0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

O. S.

Merhabalar;
Arkadaşımın teknesi burgazadada ben kalamıştayken telsizden onun söylediklerini çok rahat duyabiliyorum, ancak ben konuştuğumda o beni duyamıyor(25w çıkış gücündeyken), ancak yakınına gittiğimde 1 mil kadar oda beni duyabiliyor. Telsizi halkalıdaki bir telsiz servisine götürüp çıkışını vs. ayarlatmıştım. Eğer yine sorun çıkarsa sorun kablo yada antendedir demişti usta. Şimdi eğer sonra anten veya kablodaysa benimde diğer tekneleri duyamamam gerekmezmi mantıken ? Aklıma gelen mikrofonun bozuk olması ama yakın mesafede oda çalışıyor, daha önce böyle bir durumla karşılan oldumu ?

*

A. Ç.

Telsiz aynı kutu içinde iki ayrı cihazdır. Aynı anteni kullanırlar. Alıcı kısmı çok zayıf anten sinyallerini alıp güçlendirir. Bu nedenle zayıf veya zedelenmiş bir kablo üzerinden gelen sinyal klaylıkla cihaza ulaşabilir. Verici kısmı ise 25 watt gücü aynı kablo ve antenden geçirmeye çalışır. Aynı değişik güçte cihazlar için değişik kalınlıkta kablo kullandığımız gibi aşınmış bir kablo ile tüm gücü antene iletemezsiniz. Kablonuz veya anteniniz arızalı olabilir veya aynı empedansta olsa da anten kablonuz incedir yani alıcı içindir. Verici kabloları daha kalındır. Öncelkle kablonuzu sonra da anteninizi kontrol etmenizi öneririm.

*

Ö. Ö.

Ahmet hocamın "...anten kablonuz incedir yani alıcı içindir. Verici kabloları daha kalındır." cümlesine katılmasam da genel olarak tüm ihtimalleri yazmış.

Çok büyük ihtimal ile sorununuz telsiz arkasındaki (veya direk tepesinde antene giren) konnektördeki bir temassızlık / korozyon sebebi ile oluyor. veya direk dibinde bir ek konnektörü (direği sökebilmek için) olabilir, bazen dikkat edilmez, sintinede/direk dibinde suyun içinde kalabilir.

Bir ihtimal de kablonuzun ezilmiş olmasıdır.
Yine küçük bir ihtimal de akünüzün zayıflığından olabilir. (Çıkış yaparken voltaj düşmesi)

Yedek bir anten ile problemin var olan anten-kablo-konnektör sisteminden mi yoksa cihazınızdan/aküden mi olduğunu test edebilirsiniz.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

O. S.

Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Ahmet hocamın "...anten kablonuz incedir yani alıcı içindir. Verici kabloları daha kalındır." cümlesine katılmasam da genel olarak tüm ihtimalleri yazmış.

Çok büyük ihtimal ile sorununuz telsiz arkasındaki (veya direk tepesinde antene giren) konnektördeki bir temassızlık / korozyon sebebi ile oluyor. veya direk dibinde bir ek konnektörü (direği sökebilmek için) olabilir, bazen dikkat edilmez, sintinede/direk dibinde suyun içinde kalabilir.

Bir ihtimal de kablonuzun ezilmiş olmasıdır.
Yine küçük bir ihtimal de akünüzün zayıflığından olabilir. (Çıkış yaparken voltaj düşmesi)

Yedek bir anten ile problemin var olan anten-kablo-konnektör sisteminden mi yoksa cihazınızdan/aküden mi olduğunu test edebilirsiniz.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Akülerimin şarjından eminim, çünkü 5 adep 110 amper yaşam aküm ve bir adet motor aküm var, ana şalterim boattaydı ayrıda içeride akü göstergesinde voltaj değerlerim 14 lerdeydi, ki sürekli akülerimi kontrol eder düzenli bakımlarını yaparım, akü voltajı 12 lerde falan görünse dediğiniz doğruydu. Telsşizin arkasındaki konnektörü kontrol ettik hiç bir korozyon yok, şimdi direk dibini kontrol edeceğim olmazsa east marinden yeni bir anten alıp anteni değişttireceğim. Bİlgilieriniz için teşekkürler

*

S. Ç.

Bu arada sizinki normal,arkadaşınızınki bozuk olabilir..başkasında da deneyin.
Başıma gelen bir olaydır..

*

O. S.

Bu arada sizinki normal,arkadaşınızınki bozuk olabilir..başkasında da deneyin.
Başıma gelen bir olaydır..
Onuda düşünmedim değil ancak ben marinaya girerken palamar istediğimde bile fenerbahçe kule beni duymuyor, çoğu zaman tam liman girişinde ancak duyuyor
*

H. E.

%90 direk tepesindeki anten soket girişindedir sorun.
*

O. S.

Peki bu durumda soketi değişmek mi gerekir ? Yoksa söküp wd40 falan sıkıp takılabilirmi ? Sokette oksit pas vs. var ise yukarıya çıkacak adam onu değiştirebilirmi bilmiyorum
*

H. E.

Peki bu durumda soketi değişmek mi gerekir ? Yoksa söküp wd40 falan sıkıp takılabilirmi ? Sokette oksit pas vs. var ise yukarıya çıkacak adam onu değiştirebilirmi bilmiyorum

Genellikle gevşeyip, oksitlenmiş oluyor. Söküp, bir diş fırçası ile nazikçe temizlemek ve sonra kontakt temizleyici sprey (WD40 değil) sıkmak yeterli olabiliyor. Eğer çürümüş, kırılmış kısımlar yoksa tekrar çalışacaktır. Soketi sıkıca taktıktan sonra üzerini izole etmek (macaron vb.) olabilir.
*

Ö. Ö.

Konnektörü temizleyip takmak daha kısa ömürlü bir çözüm, ama kolay.
Değiştirmek daha uzun ömürlü çözüm, ama daha zor. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Üstelik korozyon sebebi ile konnektörün temas eden yüzeylerinde metal kaybı ve temizlik nedeniyle oluşacak çizikler sinyal kalitesini etkileyecektir. Yüksek frekansta elektrik içinden geçtiği iletkenin dış yüzeyini tercih eder, dış yüzeylerin önemi artar. Yapılabiliyorsa değiştirmek en güzeli olur.
*

O. S.

east marinde hem konnektör hemde konnektör koruruyucu bir kap buldum, yarında marinada direğe çıkacak birisini buldummu işim tamamdır Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

E. Ş.

Burda benim anlamadığım şu ;

Zayıf olan sinyalleri gayet güzel alıyoruz,güçlü verici ise iyi duyulmuyor.

Aynı anten ve bağlantılar kullanıldığına göre,zayıf sinyaller geçerken güçlü verici sinyalleri geçemiyor.

Bunu nasıl izahat edeceğiz ?
*

H. H.

Şunlar da olabilir mi? (İnternetten hacıladım)
Anten kablo falan süper ama;
1- telsize giren güç kablosu hasarlı, yüksek akım çekilince su koyuveriyor
2- mikrofon ölmek üzere, düşük seviye sinyal çıkarıyor
3- etrafta invertör benzeri bir cihaz mikofona interferans yapıyor (aynı yerde el telsizi ile kontrol edilebilir)
*

A. Ç.

Elektrik kablolarını ucunda kullanacağınız cihaza göre uygun kalınlıkta kullanırsınız. 0,75 kablo ile çamaşır makinası kullanmazsınız. Antende de aynı sistem geçerlidir. Alıcı için geçen akım çok düşük olduğundan geçer ama 25W verici gücü azalarak geçer. Kablo empedansı direnç değildir. Anten kablosu olarak aynı empedansta biri ince diğeri kalın iki değişik  kablo satılır. Uzun mesafe ve verici için kalınının kulanılması gerekir ki güç kaybı en azda tutulabilsin.
*

Ö. Ö.

Zayıf olan sinyalleri gayet güzel alıyoruz,güçlü verici ise iyi duyulmuyor.
Aynı anten ve bağlantılar kullanıldığına göre,zayıf sinyaller geçerken güçlü verici sinyalleri geçemiyor.
Bunu nasıl izahat edeceğiz ?
Yüksek frekanstaki RF (Radyo Frekans - telsiz) sinyalleri kablo-konnektör-anten üzerindeki her türlü dirençten etkileniyor, bozuluyor, geri yansıyor vb. bu nedenle dışarıdan antenimize kadar gelen güçlü bir sinyal bizim kablo-konnektör sistemimizdeki her türlü bozucu etkiye rağmen az da olsa alıcı cihazımıza ulaşıyor, alıcı bunu yükselterek duyulabilecek seviyeye getiriyor.

tam tersi, eğer bizim sistemimizden çıkacak güçlü bir sinyal, ne yazık ki kablo-konnektör sistemimizdeki kusurlardan dolayı antene tam güçte ulaşamıyor, antenimizden çok zayıf olarak bir yayın çıkıyor ve uzak mesafelere erişemiyor.

yani belirleyici şey anten'e ulaşabilen sinyal seviyesidir.

Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş YapResimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap