0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. B. A.

Ynt: Edremit Körfezinde Yelken
« Yanıtla #30 : Haziran 07, 2016, 12:04:08 »
Ahmet korsanım selamlar,

Evet gerçekten çok güzel. Biz tekneyi getirdiğimizden bu yana doğru düzgün gezememiştik, ilk uzun soluklu gezimizde gördüğümüz yerlere bayıldık -ki daha görecek çok yer var. Ayrıca körfezin hava koşulları da yelkencilik açısından elverişli. Tabii ki spor ve heyecan seviyorsanız Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Altınoluk BB son derece kalabalık, sıkış sıkış, yer problemi var, geleceğiniz tarih belli olduğunda bildirirseniz kooperatifle görüşüp yer bakarım yine de. Limanın bir kısmı zaten yelkenli bağlamaya hiç uygun değil. Ama Küçükkuyu limanda her zaman yer bulmanız mümkün oluyor. Günlük 50-70 TL arası bir para alıyorlar bağlanmak için. Körfezin karşı tarafında Burhaniye de müsait oluyor.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Mahir korsanım, sen şimdi böyle anlatınca için gitti! Bizim önceki kayık ta orda Ören'deydi. Gerçekten çok güzel bir coğrafya Edremit körfezi.
Şimdi yeni bir kayık aldık. Kısmetse bayramdan sonra bir iki hafta aşağılarda gezip sonra yukarı doğru çıkacağız. Acaba bu sene nasıl oralar,  Altınoluk'ta yer bulunur mu bizim kayığa?

*

E. O.

« Yanıtla #31 : Haziran 07, 2016, 12:30:32 »
Merhaba,
Assos u merak ediyorum bu yaz inerken 1 gece kalmak isteriz, orada durum nedir acaba, antik liman a tekneler girebilir mi, derinlik nedir, yakında alarga da kalmak mümkün mü acaba, yanıtlar için şimdiden teşekkürler

*

M. B. A.

« Yanıtla #32 : Haziran 07, 2016, 23:08:31 »
Merhaba,
Assos u merak ediyorum bu yaz inerken 1 gece kalmak isteriz, orada durum nedir acaba, antik liman a tekneler girebilir mi, derinlik nedir, yakında alarga da kalmak mümkün mü acaba, yanıtlar için şimdiden teşekkürler

Erdal korsanım, Antik limana tekneyle hiç girmedim ama birkaç kez karadan gittim. Yelkenli teknelerin girmesi mümkün değil gibi geldi bana. İçerisi küçük, oldukça sığ noktalar var ve kalabalık...

En kötü ihtimal dışarıda demirleyebilirsiniz. Gece daha rahat konaklamak için birkaç mil daha yol yapıp Küçükkuyu'ya uğrayabilirsiniz.

*

Ş. K.

« Yanıtla #33 : Haziran 07, 2016, 23:42:46 »
Merhaba,
assos limanı draftı ne kadar bilmiyorum ama büyük yelkenli tekne bağlandığını gördüm ( net cevabı öğrenirim) yaklasık 1 nm doğusunda Kadırga koyu batılı rüzgarlara kapalıdır ve alargaya müsaittir ben Sivrice koyunda yaşıyorum (assos 5 nm batısı) bizim koy her havada demirlemeye müsait. yolunuz düşerse beklerim, misafir etmek isterim. babakale-k.kuyu arası için sorularınız olursa numaram 05322806113

*

A. Ç.

« Yanıtla #34 : Haziran 08, 2016, 07:21:14 »
Antik limana yelkenli tekne  girebilir.  Girişte ortanın biraz sahile yakın tarafını tutmanızı öneiririm. Sahildeki lokanta  tonoz atmış, bağlanıp kıyıa koltuk alabilirsiniz.

*

Ö. U.

« Yanıtla #35 : Haziran 08, 2016, 08:05:06 »
Merhaba,

Erdal korsan, merhaba
Gecen sene antik limanda kaldim. Oradaki Nazlihan otelin tonozu var. elektrik ve suyu da ucretsiz veriyor. 3 gun kaldim orada.
2,20 salma ile sorun yasamadim. Zaten bastan kara baglaniyorsunuz, oldugunuz yerde bile denize girme imkaniniz oluyor.
Bu sene 2temmuzda yine yola cikiyorum, herhalde 4-5temmuz gibi ikinci duragim yine orasi olacak.
Selamlar
*

E. O.

« Yanıtla #36 : Haziran 08, 2016, 09:30:10 »
Assos ile ilgili yanıtlar için teşekkür ederim. Muhtemelen 1-2 Temmuzda biz de viaport tan çıkıp oralardan geçeceğiz gibi görünüyor. Oralara gelince tekrar yazışırız değerli korsan arkadaşlar
*

E. O.

« Yanıtla #37 : Haziran 24, 2016, 13:12:13 »
Merhabalar tekrar
2 Temmuz Tuzla dan çıkıp ege ye inme planimiz var. Özgü bey sizde de planlar degismediyse bağlantı da olalım yol boyunca.. Edremit korfezinde de belki ordaki korsanlar la bir merhabalasma firsatimiz da olur...
*

Ö. U.

« Yanıtla #38 : Haziran 27, 2016, 22:11:41 »
Merhabalar tekrar
2 Temmuz Tuzla dan çıkıp ege ye inme planimiz var. Özgü bey sizde de planlar degismediyse bağlantı da olalım yol boyunca.. Edremit korfezinde de belki ordaki korsanlar la bir merhabalasma firsatimiz da olur...

Ben bu yazinizi yeni goruyorum, birseyler ararken buldum. Cok cok pardon. Zaten konustuk bugun biraz detaylari : )
Cuma aksam pontonda gorusuruz..

Hava da simdilik iyi gibi gorunuyor bakalim cumartesi sabah icin..

Selamlar

Sent from my iPad using Tapatalk
*

M. B. A.

« Yanıtla #39 : Ağustos 06, 2016, 13:20:13 »
Değerli korsanlar,

3 Ağustos Çarşamba günü saat 13'te Altınoluk BB'deki yerimizden poyraz eşliğinde avara olduk; ben, iki arkadaşım, oğlum ve onun kuzeni...

Hedefimiz Bozcaada idi. Ancak ne kadar sürede varacağımızı kestiremiyorduk. Motor, motor+yelken ve yelken seyri ile körfezi aşarken Babakale'den hemen önce balıkçıların sayısız şamandıraları arasında slalom yaparak ilerledik.

Akşam 20:30 civarında Babakale'yi sancak bordamızda gördük, körfezden çıkıp "köşe"yi dönünce hızımız bir duvara çarpmış gibi aniden düştü.

Müthiş bir akıntı eşliğinde Bozcaada'ya doğru tırmanmaya başladık. Yol boyunca genelde açık tuttuğumuz motorumuzu sık sık kullandık. Özellikle akıntıyı tırmalarken bize katkı sağladı (Altınoluk-Bozcaada gidişinde toplam 17 litre civarında yakıt harcadık.)

Bozcaada'yı karanlıkta belli belirsiz seçmeye başladık. Adanın batısında çok sayıda gemi demirde imiş, ışıkları kafamızı karıştırdı. Limanın girişinde iskele tarafında bir kayalık var ve üzerinde hiçbir uyarı ışığı yok. 

Yaklaşık 12,5 saatlik yorucu bir yolculuğun ardından 1:30'da Bozcaada'ya vardık. Liman görevlisi Şerifali sağolsun o saate kadar bizi beklemiş, karşıladı ve Küheylan yelkenlisii ile bizim gibi Altınoluk'tan gelmiş Zeynep motoryatının arasına bağladı.

O gece ve Perşembe günü dinlenmekle ve türlü aktivitetelerle geçti (Not: Bozcaada'yı görmeyen, gitmeyen korsan varsa mutlaka gidin tavsiye ederim. Sürekli tazeleyen bir rüzgar altında olabileceğiniz en serin yerlerden biri. Ege mezeleri, yemekleri leziz. Müthiş fırınları, kahvaltı mekanları var. Kahvaltı için daha evvel de birkaç kez ziyaret ettiğim Eski Kahve'yi öneririrm. Bir korsanımızın önerisi olan Simyon Meyhanesi de başarılı...)

İlginç bir olay da yaşadık; Perşembe akşamüstü teknenin havuzluğunda beş kişi birden duş almaya çalışırken yan teknede yatan kişiye su sıçramış, rahatsız oldu. Meğer Ata Demirer imiş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sonradan yüzünü bize dönünce tanıdık, merhabalaştık.

Cuma sabahı müthiş bir rüzgar sesi eşliğinde uyandık ve 7:30 civarında ayrılmak üzere hazırlanmaya başladık. Liman görevlisi ne tarafa gideceğimizi sordu, söyledik. Eğer istanbul tarafına doğru gitmeye çalışsaydık bizi bırakmayacağını söyledi. Yanımızdaki Zeynep teknesi de çıkacaktı ancak güçlü poyrazı görünce vazgeçmiş.

7:45 gibi limandan avara olduk, hemen yelkenlerimizi açtık.

Dönüş yolculuğunun Babakale'ye kadar olan kısmın tamamını yelkenle ve amatör ekibimle birlikte dikkatle planlanmış ama yine de korkutan birkaç kavança ile geçti. 2-3 metre civarında dalgalar cabası, adeta çamaşır makinesinde gibiydik. 8 metrelik yelkenlimiz bizi tüm olumsuz koşullara karşın salimen Körfez girişine ulaştırdı.

Körfeze girer girmez ne rüzgar kaldı ne de dalga. Motor+yelken seyrine döndük. Uzunca bir yüzme ve yemek molası ardından Assıs'u geçer geçmez coşan rüzgarın etkisiyle hızla ilerledik ve saat 21:00 civarında salimen Altınoluk Balıkçı Barınağındaki yerimize bağlandık. Dönüş yolculuğunda toplam yakıt harcamamız 12 litre civarında oldu.   
*

E. O.

« Yanıtla #40 : Ağustos 08, 2016, 11:55:36 »
Değerli korsanlar,

3 Ağustos Çarşamba günü saat 13'te Altınoluk BB'deki yerimizden poyraz eşliğinde avara olduk; ben, iki arkadaşım, oğlum ve onun kuzeni...

Hedefimiz Bozcaada idi. Ancak ne kadar sürede varacağımızı kestiremiyorduk. Motor, motor+yelken ve yelken seyri ile körfezi aşarken Babakale'den hemen önce balıkçıların sayısız şamandıraları arasında slalom yaparak ilerledik.

Akşam 20:30 civarında Babakale'yi sancak bordamızda gördük, körfezden çıkıp "köşe"yi dönünce hızımız bir duvara çarpmış gibi aniden düştü.

Müthiş bir akıntı eşliğinde Bozcaada'ya doğru tırmanmaya başladık. Yol boyunca genelde açık tuttuğumuz motorumuzu sık sık kullandık. Özellikle akıntıyı tırmalarken bize katkı sağladı (Altınoluk-Bozcaada gidişinde toplam 17 litre civarında yakıt harcadık.)

Bozcaada'yı karanlıkta belli belirsiz seçmeye başladık. Adanın batısında çok sayıda gemi demirde imiş, ışıkları kafamızı karıştırdı. Limanın girişinde iskele tarafında bir kayalık var ve üzerinde hiçbir uyarı ışığı yok. 

Yaklaşık 12,5 saatlik yorucu bir yolculuğun ardından 1:30'da Bozcaada'ya vardık. Liman görevlisi Şerifali sağolsun o saate kadar bizi beklemiş, karşıladı ve Küheylan yelkenlisii ile bizim gibi Altınoluk'tan gelmiş Zeynep motoryatının arasına bağladı.

O gece ve Perşembe günü dinlenmekle ve türlü aktivitetelerle geçti (Not: Bozcaada'yı görmeyen, gitmeyen korsan varsa mutlaka gidin tavsiye ederim. Sürekli tazeleyen bir rüzgar altında olabileceğiniz en serin yerlerden biri. Ege mezeleri, yemekleri leziz. Müthiş fırınları, kahvaltı mekanları var. Kahvaltı için daha evvel de birkaç kez ziyaret ettiğim Eski Kahve'yi öneririrm. Bir korsanımızın önerisi olan Simyon Meyhanesi de başarılı...)

İlginç bir olay da yaşadık; Perşembe akşamüstü teknenin havuzluğunda beş kişi birden duş almaya çalışırken yan teknede yatan kişiye su sıçramış, rahatsız oldu. Meğer Ata Demirer imiş Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Sonradan yüzünü bize dönünce tanıdık, merhabalaştık.

Cuma sabahı müthiş bir rüzgar sesi eşliğinde uyandık ve 7:30 civarında ayrılmak üzere hazırlanmaya başladık. Liman görevlisi ne tarafa gideceğimizi sordu, söyledik. Eğer istanbul tarafına doğru gitmeye çalışsaydık bizi bırakmayacağını söyledi. Yanımızdaki Zeynep teknesi de çıkacaktı ancak güçlü poyrazı görünce vazgeçmiş.

7:45 gibi limandan avara olduk, hemen yelkenlerimizi açtık.

Dönüş yolculuğunun Babakale'ye kadar olan kısmın tamamını yelkenle ve amatör ekibimle birlikte dikkatle planlanmış ama yine de korkutan birkaç kavança ile geçti. 2-3 metre civarında dalgalar cabası, adeta çamaşır makinesinde gibiydik. 8 metrelik yelkenlimiz bizi tüm olumsuz koşullara karşın salimen Körfez girişine ulaştırdı.

Körfeze girer girmez ne rüzgar kaldı ne de dalga. Motor+yelken seyrine döndük. Uzunca bir yüzme ve yemek molası ardından Assıs'u geçer geçmez coşan rüzgarın etkisiyle hızla ilerledik ve saat 21:00 civarında salimen Altınoluk Balıkçı Barınağındaki yerimize bağlandık. Dönüş yolculuğunda toplam yakıt harcamamız 12 litre civarında oldu.

Mahir korsan ım
Bizde tekneyi İstanbul a geri getirirken aynı yerde 1 ağustoz da idik. Karaada eğriliman dan sabah çıkıp Midilli doğusundan Babakale açıklarına geldik. Babakale Bozcaada arası ilk 1 saat hep zor oluyor, hem karışık dalga, rüzgar, hem akıntı, 2. saatten sonra rahatlıyor. Gece bozcaada girişini ben de bir an seçemedim yaklaşınca gördüm. Rıhtım a baştankara yanaşmak çok iyi oluyor, havuzluktan pırıl pırıl deniz e atlıyabiliyorsunuz. 1 gece kalıp Şarköy ve Tuzla yaptık sonrasında
*

M. B. A.

« Yanıtla #41 : Ağustos 31, 2016, 17:17:41 »
Değerli korsanlar,

28 Ağustos Pazar günü, ben, oğlum ve iki arkadaşımla birlikte Altınoluk BB'deki yerimizden sıfır havada çıktık, hedef körfezin en dip kısmı, yani Zeytinli sahili.

Fener burnuna dek yelkenleri dahi açamadan motor seyri ile yol aldıktan sonra keyifli bir rüzgar başladı, derhal yelkenlerimizi fora ettik, motorumuzu kapattık, giderek güçlenen rüzgarla birlikte üç tramola ile Zeytinli sahiline vardık.

Zeytinli Rock Festivali'nin (Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap) son günüydü ve amacımız festivale denizden eşlik etmekti. Sahile yakın, sahneyi karşıdan gören bir noktada yaklaşık 3.5 metreye 20 metre kaloma verip demirimizi attık.

Biz vardığımızda sadece iki tekne varken bizden sonra 8 civarında daha "korsan izleyici" tekne çevremizdeki yerlerini aldı Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Blacktooth, Kurban ve Hayko Cepkin'in müthiş performanslarını izleyip saat 23:30 civarında demir aldık ve dönüş yoluna koyulduk. Dönüş sıfır havada ve hiç yelken aç(a)madan tamamlandı, 1:30 civarında salimen bağlandık.

Bu seyir sırasında Edremit Körfezinin -bulunduğu coğrafyadan kaynaklı- ilginç ve keyifli rüzgar rejimine bir kez daha şahit olduk. Hızlı sağanaklar, körfezin bir yanında poyraz eserken diğer yanında lodos esmesi, aniden yön değiştiren hava...   

*

M. B. A.

« Yanıtla #42 : Eylül 19, 2016, 20:10:12 »
Değerli korsanlar,

16 Eylül Cuma günü saat 15:00 sıralarında ben, oğlum Bora ve bir arkadaşımız teknemiz EKO ile Altınoluk BB'dan avara olduk, ardımızda botumuz da var bu kez ve hedef Alibey Adası (Cunda) Çataltepe mevkii.

Tam arma, nefis bir yelken seyri sonrası hava kararmadan önce Alibey Adası ile Hasır adası arasına demirimizi attık.

Botla Çataltepe'de, DERSAL Sitesi sahilindeki Burcu restoranın yakınında karaya çıktık ve denize sıfır masamızda klasik bir Ayvalık akşamı yaşadık (hani şu ayran-balık-ayvalık diyorlar ya, işte ondan  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap)

Gecenin ilerleyen saatlerinde parlak dolunay ışığı altında teknemize döndük. Bulunduğumuz yer poyraza tamamen açık olduğu için niyetimiz Balık adasının kuytusuna gidip orada gecelemekti ancak rüzgarın sıfıra inmesi ve hava durumunun sakin bir gece göstermesi üzerine orada kalmaya karar verdik.

Sabah teknede yapılan sıkı bir kahvaltının ardından botla Hasır adasına çıktık. Hasır adası neredeyse dümdüz. Üzerinde metruk bir bina dışında yapı yok. O metruk yapıyı da kuzgunlar mesken tuttuğu için yanına yaklaşmak istemedik.

Bu arada Ayvalık'ın bize ılık gelen sularında yüzdük tabi. Denizin dibi yüzlerce pina doluydu, dipte yatan iki devasa ölü pinanın kabuklarını tekneye almayı da ihmal etmedik.

Öğlene doğru asıl macerayı yaşayacağımızı bilemeden dönüş yoluna koyulduk...

Rüzgar sıfıra yakın olduğu için yelkenlerimizi açmadan motor seyri ile doğrudan Altınoluk'a rota tuttuk. GPS ortaya yakın bir yerde sığlık bir alan göstermişti. Üzerinden geçeceğimiz için merak ettik. Yaklaşık 60 metre derinlik çabucak 7-8 metrelere kadar düştü. Denizin ortasında yüksekçe bir kayalık bu Ali Reis sığlığı. Demir atmadan hızlıca bir yüzme ve şnorkel molası verdik. Bu sırada oğlum dipte büyükçe bir Deniz Çiyanı görmüş, son derece zehirli olduğunu hatırlatmakta yarar var (aşağıdaki foto aynı canlıya aittir, ama biz çekmedik)

Tekrar yola koyulduk. Fazla uzaklaşamadan bir anda çevremizi yunuslar sardı, oğlum ve arkadaşım hızlı takip için botla yunusların peşine düştüler, sualtında çekim yapabilen kamera sayesinde harika görüntüler elde ettik Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap (aşağıdaki videodan alınan foto onlardan biri)

Saat 15 civarında salimen yerimize bağlandık. Tüm bu seyahat boyunca körfezde yelken yapana rastlamadık  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Onun haricinde son derece keyifli bir yolculuktu  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

M. B. A.

« Yanıtla #43 : Ekim 19, 2016, 15:30:00 »
Değerli korsanlar,

Hava koşulları elverişli olursa Edremit Körfezi çevresindeki (Altınoluk, Burhaniye, Küçükkuyu, Ayvalık vd.) korsanlar olarak 29 Ekim'de bayrak gösterelim mi körfezde?

Ayvalık'takiler çıkar, peşinden Küçükkuyu'dakiler katılır, Altınoluk Akçay derken Burhaniye, Ayvalık önlerinden toplu olarak geçiş ve sonrasında Balık adası arkasında bir demir molası? Üç dört tekne bile olsa güzel olur?
*

M. B. A.

« Yanıtla #44 : Kasım 21, 2016, 17:15:27 »
Değerli korsanlar,

Edremit Körfezi çevresindeki (Ayvalık, Burhaniye, Güre, Altınoluk, Küçükkuyu, Assos, Babakale...) korsanlar bir araya gelip bir etkinlik yapmayı başaramadı(k)...  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Belki DRG (Dünya Rakı Günü) kutlaması ilgi çeker? 10 Aralık 2016 Cumartesi, mekan Çataltepe'deki Burcu Restoran olabilir? Ne dersiniz? Tekneyle de gelinebilir, karadan da (tekneyle geleceklerin bot getirmeleri gerekir karaya çıkmak için) Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap