0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Ç.

Ynt: Yerli Üretim Tekne Aksaklıklar/Eksikliler
« Yanıtla #30 : Aralık 28, 2023, 10:39:34 »
2 ve 9 yaşında iki çocuğum var ellerine sikayı versem daha düzgün işçilik yaparlar, ince işçilik çok kalitesiz yapılmış.
Tekne ayrıca hazırdı, gittik gördük teslim almadan bunları değiştirin abi, kötü olmuş dedik. Tamam abim, hallederiz, onlar kolay işler dedikleri.. suya indirelim orda da yaparız usta gönderirim, şöyle yaparım böyle yaparım.
Artık iyi niyetli olduklarını da düşünmüyorum, anca instagramda video çeksinler, şöyle hız testi yaptık böyle yapıyoruz diye gösteriş yapsınlar. Gerçekten hiçbir kötü lafımız olmadı, bugün yaparlar yarın yaparlar dur hadi belki haftaya yaparlar dedik... Kabahat bizde malesef herkesi kendimiz gibi doğru, dürüst insan sandık...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha önce yazmıştım, bizim paslanmaz imalatı yapan bir firmamız var, buraya kapı yap abi. Bebek var sıkıntı olur dedik. Tamam abim yaparız, önemli tabi dedi. Yapmadı. Kapımızı kendimiz yaptık. Adamlar yaptığımız kapıyı takmadı. Ağır olmuş dediler, tamam siz daha iyi bilirsiniz, nasıl yaparsınız bekleyelim dedik. ortada kapı hala yok...

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
bu resim daha tekne suya inmeden çekildi. Allahtan motorları beyaz istedik. Onu nasıl olduysa hallettiler.
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2023, 10:50:23 Gönderen: Hazel Çelik »

*

S. K.

« Yanıtla #31 : Aralık 28, 2023, 11:38:58 »
Herkes kendini herkesten daha iyi bilir; o yüzden iş ahlakı olmayan insana nasıl kabul ettirirsiniz bilmiyorum ama... En güzeli sözleşme + teminat mektubu karşılığında anlaşılan parayı peşin ödemek... Bir sözleşme yapılacak,  tüm specler yazılacak... Teslim için bir KESİN VADE + cezai şart tutarı yazılacak sözleşmeye... 110 bin EURO mu teknenin fiyatı? 121.000-EUR teminat mektubunu getirsin, 110 bin tekne bedelini peşin alsın...

İşinin ehli ve ahlaklı bir üretici için daha ortada bir top fiber elyaf ve bir varil polyester reçine maliyeti bile yokken tüm parayı alıp cebe atmak too good to be true bir durum... Finansman maliyetini sıfırlayarak hatta artıya geçirerek tüm parayı peşin alıyor...   

Bu teklife hala "aa yok biz teminat mektubu alamıyoruz taksitle ödeyin" diye dönen üretici:

a- o tekneyi söz verdiği tarihte üretebilecek kapasitede bir üretici değildir...
b- (daha kötüsü) o tekneyi söylediği tarihte üretme niyetinde bir üretici değildir...

*

H. Ç.

« Yanıtla #32 : Aralık 31, 2023, 11:44:10 »
Merhabalar,
Kayar kapı nedeniyle yerine oturmayan ekranın yapılmamasının 2.5 ayında, altına keseceğimiz dediğimiz 3 cmlik yükseltme parçasının montajını yaptık. 1 günümüzü aldı. Bağlantılarını da yaptık. Yani insan yeter ki bir şeyler yapmak istesin...
Temizleyip verileceği de sözleşmede yazılı olan ama içi çamur ve sudan geçilmeyen rivarları da temizledik.
Yaşanabilir hale getirdik, bugün çocuklarımız ve anne babamızı ağırlayacağız inşallah  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bu vesile ile tüm gezgin korsanlarında yeni yılını kutlar, bu piyasada doğru düzgün iş yapan insanlarla karşılaşmalarını dilerim.

« Son Düzenleme: Aralık 31, 2023, 11:45:25 Gönderen: Hazel Çelik »

*

G. Y.

« Yanıtla #33 : Aralık 31, 2023, 12:44:20 »
Hazel kaptanım, bu kadar yazışmadan şunu anladım.
Yerli üreticiden (Sirena veya aynı kalitede üretim yapan firmaları kast etmiyorum. ) tekne aldığımız zaman en az 1 yıl teknedeki tüm tesisatlarla uğraşmamız bazılarını yeniden yaptırmamız gerekecek.
Yeni tekne alacak dostlarımızın bunu göze alarak yerli tekne almalarını öneriyorum.

Yukarıdaki yazımda da belirttim.
Eğer teknenin polyester kalitesi iyi ve kalınlıkları standartlara uygunsa, artık tuvaletmiş, kapıymış vs bunları kafaya takmamak lazım.

Örneğin benim üreticim her zaman şunu açıkça söylüyor.
Ben yaptığım teknede polyester kaliteme ve polyester işçiliğime laf söyletmem.
Ama tuvaletin hortumu bilmem ne markaymış, butonu 3. kaliteymiş hiç bakmam.
En ucuzunu alı takarım.

Örneğin benim tekneme demir ırgat seçti.
Ben fiyat farkını vererek krom olanını aldırdım.
Örneğin tuvaletlerimi ben aldım, çünkü 10 çeşit kalitede tuvalet var üreticiye kalsa en ucuzunu takacaktı.

Bunun gibi olaylarla karşılaşmayı göze almak gerekiyormuş.
Ben bunu anladım.
Kafayada çok takmıyorum açıkçası.
1 bilemediniz 2 yılda tüm tekne sizin istediğiniz şekle gelir.

Tek müdahale edemeyeceğimiz ve en önemli konu, polyester ve teknenin kalınlığı.
Bu konuda da üreticim bana garanti verdi.
Bende kendisine güveniyorum.
Tekneyi satması ve kar yapabilmesi için ucuza mal etmesi gerekiyor, bunuda polyesterden değil diğer malzemelerden kısarak yapıyor ve bunuda açıkça söylüyor.

*

A. K.

« Yanıtla #34 : Aralık 31, 2023, 16:32:43 »
Dikkat ettiğimiz zaman tekne almak ile ev almak ayni özellikler gösteriyor.
Bitmis eve bakarsin , bitmis tekneye bakarsin , karar vermek kolaydir.
1. Sinif bir ev insaa halinde bakarsin .Evin  Planı vardir ve  ağzı kalabalik bir saticı . Aynisi insaa halindeki teknede de vardir. O zaman müteahhidine , üretici tersaneye bakarsin. Bu şekilde  çıkacak ev /tekneyi tahmin edebilirsin.

Eger Suadiyede ve bir köyde  başlayan bir ev/tekneye bakarsaniz  çikacak ürün hakkında bilginiz olmasi lazim
Suadiyedeki evde üst sınıf ocak kullanilmasi doğaldir ama köydeki evde de setüstü tüplü ocak normaldir.

Hepimizin yaptiğı hata üst seviye tekneleri görüp , gezip sonra köydeki ve o kafadaki tersaneden ayni veya yakın bır iş beklemek.

*

A. Ç.

« Yanıtla #35 : Ocak 01, 2024, 12:36:42 »
Bu konuda benden daha kötü durumda olan biri sanıyorum yoktur. 2022 yılının Eylül ayında kontrat yaptım. Sözleşmede teslim zamanı 2023 31 Mayıs yazıyor. Bugün itibariyle teslim zamanından itibaren 7 ay geçmiş durumda ve şu an daha teknenin kalıbı dahi ortada yok.   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bana söylenen cümle şu, kalıba değiştirdik daha enli yeni kalıptan sunacak tekneniz olayısı ile ses çıkarmayın aynı paraya daha büyük bir tekneye bineceksiniz.

Yeni bildirilen teslim zamanı 2024 yılı 31 Mayıs.

1 Sezon komple kayboldu gitti.
2. sezon tekneyi alabilecekmiyim Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap? Bir sürü soru işareti.
Hevesler kursaklarda kaldı.
Avans ödedim mi eve ciddi bir avans ödemesi yaptım.

Umutlu bekleyişe devam etmekten başka çare yok.

Diyeceğim o ki, yerli üreticimi, hepsi aynı, siparişi alırken kurulan cümleler bile aynı.
İş teslime geldimi bir sürü bahane.
En büyük dayanaklarıda " git istersen beni mahkemeye ver 5 sene uğraşırsın."

Allah 1 deseler inanmayın.

Bir sözleşme yapmışsınız. Tekneyi beğenmişsiniz. Farklı bir kalıp farklı bir teknedir. Üreticinin benim beğenimi değiştirmeye hakkı yoktur. Daha büyüğü olsa bile.

Ekran konsola sığmıyor ne demek? Bir tekne planlanır plana ekran da dahildir. Alır ve kullana kadar deponuza koyarsınız veya üretici değişiklik yapacaksa, değişiklik yapılak ölçüye göre siz teknenizi yeniden planlarsınız. Bu iş ahşap tekne inşaatından beri böyle gidiyor. Yakın bir tarihte bir arkadaşım bir ustaya ahşap bir tekne sipariş etti. Boyu 8 m olacaktı. Omurga kızağa koyulunca tekneye bakmaya gittik. Omurga ancak 6 metre tekneye uygun boydaydı. Konuşuldu, cevap: "Böyle düştü." İtirazlar vs, sonunda üretici teknenin omurgasını çelik bir takım eklerle uzattı. Bir daha gittiğimizde tekne istenen boydaydı, arkadaşım da o kadar çok ödeme yapmıştı ki yapılacak tekneye razı oldu.

Sözleşme her şeydir veya öyle olması gerekir. İmalat şartları, teslim süresi, ödemeler ve tüm konular yazılı olarak belirlenir ve uymayan taraf, uyulmadığında belirli bir bedel ödemeye razı olur. Örneğin sözleşmeye iki adet sintine pompası takılacak yazılmaz. Marka verilmese bile voltajı, tipi  ve gücü belirtilir. Sözleşmede zamanı gelince bakarız  düşüncesi geçersizdir.
*

A. K.

« Yanıtla #36 : Ocak 01, 2024, 13:22:02 »
Ahmet korsan  bazan sizi öyle güzel  içeri alıyorlar ki sonrasinda çıkmak mümkun olmuyor maalesef ne varsa razi oluyorsun.

Ne kadar tecrubeli olursaniz olun o ürünü çok istemeniz halibde gardinizi indiriyorsunuz.
Bu tip olqylar bir cok usta insanin başına geliyor. 😏
*

G. Y.

« Yanıtla #37 : Ocak 03, 2024, 12:39:08 »
Ahmet korsan  bazan sizi öyle güzel  içeri alıyorlar ki sonrasinda çıkmak mümkun olmuyor maalesef ne varsa razi oluyorsun.

Ne kadar tecrubeli olursaniz olun o ürünü çok istemeniz halibde gardinizi indiriyorsunuz.
Bu tip olqylar bir cok usta insanin başına geliyor. 😏

Aynen böyle oluyor.