0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D.

Ynt: Amerikan bayrak Delawere kayıtları durduruldu
« Yanıtla #30 : Mart 06, 2023, 16:27:39 »
Korsanlar bana gelen son bilgi  Delaware yeni tekne kayıt işlemi yaptırmaya çalışınca tekne burada mı sorusu geliyor hayır derseniz yapmıyoruz diyorlar  evet derseniz limana gidin gibi bir şeyle karşılaşıyor.
Bu bana acente nin verdiği bilgi.

*

E. A. A.

« Yanıtla #31 : Mart 06, 2023, 17:47:57 »
Ben bir Yacht Dealer'ı ve Acenta çalışanı olarak yaşadığımız prosedürü sizinle şöyle paylaşabilirim:

ABD tek tek ve farklı zamanlarda Amerikan bayraklı müşterilerimize mailler yolladı ve teknelerinin konumları hakkında bilgi sordu. Toplam 3 soru soruldu ve bu sorulara gelen yanıtlar doğrultusunda ( ki çoğunun yatı veya teknesi sizin de bildiğiniz üzere Amerikan sularını daha görmemiş bile :') ) renewal yani yenileme başvuruları reddedildi.

Bu noktada benim araştırmalarıma göre :
Polonya gerek döküman, gerekse prosedür açısından daha sade bir register süreci sunuyor. Verdikleri registration süresiz yani tekrardan her sene renewal'lara gerek yok. Ayrıca daha önceden açılan Amerikan şirketlerine register yapma şansı veriyor.
Aynı zamanda Malta, San Marino, İngiltere gibi ülkelere kıyasla ücreti daha düşük. 24 metreye kadar survey istemiyorlar ve geçici register süreci yaklaşık 5 günde tamamlanıyor. Bu da size legal olarak yelken açma hakkı sunuyor. 4 hafta içinde de kalıcı registration belgesi geliyor.

10 metreden küçük tekneler için San Marino
24 metreden büyük tekneler için ise Panama tercih edilebilir.

Gönül ister Türkiye'deki bütün tekneler Türkiye bayrağıyla yelken açsın, umarım seçime doğru bir yasa ile vergide düşmeye gidilir.

Benim görüşlerim bu şekilde, geri dönüşlere her zaman açığım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Mart 06, 2023, 17:49:59 Gönderen: Emre Arman Aydın »

*

E. D.

« Yanıtla #32 : Mart 06, 2023, 17:51:57 »
Emre Arman korsanın Polonya şahıs değil kayıt mutlaka şirket adına olmalı değil mi?

*

E. A. A.

« Yanıtla #33 : Mart 06, 2023, 17:54:37 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Emre Arman korsanın Polonya şahıs değil kayıt mutlaka şirket adına olmalı değil mi?

Merhaba, şahıs adına da kayıt alıyorlar ancak şirket olması işlemi hızlandırıyor diyebilirim.

*

E. E.

« Yanıtla #34 : Mart 06, 2023, 22:25:56 »
Teknenin AB de vergisi odenmemisse;

Please note if the boat will be in Turkey for sure you need a Delaware company however since the boat is not VAT paid i would not suggest a EU Flag such as Poland!
It is advisable to have a non EU flag. Also have in mind that now Poland is delaying very much the provisional registration. Minimum time is 2 to 3 weeks unfortunately!

Yunanistan acente'nin bana verdigi cevap bu.

*

E. D.

« Yanıtla #35 : Mart 06, 2023, 22:36:06 »
Emre kaptanım size verilen bilgi çok doğru gelmedi bana, ya bilmemekten ya da rekabet olabilir sebebi. Polonya ile aynı konuyu yazıştığım da bana 6 aydan fazla Avrupa da kalmadığınız ve Avrupa vatandaşı olmadığınız sürece sorun yok dediler. Bunun doğruluğuna da hala emin değilim bu arada.
*

E. E.

« Yanıtla #36 : Mart 06, 2023, 22:48:07 »
Emre kaptanım size verilen bilgi çok doğru gelmedi bana, ya bilmemekten ya da rekabet olabilir sebebi. Polonya ile aynı konuyu yazıştığım da bana 6 aydan fazla Avrupa da kalmadığınız ve Avrupa vatandaşı olmadığınız sürece sorun yok dediler. Bunun doğruluğuna da hala emin değilim bu arada.

Birkac kaynaktan arastirdim,sizin AB vatandasi olup olmamaniz degil sikinti.
Polonya bayragi cektiginizde tekneniz AB vatandasi oluyor.
Bu nedenle teknenin vergisinin odendigini ispat etmeniz icin evrak tasimaniz ve ibraz etmeniz gerekiyor sizden istediklerinde.Vergisi odenmemis tekne icin bu bilgi.

Elde ettigim bilgi bu sekilde.AB ulkelerine gitmezseniz sorun yok.Benim anladigim bu sekilde.
Yanlis bilgi olmasini umarim,Polonya cok ekonomik.

*

E. D.

« Yanıtla #37 : Mart 06, 2023, 23:00:18 »
-Regarding the VAT, is you are non EU citizen and no tax resident in EU you are not obligated to pay the VAT in Europe. The VAT doesn't depend on the flag that you fly but on where you want to sail and if you are EU citizen or not. If you sail in Europe in theory you can stay for max 18 months in EU.
Thank you and kind regards!

- Hello again I live in Turkey, the boat will stay in Turkey. But I want to sail Greece or Italy for short times. Do you mean in your mail that when I sail to these countries , if coast guards in these  counteries ask me the vat paid documents will it ve problem for me .

- As mentioned, if you are not a tax resident in EU you may stay in EU waters for 18 months without paying the VAT however to get detailed information regarding how the coast guards work and if definitely you won't have any problem regarding the VAT on EU waters we recommend to contact tax advisors. Thank you and kind regards.

Benim yazışmam bu şekilde, fakat yine de %100 doğruluğu konusunda emin değilim.

EC GLOBAL PROMOTIONS LTD diye bir şirketle yazıştım.

*

E. E.

« Yanıtla #38 : Mart 06, 2023, 23:16:00 »
-Regarding the VAT, is you are non EU citizen and no tax resident in EU you are not obligated to pay the VAT in Europe. The VAT doesn't depend on the flag that you fly but on where you want to sail and if you are EU citizen or not. If you sail in Europe in theory you can stay for max 18 months in EU.
Thank you and kind regards!

- Hello again I live in Turkey, the boat will stay in Turkey. But I want to sail Greece or Italy for short times. Do you mean in your mail that when I sail to these countries , if coast guards in these  counteries ask me the vat paid documents will it ve problem for me .

- As mentioned, if you are not a tax resident in EU you may stay in EU waters for 18 months without paying the VAT however to get detailed information regarding how the coast guards work and if definitely you won't have any problem regarding the VAT on EU waters we recommend to contact tax advisors. Thank you and kind regards.

Benim yazışmam bu şekilde, fakat yine de %100 doğruluğu konusunda emin değilim.

EC GLOBAL PROMOTIONS LTD diye bir şirketle yazıştım.

Bu bilgi dogruysa cok iyi.Bunu kesinlestirmek icin biraz daha arastirip yazismak gerekiyor.

Benim satin aldigim tekne Yunanistan da.Satici Ingiltere vatandasi meslegi Avukat.Tekneyi Yunanistan Adriyatik kullanmis.Bayrak Cook Island.Bu durumda ben risk almamak icin Cook Island bayrak ile ilerlemeye karar verdim.
Once Polonya icin arastirdim ,baktim risk var maliyete katlanmaya karar verdim.Islemleri baslattim.
Zaman sikintisi oldugu icin haraket etmem gerekiyordu.
3 yil icin fiyat avantaji olmasina ragmen 1 yil sectim.Bu arada daha iyi arastirma firsati bulurum dusuncesiyle.
Polonya konusunda net bilgisini paylasanlar olursa cok iyi olur.

Farkli yorumlar var.
*

S. K.

« Yanıtla #39 : Mart 06, 2023, 23:22:53 »
Forumdan Arda Gülcil korsan geçen yıl satın aldığı teknesini Polonya'ya kaydettirdi ve tekneyi Hırvatistan'dan Türkiye'ye EU vatandaşı kaptanlar getirdi... Konuyu görüp yazsa, ilk elden açıklama olur... ben yazayım ona...
*

A. G.

« Yanıtla #40 : Mart 07, 2023, 01:10:30 »
Merhabalar herkese

Ben 2021 Kasım'da  Polonya Bayragi çekmiştim Hirvatistan'dan aldigim Hırvat bayraklı tekneme hatta burda da yazmistim nasil yaptigimi, yapmama ragmen olumsuz geri donus alınca da uzatmamistim konuyu.
Kendim yelkencilik ve tekne konusunda acemi olsam da denizcilik sektöründeyim gemi sicil gibi konular hakkında az da olsa bilgim ve egitimim var. Bu vergi , non eu citizenship ,no tax ya da tax resident konusu cok detaylı ve ahkam kesip cevap verilecek konular degiller hatta ve hatta Avrupa’da avukatlar bile net cevap veremiyorlar yurtdisi forumlarinda gormussunuzdur . Zira teknenin bayrağı,bagli bulunduğu limani, donatının milliyeti, varsa ikinci vatandasligi ve / veya yurtdisi oturum izni , onun vergi statüsü ,kisi mi sirket mi olduğu,teknenin ticari mi oldugu , seyir ettigi deniz , yanastigi liman, yanastigi gumruklu limanda yapilan islem , gecirilen sure  vs hepsi onemli ve samimiyetle söylüyorum net bir bilgi yok  bunların hepsinin toplamı  hakkinda, bu konuda  kesin konuşmak ahkam kesmektir. Zaten EU ülkeleri icinde de her yerde  ayni ortak bir uygulama yok ne bu isin vergisi ne de bayrak dagitimi icin.
Meslek gereği diyalogda oldugumuz denizcilik ile  ilgilenen Avukatlarla da konustum net bir sey diyemiyorlar elbet fikri var herkesin ama net sonucu yok , ornek veriyorum bir iki ulkenin Turizm, Ulaştırma  bakanligi ile yazistim  cevap veremediler, bir tanesi elcilik ile gorusun dedi yonlendirdi akabinde elçiliğe sordum bir sey diyemediler sorumluluk almak istemedi , görüstugum kisi diyeyim zira net bilgi yok pratikte . Bu konudaki ana sorun biz degiliz Ingilizler zaten onlarda da durum cok karisik ( Bir kac yil icinde Ingilizler ile ilgili cok dava sonuçlanır o zaman belki daha net bilgiler düşer önümüze ) .

Polonya bayrak çekme islemlerine gelince, cok kolaylıkla dagitiyorlar ve cok ucuza veriyorlar bunu yaparken de sirket , kisi , vergi  vs bakmadan dagitiyorlar , bayrağı vermesine ragmen sorumlu degiliz de diyorlar yani sizin teknenizde EU VAT odense de odenmese de bu gerekli olsa da olmasa da bayrak veriyorlar. Yani bir EU ulkesi cok kolaylikla tekneleri siciline kabul ediyorken ve ben senin ne vergi tabiyetine ne de milliyetine bakmam darken diger tum konularda net bir bilgi olmasini beklemek bence yersiz.  Burokrasi yok gibi. Şirket adına alip gayet de guzel Polonya bayrağı çekilebilir burda da kaydı yapılır. Ikinci vatandasliginiz ( NON EU )  varsa daha da kolay baska opsiyonlar da yaratilabilir (girmiyorum detayina ) . Ben Polonya bayragi ve Gdansk baglama limani kullanıyorum SG kontrolune  de girdim evraklarıma da baktılar transit log yeniledim de. Tabi bunlar olurken cevremde neredeyse herkes olmaz, yapilmaz diyordu.

Benim kafamdaki soru isareti bunun su andaki yapilabilirligi degil Polonya buna ne kadar devam edecek veya EU ne zaman tamamen standart kurallara herkesin uymasini isteyecek ?
« Son Düzenleme: Mart 07, 2023, 01:13:07 Gönderen: Arda Gulcil »
*

E. D.

« Yanıtla #41 : Mart 07, 2023, 15:20:21 »
Arda korsanım SG kontrolüne hangi ülkelerde girdiniz. Bilgi verebilir misiniz?
*

A. G.

« Yanıtla #42 : Mart 09, 2023, 03:19:04 »
Türkiye’den bahsediyordum Emre Korsan.
*

İ. N.

« Yanıtla #43 : Mart 09, 2023, 17:33:07 »
2 saat önce yenileme işlemi yaptım. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

D. T.

« Yanıtla #44 : Mart 09, 2023, 17:52:05 »
2 saat önce yenileme işlemi yaptım. Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Merhaba Ben denedim yapamadım nasıl yaptınız acaba ?