0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. A.

Ynt: Teknede Amatör Bant Telsiz Kullanmak
« Yanıtla #45 : Mayıs 27, 2021, 11:33:50 »
çok teşekkürler Özgür kaptan

adb var ancak tam pandemi öncesi kmt sınavını kaçırdım.

Bu durumda tekne kullanırsam  nasıl bir sorun yaşarım?

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #46 : Mayıs 27, 2021, 11:47:13 »
Tekne kullanırsanız sorun olmaz ama telsizi kullanırsanız olur! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Yönetmelikler bir teknede bılunan vhf deniz telsizinin sadece operatör lisansı olan bir kişi veya onun denetimi altındaki kişi tarafından kullanılabileceğini söylüyor.

Yani telsizi kullanacaksanız teknede mutlaka belgeli biri gerekiyor.

Ama pratikte böyle bir denetim yok. Bazı liman başkanlıkları transitlog düzenlerken bu belgenin ibrazını ister (mesela Fethiyede olmadan tekne kiralayamazsınız), bir kaza, olay veya anlaşmazlık olduğunda belgeleriniz sorgulanabilir gibi.

Ne yazık ki yasalarımızda belgesiz telsiz kullanmanın cezası hayli ciddi. (2009'a kadar hapis cezası bile vardı, şimdi milli güvenliği tehdit yoksa hapis yok, sanırım en son 2500 ile 10bin gün arası adli para cezası idi. Elektronik İletişim kanununda detayları yazıyor.)

öZgür (mobil)

*

B. Ö.

« Yanıtla #47 : Nisan 14, 2024, 12:19:29 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Sevgili korsanlar;

Amatör bant telsiz konusunda biraz araştırma yaptım. VHF ve UHF olarak 2 bantta aynı anda çalışabiliyorlar ve Marin frekanlarını da kullanabiliyorlar. Ayrıca Amatör bant telsizcilerin kurduğu Türkiyenin her yerinde Röle istasyonları var.Ve bu röleler sayesinde el telsizi ile bile çok uzun mesafelerden konuşabiliyorlar. Oysa, Marin bant telsizlerde bizler kendi aramızda rahat konuşmayı bırakın, el telsizi ile marinanın önünden sesimizi zor duyuruyoruz. Amatör bant telsiz ruhsatı almak ta o kadar zor durmuyor. Sınav, 20 yıldır 500 soruluk bir soru bankasından çıkıyor. Geçen akşam Çınarcıktan evinden el telsizi ile İstanbula çağrı yapan bir amatör bant telsizcinin konuşmalarına tanık oldum ve hayret ettim.
        Peki bu telsizleri bizler teknelerimizde kullanamazmıyız? Marin kanalların haricinde röle kanallarını da yükleyip mesafeleri çok daha arttıramazmıyız. Ayrıca bu kanalları dinleyen sahil istasyonlarının haricinde Amatör bant telsizcilerinde istasyonları varve 24 saat güvenlik amaçlı dinleme yapıyorlar Markaları araştırdığımda teknelerde kullandığımız markalarında amatör bant telsizlerini gördüm ki; çok daha ucuz olan markalarda var. Hakan Maral korsanımda almış ve kullanıyor. Bana göre ruhsatlı olmak koşulu ile bu telsizler teknede daha yararlı olabilirler.
        Bu konuda sizin fikirlerinizi de almak istedim.

Merhabalar, konu eski ama karşıma çıktı,

Şafak Kaptanım,
bildiğim kadarı ile marin telsizler el telsizlerinden daha fazla çıkış gücüne sahip oluyorlar? (watt) olarak yani.
yan yana koysak marin telsiz zaten daha uzağa seslenecek deği mi ?

ha birde bunun yanında sizin istediğinin husus, karadaki rölelere sesleneyim diyorsanız, biraz fazla para versek, marin telsizde kanalı numarasını seçeriz, frekansda girilebilen tip telsizlerde vardır her halde.
yani çek alargaya, kanalın birini 16 diğerinide yakında bir röleye al, aç kitabı uzat ayaklarını olmaz mı ?

---------

Benim bugün aradığım soru ise, ben sahilde iken alargadaki arkadaşıma nasıl seslenirim, yani amatör telsizci kmt ye seslenebilir mi ? el telsizine kanal 16 frekansını girdim, nasıl seslenebilirim, yada seslenebilecek miyim gibi.

bayram biteli 1 gün oldu, geçmiş bayramınız mübarek olsun, büyüklerin ellerinden öperim,

73'ler + Allah selamet versin

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #48 : Nisan 14, 2024, 13:42:56 »
Hiçbir ehliyet kendine tanımlı/izin verilmiş frekans bantları dışında iletişim kuramaz.

KMT belgesi ile amatör bantları kullanamaz, A sınıfı amatör ehliyet ile de marin bandları kullanamazsanız.

Böyle bir ihtiyaç varsa her iki belgenin de alınması gerekir.

*

B. Ö.

« Yanıtla #49 : Nisan 14, 2024, 16:25:19 »
Hiçbir ehliyet kendine tanımlı/izin verilmiş frekans bantları dışında iletişim kuramaz.

KMT belgesi ile amatör bantları kullanamaz, A sınıfı amatör ehliyet ile de marin bandları kullanamazsanız.

Böyle bir ihtiyaç varsa her iki belgenin de alınması gerekir.

Özgür kaptanım,

kafamı karıştıran, iki belgede var, ama frekansına göre hareket edilecek, tamam, ama bir tekneye sesleneceksem illa koşa koşa tekneye mi çıkmam gerek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

not: yada, sanki teknedeymiş gibi sesleneceğiz iş bitecek  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Nisan 14, 2024, 16:28:18 Gönderen: Bora Özfiliz »

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #50 : Nisan 14, 2024, 17:44:20 »
Hatırladığım kadarıyla sabit VHF Deniz Telsiz İstasyonu sadece deniz araçlarına ve ilgili kıyı tesislerinde kurulabiliyor. El telsizi de bu sabit istasyon ruhsatına bağlanıyor.

Yani yasal olarak evinizde sabit deniz telsizi kullanamazsınız ama el telsizini kullanmak için bir engel yok.
Oradaki engel vhf el telsizinin 1-2 mil ile sınırlı iletişim menzili olacaktır.

Kmt belgesinin de kullanım yeri olarak bir limiti yok.
*

B. Ö.

« Yanıtla #51 : Nisan 14, 2024, 22:13:55 »
Hatırladığım kadarıyla sabit VHF Deniz Telsiz İstasyonu sadece deniz araçlarına ve ilgili kıyı tesislerinde kurulabiliyor. El telsizi de bu sabit istasyon ruhsatına bağlanıyor.

Yani yasal olarak evinizde sabit deniz telsizi kullanamazsınız ama el telsizini kullanmak için bir engel yok.
Oradaki engel vhf el telsizinin 1-2 mil ile sınırlı iletişim menzili olacaktır.

Kmt belgesinin de kullanım yeri olarak bir limiti yok.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

Ö. U.

« Yanıtla #52 : Nisan 14, 2024, 22:29:00 »
Benim KMTO belgemin süresi doldu. Bu  yıl  yurt dışı seyir planım  yok. Burada yazılanlara bakılırsa yenilemeden bu sezonu Türkiye karsularında geçirmek mümkün.
*

Ö. U.

« Yanıtla #53 : Nisan 14, 2024, 22:56:58 »
Benim KMTO belgemin süresi doldu. Bu  yıl  yurt dışı seyir planım  yok. Burada yazılanlara bakılırsa yenilemeden bu sezonu Türkiye karsularında geçirmek mümkün.
Sevgili korsanlar,
Süresi dolan belge Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap adresinden kolaylıkla yenilenbiliyormuş.
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap.