0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. Ç.

OpenCPN Harita Görüntüleme ve Seyir programı
« : Aralık 07, 2012, 09:41:11 »
OpenCPN harita programını bu yaz kullandım, çok yararlandım. Yeni beta versiyonu Türkçe olarak da kullanılabiliyor.
Denemek isteyen korsanlar için programın indirilebileceği adres:

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. B. A.

Ynt: OpenCPN Harita Görüntüleme ve Seyir programı
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2012, 09:52:34 »
Hasan korsanım, ben kurmuştum, ancak haritalarımı kaybettim son makine değişiminde, nereden yüklerim en güncellerini?

*

H. Ç.

« Yanıtla #2 : Aralık 07, 2012, 10:13:47 »
Mahir korsanım, CM93ed2 (2010) haritaları sanırım 1,5 GB kadar. Burada paylaşılabilir gibi bir şey değil. Belki bir yolunu bulursam paylaşırım.

*

E. Ç.

« Yanıtla #3 : Aralık 07, 2012, 10:31:06 »
Hasan korsanım, ben kurmuştum, ancak haritalarımı kaybettim son makine değişiminde, nereden yüklerim en güncellerini?

mailini yazarmısın ?

CM93 Ed2 - Jan 2011 torrentini atayım... güncel yükleme  kısa sürede indirebilirsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Edit: Ayrıca ED3 (s57) kullananlar için WF585 (8/2012) in torretide mevcut özel mesajla bilgi alabilirsiniz.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2012, 10:38:46 Gönderen: Erdem Çakır »

*

H. Ç.

« Yanıtla #4 : Aralık 07, 2012, 11:31:02 »
Çok iyi, Erdem harita işini çözmüş. OpenCPN'de sadece CM93 ed2 versiyonu çalışıyor, ed3 çalışmıyor. CM93ed2 için telif vs. yok, CM93ed3 için var. Onun için CM93ed2'nin Torrent adresinin de burada açıkça paylaşılmasında bir sakınca yok.

Sanırım bir de Mac kullanıcıları var. Onlar için OpenCPN indirme adresi de şöyle: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada belirtmekte yarar var. OpenCPN açık kaynak bir program. Kullanılıp yaygınlaşması istenen bir program. Onun için OpenCPN'in de telif hakkı yok.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2012, 11:33:41 Gönderen: Hasan Çetin »

*

M. B. A.

« Yanıtla #5 : Aralık 07, 2012, 11:32:21 »
Ben OpenCPN'i Xubuntu Linux altında kullanıyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. K.

« Yanıtla #6 : Aralık 07, 2012, 12:02:52 »
Çok iyi, Erdem harita işini çözmüş. OpenCPN'de sadece CM93 ed2 versiyonu çalışıyor, ed3 çalışmıyor. CM93ed2 için telif vs. yok, CM93ed3 için var. Onun için CM93ed2'nin Torrent adresinin de burada açıkça paylaşılmasında bir sakınca yok.

Sanırım bir de Mac kullanıcıları var. Onlar için OpenCPN indirme adresi de şöyle: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bu arada belirtmekte yarar var. OpenCPN açık kaynak bir program. Kullanılıp yaygınlaşması istenen bir program. Onun için OpenCPN'in de telif hakkı yok.

Burada bir yanlışlığı düzelteyim. Opencpn için "telif hakkı yok" demek pek doğru olmamış. Gayet güzel bir lisansı var.

adresinden alıntı:
"OpenCPN is a free software (GPLv2) project to create a concise chart plotter and navigation software, for use underway or as a planning tool. OpenCPN is developed by a team of active sailors using real world conditions for program testing and refinement."

Bu alıntıdaki "free software" yazan yerdeki "free" bedava-beleş anlamında değil "özgür" anlamında, yani opencpn programı hakları GPL (Türkçesi genel kamu lisansı) adındaki lisans ile korunuyor. GPL lisansının Türkçe çevirisini merak edenler şu adresten okuyabilirler: Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Merak etmeyin, bu yazılım özgür yazılım lisansı ile yayınlandığı için özgürçe istediğiniz gibi kopyalamak, kullanmak vb. konuları serbest. Keşke bütün yazılımlar böyle lisanslarla dağıtılsa.
*

S. Z.

« Yanıtla #7 : Aralık 07, 2012, 12:17:19 »
OpenCPN harita programını bu yaz kullandım, çok yararlandım. Yeni beta versiyonu Türkçe olarak da kullanılabiliyor.
Denemek isteyen korsanlar için programın indirilebileceği adres:

Hasan Korsanim Merhaba,

OpenCpn vermis oldugunuz linkden indirmeye basladim. Erdem Korsan'dan da ozelden haritalari rica ettim. Sanirim o da gonderir.
1- Programi indirdikten sonra haritalari hangi director altina yuklemek lazim,
2- GPS ayarlarini nereden duzenlemem gerekli
3- Meteroloji dosyalarini OpenCpn ile harita uzerine entegre edebilrmiyim?

Kurulum oncesi meraklarim suanda bunlar olup kurulum asamasinda yardim taleplerimi tekrar iletecegim.

Selametle
*

H. Ç.

« Yanıtla #8 : Aralık 07, 2012, 12:32:33 »
Alıntı
Bu alıntıdaki "free software" yazan yerdeki "free" bedava-beleş anlamında değil...
Timuçin korsan, oradaki "free", "beleş"ten de öte bir anlam içeriyor. Öyle ki, o lisansla programın kullanım ve dağıtımı serbest bırakıldığı gibi, isteyenlerin programı para karşılığında satabilmesine de izin veriyor: 

When we speak of free software, we are referring to freedom, not price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for this service if you wish)...

Arıntılar OpenCPN Kılavuzu sekmesindenizlenebilir.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2012, 12:33:32 Gönderen: Hasan Çetin »
*

T. K.

« Yanıtla #9 : Aralık 07, 2012, 12:45:57 »
Alıntı
Bu alıntıdaki "free software" yazan yerdeki "free" bedava-beleş anlamında değil...
Timuçin korsan, oradaki "free", "beleş"ten de öte bir anlam içeriyor. Öyle ki, o lisansla programın kullanım ve dağıtımı serbest bırakıldığı gibi, isteyenlerin programı para karşılığında satabilmesine de izin veriyor: 

When we speak of free software, we are referring to freedom, not price.  Our General Public Licenses are designed to make sure that you have the freedom to distribute copies of free software (and charge for this service if you wish)...

Arıntılar OpenCPN Kılavuzu sekmesindenizlenebilir.

Hah, işte tam da öyle, yani yazılımın telif hakkı yok değil, gayet hukuki bir dille hazırlanmış bir lisansı var ki o lisansı hazırlayan da zaten FSF (Free software foundation - özgür yazılım vakfı) adındaki vakıf ve çok ciddi hukukçuları var.
Yazılımın lisansına göre yazılımı parayla da satabilirsiniz ama satarken ya da bedava verirken aynı lisansla vermelisiniz. Bu yazılımın lisansı yazılımı kullananların özgürlüklerini kısıtlamıyor, tam tersine onlara bir sürü özgürlük veriyor, bu yüzden free kelimesi beleş anlamında değil özgür anlamında diyorum.
Kullandığınız bilgisayarlarda kurulu gelen ve hiç okumadan kabul ediyorum diye onayladığınız windows son kullanıcı lsians sözleşmesini de bir okusanız aradaki farkı görürsünüz, ben windows eula denen lisansı kabul etmediğim için windows kullanmayı reddediyorum mesela, bana küfür gibi geliyor oradaki kısıtlamalar.

*

İ. S.

« Yanıtla #10 : Aralık 07, 2012, 12:58:49 »

İşte bu süper oldu...Erdem Korsanım şu torenti de verirsen tam süper olacak

*

S. Z.

« Yanıtla #11 : Aralık 07, 2012, 13:03:07 »

mailini yazarmısın ?

CM93 Ed2 - Jan 2011 torrentini atayım... güncel yükleme  kısa sürede indirebilirsin Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Edit: Ayrıca ED3 (s57) kullananlar için WF585 (8/2012) in torretide mevcut özel mesajla bilgi alabilirsiniz.

Erdemim Cakirim, hadi yuklemeyi tamamlamak icin seni bekliyoruz. Su haritalari bi gondersen diyom artik...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

H. Ç.

« Yanıtla #12 : Aralık 07, 2012, 13:38:39 »
Alıntı
1- Programi indirdikten sonra haritalari hangi director altina yuklemek lazim,
2- GPS ayarlarini nereden duzenlemem gerekli
3- Meteroloji dosyalarini OpenCpn ile harita uzerine entegre edebilrmiyim?
Kurulum oncesi meraklarim suanda bunlar olup kurulum asamasinda yardim taleplerimi tekrar iletecegim.

Suat korsanım, bildiğim kadarıyla her zaman yanıtlarım Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Haritaları yüklemek için:
1- Haritaları indirdiğiniz klasörü CM93 diye adlandırın.
2- CM93 klasörünü C'nin (Directory mi deniyor acaba?) içine atın
3- Programı çalıştırdığınızda "harita yüklü değil" uyarısı gelecek.
4- Programın üst kısmında, araç çubuğunun üzeride "seçenekler" düğmesini tıklayın.
5- Haritalar-> Yüklü Haritalar -> Klasör ekle -> Tamam.
Program haritaları görecektir.

GPS'i tanıtmak için:
1-Programda seçenekleri açın (önceki gibi)
a- Bağlantılar-> Bağlantı ekle
b- Seri'yi işaretleyin
c- DataPort'a COM3 (bitişik) yazın
d- Veri hızını 38400 olarak ayarlayın

2-Bilgisayarınızın COM ayarının da programdaki değerlerle örtüştürmesi gerekir. Bunun için:
a- GPS'i bilgisayarınıza bağlayın, çalıştığını görün.
b- Bilgisayarım-> Sistem özellikleri -> Aygıt yöneticisi- > Bağlantı noktaları -> GPS her ne ise onu COM numarasıyla birlikte görün
c-  GPS COM'3te ise, Özellikler- > Bağlantı noktası ayarları -> Saniyedeki bir sayısı (38400) olarak ayarlayın.
d- COM3'te değilse, programa geri dönün ve COM3 olarak girdiğiniz numarayı bilgisayarınızdakiyle aynı sayı olarak değiştirin.

Programadaki araç çubuğunda "otomatik izle"yi tıklayın; kırmızı bot bulunduğunuz noktaya gelecek.

Selametle,
*

H. G.

« Yanıtla #13 : Aralık 07, 2012, 15:08:56 »
Teşekkür ederim Hasan ve Erdem korsanlarım.
Yükledim çalıştırdım, şimdi de uygun bir GPS alıcısı edinmeye kaldı durum.
Tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?
*

S. Z.

« Yanıtla #14 : Aralık 07, 2012, 15:30:06 »
Hasan Korsanim ok'dir. Erdem'den haritalari alinca hemen uygulamayi tamamlayacagim.
Buarada biraz kurcaladim ve de gordumki meteroloji dosyalarini da (GRIB uzantili olanlari) OpenCpn'ye konvert edip chartplotter uygulamasi uzerinde meterolojiyi de takip edebiliyoruz olmasi gerekli. Haritalari temin edince bunu da test edecegim.
Selametle,