0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

G. O.

Cift Irgat
« : Temmuz 13, 2020, 10:34:13 »
Selam,

Irgat bozuldugunda teknede ciddi problemler yasanabiliyor. Yedek mandarla, kancayla vincle demir alabiliyorum, ama cok kolay degil ve ciddi guvenlik riskleri de iceriyor bu surec.

Bas tarafta manuel bir ikinci irgat hayalim var, daha once bunu taktiran deneyimleyen var mi? Bilgi almak isterim. Teknem 2007 Jeanneau 42i

Tesekkurler

*

A. Ç.

Ynt: Cift Irgat
« Yanıtla #1 : Temmuz 13, 2020, 11:06:58 »
Manuel ırgat kullandım, kullanıldığı sürece sorunsuz çalışıyor, daha sonra demiri elle toplamak daha pratik geldi ve ırgatı uzun süre kullanmadım, sonuçta durduğu yerde kullanılamaz hale gelmişti.

*

Ö. A.

« Yanıtla #2 : Temmuz 19, 2020, 10:39:28 »
Ahmet korsan manuel ırgat nasıl olmalı. ? Hangi tür alabiliriz ?

*

A. Ç.

« Yanıtla #3 : Temmuz 19, 2020, 10:56:47 »
El ile çalışan ırgat bu ara piyasada pek görmedim, sanırım hurdacıları veya eskicileri dolaşmak gerekir.

*

H. T.

« Yanıtla #4 : Mayıs 04, 2024, 10:26:50 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Manuel ırgat kullandım, kullanıldığı sürece sorunsuz çalışıyor, daha sonra demiri elle toplamak daha pratik geldi ve ırgatı uzun süre kullanmadım, sonuçta durduğu yerde kullanılamaz hale gelmişti.
Ahmet Korsan'ım manuel ırgatın markasını hatırlıyor musunuz?

*

A. Ç.

« Yanıtla #5 : Mayıs 04, 2024, 11:11:08 »
Hayır, marka hatırlamıyorum. Bazı ırgast üreticilerinin yeni olarak manuel ırgat ürettiklerin duydum ama görmedim.
*

A. K.

« Yanıtla #6 : Mayıs 05, 2024, 00:00:08 »
Bende 6 lik zincir var çok derin olmadiği zaman zibciri  elle toplamak daha kolay oluyor.
Hatta eşim bile elle çekiyor. (Eşim güçlüdur😁😁)
*

M. Ü.

« Yanıtla #7 : Mayıs 06, 2024, 15:41:20 »
Her ırgatta olmayabilir ama bazı ırgatlar üzerinde zinciri manüel sarmak için de bir mekanizma mevcut. Benim Quick ırgatımda var.  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. H. A.

« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2024, 08:25:55 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Her ırgatta olmayabilir ama bazı ırgatlar üzerinde zinciri manüel sarmak için de bir mekanizma mevcut. Benim Quick ırgatımda var.  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Benim bildiğim ,o ziciri sarmak için değil,çapayı çabuk salabilmeye yarayan,kavaletayı boşlamak için  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. Ç.

« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2024, 09:08:21 »
Kavaleta dişli sistgemine ve motora doğrudan bağlı değildir, bir debriyaj sistemi ile ilişkilendirilir Viç kolu ile gevşettiğinizde kaveleta boşa çıkar. "Demir atılır" terimi boşuna değildir. Kaveletayı boşlar ve zincirin serbestçe akmasını sağlarsınız, uygun miktarda zincir boşlandıktan sonra kaveletayı sıkar ve ayarlamayı yaparsınız. Acil durumda vinç kolu yardımı ile elle çevirebilirsiniz ama hem zinciri çekip hem de dişli sistemi ve motoru yenmeniz gerektiği için oldukça zahmetlidir. Arıza durumunda özellikle yelkenli teknelerde zinciri bir halatla bir iskota vincine alıp öyle toplamak daha rahat olur.