0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

E. O.

Ynt: LUCKY LUKE ile Okyanuslara..
« Yanıtla #210 : Mayıs 26, 2022, 10:36:37 »
Riposto Marina (Porto Dell’Etna Marina)

Akşam erken yatmamıza rağmen, sabah geç kalktık sayılır.

Kahvaltı sonrası demirimizi alıp, Bova’dan ayrıldık..

Dün akşam Riposto marina ofise mail atıp, geleceğimizi söylemiştik.

Riposto, Etna yanardağının eteklerinde… Uzaktan Etna’yı kerteriz alarak gidiyoruz.

İtalya anakarasını geçene kadar neredeyse 0 havada sallan yuvarlan, sohbet ederek giderken, Anakara’nın gölgesinden çıkar çıkmaz Messina boğazından hışımla yuvarlanarak gelen dalgalar ve rüzgarın 20 knot civarında dar apaz giderek yükselmesiyle neye uğradığımıza şaşırdık.

Unutmuşuz geçirdiğimiz fırtınalı günleri..

Ana yelkenimiz açıktı zaten, hemen camadan vurup, küçülttüm. Staysail’i de biraz küçük orta hatta  kasarak açtım, tekne birden hızlanarak denizleri yarmaya başladı.
8-9 knot hızla Riposto’ya doğru yol alıyoruz.

Ama kötü haber Reyhan’ı deniz tuttu, morali oldukça bozuk..

2 saat kadar 25-30 knot bandında esen rüzgar Sicilya’ya yaklaştıkça azaldı, dalga boyları küçüldü..

Riposto pruvamızda giderek büyümeye başladı.

Marina’ya girip, mendireklerin arkasına geçtiğimizde hava da kalmamıştı..

Telsizden (74.Kanal) yaptığımız çağrıya hemen palamar botuyla 2 görevli gelip, bizi bağlanacağımız yere götürdüler ve 2 tonoz alıp güzelce kıçtankara bağlandık.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

İtalya’da tüm marina ve iskelelerde kıçtankara olunduğunda 2 tonoz veriyorlar.

Hafta sonu olduğu için Ofis kapalı,  bir görevli elinde 2-3 sayfalık bir form getirdi, doldurun, birazdan gelir alırım dedi. Elektrik ve su için 10 euro doldurdukları bir anahtar verdi ve depozit 10 euro aldı.
Bizim teknenin elektrik fişi pedestaldaki prize uymuyor, sonradan ahbap olduğum ve her sorunuma koşan marinada teknik işlere bakan Carmelo ile tanışıp, bir ek vasıtasıyla uygun fişi temin ettik ve elektrik almaya başladık.

Reyhan hırpalandığı geçiş sonrası havuzlukta üstüne battaniye almış uyuyor.
Ben, tekne içini toparlayıp, neta ettim.

Su ile tüm tekneyi güzelce yıkayıp, tuzlarından arındırdım..

Bağlandığımız yerin hemen önünde duş ve tuvaletler var, her yer tertemiz.

Akşam üstü Reyhan da dinlenmiş olarak uyanınca, çevreyi yürüyerek gezmeye çıktık.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ana caddeden hafif bir yokuş yukarı yürüme mesafesinde küçük bir pizzacı bulup, birer kadeh ev şarabı eşliğinde yedik.

Yemek sonrası, sokak aralarında yürüdük ve sonra her gün gidip bir mandorlalı tatlı yiyip, dondurma alacağımız bir dükkan keşfettik.

Dondurma, mandorlalı kurabiyeler derken, Reyhan’ın da morali yerine gelmeye başlamıştı.

Ertesi gün sabah, ben fırından sıcacık ekmekler alırken, Reyhan kahvaltıyı hazırlamıştı bile..

Akşama kadar tekneden çıkmadık, misafirlerimiz için ön kamarayı hazırladık, her yer silindi, temizlendi..

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Akşam çok yorgun halde bize önerilen ‘Marricriu’ adlı bir balıkçı restoranında çok güzel deniz ürünlü makarna ve arkasından balık yedik, şarap da çok güzeldi..

Garsonlar Alessia ve Mario'yu çok sevdik.. Allesia, Türk olduğumuzu öğrenince İtalya'da Can Yaman adlı dizi film oyuncusu olan birini bize anlatıp, sormaya başladı, hayranmış ona.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Ertesi sabah saat 10.30 gibi Hatice - Akif Seval geldiler, teknemiz birden bayram yerine döndü..

Neredeyse 30 yılı aşkın bir dostluğumuz var. Sarıldık, sarmalaştık..
Bir yandan kahvaltı ederken bir yandan da koyu bir sohbet devam ediyor, çok özlemişiz birbirimizi..

İlk gün yol yorgunluğu olduğu için teknede kah çay içerek, kah kahve içerek, bitmeyen sohbetler ve dinlenme şeklinde geçti.
Bizim sevdiğimiz çeşitli yiyecek vb dolu bavulları açarken ki keyfimizi görmeniz gerekirdi..

Akşamüstü çevreyi gezdik, dışarda yemek yedik, tatlıcımızdan dondurma ve çeşitli kurabiyeler alındı..

Ertesi sabah için araba kiraladık, 2 gün arabayla Sicilya’nın doğusunu gezeceğiz.

İlk gün Taormina, Etna Yanardağı, ertesi gün ise Catania, Syracusa ve Ragusa’yı gezdik.

Bu arada Etna faaliyete geçmiş, biraz korku biraz adrenalin derken eksik kalmasın görelim dedik.. Zaten en tepesine gitmeye izin vermiyorlar, son bölümdeki teleferik ulaşımını kapatmışlardı.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Gezilerimizle ilgili bir kaç fotograf paylaşıyorum.

Yarın Seyre başlayacağız, Marina’ya çok yakın Anjelik Shop adlı bir dükkan var, neredeyse yok yok.. Eksik bir kaç malzemeyi oradan aldık.

Sabah, 2 gün’ün sonunda arabayı teslim ettik, Marina ofisle hesabı kestim, bize maille verdikleri ücrete %25 indirim yaptılar. Haliyle çok sevindim.

Carmelo ile birlikte fotograf çektirip vedalaştık.

Marina’da mazot depomuzu doldurup, seyre başladık.

40 nm kadar bir yolumuz var.

Bugün Messina boğazını geçeceğiz.

Çok güzel, güneşli ve durgun bir havada chart plotterda ais gözleyerek gemi transit yolunun biraz uzağında sancağından İtalya anakarasına yakın bir hatta sorunsuzca Messina boğazını geçtik, boğaz trafiği oldukça var ama bizim İstanbul boğazına göre çocuk oyuncağı diyebilirim.

Boğaz çıkışında kılıç balığı avlayan balıkçılar etrafımızda çok ilginç tekneleri ve balık avlama teknikleri ile seyrederek Scilla önlerine geldik, küçük limanın önünde tonoz alarak seyrimizi tamamladık.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap 

Bu gece burada alargadayız, çok güzel bir ortam var..

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Hele gece manzaramız inanılmaz..

Şimdilik hoşçakalın..

*

S. K.

« Yanıtla #211 : Mayıs 26, 2022, 11:08:14 »
Sanırım instagramdan canlı gibi yakın zamanlı takip etmek de güzel ama buradan geniş geniş okumanın tadı bambaşka... Selametle...

*

R. E.

« Yanıtla #212 : Aralık 29, 2022, 11:20:20 »

Eyüp kaptan'ın Barbados'a vardığını bu sabah instagram hesabından öğrendim.
Çok sevindim, mutlu oldum ulaşmış olmalarına.. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Dinlendiği sürede umarım bizi unutmaz.. seyri yazar, seyrin hava rüzgar deniz hallerini gün gün merak edenlerdenim.

Tebrikler Eyüp Kaptan, tebrikler Lucky Luke...

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

E. O.

« Yanıtla #213 : Aralık 30, 2022, 05:06:19 »
Merhabalar,

15 gün 7 saat süren Atlantik seyrimizi Barbados'da salimen tamamladık.
Şimdi Bridgetown Carlisle Bay'da demiryerinde alargadayız.

Döndüğümüzde dost denizci meclislerinde anlatacağımız çok güzel anılar biriktirdik,

Bu sezon Karayiplerde gezip, kasırga mevsiminde tekneyi güvenli bir yerde bırakıp Türkiye'ye döneceğiz.
Umarım seneye de Karayiplerde oluruz..

Herkese sevgi ve selamlar..

Şimdilik hoşçakalın.

*

S. K.

« Yanıtla #214 : Aralık 30, 2022, 10:02:41 »
Geçmiş olsun ve tebrikler... Lucky Luke sizle birlikte bizlerin hayallerini de taşıyor Eyüp korsanım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap  Takipteyiz....

*

R. E.

« Yanıtla #215 : Ocak 03, 2023, 16:43:16 »

Döndüğümüzde dost denizci meclislerinde anlatacağımız çok güzel anılar biriktirdik,

Bu sezon Karayiplerde gezip, kasırga mevsiminde tekneyi güvenli bir yerde bırakıp Türkiye'ye döneceğiz.

Ben de zibilyon tane soru biriktirdim. Umarım bunu öğrenince Türkiye'ye gelmekten vazgeçmezsiniz..  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bir de Geko üyelerine notum var. Hepimize kocaman bir "Yuh!". Kendim dahil.

Eyüp Kaptan'a hitaben yazdık. Lucky Luke'a hitaben yazdık. Ama Reyhan Kaptan'ı elbirliği ile görmezden geldik. Yokmuş gibi davrandık. Fazlası ile ayıp ettik. Onun da bu seyri yaptığını tebrik etmek bir yana görmedik bile.. Ondan sonra da "vay efendim niye böyleyiz?"

*

A. K.

« Yanıtla #216 : Ocak 03, 2023, 17:49:48 »
Türkiyeye döndüğünüzde GeKo olarak bir toplantı tertipleyip bizlere Karayiplere kadar olan gezinizi anlatabilirmisiniz.