0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

R. E.

Hüseyin Kaya'nın vefat haberi
« : Nisan 13, 2023, 10:07:03 »

Sevgili Geko üyesi arkadaşlar,
Bu sabah acı bir haberle güne başladım.

Cundalı sevgili arkadaşımız Hüseyin Kaya'nın, tedavi gördüğü İzmir'de vefat ettiği haberiydi bu.

Tanıdığım en gözü kara, cevval amatör denizcilerden biriydi. Kendi ve arkadaşının yelkenli polyester kayığını planına göre yapmak, onu katamarana çevirmek, batmış bir tekneyi yeniden denizlere kavuşturmak, teknelerimizin, makine, elektrik, mekanik her türlü sorununda yanımızda olmak Hüseyin'in adı anıldığında hemen aklıma gelenler. Motosiklet, karavan deneyimlerini, ulusal ve uluslararası yelkenli, motosiklet, karavan seyahatlerini bizlere tatlı tatlı anlattığı sohbetler kaldı geriye.

Gezgin, macera insanı, tam bir challenger idi. Olmadık havalarda bile "Abi yaparız" dediği yelken seyirlerimiz, gece fırtınada ikimizin de teknelerimizle bir başına başetmek zorunda kaldığımız zamanlar..  Sonradan hallerimize, biraz da aptallıklarımıza kahkahalarla gülmelerimiz..

Yetenekli, çok becerikli, her durumda ve sorunda önce yanınızda biten bir kişiydi. Meteorolojinin "üj ila bej" havalarının çok dayağını yedik. Güneş altında çok piştik o "üj ila bej" tahmininin sıfır rüzgarının..

Aklım almıyor, inanılır değil.

"Ama ben Viking töreni istiyorum" demiştim. En yaşlıları herhalde bendim. Gülerek "Abi o kolay, benim kayığa odunları yerleştiririz. Üstüne de seni, çakarız çakmağı, salarız ege'ye. Son Yaz da bana kalır" dediğinde hep birlikte kahkaha atmıştık.

Son konuşmamızda da "Abi miadım doldu galiba" dediğinde "Olur mu öyle şey, benden 10 yaş küçüksün. Daha sırada ben varım" dediğimde "Abi bu sırayı biz bilmiyoruz" deyişindeki hüznü unutamıyorum.

Ah be Hüseyin. Sırası değil elbette zamanı da değildi. Yaz hayallerimiz vardı. Kabatepe'ye, Ece limanı'na, Gökçeada' ya, Bozcaada'ya gidecektik. Küçük Ege adalarını dolaşacaktık. On yılda bitiremeyeceğimiz hayallerimizi "Hüseyin bi dur, benim olsa olsa beş yıl daha tekne hayatım olur" dediğimde şiddetle itiraz edişini "Olur mu abi daha çok gezeceğiz" deyişini nasıl unuturum.

Güle güle sevgili arkadaşım.
Işıklar içinde uyu...
Hep gülümseyişinle hatırlayacağım seni.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. A. Z.

Ynt: Hüseyin Kaya'nın vefat haberi
« Yanıtla #1 : Nisan 13, 2023, 10:16:36 »
Allah Rahmet Eylesin. Tüm ailesine ve siz dostlarına sabırlar dilerim.

*

Y. A.

« Yanıtla #2 : Nisan 13, 2023, 10:49:39 »
Recep Korsanım,

merhumu tanımadığım halde anlattıklarınızdan tekne komşusu olmak isteyeceğim insanlardan biri olduğunu hissettim ve komşumu kaybetmiş gibi üzüldüm. Başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin. Geride bıraktıklarına sabır dilerim. 

*

İ. B.

« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2023, 11:00:20 »
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun ...

*

E. Ç.

« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2023, 11:03:33 »
Tüm sevenlerinin başı sağ olsun.

Ne mutlu böyle güzel anılmak, hatırlanmak...

Her nerde olmak istediyse, orada rahat rahat uyusun...

*

C. A.

« Yanıtla #5 : Nisan 13, 2023, 11:30:45 »
Her ne kadar şahsen tanımasam da, Recep Korsan'ın yazdıklarından sonra kendimi tanışık hissettim. Deniz aşığı bir insanı kaybetmiş olmak içimi burktu.

Toprağı bol olsun. Tüm sevenlerine sabırlar diliyorum.

Selametle...

*

Ç. Ş.

« Yanıtla #6 : Nisan 13, 2023, 16:45:37 »
Ruhu huzur içinde dinlensin, nasıl güzel anıldığını hissetsin inşallah.
*

C. İ.

« Yanıtla #7 : Nisan 13, 2023, 20:26:49 »
  Tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum.
*

b.

« Yanıtla #8 : Nisan 13, 2023, 20:42:10 »
Allah rahmet eylesin. Sevenlerine sabırlar diliyorum.
*

H. . Y.

« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2023, 11:55:07 »
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah. Tanıyan tüm arkadaşların başı sağolsun.
*

H. E.

« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2023, 13:50:19 »
Merhuma rahmet, ailesine sabır diliyorum.
*

N. Y.

« Yanıtla #11 : Nisan 14, 2023, 18:01:14 »
Mekanı cennet olsun. Sevenlerinin başı sağolsun. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

R. E.

« Yanıtla #12 : Nisan 15, 2023, 09:05:17 »

Başsağlığı dilekleri için çok çok teşekkür ederim.

Sizler sağolun... Hepinize sağlıklı, denizde, uzun ömür diliyorum.

Bugün uğurladığımız, defnettiğimiz, mezarına çiçekler bıraktığımız hep birlikte "hakkımızı helal ediyoruz" dediğimiz arkadaşımız forumun da üyesiydi. Yazı ile çizi ile çok işi olmazdı. Muhtemelen de forumu üyeliği yine bir "challenge" ile alakalı idi. Tam bir hayat insanı, sorun çözme üstadı idi. En yaratıcı olduğu konu da herhalde buydu. Tanıdığı herkesin tekne sorunlarını çözmek en büyük tutkusuydu. Sorunun çözümünü siz erteleseniz bile o ertelemezdi.

tekne komşusu olmak isteyeceğim insanlardan biri olduğunu hissettim ve komşumu kaybetmiş gibi üzüldüm.

Tekne komşusu olmak gerekmezdi, aynı barınak, aynı bağlanma yeri veya aynı marinada olmak da gerekmezdi, tanışıyor olmanız, sohbetiniz olması veya onun tanıyıp sohbet ettiği bir amatör denizcinin arkadaşı, tanışı olmanız yeterliydi. Üşütmeye bağlı sıkıntıları nedeniyle aile bireylerinin zoruyla hastaneye götürülmeseydi, "akciğerde leke" görülmeseydi ne olurdu öngöremiyorum. Çünkü bir gün sonrasında tam gün sürecek seyir ve tekneyi karaya alıp yaza hazırlayacaktı sevdiği saydığı tekne sahibi bir amatör denizci arkadaşı ile birlikte...

Denize aşık, yelkene tutkun, mekaniğe meraklı olduğundan hiç de aşağı olmayan bir hız sevgisi (mi düşkünlüğü mü diyeyim?) vardı. Yarın öğleden sonra buluşmuk için sözleştiğinizde sabah erken saatte telefon edip motorla Antalya'ya veya Kaş'a veya bir başka yere geldiğini işi birkaç gün sonra yapma planını size anlatabilirdi. Ve gelip yapardı da. Hızı ve cevvalliğine yetişmek mümkün değildi.

Amatör denizciliğini, el attığı her işi becerme kabiliyetini, yaşamındaki hızını ve keyifli sohbetlerimizi, kendi acemilik ve aptallıklarımıza birlikte kahkahalarımızı unutamam. Londra'da fırıncılık, pasta, pasta süslemeleri öğrenimi görüp, petrolcülükten hastane/otel yöneticiliğine bir kariyerle emekli olup hobi uğraşlar pratiğinde keyfince dolaşmak herkese nasip olmasa gerek...

Rahmet diliyorum sana, huzur içinde uyu sevgili Hüseyin...

Ve sormadan da edemiyorum:  "Sırası mıydı be arkadaş?"

*

R. E.

« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2023, 09:07:51 »

Bugün uğurladığımız,

Özür, "Dün uğurladığımız"  olacaktı..
*

E. O.

« Yanıtla #14 : Nisan 15, 2023, 19:35:45 »