0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

A. Y.

Ynt: deniz tutması, nedir-ne değildir? önlemler ve tedavi
« Yanıtla #30 : Şubat 06, 2009, 17:04:01 »
ben aranıza dun katıldığım için ancak konular ile ilgilenebiliyorum
Beni de ne yazık ki deniz tutar özellikle uzun sefer lerin ilk gunleri bir de karadeniz se dalganın nereden geldiği belli değil canım cıkıyor
yur dışından bantlar filan getir dim ama yan etkilerden baska bir faydasını gormedem doğrusu anti-em bir sure iyi geliyor ama uzun sureli seyirlerde tafsiye etmem onunda yan etkileri malum
bu arad deniz suyuda içirdiler kesinlikle hiç bir faydası yok içip de sonradan deniz tutmayanların bunyesi zaten alışıkmış. Tadını merak ediyorsanız da içi metalik tuzlu bir su kusmayı hızlandırıyor
beni deniz tuttuğunda en iyi gelen sey bana Ayva bilmeden keşfettim ve araştırdım sonuçda ayvadaki taş hücreleri midedeki fazla asiti emerek midenin rahatlamasını sağlıyor. Ayrıca hoş kokusu ve ekşimsi sulu tadıda iştahla yemenize yardımcı oluyor ve ne olursa olsun yani deniz tutması devam bile etse mideniz boş kalmıyor ki buda spazm mı onluyor.
Başka bir tavsiyemde eğer uzun sureli bir sefer mutlaka hasta istemesede az az yemek yedirilmeli bünye ne kadar guçlü olursa denize okadar çabuk alısıyor. Birde hastaya mide asidini dengeleyici ilaçlar vererek rahatlata bilirsiniz

*

F. Ü.

« Yanıtla #31 : Şubat 16, 2009, 23:49:07 »
ben de sıkı bir denizci ağabeyimden (datça aktur'da mukim,Necmi kaptan) duyduğumu aktarmak istiyorum.kendisi küçükken kaptan olan babası ile sefere çıkmış.bulantılar başlayınca , babası dayanamaz hale gelene kadar çıkartmasına müsade etmemiş.tabii sonunda midesi tamamen boşaldıktan sonra babası tayfaya bir bardak deniz suyu getirtip sonunu kadar içirtmiş.(herhalde o yaşta Necmi ağabeyin tansiyonu yoktu.....ama bazı yerlerde okuduğuma göre deniz tuzunun tansiyona rafine tuzlar gibi etkisi yokmuş,acaba doğru mu???) . o günden sonra deniz tutması olmadığı gibi tutanları da bu şekilde serbest (!) bıraktırıyormuş.

*

A. A.

« Yanıtla #32 : Şubat 17, 2009, 09:21:40 »
Deniz tuzu büyük ölçüde Sodyum Klorür içerir. Rafine denilen sistem tuzun temizlenmesidir. Birçok sofra tuzu deniz suyunun tuzla denilen yerlerde buharlaştırılarak ardında kalan tuzun yıkanıp ambalajlanması ile elde edilir. Bu nedenle deniz tuzu ile rafine tuz arasında bir fark yoktur.

*

O. B.

« Yanıtla #33 : Temmuz 14, 2009, 13:39:45 »
Geçen yıl bir belgesel kanalında bir deney izledim.
Bir deney düzeneğine(her yöne hareketli) kişileri bağlayıp, bildiğimiz tüm kocakarı ilaçlarını,  normal ilaçları ve sahte ilaç (placebo) verdiler. Tüm yöntemlerin içinde sadece ikisi işe yaradı :
1. Zencefil
2. Dramamin
Ben gittim baharatçıdan zencefil aldım. Yola çıkınca ağzıma ufak bir kök parçası alıp emiyorum.
Geçen sene Danimarka'lı dostumuz gelirken yanında bir şişe içki getirdi. Sabah kahvaltıdan önce aç karnına küçük bir kadeh içiyorsun. Deniz tutmasını önlüyormuş. Denedim işe yarıyor(ama placebo etkisi de olabilir tabii). İçkinin adı "Fermente Bianca". Yunan adalarında bulmuştum. Alkol sevenler için ideal çözüm olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2009, 14:01:26 Gönderen: Orhan Barut »

*

N. B.

« Yanıtla #34 : Temmuz 14, 2009, 14:10:57 »
Beni deniz değil de alkol tutuyor.
Bir korsana yakışmayacak bir durum ama ne yazık ki bünyem öyle.
Alkol tutmasına karşı da bir ilaç var mı acaba?

*

O. B.

« Yanıtla #35 : Temmuz 14, 2009, 14:15:22 »
Noyan Korsan,
Alkol nasıl tutuyor? Anlamadım doğrusu. Tutup da ne yapıyor?
Benim teknede gündüz içmek yasak. Akaşam serbest. Tutanların eline kova veriyorum Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
« Son Düzenleme: Temmuz 14, 2009, 14:27:32 Gönderen: Orhan Barut »
*

N. B.

« Yanıtla #36 : Temmuz 14, 2009, 15:28:51 »
Bağlantıları görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
Noyan Korsan,
Alkol nasıl tutuyor? Anlamadım doğrusu. Tutup da ne yapıyor?
Bir duble içersem ben alkolü tutuyorum. Hoş oluyor. Olanları hatırlıyorum.
Bir dubleyi geçersem alkol beni tutmaya başlıyor. Hiç birşey hatırlamıyorum.
Anlattıklarına göre bazan kendimi Kaptan Cousteau sanıp tekneyle denizin altına
dalmaya çalışıyormuşum, bazan da en maganda benim deyip almacasına tekne
tokuşturmaya kalkıyormuşum. Söylenenler bunlar ama ben, dostlarımın beni alkolün
zararlarından korumaya çalıştıkları için böyle hikayeler uydurduklarını düşünüyorum.
*

M. Ç.

« Yanıtla #37 : Şubat 07, 2010, 12:27:43 »
Konuyu hortlatayım...

Ellerin şişmesi ve yine ellerde his kaybı deniz tutmasının yan etkisi olarak görülen korsan var mıdır? Yoksa bu durum özellikle diyabetik kişilerin başına mı gelir?
*

m. b.

« Yanıtla #38 : Şubat 07, 2010, 12:57:43 »
çok ilginç bi semptom. ilk defa  duyuyorum. bilgisi olanlar, ya da dr korsanlar açıklarsa sevinirim.
*

T. K.

« Yanıtla #39 : Şubat 07, 2010, 13:14:25 »
Geçen yıl bir belgesel kanalında bir deney izledim.
Bir deney düzeneğine(her yöne hareketli) kişileri bağlayıp, bildiğimiz tüm kocakarı ilaçlarını,  normal ilaçları ve sahte ilaç (placebo) verdiler. Tüm yöntemlerin içinde sadece ikisi işe yaradı :
1. Zencefil
2. Dramamin
Ben gittim baharatçıdan zencefil aldım. Yola çıkınca ağzıma ufak bir kök parçası alıp emiyorum.
Geçen sene Danimarka'lı dostumuz gelirken yanında bir şişe içki getirdi. Sabah kahvaltıdan önce aç karnına küçük bir kadeh içiyorsun. Deniz tutmasını önlüyormuş. Denedim işe yarıyor(ama placebo etkisi de olabilir tabii). İçkinin adı "Fermente Bianca". Yunan adalarında bulmuştum. Alkol sevenler için ideal çözüm olabilir Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Orhan Bey,

Evet, ayni belgeseli bende izledim. Biraz zorlama olmustu ama genede Myth Busters ne yapsa insanin hosuna gidiyor. Isteyen olursa o bolumu bir sekilde arkadaslara gonderebilirim. Sonucta Zencefil Koku ise yaradi.

Gecenlerde ailecek ziyaret ettigimiz bir yabanci teknede demir yerindeyken hazirlikli olalim niyetine ilk defa gordugum bir sekerleme verdiler. Sari renkte jelibon gibi. Zencefil kokunden yapilmis. Ilk defa gordum. Paketlerde satiliyormus. Turkiye'de satiliyormu boyle bir seker? Metro'dan Zencefil koku aliyorum. Cogu zaman ise yariyor ama herzaman degil.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Bende farkettim, Danimarkalilar "Fernet Branca"yi hersey icin iciyorlar. Basi agrisa, midesi bozulsa, uyanmak icin vs.

Danimarkalilara kalsa millilestirecekler bu ickiyi ama aslinda Italyan ickisi. Bircok farkli otlardan yapiliyor. Biraz acidir, alismak lazim. Aslinda icimi berbattir ancak ilac olarak gorenleri bile var. Denilene gore zamaninda ilac olarak uretilmis. Dedigim gibi, alismak lazim.  Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

Mehmet Bey, sizin sordugunuz konuyu bilemiyorum ancak sizin sorunuzu okurken diger yazilanlari farkedip, cevap yazmak istedim.

Sevgiler,
*

C. B.

« Yanıtla #40 : Nisan 02, 2010, 12:13:08 »
Hekim korsanlar;
Bu ilacı biliyor musunuz?
Deniz tutmasında etkili şekilde  işe yaradığı söylendi.Nedir? ne değildir?
EFTONTOİN ya da EFTANTOİN
*

N. B.

« Yanıtla #41 : Nisan 02, 2010, 12:32:23 »
EPHDANTOİN TABLET

ALAKASI YOK AMA DENEMEK LAZIM CÜNEYT ÜSTAD. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap

*

Ö. T.

« Yanıtla #42 : Mayıs 30, 2010, 18:26:08 »
Benden de biraz katkı:
Deniz tutması başlamış kişi güverteye, rüzgar üstüne oturtulmalı, hava şartlarına göre, güneşten, sıcak çarpmasından ve hipotermiden koruyucu önlemler alınmalı.
Deniz tutan kişilerin dengesinin iyi olmadığı hesaba katılmalı, kusmak için güverteden sarkmasına izin verilmemeli, eline bir kova veya torba verilmeli. Hava sertse, kişi havuzlukta bile olsa, can yeleği giydirilmeli.
Kusan birisinin kusmuk kokusunun başkalarında da deniz tutması başlatabileceği hesaba katılmalı.
*

Ö. O.

« Yanıtla #43 : Mayıs 30, 2010, 23:15:32 »
O zaman rüzgarüstüne oturtmamak lazım. Resimleri görebilmek için üye olmalısınız. Üye Ol veya Giriş Yap
*

V. E.

« Yanıtla #44 : Mayıs 30, 2010, 23:32:05 »
Hekim korsanlar;
Bu ilacı biliyor musunuz?
Deniz tutmasında etkili şekilde  işe yaradığı söylendi.Nedir? ne değildir?
EFTONTOİN ya da EFTANTOİN

cüneyt korsan bu ilaç epilepsi yani sara hastalıgında kullanılır. bu ilaçlar beyinde inhibisyon yani "baskılama" yoluyla iş yaparlar. buyuk ihtimalle işe yarayacaktır ama yan etkiler yonunden bakıldıgında pire için yorgan yakmaya benzeyecektir.