0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

C. A.

Ynt: Teknede Orijinal LPG Tüpün Değişimi
« Yanıtla #150 : Şubat 24, 2021, 16:18:18 »
 Öncelikle ilginize teşekkür ederim...Önerdiğiniz İpragazın Marin tüpü teknedeki tüp yerine büyük geldiği için kullanamadım. O nedenle elimdeki mevcut tüp den yedek edinmek istiyorum. Tüp değişimine giden  korsan arkadaşların ellerindeki eski,( aşağıda fotosu olan) tüplerini ellerinden çıkarmamış olanlar varsa alabilirim. Teknenin ithalatçısı firmasına sordum, bir ara depolarında varmış ama şimdi olmadığını söylediler.                                                                                                                                                Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. D.

« Yanıtla #151 : Eylül 15, 2022, 13:38:04 »
Geçtiğimiz ay Alanya'da aldığım 9 mt lik lobster teknemde 12 kg lık mutfak tüpü hemen motorun önünde ( arada mesafe 20-30 cm ) ve akülerin yanındaydı. Ruhsatı üstüme alınca liman başkanlığından çıkıp direkt tekneye koştum ve tüpü alıp yallah rıhtıma. Şimdi kampda alıştığımız yatay tüplü ocağı kullanıyoruz...

*

A. Ç.

« Yanıtla #152 : Eylül 15, 2022, 14:47:42 »
LPG havadan ağır olduğu için kaçak halinde sintinede birikip yangın ve patlamya neden olabilir. Bu nedenle tüplerin hava sızdırmayacak kendi özel dolaplarında ve su kesiminin üstünde muhafaza edilip, altlarındaki bir giderin de tekne dışına verilmesi gerekir. Özellikle yerli üreticiler bu kurala genelde uymazlar, tüpü tekne içine bir dolap içine veya motor bölmesine koyarlar. Üstünde küçük aerosol tüpü bulunan ocaklar ise çok miktarda gaz içermediklerinden tehlikeli bulunmazlar, yine de yedek tüplerin su kesiminin üstünde ve kaçak yaparsa akan gazın sintine yerine denize gidecek şekilde muhafazası önerilir.

*

Ö. Ö.

« Yanıtla #153 : Eylül 15, 2022, 16:41:03 »
Daha önce güvenlik ile ilgili konuşmuştuk, teknede 12kg'lık ev tüpü kullanıldığını duyduğum her ortamda tekrar ediyorum, buyurun yine ediyorum! Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
LPG tüp muhabbeti gördüğüm her yerde tekrar ediyorum, bir ara bir konu başlığı altında gaz sektöründe çalışan bir korsan bahsetmişti, o günden beri aklıma geldikçe gözlerim büyüyor!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) gaz haline geçtiğinde (bütan, propan miktarlarına göre biraz değişiyor ama) yaklaşık 250 (iki yüzelli) kat genleşiyor.. yani 2kg 'lık piknik tüp gaz haline dönüştüğünde yaklaşık 500lt ve 12 kg'lık ev tipi tüp yaklaşık 3000lt (üç bin!) gaz demek!

yazıyla tekrar yazıyorum : ÜÇ BİN LİTRE !!  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

(ayrıca yoğunluğu da yaklaşık 0,5kg/lt olduğundan nasıl hesaplanır bilmiyorum ama belki bu rakamlar iki katına çıkabilir. ama sıvıyken mi gaz halinin yoğunluğu mudur, nasıl hesaplanır bilemedim şimdi.. ne olursa olsun çok ciddi miktarlar netekim..)

ve bu gaz bulunduğu ortamda hacim olarak %2-9 arası yoğunluğa eriştiğinde patlayıcı oluyor..

Şurada konuyla ilgili okunacak anlaşılır bilgiler var;
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. K.

« Yanıtla #154 : Eylül 15, 2022, 17:55:08 »
Ya da benim gibi akşamları yatarken tüpü kapatacaksınız   Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

A. Ç.

« Yanıtla #155 : Eylül 15, 2022, 18:42:44 »
Tüpün kapatılması kullanılmadığı tüm zamanlarda yapılması gereken bir hareket, tüp sürekli kapalı durmalı, sadece ocağı yakacağınız zaman açılmalı ve iş bitince kapatılmalı. Kapatma tüp üzerindeki vanadan yapılmalı, yine de kaçak olasılığının olduğu unutulmamalı, hortum bağlantıları kelepçe ile yapılmamalı, hortumların üstündeki son kullanma tarihi dikkate alınmalı, LPG hortumu dışında hortum kullanılmamalı, dedantör ve hortum en fazla iki senede bir değiştirilmeli ve marin dedantör kullanılmalı.