0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. Ç.

Ynt: akustik yumurta sünger
« Yanıtla #15 : Mart 22, 2023, 23:37:22 »
Akustik sünger ile ilgili yorumlara bakıyorum vay be 6 sene geçmiş. 7 ay önce akustik kontrol firmasını buldum. Ofisimin bulunduğu bina bitişik nizamdı ve yan binadan ofise çok ses geliyordu bunu kesmek için akustik süngere ihtiyacımız vardı.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap iletişime geçebilirsiniz.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

G. K. M.

« Yanıtla #16 : Mart 23, 2023, 00:21:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap iletişime geçebilirsiniz.
Merhabalar, GEZGİN KORSAN'a hoşgeldiniz!

Görüyoruz ki foruma hızlı bir giriş yapmışsınız ve bu sırada İLK MESAJINIZ'ın kendinizi tanıtan bir mesaj olması ve forum PROFİL FOTOĞRAFI'nızın yüzünüzü diğer üyelerimizin göreceği şekilde olması gerektiği kurallarını atlamış gibi görünüyorsunuz.

Sizi daha iyi tanıyabilmemiz ve Gezgin Korsan'ın gerçek kimliklerimiz ile samimi bir paylaşım ortamı olmasının şartlarından olan tanıtım mesajı ve profil fotoğrafını tamamlarsanız çok sevineceğiz.

Eğer profil fotoğrafı ekleme konusunda yardım ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazıdan faydalanabilirsiniz;

Tanıtım mesajınızı da Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap bölümünde yeni bir konu açarak yazabilirsiniz.

Sağlıklı, güzel günler dileriz.
Gezgin Korsan

*

A. K.

« Yanıtla #17 : Mart 23, 2023, 10:22:42 »
ses ve ısı izolasyon malzemeleri farklı   Yumurta violu tip sungerler belli frekans   ses yansımasını almak , sesi söndürmek içindir. motor için değil . Motor izolasyonunda normal sunger kulanmayın .muhakkak ısıya mukavim malzeme olsun  .
Malzemecilerde  özel motor izolasyon sungeri var. Tabi bir de sıfır ses beklemeyin  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. S.

« Yanıtla #18 : Mart 23, 2023, 11:36:36 »
Akustik sünger ile ilgili yorumlara bakıyorum vay be 6 sene geçmiş. 7 ay önce akustik kontrol firmasını buldum. Ofisimin bulunduğu bina bitişik nizamdı ve yan binadan ofise çok ses geliyordu bunu kesmek için akustik süngere ihtiyacımız vardı.

Akustik sünger siz bütün ofisinizi de kaplasınız sesi kesmez, yalıtım ses kaynağı tarafında olmalıdır.
Şöyle bir örnek vereyim, üniversite yıllarında müzik ile içli dışlı olduğumuz zamanlarda prova stüdyomuza çok ciddi bir yalıtım yaptık. Altı dükkan, üstü ofis olan bir dairede komşulara giden sesi %98 oranında kesmemize rağmen, binanın yanındaki camide okunan ezan olduğu gibi içerideydi. Kayıt alacağımız saatlere dikkat etmezsek genelde icra ettiğimiz heavy metal parçalarının fonunda ezan sesi oluyordu:) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #19 : Mart 23, 2023, 12:07:34 »
Biz de geçenlerde 120dB (jet motoru seviyesi) sesi olan, çalışırken yanında konuşmak için arkadaşının kulağının içine bağırmak gereken 7.5kW dizel jeneratöre bahçede tuğladan bir oda yaptık ve içini akustik sünger (tek kat sünger değil, 3 ayrı katmanlı bişey) ile kapladık, egzos sesi dışında hiç ses kalmadı.

*

A. K.

« Yanıtla #20 : Mart 23, 2023, 13:07:51 »
Sesin yüksek frekansları, directional ,yani direkt yüzünüze çarpacak şekilde yayılır . O yüzden bu frekansları kesmek daha kolaydır. Bas , yani 20 hz 200 hz dalgalar köşe dönebilen , source size bakmasa bile duyacağınız dalgalardır.
Standart yumurta sünger, genellikle insan sesi üstü + ses dalgalarının negatif yansımalarını yaratarak birbirini  sıfırlaması esasına dayanır. O Yüzden tüm frekanslarda etkili değildir.
motor sesinin frekansını tam olarak süzeceğini zannetmiyorum. O yüzden Stüdyolarda ve özellikle davulda izolasyon katman olarak yapılır. tabi motor bölümünde bu kadar lüksümüz yok .

Efe korsan eğer siz döşemeyi 15-20 cm kaldırsaydanız altına kömür  üstüne sünger ,üstüne tekrar kömür ve farklı yoğunlukta bir malzeme  kullansaydanız istediğiniz kadar böğürün  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap ses aşağı gitmezdi . Ama yok biz islami metal yapıyoruz derseniz fonda güzel bir uygulama olur
Kadıköyde bir davul studyosunda uyguladığım bu sistem sayesinde davul eğitim  stüdyonun alt katında aile oturabiiyordu .

stadyumlarda ve spor salonlarında ise tam tersi uygulanır. amac sesi yükseltmek ,  sahaya max ses iletmektir.

Netice , özellikle motor frekansına uygun yapılmış izolasyon mazemesi kullanmanız gerekmektedir.

Alın size yine marin uygulaması x 5 misli fiyat  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 23, 2023, 13:12:02 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

E. S.

« Yanıtla #21 : Mart 23, 2023, 13:14:44 »
Eski müzisyenler kendini belli ediyor;). Atilla abi davul tabiki dediğiniz gibi 20 cmlik kontrplak bir platform üzerindeydi. Platformun iç boşluğuna burusturulmus gazete kağıdı doldurmustuk. Bu arada teessüf ederim böğüren falan yoktu aramizda:) Bazen brütal vokal içerse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap de çoğunlukla Nwobhm çaldık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

U. C. O.

« Yanıtla #22 : Mart 24, 2023, 00:18:10 »
Akustik sünger aslında daha çok kayıt stüdyolarında ve kulaklık kullanmak istemeyen yapım odalarında kullanılır. Ses yansımasını önler. Yani içerideki kişinin bir duyduğu sesi tekrar duymamasina yarar.

Knauf firmasının sesi 72 desibele kadar azaltan plakaları var. Çeşmede bir arkadaşın hobi studyosunu amatörce yaparken kullanalım dedik ama İzmir'de bulamadık. Benim tahminim zaten motor gurultusu büyük oranda tekne gövdesine yapılan motor, şanzıman, şaft bağlantılarından kaynaklaniyor. Yani motor tekneyi titreterek yayıyor dalgaları.Su yeni çıkan kafa kemiğinden ses ileten kulaklıklar gibi. Havada yayılan dalgalarin asıl grultu kaynağı olmadığını tahmin ediyorum. Fiziki bağlantılara izolatör yapmak da üzerine düşünülmesi gereken bir iş bence.
*

S. K.

« Yanıtla #23 : Mart 24, 2023, 11:38:37 »
Eski müzisyenler kendini belli ediyor;). Atilla abi davul tabiki dediğiniz gibi 20 cmlik kontrplak bir platform üzerindeydi. Platformun iç boşluğuna burusturulmus gazete kağıdı doldurmustuk. Bu arada teessüf ederim böğüren falan yoktu aramizda:) Bazen brütal vokal içerse Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap de çoğunlukla Nwobhm çaldık. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)) ben de stüdyoya (hepsine değil de ABC music stüdyosuna) giderken hava nasıl olursa olsun kat kat giyinirdim ve grubu da giydirirdim... Çünkü stüdyo bir işhanının 3 katındaydı; kıyafetleri crossun içine doldururduk - ki bass dalgalarını kessin... crosss-pedalın ucu da normalde mashmallow görünümünde olmasına rağmen stüdyo sahibi o kadar çok sarmıştı ki daha çok pamuk helva görünümündeydi.. Gündüz kendi bagetlerimi kullanmama izin vermezdi, çok daha ince uçlu baget verirdi onu kullanırdım... Ha bir de yine gündüz habire içeri girip "Sedatım bas tomtomları mümkün oldukça kullanmıyoruz" diye müdahale ederdi...  Ah be İsmail abi; herifin yalıtım cimriliği yüzünden tarzımız değişmişti valla... Müziğe Impetigo, Propain, Carcass, Sepultura, RATM diye başlayıp; "beyler sakin!!!" diye diye Sting, Toto, Eric Clapton diye devam etmiştik; iş ve okul nedeniyle herkesin bir tarafa dağılmasından hemen önce artık içinde neredeyse davul olmayan gitar ve bas virtiözlerini coverlıyorduk... Doğru düzgün bir stüdyomuz olsa Motörhead gibi 70 yaşında distorsion müziği yapan tipler olabilirdik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yeri gelmişken kendimce müziğin top noktalardan biri olan şu 5 dakikayı koyayım kenara... Esas oğlan basçı ama Dave Weckl da iyi vuruyor davula...

*

E. S.

« Yanıtla #24 : Mart 24, 2023, 12:03:57 »
Konu Motor dairesi ses yalıtımından Patitucciye gelmiş:)
Sedat Korsan var mı kayıt, video vs ?
"Biraz da Müzik" diye bir başlık vardı orada devam edelim bari;)
*

S. K.

« Yanıtla #25 : Mart 24, 2023, 16:15:39 »
Bir tane resim vardı, fotoğrafın fotoğrafı şeklinde; ben 70kilo falanım, crash rack'inin arkasından çekilmiş; aradım bulamadım... Bulunca koyarım...

Aslında çok resim ve video var ama o zamanlar her şey analog olduğu için tozlu raflara girmek lazım... Bende Nikon F-301 makine vardı; bir arkadaşta da Sony DVi kamera vardı, kağıda basılı veya VHS'ye aktarılmış birşeyler var herkesin elinde, bir ara toplamak lazım nedir ne değildir... A'tralya'da yaşayan bir arkadaş bir video kurtarmış, getirip göstermişti ama şarkı aralarında öyle bir gıybet dönmüş ki taa o zamanlar; 30 yıl sonra şu an bile arkadaşlıkları - evlilikleri bitirir... Al götür şunu gözümüz görmesin dedik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap