0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Ç.

Boat Show
« : Ekim 20, 2023, 08:19:50 »
Pendikte boat show açılıyor. Eskiden sanırım bu etkinlik zamanında Pendik'te bir sabah kahvaltısı düzenlerdik, ayrıca ücretsiz giriş için de bir kaç kaynaktan davetiye gelirdi. Yanılıyor muyum?

*

E. A. A.

Ynt: Boat Show
« Yanıtla #1 : Ekim 24, 2023, 13:34:41 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Pendikte boat show açılıyor. Eskiden sanırım bu etkinlik zamanında Pendik'te bir sabah kahvaltısı düzenlerdik, ayrıca ücretsiz giriş için de bir kaç kaynaktan davetiye gelirdi. Yanılıyor muyum?

Ahmet bey selamlar, saygılar. Pendik Boat Show'da biz de Doğukan Yatçılık olarak Aventura 37 teknemizi sergiliyoruz.

Katılmak isterseniz, bana mesaj atarak ulaşabilirsiniz, dilediğiniz sayıda davetiye ayarlayabilirim size.

*

S. K.

« Yanıtla #2 : Ekim 24, 2023, 18:24:10 »
Bosphorus BoatShow dün akşam FoxTV haberlerde yer aldı... Peki ne şekilde?

"Milyonluk yatlarda yıllarca sıra var!"

Haber bu...

Ben artık çok sıkıldım bu popülizm için sürekli tekne sahiplerine vuran, hatta artık neredeyse hedef gösteren sözde modern Türkiye özlemiyle yanıp tutuşan muhaliflerden...

Seçim öncesinde de CHP milletvekillerinden birinin "yata mazot KDV'siz, çiftçiye KDV'li" diye tweet atıp bir traktör bir de marina (ama marina da ortadirek marinası; süperyatlarla dolu D-Marin veya T-Reis değil) resmiyle paylaştığı twitin altında "bu yazdığınız doğru değil, doğrusunu bilmiyorsanız maaşını benim ödediğim danışmanlarınıza sorun; bile bile yalan söylüyorsanız da çok ayıp" gibi bir yanıt yazmıştım; adam beni engellemişti..

Şimdi CHP genel başkanlığına aday ve Anadolu'da il il gezdiği kongrelerde muhtemelen halen de köylülere yatçıları hedef göstermeye devam ediyordur... Bu başkan olacak, oradan iktidar olacak da transit teknelere tax-free mazot vermeyi kesip ülkeyi düzeltecek (yersen)...

Fuara gelirsek... Bir şeyi çok ayıp buldum... herkese denizcilikle ilgili her kuruluştan onlarca (toplamda yüzbinlerce) davetiye dağıtılan bir fuar olmadığına göre biz dahil herkes (en azından çoğunluk) içeri para ödeyerek giriyordur - ki kuru kalabalık yerine bunu tercih ederim zaten...

Ama sen kalkıp o fuara getirdiğin pahalı bir tekneyi (o da ne demekse, sanki diğerleri ucuzmuş gibi) pontondan uzak bağlayıp, üstüne pasarellayı çekip, koruma tellerini takıp, tellerin üzerine de lütfen randevu alınız yazıp  fiilen ziyaret edilemez hale getiremezsin... Sonuçta insanlar oraya para ödeyerek giriyorlar...

Şimdi bu itirazıma (ama o tekneleri sahipleri var) kontra-itirazı gelebilir belki ama... Sorun da biraz orada değil mi? bir katamaran (exxess) bir mega-yelkenli 5 de normal tekne gezdik; beş normal teknenin beşinde de bütün dolap+çekmeceler kişisel ıvır zıvırlarla doluydu... Bazı tekneler kesinlikle 2023 model olamayacak kadar yıpranmıştı, usturmaça izlerinden tutun gelcoat kırıklarına portuç ve dolap kapaklarının kendini salmasına kadar...

Yanisi aslında bu gördüğümüz anlı şanlı şirketlerin (Gena olsun Tezmarin olsun Top-Leasure olsun Turmarin olsun) hiçbiri distribütör değiller... Hiçbir tekne Türkiye'ye distribütör tarafından ithal edilip satılmıyor... Hepimiz bireysel olarak tekne(ler) ithal ediyoruz.

Halbuki bu iş dünyada böyle değil. Pandeminin başında Jeanneau'nun CRO distribütörü Euromarin'den kendilerine ait sıfır tekne (henüz ithal edilmemiş tren üzerindeki tekne) için teklif almıştım mesela; o zaman Türkiye'de aylık sıfır bilmem kaç faizle leasing yapılabildiği için proforma bile göndermişlerdi...

Doğal olarak distribütör şirketin sıfır adet teknesi olunca Ahmet abinin Mehmet beyin Özge hanımın teknesi rica minnet fuar için emanet alınıyor ve veren kıymetlisini millet ayakkabıyla ezmesin istediği için de fuara getirilmiş tekne fuar ziyaretçisine kapatılıyor...

Dufour 37'yi (2 kabin versiyonu) çok beğendik; 41 de fena değildi... Exxess bu yaz koylarda dışarıdan bakarken tahmin ettiğim gibi bence çok yanlış konumlandırılmış dümen pozisyonuyla kime nasıl tekne satabiliyor? anlamıyorum; muhtemelen çok gövdeliye yüksek talep döneminde aradan sıyrılıyorlar... Jeno Sunloft 47'deki tasarım mantığıyla inanılmaz güzel bir 55 yapmış ama bunda  mutfak aşağıda, o yüzden sadece 3 kabin (1 de crew-cabin var başta)... Şunun 42'sini üretirlerse çoluk çocuğu satıp almak lazım; bana gayet yapılabilir geliyor tüm eni kullanan havuzluk ve ortada belki Amel gibi asimetrik tek dümenle falan...

Bu arada eşimle her ikimizin de aşırı dikkatini çekerek hemfikir olduğumuz bir tespit: Yeni teknelerin mobilyaları hem malzeme hem de işçilik açısından inanılmaz kalitesiz... Çoğu sıfır veya hemen hemen sıfır (olması gereken) fuar teknelerinde duyduğumuz çatırtı ve gıcırtıları 14 yaşındaki teknemizde kesinlikle duymuyoruz...

*

M. T.

« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2023, 21:28:02 »
Fuarda gosterim icin sifir tekne satarken ekstra bir indirim teklif ediliyor.. 8-10 bin EUR gibi birsey hatirliyorum. Kabul ederseniz tekneyi fuara getirip sergiliyorlar.

2 sene onceki fuarda buyuk Bali katamaranlarin kaptanlari da teknede hazir kitaydi.

Buyuk boy daha ozel teknelerin randevusuz gosterilmesi bence yanlis degil. Bilinen 5 markanin da 55+ feet tekneleri 600-700 bin EUR lari gecti… onlarin musterisi de ya ozel musteridir ya da 50 feet teknesi olan bir onceki musteridir. Bu insanlar tekneyi gezmek isterken ahali yi orda istemez..aa bunun buzdolabi da ne kadar buyukmus diye arka plandan laflar vs. ben sahsen istemem.

Excess in dumen pozisyonunu anlamis degilim. Boyum cok uzun degil ama 2 metre de olsa ordan on tarafi gormek zor… diger katamaran ureticileri Flybridge leri 40-42 feet e kadar indirdigi bir dunyada.. Excess kime ne satiyor merak ediyorum.

*

A. E. Ç.

« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2023, 21:56:37 »
Katılmak gerekde lakin davetiye bulabilirsek. Lakin bana gezgin korsan bayrağı lazım. Tekne yok, lakin kano var. Ama motorun bagaj üstünde pırpırlattırmak daha güzel olur gibi.

*

E. S.

« Yanıtla #5 : Ekim 26, 2023, 13:54:35 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Katılmak gerekde lakin davetiye bulabilirsek. Lakin bana gezgin korsan bayrağı lazım. Tekne yok, lakin kano var. Ama motorun bagaj üstünde pırpırlattırmak daha güzel olur gibi.

Moderasyonun elinde kalan son flamalar da çok kısa bir süre içinde satışa açılacak. O zaman siz de edinebilirsiniz.
*

A. Ş.

« Yanıtla #6 : Ekim 27, 2023, 14:19:55 »
Kendi adıma bir şey fark ettim. Yıllarca davetiye bekledim hep. Çevreme de bolca davetiye dağıttım. Bu da zamanla (bazen kendim de dahil) davetiye bulamazsa gitmeyen bir kitle oluşturdu sanki. Davetiye bulamayınca gitmiyorsam, fuar o kadar da ilgimi çekmiyor demek ki... İlgimi çekiyor ve keyifli bir aktivite ise kişi başı bilet bir kafede 3 adet kahve fiyatı. Tek başıma bir kafede oturduğumda dahi o rakamı hep aşıyorum birkaç saat oturduysam.

Kişi finansal olarak gerçekten çok sıkıntılı bir dönemden geçiyordur. Onları ayrı tutuyorum. Ben bu sefer davetiye bakmıyorum. Nasıl ki mahalle bakkalını desteklemek için market yerine bakkala gidebiliyorsak, toplam birkaç tane denizcilik fuarını da bu anlamda desteklemek gerek diye düşünüyorum.