0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

S. A.

Ynt: 50 FEET CİVARI YELKENLİ TEKNE ARIYORUM
« Yanıtla #15 : Ocak 07, 2023, 14:27:54 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eldeki kuş Cyclades'ı gördüm iyice inceledim ve benim alacağım teknenin kesinlikle 50 feet olması gerektiğini bir kez daha anladım.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Artık altın kaplama da olsa bunun altında bir tekneye bakmam. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 100K Euro'luk bütçem teldeki kuşlar için kesinlikle ütopik değil çünkü 2000 ve üstü 50 feet Bavaria'lar 90K Euro'dan başlıyor. Daha geçen hafta 2 tanesi bu fiyata "Sale Pending" ibaresiyle satıştaydı. 95K - 100K Euro'ya Hırvatistan ve Yunanistan hatta İtalya'da satışta olan tekneler var. Bu rakamlar üzerinden pazarlık payları olduğunu da göz ardı etmemek lazım. Yok charter'dan çıkma, yok bakımıydı, yelkeniydi vs masrafları dersen aynısı Türkiye'den alınacak olanlar için de geçerli değil mi yani? Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Oralardan getirme maliyeti de belli zaten. O sebeple bütçemde sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Olmadı kesenin ağzını biraz daha açarım elbet yeter ki bulayım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Teldeki kuşla ilgili tek çekincem getirirken yaşanacak olan riskten ibaret. Elbette ki eldeki kuşlardan biri tercih sebebimdir. Bu başlığın amacı da o zaten, yanınızda, yörenizde, bildiğiniz bir tekne varsa diye.

Suavi Korsanım Sale Pending ibareli ilanlar genelde broker firmalarının müşteri çekmek için açtığı veya 1 yıl önce satılmış olmasına rağmen silmediği ilanlardır. Dikkat ederseniz bu ilanlar genelde piyasa fiyatlarının oldukça altındadır. Satıcı ile bağlantıya geçtiğinizde duyacağınız "O tekne satıldı ama elimizde başka tekneler de var" cümlesi olacaktır.

O teknelerden birine Sale Pending ibaresi konmadan önce satıcıyla bağlantıya geçmiştik zaten. Biz oradan buradan tekne hakkında bilgi almaya çalışırken  ertesi gün o ibare eklendi sonrasında da kaparosunun alındığı ve hafta sonuna kadar opsiyonlandığı belirtildi. Sonrasında da ilan kalktı. Uzun zamandır malum siteleri sürekli takip ettiğim için biliyor ve dediğinize katılıyorum. Öyle manipülatif ilanların varlığından haberdarım ancak çok sayıda olduğuna emin değilim. Olabilir de tabii, elin satıcısına kefil olamam. Yukarıda Erdem korsanın önerdikleri ile de temasa geçtik ama ikisinin opsiyonlandığını birinin ise satıştan çekildiğini öğrendik. Özellikle Ocean Star'ı çok beğenmiştim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. A.

« Yanıtla #16 : Ocak 07, 2023, 14:33:20 »
Süavi kaptanım, 2003 Bavaria 47 var 115.000 Euroya yazdığınız kriterlere en yakın. Ama arkadaşlarımın da yazdığı gibi bütçe 100.000 Euro ise, en azından boydan feragat etmelisiniz derim. Zira zor...

Atilla Korsan yorumunuzu yeni gördüm. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bahsettiğiniz tekne ile ilgili iletişim bilgilerini iletirseniz sevinirim. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. A.

« Yanıtla #17 : Ocak 09, 2023, 20:32:00 »
Boyu istediğimden kısa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, fiyatı ise bütçemden fazla  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olmasına rağmen sırf bir fikrim olsun diye Mudanya'ya 2003 Bavaria 47'yi görmeye gidiyorum yarın. Üstelik Yunanistan'da aynı fiyata (pazarlık payı bile var) 2008 Bavaria 50 varken. Yine eldeki kuş ile teldeki kuş sorunsalı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Keşke korsan dostlardan daha fazla veri gelse...

*

S. A.

« Yanıtla #18 : Ocak 10, 2023, 10:24:21 »
Boyu istediğimden kısa  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap, fiyatı ise bütçemden fazla  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap olmasına rağmen sırf bir fikrim olsun diye Mudanya'ya 2003 Bavaria 47'yi görmeye gidiyorum yarın. Üstelik Yunanistan'da aynı fiyata (pazarlık payı bile var) 2008 Bavaria 50 varken. Yine eldeki kuş ile teldeki kuş sorunsalı  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Keşke korsan dostlardan daha fazla veri gelse...

Şaka gibi... Tekne satılmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #19 : Ocak 10, 2023, 10:46:46 »
Yunanistandaki tekne ile Turkiyedeki bir tekne arasında tabi bir  fark olacaktır. Yabancı bir ülkedeki sörvey masrafı + güvenilirliği , türkiyeye yola cıkmadan yapacağınız ve ne çıkacağını bilmediğiniz ciddi bir bakım işlemi. 

Buradaki ustalarla konuşabildiğiniz gibi yunanistanda konuşabilirmisiniz , adamların eline düşmüşken  pazarlık edebilirmisiniz. Yanınızda götüreceğiniz bir kişi varsa otel yemek yol gibi Yunanistana gidiş dönüş masrafları da var.

Bunları da hesap ederek bir kere daha düşünün derim .

*

E. S.

« Yanıtla #20 : Ocak 10, 2023, 11:03:19 »
Yunanistandaki tekne ile Turkiyedeki bir tekne arasında tabi bir  fark olacaktır. Yabancı bir ülkedeki sörvey masrafı + güvenilirliği , türkiyeye yola cıkmadan yapacağınız ve ne çıkacağını bilmediğiniz ciddi bir bakım işlemi. 

Buradaki ustalarla konuşabildiğiniz gibi yunanistanda konuşabilirmisiniz , adamların eline düşmüşken  pazarlık edebilirmisiniz. Yanınızda götüreceğiniz bir kişi varsa otel yemek yol gibi Yunanistana gidiş dönüş masrafları da var.

Yunan bürokrasisini de hesaba katmak lazım Atilla Korsanım. Bayrak düşümü işleri takribi 3-4 ayda tamamlanıyor diye duymuştum.
*

A. K.

« Yanıtla #21 : Ocak 10, 2023, 11:19:42 »
Butun mesele aldığın riskin sizce ederi nedir onu doğru hesaplamak . Değil Türkiye  Yunanistan ,Yaşadığınız şehirde iş yaptırmak ile başka bir şehirde iş yapmak bile farklı . Daha önce bu işleri yapmış olanların maceraları bile bazan sizi titretiyor.

Özgür korsanın  forum yazısındaki gibi burada forumda hersey bedava da herkesin profesyonel alanına girerseniz  bir bedel ödemek zorundasınız.
*

S. A.

« Yanıtla #22 : Ocak 10, 2023, 16:21:02 »
İnsallah gönlünüze göre tekne bulursunuz da benim merakım neden özellikle 50 ft.  Bir proje için mi yoksa keyif için mi. Malum tekne büyüdükçe masrafları , marina kirası ve en önemlisi abralaması zorlaşır . Teknenin boyutundan dolayı insana daha sonra tehlikeli olacak aşırı güven gelir .
O boyutta bir tekneye en az sizin kadar iş bilen yardımcı olması lazım .
Tabi tekne tecrübenizin de olduğunu varsayıyorum.

Butun mesele aldığın riskin sizce ederi nedir onu doğru hesaplamak . Değil Türkiye  Yunanistan ,Yaşadığınız şehirde iş yaptırmak ile başka bir şehirde iş yapmak bile farklı . Daha önce bu işleri yapmış olanların maceraları bile bazan sizi titretiyor.

Özgür korsanın  forum yazısındaki gibi burada forumda hersey bedava da herkesin profesyonel alanına girerseniz  bir bedel ödemek zorundasınız.

Atila bey açmış olduğum bu konu başlığına 3 tane yorum yapmışsınız içlerinde bir tane bile olumlu yaklaşım cümleniz yok, üstelik söyledikleriniz de bilinmedik şeyler değil ama yine de verdiğiniz ayarlara teşekkürler.
*

A. K.

« Yanıtla #23 : Ocak 10, 2023, 16:55:57 »
kimseye ayar vermek haddimiz değildir . Eğer öyle anladıysanız özür  dilerim .

Öncelikle neden özellikle 50 ft  + istediğinizi çözemedim . Sonra 50 ft tekne alabilmek için sadece fiyata odaklanmanızı  sakıncalı buldum . Bir de resmin tersinden bakın istedim . Yazdıklarımı incelerseniz size aslansın kaplansın değil aslında sizin lehinize  olabilecek uyarılarda bulundum . 50  küsür senelik denizcilik hayatımda , ben de dahil olmak üzere , sizin gibi odaklanmış bu yüzden bazı şeyleri kulak arkası yapabilecek birçok kimseyle tanıştım. 

Bu yazımı iyi niyetli bir abinizin yazısı olarak kabul edin lütfen.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2023, 16:57:12 Gönderen: Atilla Kaplan »
*

E. Ç.

« Yanıtla #24 : Ocak 10, 2023, 20:11:34 »
Yukarıda Erdem korsanın önerdikleri ile de temasa geçtik ama ikisinin opsiyonlandığını birinin ise satıştan çekildiğini öğrendik. Özellikle Ocean Star'ı çok beğenmiştim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bu bütçelerde bu boylar çok uzun kalmıyor satışta malesef..

Birkaç kayık daha var dikkatimi çeken. Belki işinize yarar...

2000 Ocean Star 48.1 - 95k Euro

2 aydır 95k bedelle ilanda. (Bu kayıkta satılmış olabilir. lokal sitelerde ilanlar çok fazla kontrol edilmiyor maalesef)

İrtibat: Angelos +306944209601

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

1998 Jeanneau SO 52.2 - 105k Euro

İlan 13 gün önce 105k olarak güncellenmiş.

İrtibat: George +302109847404

2022 Ocean Star 51.2 - 65k Euro

Sanırım Atina'da ki tersanede imalatı yarım kalmış. Mevcut haline 65k istiyorlar. Bitmesi için ne kadar gerekir hiçbir fikrim yok. Sormak isterseniz bilgileri aşağıda.

İrtibat: stefanos +306977930831

Denk geldiğim tekneleri paylaşmaya devam edeceğim...

Kolaylıklar dilerim...

Selamlar....

*

S. K.

« Yanıtla #25 : Ocak 11, 2023, 00:15:13 »
2009 model 38' teknemi satışa koydum; 115K€ bedelle... Niyetim parayı doluluğuna göre 150'ye kadar tamamlayıp yabancı bayrak da olsa 2014 sonrası 43+ boyda bir kayığa girmekti... istediğim fiyata anca convertible olmayan 4/2 4/3 layout tarzında  tekneler bulabildim (içeride hacim istiyorum da otel gibi bi sürü kabin+wc de istemiyorum)... benim kalemim tekneler de pıt pıt pıt eksildi bir anda, satıldı hepsi; geriye 160-170€ kayıklar kaldı - ki onların da çoğu gereksiz yere VAT-PAID...

Sonunda yapmaya çalıştığım şeyin durup dururken başıma bela almak olduğunu fark ettim; çok ciddi bir alıcıyla randevumu özür-minnet iptal ettim ve çektim satıştan... Birkaç doğru yatırımla benim teknem o özendiğim büyük teknelerde olan hemen her şeyi verebilecek zaten; bir ek depo veya şımarmak istersem belki 12v su yapıcı; yatak minderlerine biraz daha kalın visco, bir e-wc, çok istersem bir e-wincher ve yeni akü bankıyla sıfır seyir elektronikleri, son olarak da katlanır dümen... Hepsine harcayacağım da her şeyin en en en iyisini alınca 10-12 euro falan... Bütün o solo seyir keyfim, marina-barınak içinde düşük hızda dümen hakimiyetim, trim dışında yelkenler için vince neredeyse hiç ihtiyaç duymamak falan da bana kalan faydalar olacak...

Bence siz herhangi bir tekneye bakmadan, bütçenize göre müşterisi olabileceğiniz 2005 civarı 50' bir tekneyi kiralayın Suavi korsan... Benim de kafamdaki boy 50'ydi (neden bilmem); sonra bir hafta 2010 model SO50 ile üstelik tekne acemiliğimi tamamen atmışken çıktım ve anında sildim kafamdan konuyu.. Yani evet, teknede çift depo - genset - su yapıcı - klima - deepfreeze falan olmasına rağmen hala zibilyon m3 depolama alanı bulunması çok güzel ama barınak içinde restoran iskelesinde rüzgar bordadan yakaladığında bowthruster ile bile kayığı yerinde tutamamak diye 3,5 attıran bir gerçek de var... Ben bir haftada vazgeçtim; belki siz vazgeçmezsiniz... 
*

U. C. O.

« Yanıtla #26 : Ocak 11, 2023, 03:37:07 »
Ben 1 yıl gibi bir süredir tekne bakıyorum.
Bazen vaz geçiyorum. Bazen teklif veriyorum. Elimden kaçıyor. Bununla yaşamayı öğrendim. Ben tekne aramayı seviyorum sanırım.

27 feet 1988 model bir tekne ile 54 feet 2016 arasi birçok tekneyle ilgilendim. Gittim baktım düşündüm bazılarına teklif verdim. Giderken yolda zam yaptılar....vb ...Hala alamadım. Bir ara İngiltere'den bile getirmeye niyetlendim. Çok güzel bir dehler 41 vardı.  Bu süreçte ogrendiklerim. Tamamı subjektif yorumlardir. Evrensel gerçekleri yansıtmaya bilir.

1- ihtiyaçlarinizi belirleyin ve aralığı 2-3 feet bir kesinlige sokun.

Kaç kişi, ne kadar süre, yanlız olacak mısınız, seyir mi? marina goygoyu mu?, kışın çıkılacak mi, cikilcaksa mutfakda mi yemek yapılacak yoksa restorant muhabbeti mi hoşunuza gidiyor(mutfağın şekli konusunda belirleyicidir)...vb

2- teknenin toplam ederi toplam servetin yüzde 10unu geçmemelidir.

3- teknenin sürdürülmesi için gereken giderler yıllık gelirin yüzde 10 unu gecmemelidir.

2 ve 3 üncü madde bence uzun süre tekne sahibi olabilmek için önemli. Her zamda, masrafda satsam mi diye dusundurmeyecek kadar acıtmalı ödemeler.

4- neden tekne almak istiyorsunuz( burada en azından kendinize dürüst olmanız önemli)
Havalı olduğu için, etrafınizda herkeste olduğu için, balık tutmayı sevdiğiniz için, karavan hayatının denizde olanı hoşunuza gidiyor olabilir, teknedeki teknik mesele ve tadilatlar hoşunuza gittiği için, sadece Denizi seviyorsunuz ama ev konforundaysa ancak giderim de olabilir, yada tutkulu bir yelkencisinizdir, denizcileri kendinize yakın bulduğunuz için ...vb

5- Neden yelkenli?
Bu soru kendime bile sormaktan korktuğum bir sorudur. Ama bazı kullanımlar için motoryat çok daha efektiftir, kolaydır, dertsizdir, hızlıdır. Mesela neden yelkenli sorusuna benim birçok kişi için çok ta ikna edici argumanlarim yok. Ama bence yelkenli tercihi için yeterlidir.

-cevreyi çok kirletmiyor.
-az yakıyor.
-daha güvenli
-zombi saldırısı olsa yelkenli de yakıt olmadan uzun süre yasayabilirim. (Tam böyle olmasa da buna benzer bir hissiyat)
- ara sıra yelken adrenalini hosma gidiyor. (Öyle çokta aman aman yelken sevdalısı değilim aslında. Rüzgar tersineyse uğraşmam öyle yol uzatayim, tramalo atayım, orsaya gireyim,...vb basarım marşa)
-yelkenci muhabbeti hoşuma gidiyor. Bence daha bir güzel ortam.

Uzman korsanların aslında size söylemek istedikleri buna benzer şeyler.
Mesela,
50 büyük, tek olacaksanız zor olur,
Bağlaması pahalı olur
Bakımı pahalı olur
Kısa seyirlerden sonra temizligi zor olur.

Demek istediğimiz iyi belirlediniz mi kriterlerinizi. Eğer iyi dusunmediyseniz pişman olmanizi engellemeye çalışıyorlar.

İyi düşündüm diyorsanız tabiki hayırlı olsun demekten başka birşey düşmez bizlere. Elimizden geldiği kadar da yardımcı oluruz. Ben cesmedeyim. Burada birşey bulursanız sizin için gider bakar foto çeker atarım mesela...
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2023, 03:41:57 Gönderen: Uğur Can Orhan »
*

A. Ş.

« Yanıtla #27 : Ocak 12, 2023, 02:49:31 »

Şaka gibi... Tekne satılmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hakikaten Süavi korsanım. Haftalardır duran tekneydi. Biz de şaşırdık. Neyse hayırlısı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

S. A.

« Yanıtla #28 : Ocak 13, 2023, 17:26:10 »
Yukarıda Erdem korsanın önerdikleri ile de temasa geçtik ama ikisinin opsiyonlandığını birinin ise satıştan çekildiğini öğrendik. Özellikle Ocean Star'ı çok beğenmiştim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bu bütçelerde bu boylar çok uzun kalmıyor satışta malesef..

2 aydır 95k bedelle ilanda. (Bu kayıkta satılmış olabilir. lokal sitelerde ilanlar çok fazla kontrol edilmiyor maalesef)

Sanırım Atina'da ki tersanede imalatı yarım kalmış. Mevcut haline 65k istiyorlar. Bitmesi için ne kadar gerekir hiçbir fikrim yok. Sormak isterseniz bilgileri aşağıda.

Kolaylıklar dilerim...

Selamlar....

Erdem korsan çok teşekkür ediyorum  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. A. G.

« Yanıtla #29 : Şubat 27, 2024, 13:05:12 »

Kolaylıklar dilerim...

Selamlar....

Erdem Kaptanım Bu tekneleri hangi sitelerden yada gruplardan buluyorsunuz? Diğer korsan arkadaşlarında şu ülkede bu siteden yada şu kaynaklardan uygun yada çeşit çok dediği linler varsa bilgilendirmesini rica ederim.