0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

M. E.

Ynt: Yine Klasik Ben ve yine denizde kalma anlarım...
« Yanıtla #30 : Ekim 21, 2016, 16:05:02 »
Yelkeni yok. Bir ara çok kafa yordu yelken işine ama, direkti, armaydı filan derken 5 beygir yamahanın daha hesaplı olacağını farketti, vazgeçti. ))
« Son Düzenleme: Ekim 21, 2016, 16:05:17 Gönderen: Mehmet Erem »

*

K. T.

« Yanıtla #31 : Ekim 24, 2016, 10:03:35 »
Nedim ve Aziz korsanlar yelkenim yok... Merem abi zaten iyi açıklamış ; çok kafa yorduk ama bu daha basit bir çözüm oldu. Bizim tekne daha bir süre daha yekensiz kalacak gibi görünüyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Y. T.

« Yanıtla #32 : Mayıs 10, 2017, 14:07:23 »
 kim ne derse desin outboard motor candır bir tane yedek bulunmalı her teknede 9 metrelik teknede bile motor bozuldu mu iş görür

*

K. T.

« Yanıtla #33 : Mayıs 10, 2017, 16:51:18 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
kim ne derse desin outboard motor candır bir tane yedek bulunmalı her teknede 9 metrelik teknede bile motor bozuldu mu iş görür

Kesinlikle öyle  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

K. T.

« Yanıtla #34 : Mayıs 15, 2017, 16:11:18 »
Bir oto pilotumuz eksikti... Raymarin Autohelm4000  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Cengo abim sağolsun bulmuş marmaristen Kıvanç kaçırmada kaçırma verdi gazı ;

O gazla almam bir oldu adı da belli oldu CENGO...

Akşam evde kesik sesle çocuklar uyumuşken canım oto pilot aldım dedim Burcu'ya, sonra gelen sesleri hatırlamıyorum beynime kaydetmedim ve tüm duyduklarımı delete delete yapa yapa vicdanım hür gönlümü de rahatlattım...

Ertesi gün gelen kargo montaj aşaması başladı...

Merem abi'mizin güzeller güzeli teknesi Lotus ile yaptığımız seyirde bir tekne için en önemli donanımın oto pilot olduğu kanısına varmıştım. O gün bugundür bir oto pilotum olsa çok iyi olur der dururdummm zaten.

Dünemi sanayide iyi bir ahşap ustamız var orada taktırdım. Kelepçeleri ile takmamız bizim dümene olanaksız bizde 4 delik ile hallettik. Ertesi gün (dün) tekneye geçtik. Kumanda panelini dümenin sancak alt tarafına yerleştirdim sonra otopilotun çarkının arkasındaki motor yerinide delerek dümeni yerleştirdim. Ölçüyü yanlış almışım... ( kariyerimde doğru ölçü almışlığım yok! ) sonra dümeni söküp kumandayi 5 cm aşağı almam lazım lazım. Dümeni bi çektim yerinden fırlayan kama karşı tarafındaki kaptan koltuğunun altında bulunan dolaba çarpıp tam karşısında dümenin altında açık olan ufacık alandan bir bilinmezliğe düştü... Ahhh kıvanç hödük aptan kıvanç gerizekalı manyak gibi kendime yakıştırdığım en güzel benzetmeler ile bi abartısız 1 saat harcadım. O arada kafamı açıkta olan dümen milinede çarpıp ufak bir hatıra anısıda aldım kafama... Sonuçta kama yok.

Yan tekneden Haluk abi geldi ;
hadi kıvanç taktıysan deneyelim oto pilotu !
abi elektrik bağlantısını sen yapacaktın.
 Tamam yapıyım 5 dk iş.
Yap abide kama yok.
 Ne kaması.
Dümen kaması.
Nerde...
Düştü yok.
Buzdolabının altındadır aha bakmadım söktük dolabı ama yok.
Neyse dedik çözüm üretelim.
Bir alyan anahtarı bulduk kama yerine cuk gibi oturuyor. Demir testeresi ile kestik 45 dk abartısız dakikadır %60'ı bitti. Haluk abi şunu ben kırarım düzleriz dedi. Tam o an pensenin diğer yanından fırlayan alyan önce teknenin kıçında duran bota ve ordan en sevdiği yere... Denize daldı. Ulen daha ben sezonu açmadan bizim alyan suyu boyladı...
Artık sadece gülüyorduk...
Sonra Bora geldi gittim bot ile kıyıdan aldım Borayı onunda yeni teknesi Lady Luck ile turlamaya gelmiş. Şuan için onun botu yok tonozda olan tekneye benim bot ile gidip geliyor. Geldi Merica'ya... Nereye düştü oğlum nasıl bulamadınız derken taaaakkkk oda patlattı kafayı dümen miline  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap başının dönmesi ile kafası dank etti ve alet çantasındaki ufak maun parcayı gördü. Aha dedi bundan yapcaz. Maun'u kestik sonra zımpara ile ince ince kama yerine göre ayarladık. Offfff bi taktık çiçeeekkkkkk... Sıkıntı o dümen ordan bi daha nasıl çıkar ? İnşallah çıkmasına gerek kalmaz ama çok sıkı oldu. ( o kama değişecek şakası yok )
Bu arada botu ile 1000 mil sevdasında olan Enes abi geldi. Onu Mico'da ağırlayacağız o gece. Enes abi ile otopilotun testine cıktık. Şuan için kalibrasyon ayarı yok. Ama genede fena değildi hani. Ben bundan cacık olmaz boşu boşuna aldımmm diye karamsarlığa düşmüştüm bir ara. Ama hafiften yüzüm güldü. Seyri kısa kestik malum anneler günü Burcu ile Ayvalığa gideceğiz.

Her hata bir öğrenidir  ; benim sorunumuz hata yapmak değil ! öğrenememek...

*

G. Ö.

« Yanıtla #35 : Mayıs 15, 2017, 16:52:46 »
Çok zaman olmuştu... Özlemiştik Merica maceralarını. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

İ. E. S.

« Yanıtla #36 : Mayıs 16, 2017, 04:31:24 »
Ben kufurlu kalaylı tamirat bi bizde var sanıyordum. Olaylar çok tanıdık geldi acayip rahatladım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Geçmiş olsun. Keyifli seyirler diliyorum.
*

K. T.

« Yanıtla #37 : Mayıs 16, 2017, 09:40:02 »
Çok zaman olmuştu... Özlemiştik Merica maceralarını. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Daha çok yazmaya çalışacağım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

K. T.

« Yanıtla #38 : Mayıs 16, 2017, 09:42:52 »
Ben kufurlu kalaylı tamirat bi bizde var sanıyordum. Olaylar çok tanıdık geldi acayip rahatladım  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Geçmiş olsun. Keyifli seyirler diliyorum.
Küfür bu işin özünde var. Yoksa beden atamıyor o stresi sıkıntıyı. Ama bu olumsuzluklar yaşandığında yanımda Burcu var ise o beni hep rahatlatır. Mesela başımı vurduğumda işe devam ettim. Burcu olsa dolaptan buz alıp vermişti ve şuan hala şiş olmayacaktı.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap İyi ki sizin gibi denizi seven bir eşim var.