0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. D.

Ynt: Amerikan bayrak Delawere kayıtları durduruldu
« Yanıtla #15 : Şubat 26, 2023, 01:05:19 »
Sedat korsanım ekstra bir bilgiye  sahip değilseniz kusuru bakmayın ama yorumunuz çok kendinizi kandırmaya yönelik ve iyimser geldi bana.  Dil dedidiğimiz şey yoruma açık değildir. Ve diyor ki bizim sularımızda değilseniz register yapamazsınız. 
Haa bu kuralı uyguluyorlar ya da uygulamıyorlar  o ayrı konu , ki şimdiye kadar uygulamadılar zaten,  zamanla göreceğiz registerlar yapılınca ne olacağını.

*

A. H.

« Yanıtla #16 : Şubat 26, 2023, 02:12:16 »
Yazi daha oceki yillarda da olan bir yazi. Delreg kurallarinda da var. Yazida ozellikle belirttigi another state kelimesi Amerika da ki diger eyaletlerde kullaniyor iseniz olarak cevrilir. Amerika da herhangi bir eyalette kullanmiyor iseniz yazi sizi ilgilendirmiyor. Delreg de register ederken USA da oturumun varmi , yada USA ile herhangi bir baglantin varmi gibi bir zorunluluk yok. Bu sekilde bakarsak Dunya vatamdasi herhangi biri kayit yapabilir ancak diger USA eyaletlerinden herhangi birinde daha fazla kullaniyorsan o eyalete kayit yaptirmalisin diyor.
Sadece USA da baskaca herhangi bir eyalette kullanmiyorum beyani yeterli olacaktir diye dusunuyorum.
Ancak yazinin devaminda, delaware registration yapmak icin teknenin  birinci oncelikli kullanim yeri delaware olmalidir diyor. Yani bundan sonra bunun ispati icin ek belge isterlerlse kayit yaptirmak mumkun olmayabilir
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2023, 02:26:53 Gönderen: Alper Hazar »

*

S. K.

« Yanıtla #17 : Şubat 26, 2023, 09:03:46 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu yorumu ilk kez duyuyorum Sedat korsan, enteresan cve dusundurucu.

Ne kadar guveniyorsunuz buna?  Profesyonel gorusunuz bu yonde mi?

Hukukun anlaşılmaz kuralları çözümleme yöntemlerine göre neredeyse eminim Serkan korsanım... En geçerli yöntem de yukarıda yaptığım gibi fonksiyonel yorumlamak ve mefhum-u muhalifini yani ters anlamını okumak...

Her şeyden önce ABD kendi eyaletlerine state diyor; bunu adına da yazmış  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap buna karşılık vize başvurularında size "residential country, country of origin, country of secondary citizenship (if any) gibi sorular soruyor; yani diğer ülkelere state demiyorlar, country diyorlar... NATO sitesinde de member countries diyor...

Diğer taraftan adamlar dünyanın dört bir yanında üretilişinden hurdaya ayrıldığı güne kadar hiç DL waters hatta hiç US waters görmemiş teknelerden yılda 300-USD franchise-fee alıyorlar; kendi şirketleri 50-100-150 application fee'ler alıyor; böyle temiz akan bir parayı niye kesmek istesin...

Sedat korsanım ekstra bir bilgiye  sahip değilseniz kusuru bakmayın ama yorumunuz çok kendinizi kandırmaya yönelik ve iyimser geldi bana.  Dil dedidiğimiz şey yoruma açık değildir. Ve diyor ki bizim sularımızda değilseniz register yapamazsınız. 

Emre korsanım fonksiyonel açıdan kendimi kandırmamda bir yararım yok ki... Benim teknem zaten TR bayrak  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

...ve "bizim sularımızda değilseniz register yapamazsınız" demiyor; tekneyi bir takvim yılında bizim sularımızda diğer eyaletlerin karasularından daha sık kullanmıyorsanız diyor... Ben de diyorum ki nalet olsun sizin de diğer eyaletlerin de sularına, girmeyeceğim la hiçbirine  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. Ç.

« Yanıtla #18 : Şubat 26, 2023, 09:31:25 »
Memoyu gönderen amir arkadaşa teknemi Akdeniz de kullandığımı yazdım. O da bana o zaman benim eyalet yasalarıma göre tekneni kayıt ettiremezsin dedi.

Karşı taraftada birileri kurcalıyor bu maddeyi, eyalet dışı ile out of USA waters karışıyor birbirine.

Benim görüşüm birşeylerin değişeceği yönünde önümüzdeki günlerde.

(Delreg'in Hollandalı bir gruba devri bile kafa karıştırıcı)

*

S. D.

« Yanıtla #19 : Şubat 26, 2023, 22:37:34 »
Sonuc olarak bu konuyu baslatan yazinin yeni bir mevzu olmadiginda, en azindan simdilik endiseye mahal verecek yeni bir durum olusmadiginda hemfikir miyiz?

*

U. C. O.

« Yanıtla #20 : Şubat 27, 2023, 03:49:32 »
Koca koca Delaware kayıtlı yük gemileri dünyanın heryerinde fink atıyor.  Bu gemiler Delaware e uğramiyor bile belki.

Vergi yükü de Panama ve Delaware gibi yerlerde de avantajlı olduğu için armatörler de bu bandiralari tercih ediyor diye biliyorum.

Koca gemilerin sahiplerinin bu yasal durumu iyice değerlendirip karar verdiğini varsayıyorum. Yoksa bizim sandigimiz gibi "kanun böyle ama para için göz yumuyorlar" durumu yoktur bence.

« Son Düzenleme: Şubat 27, 2023, 03:50:40 Gönderen: Uğur Can Orhan »
*

E. E.

« Yanıtla #21 : Şubat 28, 2023, 15:03:28 »

Beni endişelendirdi anlattiklari.Ne kadar doğru acaba Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. O.

« Yanıtla #22 : Mart 01, 2023, 10:41:51 »
Şöyle bir bilgi var
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap   adlı sitede bu bir aracı firma...

IMPORTANT ANNOUNCEMENT 27 FEBRUARY 2023
This week the Delaware DNREC and the US Coast Guard announced that they would no longer accept registrations for boats that are not actually based in state of Delaware waters. It is for this reason, we are letting you know that we still have plenty of other options to register your vessel and some are even easier and less expensive than the Delaware registration.
We would like to recommend Poland, Langkawi, San Marino and the United Kingdom as an alternative for the Delaware registration. We can register your vessel in any of these jurisdictions and if you need to register a commercial vessel we can also register in Panama, Malta, BVI and the Cayman Islands.
*

R. E.

« Yanıtla #23 : Mart 01, 2023, 11:42:24 »

Delaware eyaleti bu yasayı sigortacı Greenbergler için çıkarmıştı. Oraya kayıt yaptırıp sigortalatıyordunuz. Bir tür kolaylıktı. Türklerin farklı nedenle işlerine geldi. Bu arada sigorta işi her nedense tavsadı. Delaware'ye kaydettirip Türkiye'de veya başka yerde sigorta yaptırmak yaygınlaştı. Greenbergler de bazı sigortalama sektörlerinden firmaları satarak çekildiler sanırım.

Bu şekliyle de eyalete bir getiriden ziyade yüke dönüşmüş olması muhtemel. Oradaki firmalar da kepenk kapatmama derdine düşmüşler sanki...

Hazır 100. yıl gelmişken, bir bayrak kampanyası yapalım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İktidara da iyi gelecektir. Başka nedir bilmem de, istatistiki katkı olur memleket denizciliğine...

Öncekini şuralarda konuşmuştuk..

*

E. D.

« Yanıtla #24 : Mart 01, 2023, 13:46:11 »

Hazır 100. yıl gelmişken, bir bayrak kampanyası yapalım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
İktidara da iyi gelecektir. Başka nedir bilmem de, istatistiki katkı olur memleket denizciliğine...

Öncekini şuralarda konuşmuştuk..

Önümüzdeki günlerde, vergi affıyla birlikte, torba yasa içinde bu konunun da bulunacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Mart 01, 2023, 13:47:12 Gönderen: Erdal Duran »
*

E. B.

« Yanıtla #25 : Mart 02, 2023, 05:29:27 »
Merhaba,
Karsilastigim baska bir ilginc nokta oldu. Buyuk sigorta firmalarindan biri olan Pantaenius  bayragimi Langkawi ye cevirirsem tanimayacagini ve sigortalamiyacagini ama Delaware'de bir problem yasamadan devam edebileceklerini soylemisti.
Bu arada Delaware kayitli tekneler ABD 'deki diger eyaletler icin buyuk problem. Direk vergiden kacinmak icin bir California teknesi yada New York teknesini Delaware'e kayit yaptiriyorlar.  Bu engellenmeye calisiliyor. Diger taraftan Delaware kayit edilen ABD disi bir tekne zaten dolayli olarak da ABD ye bir gelir kaynagi  Olay sadece tekneler icin degil, baska bir eyaletteki ucaklari da ayni yapida, Delaware sirketi uzerine kaydediyorlar ve ABD icin'de ciddi bir gelir kaybi oluyor. Fakat ulke disindaki bir tekne yada ucak Delaware olmazsa zaten gidip California vb baska bir eyalete kaydolmayacak. Bu gelir kaynagini Malta yada baska bir ulke kapacak.
Notlarda bir detay vardi, kosullara bagli ozel musadeler de soz konusu olabiliyor.  Kurallarda diyor ki yilin buyuk kismini Delaware'de gecirmelisin. Peki, bu durumda bir Delaware teknesinin Dunya'yi dolasmasinin , uzun seyir yapmasinin mumkun olmayacagini dusunmek gerekiyor ki mantiga aykiri.
Temel amac, pratikde kullanim acisina gore aleni suclari engellemeye yonelik bir yasa olmasindaki ihtiyac. Burada teknenin ulkeye yarattigi vergi zararini minimize etmeye calisiyorlar, yani ABD icindeki vergi kacirmayi engellemek.
Bugunlerde bende bu bayrak konusunu farkli bir acidan yasiyorum.  Turkiye'deki Delaware , ABD bayrakli teknemin kaydini agirlikli yasadigim yer olan New Orleans, LA 'ya aldirmaya calisiyorum, ama tekneyi getirmeden. Cok eglenceli oluyor. Ama eglenen ben degilim tahmin edeceginiz uzere. Benzer bir tecrube yasamis olaniniz varsa tavsiyesini duymak, ogrenmek isterim.

Guzel seyirler dilerim.
*

E. Ç.

« Yanıtla #26 : Mart 02, 2023, 09:43:05 »
Merhaba,
Karsilastigim baska bir ilginc nokta oldu. Buyuk sigorta firmalarindan biri olan Pantaenius  bayragimi Langkawi ye cevirirsem tanimayacagini ve sigortalamiyacagini ama Delaware'de bir problem yasamadan devam edebileceklerini soylemisti.

Delreg ve Delaware Yacht Register Langkawi bandrasına geçen teknelerin sigorta sorunu yapamayacağını garanti ediyor web sitelerindeki açıklamalarda.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Panta bu garantinin dışında kalmış demek.

Ortalık daha da karışıcak gibi.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Ç.

« Yanıtla #27 : Mart 02, 2023, 10:25:54 »
Sigorta konusunda şöyle bir sayfa hazırlamışlar.

Müşterilerimizin çoğu, bayrak kayıtlarını Langkawi bayrak kaydına değiştirirken iyi bir tekne sigortası alamayacaklarından endişe ediyorlar. Langkawi tekne kaydı mükemmel bayraklar olarak kabul edildiğinden bu bir sorun değildir....

*

T. Ö.

« Yanıtla #28 : Mart 02, 2023, 13:19:23 »
İnternette İngiliz bandırasının avantajlarını okumuştum ama sonra bu işlemin sadece uygunluk verilen ülke vatandaşlarına serbest olduğunu okudum. Türkiye uygunluk verilmiş ülkeler arasında değil ama Pakistan, Uganda, Papua Yeni Gine, Tanzanya, Nijerya, Kenya onaylı Çin bile onaylı ama biz, Rusya, İran listede yokuz.
Kuyruk yarası, evlat acısı hikayesini devam ettiriyorlar.
« Son Düzenleme: Mart 02, 2023, 13:20:56 Gönderen: Tuğrul Özden »
*

H. T.

« Yanıtla #29 : Mart 02, 2023, 13:59:47 »
İnternette İngiliz bandırasının avantajlarını okumuştum ama sonra bu işlemin sadece uygunluk verilen ülke vatandaşlarına serbest olduğunu okudum. Türkiye uygunluk verilmiş ülkeler arasında değil ama Pakistan, Uganda, Papua Yeni Gine, Tanzanya, Nijerya, Kenya onaylı Çin bile onaylı ama biz, Rusya, İran listede yokuz.
Kuyruk yarası, evlat acısı hikayesini devam ettiriyorlar.

Çok haklısınız ben de British Virgin Adaları'ndaki bir şirkete ait Londra  Limanı'na kayıtlı teknemin registry sini Birleşik Krallık'ta oturum iznim olmadığı için yaptıramayıp Hollanda bandırasına geçmiştim. Daha sonra Türk bandırasına geçip bu acaip ve onur kırıcı durumdan kurtuldum.