0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. E.

Torna Cark Hk
« : Mart 01, 2023, 20:06:19 »
Sevgili korsanlarım merhaba, malum bu soğuk günlerde fazla denize çıkamıyoruz. Limanda bekleyen teknenin motorunun yatmamasi icin ileri ve geri viteste olmak üzere kaçar dakika çalıştırmamızi önerirsiniz. Tornacark yapmanini bir usulu var midir? Bu arada makinemiz 27 beygir dizel motor. Saygı ve selamlarımla

*

C. İ.

Ynt: Torna Cark Hk
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2023, 21:49:29 »
  Merhaba Alper bey,
Öncelikle, komşularınızın orada olup olmadığını kontrol ettikten sonra. (Rahatsızlık vermemek anlamında)
Yaklaşık olarak 1500 d/dak. da, 5 dak. ileri yol, 5-10 dakika tornistan uygundur.
Elbette motorun yağ seviyesi gibi ön kontrolleri yaptıktan sonra.
Selamlar.

*

S. K.

« Yanıtla #2 : Mart 02, 2023, 16:08:13 »
Ben bu konuya pek dikkat etmedim.. Yaklaşık 4,5 aydır da yerimizden kımıldamıyorduk... Geçen hafta şöyle bir yol vereyim dedim.. Ouuvv beybii! Sanki marinada 3mt durgun suyun üzerinde değiliz de pervaneyi deniz tabanına sokup kumun içinde çeviriyormuşuz gibi bir çamur attı arkaya... Sonra iskele-sancak bow thruster çalıştırdım 5-10 saniye, aynı görüntü baş tarafta da oluştu...

Teknenin altında yaşam başlamış demek konuyu son derece hafife almak olur; daha çok uydu kentler kurulmuş, toplu taşıma hatları oluşmuş, bilumum hayvanat sosyalleşmişler falan filan... W'app grubunda bir resim vardı, tekne lifte çıkarken altından tekne hacmi kadar daha orman geliyordu; bende de olan öyle bir durum sanırım....   

*

A. E.

« Yanıtla #3 : Mart 02, 2023, 22:22:43 »
Cevaplarınız ve yorumlarınız için çok teşekkür ederim

*

E. B.

« Yanıtla #4 : Mart 02, 2023, 23:09:28 »
Torna cark  dumen palasini da biraz temizliyor eger pervane ve pala yakinsa, tam iskele sancak yapmak lazim arada.
Torna Cark da tornistana dikkat, pontona cikmayin. Bastan alinan tonuz halati su seviyesi degisikliginden biraz rahatladiysa tekneyi pontona carpmadan tutmaz. Once tonoz halatini iyice kasin, bosunu alin.
Pervane suyunuz ponton altindan gecip diger tekneyi sallayacaktir. Cok faydali ama dikkatli yapilmasi gereken bir islem. Motorun da cabuk isinmasini saglayacaktir, limanda calisma suresini azaltir. Cok uzun rolantide calistirmanin zararlarini azaltir.