0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. T.

Ynt: Amerikan bayrak Delawere kayıtları durduruldu
« Yanıtla #120 : Mart 25, 2024, 21:31:30 »
Transfer kaptanlari basladilar Slovenya dan Turkiyeye Bavaria ve Hanseleri getirmeye… hemen hemen hepsi UK bayrak.

Delaware durdurunca UK bayragi mecburiyetten moda oldu.. maliyet yuksekti eskiden o yuzden tercih edilmiyordu. Benim bir arkadas 5000 EUR vermis.. ki Turkiyede taninan bilinen bir firmaya.. yazik dedim yani… 2 evrak isine bu kadar para. Bilgisizligin ve tembelligin kurbani olmus.

San Marino cok kolay… 2-3 emaille biten bir is. Nicola yardimci olur.

UK de tonaj sertifikasi bence problem ve bir maliyet. O yuzden sordum Arif korsana tonaj dahil 2100 EUR dan ucuza geliyor mu diye.. cevap verirse ogrenecegiz.

*

M. T.

« Yanıtla #121 : Mart 25, 2024, 21:35:33 »
Aslinda en temizi Polonya. Ama tekne EU ya girince problem olur mu? Aslinda olmamasi lazim… VAT paid sormamalari.. cunku sahibi EU vatandasi ya da oturum izni sahibi degil..

Bu sorunun cevabini tam alamadim kimseden ama Turkiye de su an bir suru Polonya bayrakli tekne de var. Turkiye kabul ediyor ve transit log u veriyor. Bu tekne 5 sene sonra cikis yapmak zorunda kalacak? Yunan a giris yapacak geri mi gelecek ? Ya da cikis yapip bir tur atip… vazgectim geri geldim alin beni yeni transit log mu isteyecek?

Diyelim gitti Yunan a… giris yapti. Yunanistan VAT belgesi sormazsa problem yok. Ama Yunanistanin bu EU kayitli tekneye Transit Log cikarmamasi lazim…. Tekne nin temporary importation kapsaminda 18 ay suresi olmamasi lazim.

Tekne EU teknesi… E o zaman da bu tekne EU da sinirsiz sure kalabilir… hani bunun VAT si derler mi? 1-2 demezler 3. De derlerse nolcak?

Bir sekilde Polonya bayragi cekilmis teknenin de EU dan export olmasi lazimki VAT olusmasin. Export olduysa tekrar EU ya girdiginde temporary importation kapsamina girmesi lazim…

Bilen varsa soylesin.. merak ettigim bir konu.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2024, 21:37:46 Gönderen: Meriç Taşer »

*

K. G.

« Yanıtla #122 : Mart 25, 2024, 21:53:28 »
Polonya AB üyesi olduğu için eğer VAT'ın ödenmediğini anlarlarsa, ve kibar insanlarsa ya VAT öde, yada AB karasularını terket derler. İtiraz edemezsiniz. Ama aklı başında hiç kimsenin böyle bir çılgınlık yapacağını düşünmeyecekleri için çok muhtemel sormazlar.

*

M. T.

« Yanıtla #123 : Mart 25, 2024, 21:59:38 »
Aslinda direk RED FLAG. Teknenin sahibi Turk… Yunanistana vize ile girmek istiyor ama tekne Polonyali. Ilk soracagim soru olur.

Ama tekne belgesi olarak sadece registration ve sigorta istiyorlar.. ilave Crew List ve Tepai ( Hirvatta Cruising Permit ) . Hosgeldin.

Dogrusu export edilmis Polonya bayrakli tekneye transit log duzenleyip onu 18 ay sureyle Temporary Importation kapsamina almak.

Polonyaya bayrak dagitiyor diye kiziyorlardi ne oldu o durum? Belki yakinda Polonya da durdurur. Zaten aldiklari 80 Zlotny. Alsa nolur almasa nolur… parayi gene aracilar yapiyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. T.

« Yanıtla #124 : Mart 25, 2024, 22:00:33 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Polonya AB üyesi olduğu için eğer VAT'ın ödenmediğini anlarlarsa, ve kibar insanlarsa ya VAT öde, yada AB karasularını terket derler. İtiraz edemezsiniz. Ama aklı başında hiç kimsenin böyle bir çılgınlık yapacağını düşünmeyecekleri için çok muhtemel sormazlar.

Terket dese iyi…. Bu teknenin VAT i odenmemis.. odeyene kadar tekneye el koyuyoruz derlerse..

*

M. T.

« Yanıtla #125 : Mart 25, 2024, 22:11:45 »
Bu arada su konuyu atlamayalim… EU diyoki 18 ay gecici kalabilir ve sularimizda gezebilirsin… Temporary Importation. Ama daha uzun kalacaksan VAT odemelisin.

Diyelim tamam dedin odeyecegim…hangi ulkeye odicen? Ilk giris yaptigin yere mi? Noonsite da ole yaziyor.

Bu konu cruisersforum da da bayagi konusuldu.

*

E. Ç.

« Yanıtla #126 : Mart 25, 2024, 22:54:20 »
Daha once bircok kez islem yaptim ukship portalinda ama 185 gun ulkede bulunma vs seklinde bir sart okumadim ve boyle birseyle karsilasmadim.

smallship register ve part 1 arasinda bir fark olabilir mi acaba ?

ilk firsatta tekrar kontrol edecegim bilgilerimi.

Not: herhangi bir acenta vs faaliyetim yok. Ucret mukabili kimseye destek vermiyorum.

*

K. G.

« Yanıtla #127 : Mart 25, 2024, 23:48:09 »
Erdem Korsan

Ben sizin e-posta adresini verdiğiniz Hussein Dahir'e yazdım bu sabah.
İngiliz vatandaşı olmadığımı, şirket kurup ( sizin belirttiğiniz Merchant and Leısure craft ) tescil etmek istediğimi belirttim. Şirket formasyonunun doğru seçenek olduğunu ama tescil işinin mümkün olmadığını çok açık yazdı.
Şimdi malum sitede yeni tekneler görüyorum, neredeyse tamamı İngiliz bayrak olarak yazılmış ve belli ki ilk tescilleri. Bu durumda çok açıktır ki potansiyel alıcılar birileri tarafından fena halde kazıklanıyor.
Adamın bana dediği gibi geçici tescil edilmişler ama bir süre sonra çok muhtemeldir ki bayraksız kalacaklar
*

K. G.

« Yanıtla #128 : Mart 26, 2024, 00:00:21 »
Şimdi tekrar daha dikkatli okuyorum mesajını. Bende bir hata yapmış olabilirim. Hep SSR tesciline odaklandık. SSR Part 3 kapsamında tescil mümkün değil ama Part 1 Merchant / Pleasure tescilinin mümkün olduğunu teyit ediyor. Kafa karıştırdığım için herkesten özür dilerim.

Gelen mesajı buraya kopyalıyorum.

Good Afternoon

Thanks for your email. I can confirm that you will be eligible Part 1 Merchant/Pleasure registration. Unfortunately, you won’t be able to register under SSR as a company or a non-UK resident, you need to reside in the UK for 185 days of the year. You can apply for Provisional Registration first which will provide you a temporary registration for 3 months while you are finalising other documents. Overall, you won’t be able to register under SSR Part 3 but either a Provisional Registration or straight to Full Registration.

If you have any further questions, please don’t hesitate to ask.

Bu durumda acaba Part 1 tescil işi şahıs üzerine Delaware kaydının İngiliz versiyonumu? Öyle ise yine problem yaşanabilir hatırlanacağı gibi
*

K. G.

« Yanıtla #129 : Mart 26, 2024, 00:07:19 »
Tekrar sitelerine bakıyorum.
Part 1 ticari olmak kaydıyla; yük ve yolcu gemilerine ait. Gezi tekneleri bana göre kesinlikle Part 3 ve kapı açılmamacasına kapalı benim açımdan
*

K. G.

« Yanıtla #130 : Mart 26, 2024, 00:16:42 »
Erdem Korsan bu konu ile ilgili üyeleri bilgilendirme amaçlı bir gönderi yazmış, orada ilk başta kurulacak 4 farklı şirket türünden bahsederek, devamında tescil işlemleri, şirket kuruluşu , online vhf lisansı ve survey ile ilgili web sitelerini eklemişti.

Benim hatam, siteleri incelemeden direk e-posta yollamak olmuş. Eğer inceleseydim, ilk baştaki 4 opsiyonun esasen şirket formasyonları değil, tescil türleri olduğunu görecek, ne o e-postayı gönderecek, nede burayı meşgul edecektim.

Ama olsun, yinede görüşümde ısrarlıyım. Birileri fena halde aldatılıyor 
*

M. T.

« Yanıtla #131 : Mart 26, 2024, 01:05:35 »
Tekrar sitelerine bakıyorum.
Part 1 ticari olmak kaydıyla; yük ve yolcu gemilerine ait. Gezi tekneleri bana göre kesinlikle Part 3 ve kapı açılmamacasına kapalı benim açımdan

The UK Ship Register

You need to register your boat with the UK Ship Register to use it at sea.

Whether you can use the register depends on your citizenship status. Check the eligibility requirements for each part of the UK Ship Register.

There are 4 different parts of the register. Which part you use depends on what you’re using your boat for:

Part 1 - commercial or pleasure boats
Part 2 - fishing boats
Part 3 - small boats
Part 4 - charter boats

Part 1 registration - commercial or pleasure boats

You can use Part 1 of the register if you have either:

a commercial boat, unless you plan to use it for fishing
a ‘pleasure vessel’ - this means you do not make any money from it
Registering your boat on Part 1 of the register means you’ll be able to:

get a marine mortgage against your boat
spend more than 6 months outside the UK
It costs £153 to register for 5 years.

You’ll be sent a renewal notice when it’s time to renew. It costs £72 to renew your registration for another 5 years.
*

M. T.

« Yanıtla #132 : Mart 26, 2024, 01:13:08 »
Anyone can get an UK Part 1 Yacht Registration. If you are not owning a European passport, we can still request an UK Part 1 boat registration for you. It is necessary that the ownership of the boat lies within the UK. This will be done by setting up an UK Limited Company under your name of which you are the only owner. When registering a UK Part 1 registration, we only use a new UK Limited company which we will created by us, for you. We do not accept existing companies. BlueWater Registration Services will arrange the whole process.

After we’ve created your new UK Ltd., we will prepare a bill of sale to transfer the ownership of your boat, yacht or jet ski to your new UK Ltd. This way the ownership of your boat now lies within the UK.
*

G. A.

« Yanıtla #133 : Mart 26, 2024, 07:45:30 »
Bu konuda soru işaretlerini tamamen gideren, kafa karışıklıklarına son veren detaylı bir mesajı, bilgi sahibi bir korsanımız bir vakti olduğunda kaleme alsa çok sevaba geçer. Son mesajlarda; UK register olan bayrakların bile geçersiz olabileceğine dair birçok şey okuduk Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. G.

« Yanıtla #134 : Mart 26, 2024, 11:32:31 »
Günaydın

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap sitesinde,bu konu başlığı altında sıkça zikredilen Part 1 Merchant and Pleasure faslında online olarak teknenizi İngiliz gemi siciline kayıt ettirme işlemine başladığınızda,karşınıza gelen ilk satırda TİCARİ TEKNENİZİ / GEMİNİZİ İNGİLİZ GEMİ SİCİLİNE ONLINE OLARAK KAYDETME İŞLEMLERİNE BAŞLIYORSUNUZ ifadesi çıkıyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Halbuki, bizim konumuz Small Ships ve bunların kaydolduğu SSR , burada da boyu 24 metreye kadar olan özel kullanımlı yelkenli veya motoryat sınıfı tekneler. Bu durumda teknenizi sisteme kaydetmenin sadece iki yolu var. Ya vatandaşları olacaksınız, yada İngiltere oturumunuz olacak, ve yılın asgari 185 gününü orada geçireceksiniz. Aksi halde resmen 3 kuruşluk bir tescil ücreti hayrına size neden vergi avantajı versin.

Bana bu işleri yapıyorum diyen kişi ve kuruluşlar, eğer işlemi hiçbir şekilde kapının arkasından dolaşmadan yaptıklarını gösterirlerse, hepsinden özür dilerim.

Hepimizin bildiği bir gerçek var. Ülkemizden ayrı olarak, medeni ülkeler, kişi veya kurumların beyanlarına, aksi tespit edilmediği sürece saygı duyarlar, ama aksini tespit ederlerse de fena yaparlar.

Herkese iyi günler dilerim. Bu konu benim adıma kapanmıştır. Gereksiz yere insanları mesgul ettimse tekrar özür dilerim.