0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

H. E.

inverter
« : Ekim 15, 2010, 18:55:41 »

sevgili Geko lar

Teknemde 220 volt ile çalışan su soğutmalı buzdolabı var .
Genellikle karaya bağlı olduğumuzdan kara ceryanı ıle sorunsuz çalısıyor. Ancak teknedeki invertör sayesinde denizde motor çalıştırmak suretiyle dolabı çalıştırabiliyorum , pek sorun yok
Ancak inverter gümledi  tamirine de yanaşmıyorlar Yenisini almam gerekecek
2 tip invertör var tam sinüs ve modifiye sinüs. Sadece buzdolabı kopressörü çalıştıracağımdan  modifiye sinus akım veren modeli yeterlimidir sorun cıkarmı? diğeri yaklaşık 3 katı pahalı
Düşüncelerinizi bekliyorum
teşekkürler

*

A. Ç.

Ynt: inverter
« Yanıtla #1 : Ekim 15, 2010, 19:36:42 »
Modifiye sinüs invertör buzdolabı kompresörü için yeterlidir. aslında çok az cihazın tam sinüs invertöre gerek duyar.

*

T. G.

« Yanıtla #2 : Ekim 15, 2010, 19:48:38 »
Normal buzdolapları kaç watt çekiyor bilgisi olan varmı Ufak bar buzdolapları ve difrizleri kaç watt çekiyor Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap?

*

N. B.

« Yanıtla #3 : Ekim 15, 2010, 20:45:14 »
Su soğutmalı buzdolabı nasıl oluyor Hemi Korsan?

*

U. U.

« Yanıtla #4 : Ekim 15, 2010, 20:59:10 »
Deniz suyunu kullanarak buzdolabının gazını soğutuğu için akdeniz koşullarında, yazın kullanılan tekneler için tam

süper bir teknik  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap .

*

K. D.

« Yanıtla #5 : Ekim 15, 2010, 21:20:04 »
Hemi Korsan,
Endüktif yükler için ne yazık ki makul değildir, Modifiye sinüs inverter , PWM tekniği uygulanarak dc gerilimi tam sinüs eğrisine  benzemetme teorisine dayanır.Şekli boşta iken yamuk gibidir yüke bindikçe , üçgen şekline doğru kaymaya başlar.Size önerim bu invertorün çıkışına uygun bir ac elektrik motoru bağlayın ve nasıl çalştığını bir gözlemleleyin ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Zamanla buzdolabı motorunuzda    detonasyon/ Vuruntuya sebebiyet verir. Modifiye sinusleri ancak endüktif olmayan ve hareketsiz yüklerde makuldur. PC, TV, rezistif aydınlatma elemanları vb.

*

N. B.

« Yanıtla #6 : Ekim 15, 2010, 21:23:24 »
Teşekkürler Utku Korsan.
*

H. E.

« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2010, 10:34:49 »
TEŞEKKÜRLER KORSAN KARDEŞLERİM
*

A. A.

« Yanıtla #8 : Ekim 16, 2010, 10:54:29 »
anarada da su soğutmalı buzdolabı var isterseniz bir konuşun...
*

M. G.

« Yanıtla #9 : Ekim 17, 2010, 05:13:29 »
Modifiye sinus ne kadar modifiye olduğuna bağlıdır. Genellikle kare dalga ve arkasına ufak bir bobin koyarlar. Bobin ufak olunca kare dalgadan farkı kalmaz. Basamaklı dalga yapıp (D/A konvertör ile arkasına transistör sürümü) onu filtreleyenler tam sinus diye adlandırılır.

AC motorlarda zırıltı yapar. Ancak hasar verme ihtimali düşüktür. Motorun sargıları gevşekse bu zırıltı uzun vadede ızolasyonların birbirine sürtmesi gibi sıkıntılar doğurabilir.

Tam sinus isteyen zaten sadece ac motorlar vardır genellikle. Buzdolabının nasıl davrandığını görmek için bir tane iş yerlerinde kullanılan UPS bulun buzdolabını ona baglayın. Ses çıkarmıyorsa kullanılabilir.

Bu arada buzdolapları tam boy olanlar 300-450 W gibi güçler çekerler ancak bunlar ac motor olduğundan kalkışta yüksek akım çeker. Yani 450W gücünde bir invertör koyarsanız kalkamaz. Şahsi tecrübelerime dayanarak 1000-1200W gibi bir invertörde 450W bir ac motor ıkıla sıkıla sorun çıkarmadan kalkabilir. Tezgah altı buzdolapları 150-250 W arasıdır.

Çok aşırı pahalısını almayın  ama aldığınızda akü düşük voltaj otomatik kapama, aşırı ısınma kapama vs tarzı özellikler olsun.

Amonyaklı buzdolabı ise (otel minibar tipi) tam sinus olmayan kullanılabilir. kalkış akımı sorunu da yoktur. Başka sorunları vardır ama konumuz dışında.
« Son Düzenleme: Ekim 17, 2010, 05:21:28 Gönderen: Mehmet Göktürk »
*

A. Ç.

« Yanıtla #10 : Ekim 17, 2010, 07:42:05 »
Koumuz dışında olan amonyaklı buzdolaplarını ben konu içine almak istiyorum. Çalışma prensipleri amonyağın ısıtılıp gaz haline geçmesidir. Arkalarında yaklaşık 100W civarında bir direnç bulunur. 220 V ile çalışır. Ayrıca ikinci bir direnç 12 V ile ısınmasını sağlar. Bazı modellerde ise likit gazla çalışan küçük bir alev amonyağı ısıtır. Yatay seviyede durduklarında çok iyi çalışırlar ve iyi soğuturlar. Ancak yataydan çıktıklarında yani tekne yattığına soğutma durur. Bu nedenle uzun süre seyir yapan yelkenli tekneleri için çok uygun değildir. Diğer taraftan, 12 V, 220 V, tüpgz gibi değişik kaynaklarla çalışabilmeleri önemli avantajlarıdır. Çalışmak için sadece ısı gerektiğinden hiç ses çıkarmazlar. Bu da diğer bir özelikleridir.
*

B. K.

« Yanıtla #11 : Ekim 17, 2010, 10:24:48 »
Amonyaklı mini buzdolaplarından, tesadüfen geçenlerde "sahibinden.com" da gördüm ve bir tane satın aldım (40 TL) Ankara' da Hurdacılar Sitesinden bir ilan idi. Ellerinde epey vardı. Rezistansını (220 V+12 V) ile değiştirdim, şimdi hem şebeke hem akü ile çalışıyor. Teknelerine buzdolabı koymayı düşünen korsanlara duyurulur. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

T. G.

« Yanıtla #12 : Ekim 17, 2010, 12:10:16 »
Benim teknede  buzdoloba yok , Güneş enerjiside de yok . sonuç olarak elekrik problemimde pek olmuyor . Ancak teknede bilgisayar elektriği çeken başlıca alet .
Ancak bu sene buzdolabı konusu bir el atayım diyorum  Ama gerçekten kafam karıışık
Buzdolabı  koydun mu kesinlikle güneş panalide koymam gerekecek .
Yalnız bir projem var tabiki her projede doğru olmayabilir .
Yüksek devirli 220 wolt elde eden jeneratör yerine Düşük devirli  sessiz DC 12 wolt elde eden bir jeneratör yapsak . Burdan elde edilen elektriğide akülerde depolayıp iyi ve kuvvetli bir invertörden 220 elde ederek buzdolabında kullansak ne dersiniz ?
*

A. E.

« Yanıtla #13 : Ekim 17, 2010, 12:20:14 »
Tümay korsan, madem yeni alacaksın neden 220V alıyorsun ki? Doğrudan 12V bir dolap alsana.
Bir de kişisel görüşüm kompresörlü bir dolap daha iyidir. Zira amonyaklı dolapların verimleri, kompresörlüye göre oldukça düşük.
*

T. G.

« Yanıtla #14 : Ekim 17, 2010, 12:22:56 »
220 yi ayrıca pilleri şarj etmede bilgisayda kullanıyoruz . Ayrıca 220 buzdolapları daha ucuz ve parçası bol diye düşünmüştüm .
Ama haklısın 12 volt daha iyi gibi .