0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Ö. Ö.

Ynt: Setur Yalova Marina
« Yanıtla #15 : Aralık 19, 2023, 13:43:38 »
vay arkadaş! ne marinalar varmış!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

biz Fethiye'de tonozu kopmuş, iskeleye yaslanmış tekneyi ofise haber verdiğimizde "biliyoruz, yarın bağlarız yeni tonozu" diyorlar!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

S. D.

« Yanıtla #16 : Aralık 20, 2023, 10:12:32 »
Yalova’yi bilmem ama biz Umit bey’i Kas Marina’da ozluyor ve eksikligini cok hissediyoruz.

Kendisi cok ilgili, dusunceli ve cozum odakli, pratik bir yonetici.

Yalova cok sansli.

*

A. K.

« Yanıtla #17 : Aralık 20, 2023, 10:37:31 »
Ben teknemi kalamış koyuna demirlerken marina yapıldı mecburen bağlamaya başladık . Teknelerde pasarellayı sabit bağlama şansımız fazla yoktu çünkü tekneler nerdeyse 1 metre ileri geri gidiyordu. Yani tekneye atlarken kedi gibi hesaplayıp öyle atlardık . Kaç arkadaşımız tekneyi ıskalayıp düşmüştür.
Biz olaylara yabancı, marinacılar şaşkın ne yapacağını bilmiyorlar ve böyle zaman geçti.  O  yüzden palamar gelmiş gelmemiş falan bunlar bize normal geliyordu. Bir sezonda, saatine bağlı olarak, toplam 4-5  defa palamar eşliğinde tekne bağlamışızdır. Tabi zamanla işler düzene girdi herhes rolünü öğrendi.

Yalovada çıkış-giriş yaparken haber vermezsek palamarlar bozuluyor. Bende unutup hala habersiz basıp gidiyorum geliyorum.  Ne yapalım bu yaştan sonra eğitilmek zor oluyor.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

H. Ç.

« Yanıtla #18 : Aralık 20, 2023, 10:52:27 »
Doğru mudur bilemiyorum izlediğim bir videoda palamarsız giriş çıkışlarda eğer bir zarar olursa sigorta karşılamıyor dediler.

*

A. Ç.

« Yanıtla #19 : Aralık 20, 2023, 11:16:43 »
Palamar hizmeti aslında yardımcı bir hizmettir, yani siz teknede olup komutu devretmediğiniz sürece teknenin sorumluluğu size aittir. Sigortaların bunu dikkate alması gerekir. Gerçi marinalarda palamarlar teknede siz yokmuşsunuz gibi veya çarkçı sizmişsiniz gibi komut vermeye ve tekleyi oraya buraya itip kakmaya alışmış durumdalar, bir orta yol bulunması gerekir.

*

A. K.

« Yanıtla #20 : Aralık 20, 2023, 11:49:29 »
Gerçekten bazı teknelere palamar şart . Mimli tekneler limana girince millet elde kakıç pruvada alesta bekliyor , ne olur ne olmaz .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

M. T.

« Yanıtla #21 : Aralık 23, 2023, 05:48:37 »
Gecen yaz Hirvatistan da en az 15 marinaya girip ciktik, hic birinde palamar destegi gelmedi. Sadece tonoz halatlari icin biri geliyor, tonoz halatini verip kic koltuklara yardim ediyor. Cikarken o da gelmiyor. Haber verip ciktik hep.

Bir kac tanesi cagirirsaniz , yardim lazimsa geliriz dediler.

Hvar da tonoza yardima geliyorlar ve karaya halati onlar bagliyor. Bir yerde daha tonoz a yardim ettiler. Biraz istege bagli anladigim. Turkiye bu konuda canavar, kimse eline su dokemez. Palamarlar ari gibi.
*

M. T.

« Yanıtla #22 : Aralık 23, 2023, 06:00:45 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Gerçekten bazı teknelere palamar şart . Mimli tekneler limana girince millet elde kakıç pruvada alesta bekliyor , ne olur ne olmaz .  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Korfunun kuzeyindeki adaya girerken yan teknedeki 8 Avusturyali erkegin en az 4 ü ellerinde usturmaca ile bordaya ciktilar. Bizde 5 usturmaca vardi.. arkada 2 balon, yanlarda 3 normal. Anlam veremedik.

Korcula marina herhalde dunyanin en DAR marinasi.. sert havada her gelen tekne carpa curpa girip cikti.. 20-25 knot sagnaklar esiyordu tam yandan. Balon usturmacalar ile bas tarafta nobet tuttuk. ( 2 kisi )

Korculanin dar ve zor oldugunu daha once okumustum bir yerlerde. Milletin haberi yoktu sanirim.

Marina personeli biz bisey yapamayiz dediler. Palamar botu var ama nasil yardimci olabilirdi orasi da muamma. Araya girip uzerimize kayan tekneleri tutabilecek bir alan da yok. Biz ruzgar altindaydik ama ruzgar altindan sekip ruzgar ustu teknelere de carpan carpana. Merak edenler google earth den bakabilir.

Bir kadin tek tek birazdan arkadaslarim katamaranla gelecek, tonozdan boslayip karaya yaklasirmisiniz diye rica da bulunuyodu, gelmesin dedik. Cok iyi kaptan dedi. Dedik bu isin iyilik kotulukle alakasi yok, tam yandan 20-25 saganak bindiriyo… neyseki o katamaran geldiginde ruzgar azdi.

2-3 tekne puntelleri demirlere takti kirdi vs. benzer muhabbeti ertesi sabah da yasadik bu sefer millet cikarken.. ilk firsatta da kactik ordan. Bizim cikmamiz icinde yanimizdeki 4 teknenin cikmasi gerekiyodu… onlar cikar cikmaz tüydük.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #23 : Aralık 23, 2023, 11:59:56 »
Merak edenler google earth den bakabilir.
Merak edenlere büyük hizmet:

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

A. K.

« Yanıtla #24 : Aralık 23, 2023, 12:44:30 »
Anladiğim kadariyla  karsilama huzmetini 2 ye ayiralim.
1-botla karsilayip tonoz, koltuk halatlarinda yardimci olmak.
2-sadece pontonda karsilayip halat ve pasarella yardimi yapmak .

Yalovada  bot ve halat desteği var. Tabi bunda daha az tekne  ve marinanin ufak olmasinin da etkisi var ancak esas olan mentalite.

Diğer marinalarda  sadece motoryatlara bot  yardimi  olabiliyor. Yelkenlere de eğer boşlarsa  halat yardimi oluyor..
Trafiğin yüksek olduğu saatlerde tek başınasin
*

E. D.

« Yanıtla #25 : Aralık 23, 2023, 13:14:24 »
  Kaş marinada her türlü destek verilir. Marinaya yaklaşırken anons edersiniz, botla gelirler ve siz kahvenizi içerken tonozu alır, dümene geçer ve koltuklarınızı bağlarlar. Ümit bey de Kaş marinadan Yalova'ya geçmiş, işini hakkıyla, güler yüzle ve severek yapan bir kişidir. Kaş için bir kayıp Yalova için bir kazançtır. Değerini bilin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

Ö. Ö.

« Yanıtla #26 : Aralık 23, 2023, 13:25:24 »
Ondan sonra "neden denizciliğimiz gelişmiyor!"
Bu kadar konfor varken "neden gelişsin ki!?"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Elin denizcisi kuzey denizlerinde 6 bofor havada kar yağarken 2m dalgalı kahverengi denizinde tide hesabı yaparken çoluk çocuk motorsuz yelkenli ile marinasına girip çıkarken yardım almıyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. E.

« Yanıtla #27 : Aralık 23, 2023, 14:03:37 »
Bu kadar konfor varken "neden gelişsin ki!?"  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Elin denizcisi kuzey denizlerinde 6 bofor havada kar yağarken 2m dalgalı kahverengi denizinde tide hesabı yaparken çoluk çocuk motorsuz yelkenli ile marinasına girip çıkarken yardım almıyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. D.

« Yanıtla #28 : Aralık 23, 2023, 15:47:20 »

Özgür hocam, aynı fikirdeyim. Sadece palamar hizmetini kaldırmak değil, mesela yılda 5-6 aydan az denize açılanlara ceza yazılmalı veya teknelerine el konulmalı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Ama yönetici dediğin de Ümit bey gibi olmalı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.
*

E. S.

« Yanıtla #29 : Aralık 23, 2023, 16:28:11 »

Özgür hocam, aynı fikirdeyim. Sadece palamar hizmetini kaldırmak değil, mesela yılda 5-6 aydan az denize açılanlara ceza yazılmalı veya teknelerine el konulmalı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Ama yönetici dediğin de Ümit bey gibi olmalı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.

"Bekara karı boşamak kolay" deyimi, "Emekliye denize çıkmak kolay" şeklinde de telaffuz edilebilirmiş.  Yılda 5-6ay charter tekneleri bile denizde kalmıyor el insaf Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap. Bırak 5-6 ay, 5-6 hafta bile büyük lüks çalışan tekne sahibi için.
Ev halkı isyanlarda, tekne sahibi olduktan sonra Muğla sahil şeridinden başka bir yer göremez olduk diye serzenişte bulunuyorlar aslında haklılar da. Yılda 2 dini bayram tatili, ilave 1 hafta senelik izin, 3-5 de hafta sonu tatili yapıyoruz, ben bunların tamamını  teknede geçirmek istediğim için çoluk çocuğu da peşimden sürüklüyorum.