun altına dek çekildi (teknenin su tesisatının geçtiği yerden) ve pompaya bağlandı.

Yine teknenin elektrik panosundan bir kablo ile elektrik alındı ve o da pompa ile switch arasına takıldı.

Pompanın mutlaka su seviyesi altında olması gerektiği için montajını da lavabonun altındaki dolabın dip kısmına yaptım (aşağıda görülebilir)

Sistemi kullanmaya başladıktan sonra TMC'nin orijinal switch'i birkaç günde korozyona uğradı. Söküp temizleyip tekrar taktım bu kez daha beter oldu. Hiçbir şekilde suya dayanıklı değil.

Ben de o switch'i iptal ettim, suya dayanıklı bir başka switch'i musluktan uzak, lavabonun altında bir noktayı delerek monte ettim (bkz. aşağıdaki foto)

Sistem gayet güzel çalışıyor. Dikkat edilmesi gereken konu şu; seyirden sonra genelde o deniz suyu emişindeki su geri gidiyor. Sistemi kullanmaya başlamadan önce bir defaya mahsus olmak üzere tuvalet pompasından deniz suyu çekilmesi gerekiyor.

*

M. B. A.

« Yanıtla #20 : Temmuz 15, 2023, 10:11:50 »
Bu arada TMC ile gelen küçük kılavuzda hortum çapı 12 mm olarak yazıyor, 12 değil 10 mm hortum kullanılıyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #21 : Temmuz 15, 2023, 12:25:37 »
Sanırım bir su filtresi ve bir de çekvalf takılsa muhteşem olacak..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #22 : Temmuz 15, 2023, 18:13:51 »
Sanırım bir su filtresi ve bir de çekvalf takılsa muhteşem olacak..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Su filtresi aldım aslında ama takacak yer bulamadığım için rafa kaldırdım. Çekvalf iyi fikirmiş, tesistaçının da aklına gelmedi Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #23 : Temmuz 15, 2023, 19:12:08 »
Filtreyi tak mutlaka.
Ya da herhangi bir ince tel denizsuyu filtresini aç bak, içindekileri görünce anında takacak yer bulursun zaten!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #24 : Temmuz 16, 2023, 11:16:20 »
Filtreyi tak mutlaka.
Ya da herhangi bir ince tel denizsuyu filtresini aç bak, içindekileri görünce anında takacak yer bulursun zaten!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hmm... benim aldığım filtre büyükçe birşeydi. Önerebileceğin başka bir filtre var mı?
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #25 : Temmuz 16, 2023, 12:16:21 »
Filtreyi tak mutlaka.

Hmm... benim aldığım filtre büyükçe birşeydi. Önerebileceğin başka bir filtre var mı?
Marka model bilmem ama tekne tesisatlarında kullanılan içinde tel filtre olanlardan olmalı.

Aşağıda bir örnek var;

Motor su girişi için olan plastik süzgeçler yeterli değil. Onlar sadece kekamoz vb gibi şeyleri tutuyor. Tel filtre saç tüy herşeyi tutuyor.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #26 : Temmuz 16, 2023, 12:20:45 »
Aha, uygun fiyatlısını da buldum.
Hidrofor filtresi demişler;

Meşhur Jabsco'nun da bu tipleri var;
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2023, 12:22:12 Gönderen: Özgür Ökten »
*

M. B. A.

« Yanıtla #27 : Temmuz 16, 2023, 18:32:34 »
Süpermiş bu seaflo, teşekkürler. Aslında en başta Marmaris'te bu Jabsco olanı buldum, tamamıyla anlamsız bir fiyatı olduğu için almadım, sonradan büyükçe bir su filtresi aldım ama uymadı.

Aha, uygun fiyatlısını da buldum.
Hidrofor filtresi demişler;

Meşhur Jabsco'nun da bu tipleri var;
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #28 : Temmuz 16, 2023, 20:47:15 »
Süpermiş bu seaflo, teşekkürler. Aslında en başta Marmaris'te bu Jabsco olanı buldum, tamamıyla anlamsız bir fiyatı olduğu için almadım, sonradan büyükçe bir su filtresi aldım ama uymadı.
Seaflonun giriş çıkışı kendi hidroforuna uygun dişli olduğu için hortum rakorlu jabscoya göre montajı daha uğraştıracaktır ama fiyat farkına değer sanırım!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. B. A.

« Yanıtla #29 : Temmuz 19, 2023, 13:37:32 »
Seaflonun giriş çıkışı kendi hidroforuna uygun dişli olduğu için hortum rakorlu jabscoya göre montajı daha uğraştıracaktır ama fiyat farkına değer sanırım!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Artık bu sezondan sonra kışa doğru tesisatçıyla kafa kafaya verip uydururuz biz onu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap