0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ek teknik bilgi vermek gerekirse;

Güneşten dünyamıza gelen enerji atmosferin dışında 1400W/m2 civarıdır, atmosfer katmanları (hava, toz vb.) nedeniyle ekvator üzerinde (güneşin tam dik dünyaya vardığı) açık bulutsuz bir günde deniz seviyesinde 1000W/m2 ye düşer.

Akdenizin 35-40'lı enlemlerde olduğunu düşürsek bu eğimden dolayı güneşle aramızda daha çok atmosfer tabakası olduğundan bizim buralarda bulutsuz havada aldığımız güneş enerjisi 750-800W/m2 civarındadır.

Kullanılan yaygın teknolojide güneş enerjisi panellerinin (PV) yaklaşık %18-20 verimle çalıştığını düşünürsek 1m2 boyutunda bir panel ile en iyi şartlarda 150-160W civarı bir güç elde edebiliriz.

Güneşle panel yüzeyi arasındaki "herşey" bu verimi düşürür.

öZgür (mobil)

*

H. E.

Özgür kaptan,
Sen sadece kaptan olduğundan eminmisin?
Selam

*

Ö. Ö.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Özgür kaptan,
Sen sadece kaptan olduğundan eminmisin?
Selam
Hem lise hem üniversitede elektrik okudum, 20 yılımı bilgisayar donanımı (lan/wan network, server, raid, printer teknik servis) işine harcadım sonra kaçtım, o yüzden önce elektrikçi sonra kaptanım.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

öZgür (mobil)

*

A. T.

Faydalı bir konu olmuş.

*

A. E.

Burada anladığımdan emin olmak için bir kez daha soruyorum Sevgili Özgür Ökten’e.

Teknedeki 3 adet 135 watlık bakımsız sulu akü yerine bir adet 200 watlık jel akü koyarsam daha etkili bir enerji temin etmiş olacağım. Değil mi?

İki tane 100 Watt yerine bir adet 200 daha doğru olacaktır bilgisi de doğru mu?

*

A. D.

Burada anladığımdan emin olmak için bir kez daha soruyorum Sevgili Özgür Ökten’e.

Teknedeki 3 adet 135 watlık bakımsız sulu akü yerine bir adet 200 watlık jel akü koyarsam daha etkili bir enerji temin etmiş olacağım. Değil mi?
Değil
*

Ö. Ö.

Yok.
3x135Ah (watt değil) sulu akü ~130Ah kullanılabilir kapasite sağlar,
1x200Ah kaliteli bir jel akü ise ~120Ah kullanılabilir kapasite sağlar.

Yani kapasite olarak birbirine denk gibidir. Ama pratikte uzun vadede jel akü daha çok şarj-deşarj döngüsüne (cycle) sahip olduğu, fazla deşarja biraz daha dayanıklı olduğu için daha verimli, uzun ömürlü seçim olacaktır.

Bu doğru. (watt değil, ah olacak tabi)
Aynı kapasiteyi tek kutu içinde almak daha verimlidir.

öZgür (mobil)

*

V. G.

Arkadaşlarım,
Bu konu daha önce tekrarlanmış bir sorunu ve tekrar yazılmış cevapları içeriyor aslında. Sevgili Özgür Ökten ve şimdi hatırlayamadığım kimi Geko cevapladı benzer soruları.

Ama elektrikte pratiği olmayan ben  hesaplama yolu basit diye tanımlanıp yazıldığı halde aklımda tutamamışım.

Özetliyorum:
Teknemde 3 adet bakımsız 135 Amper akü var. Üç yalıdır onları 220 almadan iki adet 160 watlık polikristal enerji paneli ile besliyorum. 30 watlık müptezel regülatör yardımı İLE.

Bavaria teknemde orijinal buzdolabına ilave yeni bir (Voog) marka derin dondurucu aldım. 12 volta 3•9 A akım çekiyor ve 46 wattlık. Bu aletin normalde gönde 1—2 kez kapağı açılacağını düşünerek bu 46 wayı devamlı harcamıyacağını düşünüyorum.
TLF şarjları dışında ilave hiç bir elektrikli aracım yok. Tüm aydınlatma ve direk tepesi vb led ampullerle donatıldı.

Soru: Bu akü miktarı ve güneş enerji panelleri yeterli mi?

Aziz bey merhaba, teknemde 320 Wp monokristal paneller ve 95 x 4 AGM Çelik aküler mevcut. Sizinkine oldukça yakın bir sistem. Buzdolabına ilave 50 lt Waeco derin dondurucu ile bu kurulum, yaz aylarında biraz yetersiz kalıyor. Sabah saatlerinde bir saat kadar motoru çalıştırabilirseniz sözkonusu açık kapanıyor.

Yaz aylarında tekne marinada ve buzdolabı kapalı iken derin dondurucuyu içerisindekileri muhafaza etmesi için açık bırakıyorum, sorun olmuyor, ancak; havalar iki gün üst üste bulutlu giderse sorun yaşanabilir.

Açılır 100 Wp gücünde kamp için yapılmış güneş panellerimi de koyda iken her iki cihazın tüketiminden kaynaklanan açığı kapatmak için açıp destek enerji kaynağı olarak kullanıyorum.

Buzdolabı ve buzluk birlikte kullanılacağı zaman en az 400-450 Wp güneş panellerine ihtiyaç var. Kurşun-asit akülerin de 400 Ah civarında kapasiteleri olmalı. Akülerin kapasitesi daha fazla olursa ömürleri daha uzun olur.

*

A. E.

Cevap ve aktarılan bilgiler için teşekkür ederim.

Bir sorum da jel ve AGM karşılaştırması için. Bir denizci dostum servisiçin jel akü kullanırsam alternatif ve veya redresörün değişmesi gerektiğini söylüyor. AGM de ise böyle bir sorun olmazmış. Haklı mı?

Servis aküsü olarak jel almayı düşündüm ve fiyatları AGM den daha uygun gibi. Ama benim mevcut 30 Watt lık mppt regülatörüm ve tam emin olmadığım 20—30 amperlik redresörüm yeterli olur mu?

Ve Bir adet 200 Ah lik deepcycle cycle akü yetmeyeceğine göre iki adet 150 Ah alırsam mevcut sulu akülerim biterken doğdu mu olur.

Yani AGM mi jel mi almalıyım.
Seçilen aküden iki adet 150 Ah almam yanlış mı olur?
*

H. E.

Bir sorum da jel ve AGM karşılaştırması için. Bir denizci dostum servisiçin jel akü kullanırsam alternatif ve veya redresörün değişmesi gerektiğini söylüyor. AGM de ise böyle bir sorun olmazmış. Haklı mı?

Servis aküsü olarak jel almayı düşündüm ve fiyatları AGM den daha uygun gibi. Ama benim mevcut 30 Watt lık mppt regülatörüm ve tam emin olmadığım 20—30 amperlik redresörüm yeterli olur mu?

Ve Bir adet 200 Ah lik deepcycle cycle akü yetmeyeceğine göre iki adet 150 Ah alırsam mevcut sulu akülerim biterken doğdu mu olur.

Solar regülatör ve 220V redresörün 'JEL' ayarı olması lazım. Yoksa olmaz.
Motor altenatöründen jel akü şarjı önerilmiyor.
*

A. D.

Hakan abi dediğinin bir kısmı doğru. Alternatör ne kadar akıllı olursa olsun biz öküz şarj kaynağı deriz yeni tip alternatörler de dahil. O nedenle o öküzü güdecek bir alete ihtiyaç var. O da alternator to battery charger.  Redresör kadar değerli bir alet ama millet o kadar para verilir mi kafasında.
*

H. E.

Hakan abi dediğinin bir kısmı doğru. Alternatör ne kadar akıllı olursa olsun biz öküz şarj kaynağı deriz yeni tip alternatörler de dahil. O nedenle o öküzü güdecek bir alete ihtiyaç var. O da alternator to battery charger.  Redresör kadar değerli bir alet ama millet o kadar para verilir mi kafasında.

Detay yazmadım. Sterling diye deli bir firma var, her şeyden her şeye charger üretiyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

V. G.

AGM Kurşun asit akülerin geldiği son teknoloji olduğu için tercih sebebi olabilir. Derin şarj olanları mevcut. İhtiyacın biraz üzerinde kapasite ile normal AGM akülerin ömrünü uzatmak mümkün. Bunlarda sızdırma sorunu da yok ve bakımsız. Deep Freeze ve buzdolabını birlikte kullanacağınız için 400 Ah gibi bir kapasite işinizi görür. Yer sorunu yaşanabilir bir ihtimal. Onun da alternatif çözümleri mutlaka bulunur. Kolay gelsin..
*

Ö. T.

İki tane AGM derin döngü 150 Ah  al ,problem bitsin eğer teknede iki buzdolabı yok ve panellerin 300 watt dan fazla ise Aziz Hocam.
Senin MPPT panel kapasiteye göredir , aküyle işi yok.
Redresörun ise tam 300-400 Ah akü için hiç düşünme. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Çok selam ve sevgiler.
*

S. A.

Merhabalar bende teknemde ömürleri bitmiş (6 yılık)  2x130 ve 1x100 esnek panelleri bimini kromlarına destekler ile sadece panel taşıyacak krom bar yaptırıp 3x175 sert paneller koymayı düşünüyorum. 2 buzdolabı 2 elektrikli wc, ve 500w invertör mevcut  Özgür bey in pratik uygulamada günlük, birazda fazladan 300A tüketimim görünüyor, . Mevcut mppt 40A ve akülerim 4x135Ahj sulu, 3 yıllık. Hesaplama da bu akü grubu yetmiyor 800A sulu ihtiyaç. Ancak akülerin durumu fena değil gibi• Öncelikle 3 panel  ile başlayıp duruma göre belki ilave 1 x175watt daha, sonra  mppt ve aküleri değiştirmek mantıklı olur mu? Yoksa Akü yetmediği için panelleri büyütmek boşuna mı? Tercihim 600Ah civarı agm olacak gibi  ama henüz netleşmedi, teşekkürler