0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. S.

Ynt: 2. El Tekne fiyatları çok mu yükseldi
« Yanıtla #240 : Eylül 28, 2022, 23:31:34 »
The kayık youtube kanalının sahibi Yiğit korsan  Beneteau 343 ünü satıyor,  gönlündeki daha büyük tekneyi almak için. Yani hiç alınıp satılmıyor diyemeyiz.

*

S. K.

« Yanıtla #241 : Eylül 29, 2022, 01:06:43 »
Bu yaz kesintisiz 2 aylık yolculukta kendimiz çok rahat etsek ve çok keyif alsak da; kiralama dönemimizden alıştığımız 43-44 boylarda daha evde gibi hisseder miyiz, rahatça mesela çekirdek aile misafir edebilir miyiz diye biraz düşünmüştük...

Gördük ki bizim kayığı aldığımız paranın üstüne 25-30€ daha koyarsak yine anca bizim kayığı alabiliyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  ...veya aynı paraya aynı tekneyi şu an ancak yabancı bayrak alabiliyoruz... Yani tamam bizim fiyatımız da art(mış)tır belki ama çok saçma yahu.. en tekne satılmayacak, başka bir deyişle en tekne alınacak dönemde bile tekne fiyatları Mayıs ayına göre niye artar?

Net bir bütçe koymadan "üzerine ne lazımsa 3'e 5'e bakmadan ekleyebilirim" diyemedikçe tekne satmak da akıllı işi değil; bırakın büyütmeyi, bir ay sonra kendi teknenizi bile € bazında %10-15 ekleyerek geri alamayabilirsiniz...

Biz vazgeçtik valla... elektronik, akü, tuvalet ve bimini yenilemesi yapıp bir de yazlık-kışlık kapamaları uydurabilirsek F/P anlamında daha iyisini aramayız herhalde... 

Ha, fiyatlar artıyor da bu artan fiyatlara alan satan var mı? veya istenen fiyatlarla biten fiyatlar arasında ne marj var? ikincisinin cevabını bilmiyorum ama uzun süre sonra 1 aydır baktığım kendi hedef grubumda ilandan kalkan tekne yok henüz...

*

B. K.

« Yanıtla #242 : Eylül 29, 2022, 08:43:26 »
Uzun zamandır takip ediyorum, 500.000 - 1.500.000 TL arası tekneleri. Genelde favorilerime de alırım ilgimi çekenleri, sezonun bitmesi + artan marina maliyetleri sebepli olsa gerek genel gözlemim fiyatlar düşüş trendinde ya da yatay ama satılamıyor. İlla ki istisnalar olacaktır ancak mevcut ekonomik durum ve artan maliyetler çerçevesinde orta ve sabit gelirli insanlar bir bir bu camiadan elenecek, ya da bu camiaya katılmayı düşünenler bu düşüncesinden vazgeçmek zorunda kalacaklar gibi bir düşüncem var.

2 milyon üstü tekneleri alan satan için marina, bakım maliyetleri vs zaten çerez parası belki o klasmanda alım - satım devam ediyor olabilir.

*

O. S.

« Yanıtla #243 : Eylül 29, 2022, 09:01:14 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu yaz kesintisiz 2 aylık yolculukta kendimiz çok rahat etsek ve çok keyif alsak da; kiralama dönemimizden alıştığımız 43-44 boylarda daha evde gibi hisseder miyiz, rahatça mesela çekirdek aile misafir edebilir miyiz diye biraz düşünmüştük...

Gördük ki bizim kayığı aldığımız paranın üstüne 25-30€ daha koyarsak yine anca bizim kayığı alabiliyoruz  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  ...veya aynı paraya aynı tekneyi şu an ancak yabancı bayrak alabiliyoruz... Yani tamam bizim fiyatımız da art(mış)tır belki ama çok saçma yahu.. en tekne satılmayacak, başka bir deyişle en tekne alınacak dönemde bile tekne fiyatları Mayıs ayına göre niye artar?

Net bir bütçe koymadan "üzerine ne lazımsa 3'e 5'e bakmadan ekleyebilirim" diyemedikçe tekne satmak da akıllı işi değil; bırakın büyütmeyi, bir ay sonra kendi teknenizi bile € bazında %10-15 ekleyerek geri alamayabilirsiniz...

Biz vazgeçtik valla... elektronik, akü, tuvalet ve bimini yenilemesi yapıp bir de yazlık-kışlık kapamaları uydurabilirsek F/P anlamında daha iyisini aramayız herhalde... 

Ha, fiyatlar artıyor da bu artan fiyatlara alan satan var mı? veya istenen fiyatlarla biten fiyatlar arasında ne marj var? ikincisinin cevabını bilmiyorum ama uzun süre sonra 1 aydır baktığım kendi hedef grubumda ilandan kalkan tekne yok henüz...

Ne güzel özetlemişsiniz Sedat korsanım, elinize sağlık.

Bu başlık altında Kasım 2020' de yazdıklarımı okudum az önce ... 
O zamanlar teknemi büyütmek gibi bir hayalim varmış, şimdilerde hayalini kurmak bile hayal oldu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

O zamanlar teknemin fiyatı olarak kafamda 42-45 bin avro aralığı varmış, son yaşadığımı sigorta sorunsalından sonra, "herşeyini bildiğim, her noktasına dokunduğum teknemin fiyatını sigorta şirketleri benden daha iyi biliyor demek ki" diyerek 55 bin avroya çıkarttım (şaka şaka sadece şaka)  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bendeki durumun özeti şudur; almak istediğim tekne fiyatı ile kendi teknem için düşündüğüm fiyat arasındaki fark her geçen gün avro bazında artıyor. Bunun anlamı, ben teknemi asla büyütemeyeceğim, ve eskaza bir hasar meydana gelse eski haline getirmem (sigorta şirketi hasarı tazmin etse) bile nerdeyse imkansız  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Eksik bedel oranında tazminat miktarına muafiyet uygulanması ... Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hatta ve hatta, Sedat korsanın dediği gibi, kendi teknemi satıp da yeniden almaya çalışsam sanırım 10-15 bin avro daha ödemem gerekecek, işte bu deliik.

Net!
Bu piyasa koşullarında delirdik. çıkarabildiğim tek sonuç bu.

Yakında sokaklarda yarı çıplak vaziyette, "satmıyorum kardeşim, satmıyorum da almıyorum da" diye bağırarak koşan biri görürseniz çok üzerine gitmeyin olur mu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. A. Ö.

« Yanıtla #244 : Eylül 30, 2022, 13:34:56 »
Bu konuyu 2019 yılında başlatmışım. 2020 Yılı Ağustos sonunda çok değerli korsan büyüğümden rica etmiş ve sağolsun beni kırmadan bir tekneyi yerinde inceleyip adıma teklif sunmuş idik. Sanırım 2006 model Beneteau 34 tekneye 45.000 EUR (400.000 TL  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )  teklif vermiş idik. Ancak satıcı bizden önceki teklif sahibine tekneyi sattı. Şimdi bakıyorum 45.000 EUR,  800.000 TL civarı. Bugün aynı model tekne fiyatları ise 1.400.000 TL yazılmış.  Şimdi rota fisher tipi bir kayık alsak o da 400.000 TL. Hayallerimi gömdüm, elim böğrümde bakınıyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. O. D.

« Yanıtla #245 : Ekim 08, 2022, 18:04:45 »
Merhabalar. Aranıza yeni katıldım acemiyim lütfen kusura bakmayın. Hayalim denizde olmak 20-25 K Euro bütçe ayırmıştım, beklentim de küçük aslında öyle 30-40 feet yelkenli almak da değil. Ama görüyorum ki fiyatlar inanılmaz durumda. Sizce şu anda tekne alınır mı, beklemek mi lazım? Bu piyasayı hiç bilmiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.
*

M. B. A.

« Yanıtla #246 : Ekim 08, 2022, 22:06:37 »
... şu anda tekne alınır mı, beklemek mi lazım? ...

Olcaytuğ korsan şu olacak bu olacak şunu bekle bunu bekle diyen hiç kimseye aldanmayın. Bekledikçe durum daha iyiye gitmeyecek. Tekne almak için en uygun mevsimdeyiz, bütçeniz çerçevesinde araştırın, sörvey önemli, beğendiğiniz tekneyi pazarlığını yaptıktan sonra sörvey yaptırın ve alın derim... Vaktiniz varsa marinaları da gezebilirsiniz, ilana çıkmayıp da satılık tabelası olan tekneler oluyor...
*

M. B. A.

« Yanıtla #247 : Ekim 08, 2022, 22:08:03 »
Mesela bir forum üyesi arkadaşımızın teknesi, bütçeniz çerçevesinde görünüyor...

*

Ö. O. D.

« Yanıtla #248 : Ekim 08, 2022, 22:24:39 »
... şu anda tekne alınır mı, beklemek mi lazım? ...
çok teşekkür ederim rahatladım biraz. Haklısınız bende aslında sizin gibi düşünüyorum ama yazılanları okuyunca biraz korkmaya başladım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Olcaytuğ korsan şu olacak bu olacak şunu bekle bunu bekle diyen hiç kimseye aldanmayın. Bekledikçe durum daha iyiye gitmeyecek. Tekne almak için en uygun mevsimdeyiz, bütçeniz çerçevesinde araştırın, sörvey önemli, beğendiğiniz tekneyi pazarlığını yaptıktan sonra sörvey yaptırın ve alın derim... Vaktiniz varsa marinaları da gezebilirsiniz, ilana çıkmayıp da satılık tabelası olan tekneler oluyor...
*

M. B. A.

« Yanıtla #249 : Ekim 08, 2022, 22:42:11 »
Oluyor merak etmeyin. Ben ilk teknemi alırken doğru dürüst bir bütçem bile yoktu, buldum buluşturdum aldım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Hakan Ertunk abimizin teknesiydi, sağolsun o dönem bana çok yardımcı olmuştu...
*

Ö. O. D.

« Yanıtla #250 : Ekim 08, 2022, 23:45:56 »
Umarım olur ama hocam bu camiada kötü bir özellik mi var yoksa bana mı denk geldi bilmiyorum ama en az 7-8 kişi buldum resmen yalvardım fikir verin bilmiyorum diye kimse yardımcı olmadı. Her sorumun cevabını kendim araştırıp bulmaya çalışıyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #251 : Ekim 09, 2022, 22:15:46 »
Umarım olur ama hocam bu camiada kötü bir özellik mi var yoksa bana mı denk geldi bilmiyorum ama en az 7-8 kişi buldum resmen yalvardım fikir verin bilmiyorum diye kimse yardımcı olmadı. Her sorumun cevabını kendim araştırıp bulmaya çalışıyorum. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu camia derken anlamadiğim forumdaki camia mi yoksa genel tekne camiasi mi  . Eski konulardan cevabi çıkaracağıniza , bulacağiniza eminim.  Mesajlarda  hep fiyatlarin yuksekliginden bahsedilir ama her zaman bu şikayet vardir degil mi ? Ayrica konunun cevabi kisinin maddi durumu, tekneden beklentisi ve tekneye ayiracak  zaman ile ilgili diye düşünuyorum.
*

A. Y.

« Yanıtla #252 : Ekim 09, 2022, 22:58:49 »
bir malın/ürünün kullandıkça fiyatının düşmesi gerekirken ( enflasyon vs. bunlar bahane değil başka enflasyona uğramış ülkelerdeki teknelere bakıyorum ikinci ellerin fiyatı 10 senede % 10 belki artmıştır) bizim ülkede oturmuş bir sistem var ; eskinin fiyatı düşmüyor , hele tekne karavan vb. şeyler ise asla düşmüyor.yada tutan bir ürün ise ( passat golf corolla vb.) sıfırıyla yakın fiyat bile olduğu oluyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .99 golfe adam yazmış 200 bin lira , soruyosun neden böyle diye ; e sıfırı 1 milyon diyor.ulen senin 30 yıllık arabanın fiyatı 0 km araca göre belirlenirmi hiç   :)tekne ise avrupada keyif hobi işiyken bizde teknesi olana milyoner gözüyle bakıldığı için saçma sapan ömrü bitmiş teknelere ( çok özel modeller hariç ) milyonlarca lira isteniyor.bu her zaman böyleydi ve böyle olacak.
*

G. Ö.

« Yanıtla #253 : Ekim 10, 2022, 12:06:45 »
Google tercüme, araları kestim. Özetle, sııfır tekne fiyatları "dolar bazında çok artmış," bu da ikinci ele yansıyor.

Çevrimiçi tekne pazarlarında küresel bir lider olan Boats Group, 2022'nin ilk yarısını analiz ederken pandemi kaynaklı büyüme ile birlikte pandemi öncesi eğilimleri karşılaştıran en son pazar raporundan elde edilen bulguları açıkladı.

Küresel ortalama tekne fiyatının 2019'a göre %28,9 artarak 182.900 dolar olması nedeniyle...

Geçen yıl boyunca, suya çıkmak isteyen alıcılar için bütçeye uygun seçenekler giderek daha popüler hale geldi. 26 fit aralığındaki tekneler, pandemi öncesi değerlere kıyasla ABD'de ortalama %71.5 ve uluslararası olarak %140.6'lık bir ortalama fiyat artışı gördü. 2019'dan 2022'ye kadar birim satışlar için genel pazar sürücüsü, 35 fitten daha az segmentteki teknelerdi.

*

A. U.

« Yanıtla #254 : Ekim 10, 2022, 14:25:54 »
Bu konuyu 2019 yılında başlatmışım. 2020 Yılı Ağustos sonunda çok değerli korsan büyüğümden rica etmiş ve sağolsun beni kırmadan bir tekneyi yerinde inceleyip adıma teklif sunmuş idik. Sanırım 2006 model Beneteau 34 tekneye 45.000 EUR (400.000 TL  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap )  teklif vermiş idik. Ancak satıcı bizden önceki teklif sahibine tekneyi sattı. Şimdi bakıyorum 45.000 EUR,  800.000 TL civarı. Bugün aynı model tekne fiyatları ise 1.400.000 TL yazılmış.  Şimdi rota fisher tipi bir kayık alsak o da 400.000 TL. Hayallerimi gömdüm, elim böğrümde bakınıyorum.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yorumunuz olmasa ben de hemen hemen aynısını yazardım. Farkettim ki uzun süredir yelkenli tekne fiyatlarına bakmamışım, hatta foruma bile doğru düzgün girmemişim. Bir ara yarım kamara teknelere bile bakındım şimdi ona da bakmıyorum.